zijn, een schilderachtig effect geven, en zoo zal dit sieraad der stad, ofschoon dan niet geheel in oorspronkelijken toestand teruggegeven, nogtans ter be wondering van het nageslacht bewaard blijven. BUÏTËNLMDSCOE HERIG TEW ES E L G I E. BRUSSEL, 4 Januarij. De Prins Laskar Cantacuzene, liospador van Wallachye, is met zijn gezin alhier aangekomen. Op eene verkooping, onlangs te Gend gehouden, werd eene schilderij van D. Teniers, de potjesmerktdoor den kunslkooper Verschaffeit gekocht voor 3000 francs en door dezen voor 30,000 fr. verkocht aan den Graaf Duchatel, na als echt erkend te zijn door Th. Lejeune en Vitet, lid van het instituut, wien alle echtheidsbcwijzen zouden zijn gegeven. Thans komt de Heer Nieuwenliuys daar tegen op en verklaart dit stuk voor eene zeer behen dig vervaardigde kopij; het origineel zou door hem den 4den April 1837 uit de galerij van den Hertog de Berry zijn gekocht en thans de eigendom zijn van den Heer Frederik Ileusch te Londen. Gedurende 1854 zijn te Antwerpen aangekomen 1770 schepen (35 min der dan het jaar te voren), waarvan 117 onder Nederl. vlag. Vertrokken 1790 schepen, waarvan 102 onder Nederl. vlag. ENGELAIQ. LONDEN, 4 Januarij. De Koningin heeft cenen eigenhandigen brief aan Sidney Herbert geschre ven, die hem aan Miss Nightingale heeft overhandigd, onder anderen schrijft de Koningin, »ik verzoek Miss Nightingale aan de edele gekwetsten en zieken te zeggen, dat niemand levendiger belang in hun lijden stelt, en meer hunnen moed en heldhaftigheid bewondert, dan hunne Koningin." Terwijl alle jaren in dit saizoen verschillende feesten, bals, concerten, enz. worden gegeven, blijven er thans vele achterwege uithoofde van den rouw, waarin onderscheidene voorname familien, ten gevolge van den oorlog met Ruslandzijn gedompeld. In de Times leest mendat de klagten over de desorganisatie der En- gclsche expeditie naar de Krim iets gebaat hebbendat de Generaal Jones die zich bij de inneming van Bomarsund onderscheiden heeft, met ruime vohnagt van de Regering naar Konstaritinopel gaat om over de hospitalen de transporten, den toevoer van levensmiddelen aan het leger enz., behoorlijk toezigt te houden en dat de zamenstelling van den grooten staf in de Krim zal worden verbeterd door toevoeging van eenige Officieren van de genie en mannen van wezenlijke kunde in hun vak. Te Newcastle hebben twee recruten, wegens desertie en oneerbiedige gezegdende verschrikkelijke straf der geeseling met de lederen zoogenaamde negenstaartige kal (cat-o'-nine-tails) ondergaan; de een ontving 40, de ander 50 slagendie door den krachtigen arm van uitgekozen tamboers niet ont- zacht werden toegebragt. Na spreke men nog van de verschrikkelijke knoet der barbaarsche Russen De ijzergieterij van den Heer Douglas heeft eene gonvernements bestel ling van 35,000 kanonkogels ontvangen, die zoo spoedig mogelijk moeten worden geleverd. In het tuighuis te Malta worden thans eigenaardige holle kogels gego ten, om de gezonken Russische schepen te Sebastopol te doen springen. De I kleinste kunnen 250 en de grootste 1000 ffi buskruid bevatten. Zij zullen door duikers in de gezonken schepen worden gebragt en door middel van een I leidenden draad met eene galvanische batterij in verbinding gebragt worden, g Het groote stoomschip Himalaya is uit de Zwarte zee te Spithead terug- 1 gekeerd en heeft ongeveer 800 personen, namelijk gekwetste en zieke Officieren g en manschappen, vele vrouwen, kinderen en anderen, herwaarts overgebragt. Zekere Heer Williams, te Pembroke, heeft een kanon uitgevonden, van nieuw modelzarnengesteld uit verscheidene stukkendie uit elkander geno men en op den rug gedragen kunnen worden. Dezer dagen is in den ouderdom van 84 jaren overleden, de in de let terkundige wereld welbekende Sir A. Ferguson. Ilij had ook verscheiden I veldslagen, onder anderen dien van AValerloo. bijgewoond. Gedurende het jaar 1854 zijn alhier overleden 73,697 personen, 't welk eene verhouding oplevert van 29 van elke duizend zielenterwijl de verhou- g ding in gewone tijden niet meer dan 25 van de 1000 bedraagt. Onder] toezigt van de Regering zijn gedurende het afgeloopen jaar 11,030 landverhuizers van Southampton vertrokken, waarvan 2895 naar Znid-Australië, 4091 naar Victoria, 3543 naar Nieuw-Zuid-Wallis, 956 naar Van Diemens Land en 445 naar Westelijk Australië. Zij bestonden uit 10,244 Engelschen, 93 Schotten en 1593 Ieren. Eergisteren werden 10 Nederlandsche bodems te Londen voor Australië beladen, als: 2 naar Sydney, 1 naar Ilobart Town, 5 naar Port Phillip, 1 naar Geelong en 1 naar Adelaide. In het geheel werden slechts 55 sche pen te Londen voor Australië beladen. Een vertrouwelijke brief door een Britsch Officier, den 12den Dec. 11. in het kamp voor Sebaslopol aan zijnen vader in Engeland geschreven, be helst o. a. het volgendeBinnen zeer korten tijd verwacht men de bestor ming; volgens sommigen zal het nooit daartoe komen; maar het meer alge- meene denkbeeld is, dat de vesting voor Kersmis zal ingenomen worden. Hoe dit zou kunnen geschieden, begrijp ik niet, want al het geschut voor Sebastopol is afgebruikt en uitgesleten, en nieuw geschut kan men bij den slechten staat der wegen niet aanvoeren. Een ieder mort en is de ganschc zaak van harte moede. Overal schromelijk wanbestuurieder laat alles op anderen aankomen, en zoo blijft alles ongedaan. In de laatste 3 weken heeft Lord Raglan zich niet laten zien; en het gerucht is in omloop, dat hij den winter op Malta is gaan doorbrengen. Het is hem gelukt allen ontevreden te maken. In ons leger heerscht misnoegen en moedeloosheid, van de bevel hebbers lot den gemeenen soldaat toe. In de laatste week hebben 125 Offi cieren pogingen gedaan om ontslagen te worden maar geen ontslag uit de dienst is te bekomen. Het is verschrikkelijk koud. Toen het 46stc rege- ment, pas uit Engeland aangekomen, den eersten nacht wacht in dc loopgra ven hield, zijn 7 manschappen van hetzelve doodgevroren. FRANKRIJK. PARUS 4 Januarij. Dn inschrijvingen voor de nieuwe leening zullen tot een minimum van 10 fr. aangenomen worden, zullende, wanneer boven het bedrag van 500 millioen ingeschreven wordt, alle inschrijvingen van 500 fr. en daar- I beneden ten volle aangenomenen die daarboven naar evenredigheid wor den verminderd. De laatste berigtenwelke de Fransche Regering, gelijk men van eene geloofwaardige zijde meldt, uit de Krim ontvangen heeft, luiden zeer on gunstig. De gezondheidstoestand der troepen was slecht en ziekten van al lerlei aard, die met groote hevigheid heerschten, rukten dagelijks een groot aantal soldaten weg. Dn troepen waren, volgens deze berigten, nog steeds op eene onvoldoende wijze tegen het ruwe weder beschut. Evenwel zouden er volgens de Constitionnel aanmerkelijke verbeteringen in het beheer zijn aangebragt. Op advies van den Raad van Gezondheid is de dagelijksche portie vleesch per hoofd van 250 tot 350 wigtjes, brood van 750 tot 1000 wigtjes, en rijst van 30 tot 60 wigtjes verhoogd. Voorts is het rantsoen brandewijn aan de arbeiders vermeerderd, en in het kamp van Sebastopol kunnen dc militairen voor geld andere levensmiddelen bekomendie niet als strikte be hoefte noodig zijn. Er is van hier geschrevendat de Engelschc Regering te Hamburg, in de Nederlanden en in Spanje werfdepots oprigt. De aangeworvenen ontvan gen 25 fr. bij de onderteekening 300 fr. bij de intrede in het regement en buitendien rijkelijk tabak, thee en sterke dranken. Men verneemt, dat de Regering pogingen bij Zwitserland aanwendt, om in bet wettig bezit te geraken van de vallei van Dappes, nabij het kanton Waad land. De Heer Frossard, Pred. bij de Protestantsche gemeente van Bagnères de Bigorre (in het znidwesten van Frankrijk) heeft zich op last van de Fransche Regering naar het Oosten begevenom aldaar de noodige beschik kingen te makenter voorziening in de godsdienstige behoeften der Protestan ten in het Fransche leger. De Koningin Pomaré, zegt het dagblad 1'Ocean, zal tijdelijk Otaheite verlaten om een reisje naar Parijs te maken. Zij schijnt nieuwsgierig te zijn, om de groote tentoonstelling van 1355 te bezoeken. Gewis zal zij zelve, een voorname bijzonderheid van deze tentoonstelling zijn. ÜPAN JE. MADRID, 2 Januarij. De Cortes hebben aangenomen de volgende voorstellentot benoeming eener commissie, belast met de definitieve regeling der burgerlijke pensioenen I ten laste van den Staat; tot het vaststellen van een onderzoek naar de 3 uitgavenveroorzaakt door den bouw van den koninklijken schouwburg 1 tot het benoemen van nog 14 leden bij de reeds bestaande commissie tot par- 3 lementair onderzoek naar de handelingen van Koningin Maria Christina., 1 Met 124 tegen 40 stemmen is besloten niet in overweging te nemen een I voorstel tot afschaffing van de loterij. i Op de begrooting van uitgaven komen onder anderen de volgende cijfers voor: dotatie der Koningin 28 millioen realen; van den Koning 1 millioen; van de Prinses van Asturien 1 millioen; van de infante, zuster der Koningin, 11. millioen; van den infant Don Francisco en zijne gehecle familie, waar onder de zusters des Konings mede begrepen zijn1 millioen. De dotatie der Koningin is dus, vergeleken bij vorige jaren, met 6 millioen, en die der Koninklijke familie met 3 millioen verminderd. 1 Bijna alle onze dagbladen vallen den afgetreden Minister van Finantien, I den Heer Callado, aan. Zelfs die dagbladen zijn daarin niet achterlijk, welke j hem vroeger verdedigd hebben. Men verwijt hem, dal hij, die zoo goed be kend moest zijn met den dwaalweg van vroeger, en de daaruit ontstane om wenteling, zich thans niet beter op de hoogte der hervorming in het tegen woordige tijdperk heeft weten te verheffen. Vooral duidt men hem ook zijne verklaring euvel, dat de begrooting van 1850 en 1854 de naauwkeurigste warendie Spanje immer gehad heeft. PRUISSE1T. BERLIJN, 3 Januarij. Alhier zijn reeds meer dan 100 Duitsche militaire Artsen door den Russi- schen Gezant voor rekening zijner Regering in dienst genomen. De Fransche Consuls in de Pruissische steden aan de Oostzee zijn door hunne Regering nitgenoodigdonmiddellijk de noodige maatregelen te nemen om eene geregelde en bespoedigde dépêches-dienst tusschen die steden en Frankrijk tot stand te brengen. De Consul te Dantzig, welke haven het gunstigst gelegen is orn de mededeelingen der verbondene vloten te ontvan gen wanneer deze weder in de Russische wateren verschijnenis bijzonder belast geworden met het regelen eener dienst voor Parijs, over Cherburg en Brest.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2