daarbij bclioorcndc personeelbestemd om de gezonken Russische schepen aan den ingang der haven weg te ruimen, moeten in dien storm zijn verongelukt, l In het aanstaande voorjaar zal eene batterij veldgeschut van 32-ponders I naar de Krim worden gezonden; dit is liet eerst, dat men zulke zware ka- j nonnen als veldgeschut zal gebruikenelk stuk zal een voorspan van 12 paarden hebben. Bij de waterwerken van de nieuwe Westminster brug worden sedert eergisteren verlicbtingtoestellendoor middel van de electricileitmet bet beste j gevolg gebruikt; men mag alzoo onderstellen, dat dit middel van verlichting spoedig algemeen in gebruik zal komen. De Ilfl. Morewood en Rogers, ijzerbandelaars alhier, hebben ten ge volge van het niet ontvangen van remises uit Australië, hunne betalingen gestaakt; het passief bedraagt 180,000 Op dit oogenblik zijn 7800 mijlen spoorweg ten dienste van bet pu bliek geopend en zijn over dezelve, gedurende het eerste halljaar van 1854, ruim 50 millioen reizigers vervoerd. In de Times leest men In regtstrcckseh verband met den staat des lands, en van onmiddellijken invloed op den toestand des volks is elke ver- andcring in den uitvoer der producten onzer nijverheid. De vermindering van 400,943 in den uitvoer van katoenen goederenvan 152,842 in kramerijen en modewaren, van 148,304 «6 in linnen, van 298,993 in I metalen, van 55,324 in zijden manufacturen, en van 377,844 in wol- I len goederen, die de maand November 1854 in vergelijking met het voor gaande jaar oplevert, bewijst een gelijk verschil in den loongevenden arbeid, dat is in het werk, de verdienste, de genietingen, de gezondheid en ligchaain- slerkle van millioenen landgenootcn. Uit de officiële handelsstatistiek is op te maken, dat het getijde, na eenigc wisselingen van minder belang, in Augustus 11. omgeslagen is; en thans, op 5 December, de dagteckening der laatst openhaar gemaakte handelsstalen, zien wij een blijkbaren en beslisten achteruitgang in handel en bedrijf. Onder de 31 voorname artikelen onzer productie zijn er slechts 0, welke niet in dien achteruitgang dcclcn. Voor zoo ver dit een gevolg van den oorlog is, leere het ons,, dat de oorlog geen spel is, hetwelk door eene volksklasse ten koste van andere kan gespeeld worden, maar een vloek voor alle klassen en standen. Intusscben blijft onze invoer toenemend, met uitzondering der granen. In thee, koffij cacao, suiker, gezouten eetwaren, wijn, sterke dranken, tabak, vruchten en specerijen is eene grootelijks toegenomen verbrnik merkbaar, die deels het gevolg is van de aanvrage voor ons leger in bet Oosten. Ook de invoer van grondstoffen voor ons fabriekwezen blijft even groot. Doch deze koopwaren moeten betaald worden; en het spreekt van zelf, dat geen land lang voortgaan kan, meer in- dan uit te voeren, zonder in moeijclijk- i heden te geraken. Eens komt de dag van afrekening; dan zinkt het crediet i in de handelszaken voor eene wijle, en valt ieder die op deszelfs onbeperkte uitbreiding rekende. De Placer Times and Transcripteen Amcrikaansch dagblad, deelt eenigc bijzonderheden mede nopens een groote schat, die op het Cocos-eiland begraven zou zijnnamelijkTen tijde dat Morgande beruchte boekanier leefde, bezat de Mcxicaansche geestelijkheid onmetelijke schatten, van welke zij een gedeelte naar Manilla wilde overbrengen. Dat gedeelte zou op zee in banden van zeeroovers zijn geraakt, die, overvallen zijnde, dien schat zouden geborgen hebben op het Cocos-eiland in de Stille Zuidzee, op 5°32' N. Br. en op omstreeks 750 mijlen van Panama. Die schat zou 15 millioen bedra gen. Er heeft zich eene maatschappij gevormd om die op te sporenreeds is er een schip, de Julius Pringlc, derwaarts gezonden. FRANKRIJK. PARIJS G Januarij. De Keizer heeft aan Prins Napoleon bevel gezonden naar Frankrijk te rug te keeren, daar die terugkeer door de Gcneeshceren als allernoodzakelijkst is beschouwd. De Minister van Oorlog heeft een nieuwe order naar Elbocuf gezonden van 55,000 Ncderl. laken voor do klccding van de Keizerlijke garde, en den Burgemeester gelast die order in overleg met de Raadkamer onder de fabrie kanten te verdoelen. Lord CardiganGeneraal Montcbcllo en de Officieren van het bij den storm van 14 Nov. verongelukte linie-schip llenri IV zijn heden, aan boord van de Amsterdamvan Konstantinopel te Marseille aangekomen. Admiraal Hamelin is alhier aangekomen. Het aantal troepen sedert 12 November tot den 31sten December te Marseille ingescheept, bedraagt 11,200 man voetvolk en 19G6 ruiters, te za- men 13,256 man, en 963 paarden of muilezels. Te Malta werden toebereidselen gemaakt om 10,000 man te kunnen kaserneren. Door het springen van een stoomketel in een fabriek te RelhelDep. Ardennes, is een gedeelte van bet gebouw ingestort en zijn 5 werklieden on der bet puin bedolven; slechts een hunner heeft men levend kunnen redden. PORTUGAL,. Ilct officiële Regeringsblad behelst in zijn nommer van 30 December een Koninklijk besluit, bepalende, dat in de Overzeesche bezittingen van Portugal alle den Staat behoorende slaven in vrijheid gesteld, en alle andere slaven in openbare registers door de overheid ingeschreven zullen worden. Het doel de zer maatregelen is, in de Portugeschc koloniën allengs te geraken tot de afschaffing der slavernij, die, gelijk men weet, op de Azorische en andere tot Portugal behoorende eilanden reeds voorlang tot stand gebragt is. gPASJE. MADRID, 4 Januarij. De nieuwe Minister van Financien, de Heer Scvillano, heeft den 30stcn Dcc. 11. voor het eerst in de Cortcs-vcrgadering het woord gevoerd. Ilij sprak in vrij bemoedigenden toon over den staat der financiënmaar achtte even wel nieuwe middelen lot stijving der schatkist volstrekt noodig; en wierd hem daarop niet binnen 8 dagen bepaald uilzigt gegeven dan wilde hij niet langer voor het beheer van 's lands geldmiddelen verantwoordelijk zijn. Hij nam de door zijnen ambtsvoorganger voorgedragen staatsbegrooling schier onveranderd over; alleen in de wet op de middelen bragt hij eene belangrijke verandering, daar hij zich vereenigde met de onverwijlde opheffing der belas tingen op levensmiddelen, welke door den Heer Collado onbestaanbaar met 's lands geldelijk belang geacht was. Nogtans is tevens besloten, dat indien na de bezuinigingendie zonder afbreuk voor de staatsdienst in de staatsuit gaven voor 1855 nader zullen kunnen gebragt worden, de inkomsten nog te kort schieten, wezenllijkc en afdoende middelen tot dekking van dat tekort door de begrootingswet zullen worden aangewezen. In een door de Londensche Times ontvangen schrijven uit Madrid van 29 December leest men: »De Ministers hadden geene andere keuze: zij moesten gezamenlijk aftreden of in een of ander plan tot onverwijlde opheffing der belastingen op levensmiddelen bewilligen, want deze zijn zoo impopulair, dat zij toch slechts voor een klein gedeelte zouden liebhen kunnen worden geïnd. Om de schatkist voor het verlies dezer aanzienlijke inkomst schadeloos te stellen zonder vergrooting der staatschuldworden drie middelen tot redding des lands uit de finantielc krisisdoor de verstandige lieden alhier aanbevolen, namelijk: 1°. eene aanmerkelijke verlaging der invoerregten 2°. de verkoop der gemccnc gronden ten voordeclc der schatkist; 3°. het lok ken van landverhuizers door alle godsdiensten in Spanje te gedoogen. Naar den eersten en den derden dezer maatregelen zullen wij nog wel eenigen tijd moeten wachten; de tweede zal misschien te werk gesteld worden, maar diende door den derden te worden vooraf gegaan, indien hij waarlijk vrucht baar zal zijn. De Minister van Financiën beeft op de interpellatie in de Cortes geant woord dat de voorgenomen belasting van 8 pCt. op de binnenlandsche schuld nooit zal worden gelegd op de 3 pCt. builcnl. schuld van 1841. De Minister van Financiën hoopt de vlottende schuld van den staat door verschillende middelen te verminderen en vooral door den verkoop der terreinen van Barcelona, de goederen der geestelijkheid, voordeclige geldlecnin- gen in de koloniën en belangrijke verminderingen in de uitgaven. Hij hoopt op de medewerking der Cortes. Hij beeft afstand gedaan van zijne bezoldi ging als Minister ten behoeve van de wapening en uitrusting der nationale militie van de hoofdstad. De Heer Aguirre, Minister van justitie en ceredicnst, houdt zich beziV met de voorbereidende werkzaamheden tot wijziging van het concordaat met den II. Stoel. De Heer Pachcco zal bepaaldelijk worden belast, om deze zaak te Rome te schikken. Eene Britsche maatschappij heeft aan de Regering een voorstel gedaan om cenen spoorweg van Madrid naar de grenzen aan te leggen. MFELi. 1 Januarij. De geschillen tusscncn Koning Ferdinand en de Jezuïten zijn ganschelijk uit den weg geruimd, door tusschenkomst van Pater Beckx, Generaal der orde, die opzettelijk daartoe van Rome naar Napels was gereisd. Welke ophelderingen hij den Vorst gegeven heeft, weet men niet, doch de Jezuïten zijn weder bij den Koning in gunst opgenomen. De Civilta Cattolicaeen te Rome verschijnend ultramontaansch blad, dat Koning Ferdinand in zijne staten verboden had, wordt er weder toegelaten, en de leiding van het openbaar onderwijs bevindt zich wederom geheel in handen van leden der Jezuilen-orde. PRÜISSElf. BERLIJN, G Januarij. In het half-officiele Berlijnsche orgaan, de Preuss. Correpondenswordt liet door den Keizer van Rusland uitgevaardigde manifest voorgesteld als eene bevestiging zijner vredelievende bedoelingen. De Keizer, leest men daarin, legt in zijn manifest als het ware het staalkundige programma bloot, het welk hij besloten beeft te volgen. De verklaring, dat hij als Christen geen langer bloedvergieten wenscht, en geene vredesvoorwaarden van de hand zal wijzen, die met de eer van zijn Rijk en het geluk zijner onderdanen bestaan baar zijn, behoeft geen nadere uitlegging, en is van te meer gewigt, daar in de jongste troonredenen der Westersche Souvereinen zelfs geen enkel woord van bereidwilligheid lot den vrede gezegd is. Het Russische manifest ein digt, wel is waar, met eene aansporing tot verdere krachtsinpanningen nraar de oorlogstoerustingen zijn alleen bestemd tot afwering van aanvallen, die van bniten verwacht worden. Van het volharden bij de eischen, die tot het Oostcrsche geschil aanleiding gavenis geen zweem meer aanwezigen de strijdzoo hij voortgezet moest wordenzou alleen een gedwongene en tot de zelfverdediging beperkte zijn. Ook de laatste uitdrukkingen, die zelfs in geval van voortzetting en uit breiding des oorlogs, aan de houding van Rusland een uitsluitend defensief karakter gevenzijn van boog politiek gewigt. Zij geven grond om te ver trouwen, dat voor Duitschlandop grond van de tot hiertoe aangegane vcrpligtingen, nog in langen tijd geene aanleiding tot deelneming aan militaire maatregelen tegen Rusland bestaan sal. Wat intusscben bier-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2