Rotterdam, met den rang van Hoofd ingenieur der marine, zonder genot van bezoldiging, a la suite van bet corps Ingenieurs der marine zal gevoerd worden. Door Z. M. is de Heer A. H. AV. Baron de Koelt, thans Resident van Batavia, benoemd tot lid in den Raad van Nederlandsch Indie. Z. M. de Koning is lieden morgen ten G ure met eenen specialen spoor trein uit de residentie naar bet Loo vertrokkenvergezeld van zijnen Adjudant den Heer de Fenilletau de Brnyn. Z. M. zal waarschijnlijk tot den 17dcn dezer aldaar verblijven. Alhier is gisteren aangekomen en aan bel hotel bet Groot Keizershof afgestapt, Z. D. II. Prins Caradjabenoemd Gezant van de Otlomanische Porte bij het Nederl. Hof, vergezeld van zijne familie en gevolg. ARNHEM, 8 Jannarij. Men verneemt, dat de alhier in garnizoen komende ruiterij, naar alle waarschijnlijkheid, bestaan zal uit het regement jagers te paard, voormalige Limburgsche jagers. Het stedelijk bestuur heeft besloten de benedenverdieping van eenen vleugel der AVillemskazerne tot stal in te rigten, terwijl de tweede stal zal worden geplaatst op het plein tusschen de kazerne en het Protestantsch bestedel ingenhuis. De overstrooming, door den storm in den nacht van 1 en 2 dezer, langs de gcldcrsche kust van de Zuiderzee teweeg gebragt, blijft, niettcgcn- taande den val des waters, nog voor een groot gedeelte van Ooslerwolde be staan. Een groot gedeelte der inwoners is in de kerk en het schoolgebouw opgenomen. Vijf runderhccsten zijn in het water omgekomen. De schade, door hel vloedwater veroorzaakt, kan voor als nog niet nagegaan worden. ArhC.) BUITENLANDSCHE BERïGTEiN. MGELA®®. LONDEN, 9 Jan narij. De Koningin heeft last gegeven tot het slaan van eenc medaille, die ge schonken zal worden aan de Officieren, Onder-Officieren en soldaten van het Britsche leger in de Klimdie door Lord Raglan zullen worden voorgedragen om die onderscheiding te ontvangen. Eene andere medaille wordt in gereed heid gebragt, uitsluitend bestemd voor de strijdersdie in de veldslagen bij de Alma en bij Inkerman hebben uitgemunt. De Heer LiddelIingenieur van den spoorweg van Leicester, is door de Regering belast met het leggen van een onderzeesehen eleclrischen telegraaf, van Varna naar Balaklava of naar Kaap Chcrsonesus. De kabel is reeds ver vaardigd. Binnen 2 maanden hoopt de Heer Liddell langs de geheele linie gereed te zijn, zoodat dan de dépêches van Lord Raglan uit de Krim, te Londen bekend zullen zijn eenige oogcnblikken nadat de Lord ze schreef. De Illustr. Lond.-News. bcrigt, dat onder de zeldzame voorwerpen, die uit Australië naar de Parijsche wereldtentoonstelling zullen gezonden worden, zich bevindt een stuk van den stam eens gombooms, thans te Botany-Bay, waarop degroote zeereiziger La Peyrouse zijnen naam grifte, toen hij die kust bezocht. De Times van heden behelst o. a. de volgende beschouwingen over de aanneming der vier punten door Rusland: Het aan Vorst Gortchakofl ter hand gestelde bevel om op dien grondslag te onderhandelen, levert ten minste de bekentenis van de Russische regering op, dat de vorderingen der verbonden mogendheden billijk zijn en dat de vrede hersteld kan worden op de beginse len, voor welke zij onveranderlijk hebben geworsteld. Wij verliezen niet uit het oog, dat wij te doen hebben met een tegenstander, die zeer goed onder- rigt is in al de kunstgrepen der diplomatie en die er niet veel gewetenszaak van maakt, er zich van te bedienen, en dat het te vrcczen is, dat het doel van den Czaar minder is om den vrede te herstellen op billijke grondslagen, dan wel om do magtige vereeniging, die zich tegen hem ten strijde rust, te ontbinden. Echter zijn de drangredenen nog daar, om keizer Nikolaas te be wegen, den twist tot een einde te brengen. Hij worstelt voor eene wanho pige zaak en al wal hij door de grootste offers kan verkrijgen, is de eer van eene blinde verdediging. Hij heeft zich reeds van Europa afgezonderd en weerstaat alleen eene vereeniging van vijandendie eenmaal zijne vrienden waren. In dit plegtig oogenblik zoude hij, door volharding, en belast met eene ontzagchelijke verantwoordelijkheid, zich blootstellen aan de verafschu wing der wereld. Het zoude ons slecht passen, ons, die met een beperkt en afgebakend doel in dien oorlog gewikkeld zijn, te trachten er in te blijven volharden, een uur na de erlanging van de voornaamste doeleinden dier worsteling. Integendeel Engelands en Frankrijks trots bestaat er in, dat deze oorlog niet in het leven is geroepen dan om politieke redenendat hij zon der zelfzuchtige bedoelingen is gevoerdzonder gedachten van eerzucht of wraak, en dat hij kan eindigen op den dag, dat die staatkundige waarborgen voor goed zullen zijn verzekerd. De Puncligewagende van het plan om een Spaansch vreemden-legioen aan te werven, stelt voor, om in dit geval de soldij dier soldaten aan de Engelsche houders van Spaansche fondsen ter hand te stellen. Deze toch zegt het blad, hebben genoeg gebloed in de Spaansehe zaken; het is dus niet meer dan billijk, dat zij in betaling het Spaansche bloed terug ontvangen. Uit Liverpool zijn in het jongst verstreken jaar-210,742 personen als landverhuizers naar verschillende oorden der wereld vertrokken. FRA1VKRIJK. PARIJS9 Januarij. De Keizer heeft heden de vaandels aan de afdeelingcn der Keizerlijke garde, die naar de Krim vertrekken uitgereikt, en op het einde zijner toe spraak gezegd: »Gaat uw deel nemen aan de gevaren die wij nog moeten te bovenkomen, aan den roem, die nog te behalen is. AVeldra zult gij het doel waarna gij haakt bereikt hebben; gij zult hebben medegewerkt om onze adelaren op de muren van Sebastopol te planten. Aan de Indép. Beige is gisteren uit Parijs geschreven De Vorst Gort- schakoff, Ruslands Gezant te AV eenen, heeft instructien ontvangen, ter ver klaring, dat zijne Regering de uitlegging aanneemt, die door de verbondene Mogendheden bij haar antwoord van 28 December jl. aan de vier waarborg- punten is gegeven, en dat hij bereid is om op dien grondslag in mondeling overleg te treden. Dat is er gebeurd: het is voorzeker geen feit zonder ge- wigt; doch men hechte er niet te veel aan. De verklaring, die door den Vorst Gortschakoff nu namens zijne Regering is gedaan, is nog verre van zekerheid voor het herstel des vredes te geven. Zij strekt alleen otn de deur te openen voor voorloopige vredesonderhandelingen, maar die onderhandelin gen kunnen zelfs niet aangevangen worden, zoolang er geen gevolmagtigde van Turkye geroepen is om deel te nemen aan de conferentie, waarin vooral ook over Turkye's belangen gehandeld moet worden. In allen gevalle is de jongste stap van Rusland niet van dien aard, dat hij staking van de krijgs bedrijven der oorlogvoerende Mogendhedenof van de krijgstoerustingen van Oostenrijk medebrengt. Volgens alle berigten wordt er in de nieuwe geldleening zoo veel inge schreven, dat het totaal der inschrijvingen hoogst waarschijnlijk veeleer bo ven dan beneden het vereischt bedrag zal zijn. Volgens eenen brief uit Parijs van eene onpartijdige hand, was er jl. Zaturdag avond gezamenlijk reeds voor 367 millioen ingeschreven, ongerekend de inschrijving van eenige groote bankiershuizen te Parijs en Londen. De Kamer van Koophandel te Parijs heeft voor 5,000 fr. bijgedragen ten behoeve van het leger in het Oosten. Uit Bordeaux is als eerste bezen ding 40,000 fr. ontvangen om den soldaten der verbondene legers tabak en sigaren te zenden. Tot stijving van het fonds voor nieuwjaarsgeschenken aan de strijders in de Krim is uit Rijsscl de som van 18,000 fr. ontvangen. Sedert eene maand zijn in de verschillende kerken alhier, 5 meisjes gedoopt onder den oorlogzuchtigen naam van Alma. Te Toulon is men drok bezig met den aanbouw van kanonncerbooten naar een nieuw model, bestemd om tegen half April zee te kiezen. Zij zul len gevoegd worden deels bij de vloot in de Zwarte zee, deels bij die in de Oostzee. Op de verhooping van oude zeldzame boekenhandschriften enz.nage lalen door wijlen den Heer A. A. Renouard, en welke verkooping eene volle maand duurde, heeft een exemplaar van den Bijhei, Biblia sacravulgafae editionisBomae ex typographic apostolica Vaticana 1590, in folio, 2,650 fr. opgebragt; Ars memorandi per jiguras Evangelistarumwerd verkocht voor 2,750 fr.Preces piaecum calendria voor 10,350 fr.aan den Baron Rothschikl; Tullii orationesVenetiisChristophorys Valdarfer 1471, in folio, voor 9,200 fr. Een exemplaar van de Contes et Nouvelles en versvan de la Fontaine, Amsterdam, (Paris) Bourbou, 1762, 2 dln. in 4 stukken, in 8°, in wit marokijn, met platen, etsen, vignetten enz., bragt 1,100 fr. op; en een exemplaar van Erasmi Boterodami adagiaVenetiis in aedibus Aldi et Andreae Soceri1520, bereikte het cijfer van 1,720 fr. De opbrengst der veiling was in haar geheel 208,000 fr. Sedert de invoering van het decimaal stelsel is in Frankrijk voor eene waarde van 6,471,468,514 fr. 20 c. aan gouden en zilveren munt geslagen. Eene uitgestrekte vlasspinnerij te Amiens is, tengevolge van het springen van een stoomketel, geheel in de asch gelegd. De schade beloopt 200,000 fr.; 1200 personen zijn door deze ramp voorloopig van werk beroofd. Op de kust van Slora in Algerië heeft den 30stcn Dec. een verschrikke lijke storm gewoed. Onder de dien dag verongelukte 40 schepen bevond zich de Fransche sloompaket la Ville de Cette. §PMJE. MADRID, 6 Januarij. In de zitting der Cortes van den 2de" dezer, is de Regering ondervraagd, omtrent de onlusten, die in de laatste dagen te Malaga, Teruel, Grenada, Valencia en eenige andere plaatsen voorgevallen en hoofdzakelijk door verzet der bevolking tegen de heffing der rijks- en plaatselijke belastingen op levens middelen veroorzaakt waren. Het hoofd des bewinds, Generaal Espartero, zeide hieropHet is vooral de volksvrijheidwaarvoor ik strijd. Daarvoor zou ik des noods mijn leven en meer nog, mijn goeden naam opofferen. Doch zonder orde en ontzag voor de wetten kan geen volksvrijheid bestaan. A'oor de handhaving der orde reken ik op uw doorzigt en regtschapenheid op den bijstand van de gewapende burgerijvan het legervan de geheele natie. Het is mij zeer wel bekend dat er zamenzweringen tegen de nieuwe orde van zaken bestaan; zij worden gesmeed door drie partijen, door de vijanden van iedere Regering, door den overwonnen aanhang van het vorige bewind, die slechtheid en zedebederf lief heeft, en door de voorstanders van het despotismus. Doch zoo zij zich verstouten het hoofd op te stekenzal het zwaard der wet hen allen treffen, en dan zal de volksvrijheid voor altijd gevestigd zijn." Deze toespraak werd levendig toegejuicht; en op voorstel van eenige barer leden, besloot de vergadering eenstemming te verklaren: »dat de Cortes, de vaderlandlievende woorden van den Hertog der Overwinning gehoord heb bende, aan het Kabinet in alles hunnen bijstand tot de handhaving der orde en der volksvrijheid toezeggen." Ook de volksgezinde leden der vergadering verecnigden zich uitdrukkelijk met dal besluit.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2