LEYDSCHE MAANDAG, 8 JANUARIJ. BINXENLAXDSCIIE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Da Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN G Januarij. De Faculteit der Wis- en Natuurkunde aan deze Hoogeschoolheeft met de gouden medailles bekroond cene bij baar ingezonden Prijsverhandeling, op de vraag uit bet vak der Sterrekunde van den Heer E. van der Ven, Student bij de genoemde Faculteit, en eene uit het vak der Kruidkunde, ingezonden door den lieer W. F. 11. Suringar, Candidaat in de AVis- en Natuurkunde alhier. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 31 Dec. 297 volwassenen, 126 kinderen, te zamen 423. 1 Jan. 30G 131 437. 2 289 115 404. 3 336 135 471. 4 345 138 483. 5 335 139 474. 6 338 136 474. Voor eenigc dagen heeft men in de gemeente Leyderdorp, ecne collecte aan de huizen gedaan voor de Hervormde diaconie-armen welke de voor deze plaats zeer aanzienlijke som van ƒ1,225.70 heeft opgebragt. In December zijn op den Iloll. spoorweg vervoerd 56,839 personen en is ontvangen ƒ73,944; op den Rijnspoorweg vervoerd 27,101 personen en ontvangen 47,867. Den 3llen dezer is aan de fabriek der Nederlandschc Stoomboot-Maat schappij op Fijenoord te water gelaten de ijzeren schroefstoomboot Stad Goes, bestemd voor de vaart tusschen de steden Rotterdam en Goes. Het te Katwijk (zie ons vorig noinmer) gestrande schip was de Druid of GreenockKapitein L. Royle het was reeds 6 dagen in zee geweest en had ecri lek bekomen; het was bemand met 14 koppen en bestemd naar de West; de lading bestond in steenkolen. De geredden zijn, de lste en 2ie stuurman, de timmerman en de zeilenmaker. Reeds zijn 2 lijken alhier aangespoeld en dagelijks komen nog steenkolen, hout enz. aan. Tot de betrekking van Leeraar der Ned. Taal- en Letterkunde en der llist. AVetenschappen aan h'et Gymnasium te Gouda, worden Doctoren in de I,etteren opgeroepen, om zich vóór 14 Jan. e. k. in persoon bij Curatoren aan te melden. Te Rotterdam zijn in 1854 uit zee aangekomen 2046 en vertrokken 1722 schepen. In 1853 aangekomen 1708. Te Dordrecht zijn in 1854 ingeklaaid 327 en uitgeklaard 341 schepen, zijnde 23 meer in- en 61 meer uitgeklaard dan in 1853. Te Amsterdam zijn in 1854, 166 schepen meer binnenge komen dan in 1853, namelijk 2767 en 129 meerder vertrokken dan in dat jaar, namelijk 2862. Te Hamburg zijn in 1854 aangekomen 4896 zee schepen waaronder waren 387 uit Nederland. In 1854 zijn te Schiedam aangekomen met steenkolen geladen: uit Engeland 114, uit Belgie 88 en van de Rhoer 328 schepen. Te Gorinchem zijn eergisteren 2 knechts van de Hecren Eyckman en Renesse, in hunne bierbrouwerij de Kraan bezig zijnde met bel schoonmaken van den brouwketel, daaruit levenloos te voorschijn gehaald. Het schijnt, dat zij bedwelmd waren geworden en in dien toestand overleden. Wij vernemen, dat Jhr. M. Salvador en S. Fongers den lslcn dezer ter griffie van de Arr.-Regtbank te Haarlem in hooger beroep zijn gekomen van het den 21stcn December jl. in hunne zaak uitgesproken vonnis. llaarlC.) Het Hhl. meldt, dat de collecte, door Britsche inwoners, te Amster dam opengesteld, ten behoeve van weduwen en weezen hunner in den legen- woordigen krijg gesneuvelde landgenootende niet onaanzienlijke som van ruim ƒ3,000 bedraagt, en dat bijdragen nog tot 18 dezer zullen aangeno men worden. Te Eendragt, onder Apeldoorn, heeft op Nieuwjaarsdag bij den kroeg houder Voorhorst een ongelukkig voorval plaats gehaddat alweder aan opge wondenheid door drank moet worden toegeschreven. Een militair, die in voor noemd huis ingekwartierd was, kreeg verschil met den persoon de AV.dat zoo hoog liep, dat zij elkander zware wonden toebraglen. Te Cocvordcn heeft eergisteren eene vrouw haar 3 jarig kind, zonder opzigt, alleen in hare woning gelaten en is buiten de stad gegaan. Eenige oogen- blikken later vonden de buren, op het angstgeschrei van het kind toegescho ten, dit over het vuur voorover liggende, in volle vlarnbel gansche voor- ligchaam is verbrand het diep betreurenswaardige kind leeft nog. Gedurende bet jaar 1854 zijn ter kaasmarkt te Medemblik aangevoerd 2048 stapels, wegende 516,050 Ned. ffi, en aan de pakhuizen geleverd 965 stapels, wegende 222,249 Ned. 15. Bij telling is gebleken, dat de Friesche veestapel thans bestaat uit 197,356 stuks (oud en jong), hebbende gemiddeld per sluk ecne waarde van ƒ67.15, en dus gezamentlijk van 13,253,060. In het vorige jaar was het getal 195,934, met eene waarde van ƒ57.43) per stuk, en dus gezamentlijk ƒ11,253,509.25. Hieruit blijkt, dat de veestapel in deze provincie, niet tegenstaande den grooten uitvoer naar Engeland en het woeden der long ziekte, ook'nog in dit jaar, even als in vroegere jarenvrij wat is toegenomen. Uit Kampen wordt van Woensdag 11. gemeld, dat het gevaar voor het doorbreken van de waterkeering aan de zuid- en westzijde der stad, gelukkig geweken was. Den vorigen dag was het niet zonder groole bezorgdheid dat men den naderenden nacht te gemoet zag; den geheelen nacht is men ijverig bezig om een wel tusschen de Haag- en Broederpoort te dempen. Ge heel de omtrek staat nog onder water; de straatwegen zijn nog niet te begaan. Te Harderwijk is het water der Zuiderzee tot aan de muren der stad opgestuwd, en sloeg over dezelve heen. Te Elburg heeft men door bui tengewone middelen hel water kunnen keeren, zoodat de stad voor over- slrooming bewaard is; doch de havenhoofden hebben zeer geleden. Sedert 1825 had het water op de oostkust der Zuiderzee zoodanige hoogte niet bereikt. Sedert eenige weken zijn in de omstreken van Rozendaal in Noord-Bra- band, herhaalde malen valsche geldstukken van 2.50 in omloop gebragt. LI. Zondag is een horologiemaker te Oud-Gastel, in eene herberg te Ellen gevangen genomen, alwaar hij zijn gelag met een zoodanig valsch sluk geld wilde betalen. Bij verder onderzoek heeft men ook gereedschappen bij hem gevonden, die tot de vervaardiging dienstig schenen. De munt is zeer grof, waarschijnlijk van lood, met de beeldtcnis van Koning AVillem II en het jaartal 1844. Na eene langdurige ziekte is Dingsdag 11. te Maastricht overleden, Jhr. J. Th. Serraris, gepensioneerd Luitenant-Generaal Bevelhebber van de lste brigade en der trcejen in het Hertogdom Limburg, Opperbevelheb ber der vesting Maastricht, Commandeur met de Ster der Orde van den Nederl. Leeuw, Commandeur der Orde van de Eikenkroon, Ridder van de Mi litaire AVillemsorde 4<!c kl. en van het Legioen van Eer. Hij was in 1787 te Kieldrecht in België geboren, streed in Spanje en Rusland, en kwam in 1814 uit de Fransehe in Nederl. dienst over. Het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap heeft dezer dagen een belangrijk verslag openbaargemaakt, omtrent de uitkomsten van zijnen arbeid met betrekking tot de bijbelverspreiding in Italië. Slechts weinige jaren ge leden, was hel Evangelie in Italië bij het volk geheel onbekend, althans men kende het naauwelijks dan bij name; nu is het voor duizenden een licht ge worden op hunne doolwegen. Gedurende alle eeuwen, dat Italië een Chris tenland heet, is er in de laatste jaren voor het eerst aan het volk in massa gelegenheid gegeven zich in zijne eigene taal met Gods AYoord in de geheele Heilige Schrift bekend te maken. 's GRAVENHAGE 6 Januarij. Z. M."heeft den lieer G. Frericks, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als Ontvanger der directe belastingen enz., te 's Hecrenhergen aldaar benoemd den Heer Jhr. S. R. van Spengler, thans Ontvanger te Lichtenvoorde. Gisteren avond heeft de afdeeling der Ned. vereeniging tot afschaffing van den sterken drank eene openbare bijeenkomst gehouden. De spreekbeurt werd vervuld door Ds. A. Rutgers van der LoelF, Pred. te Lcydenen de bijdrage gehouden door J. M. E. DerckscnCund. Not., mede van daar. UTRECHT, 2 Januarij. Sedert ecnigen tijd is men hier bezig om eene der schoonste gedenkstuk ken der stad, de prachtige Domkerk te herstellen. Een voor een zijn de groote Gothische ramen vernieuwd. A'erder volgt eene verfraaijing aan het gebouw over de Domsteeg, waarvoor een nieuwe gevel is gebouwd en waar van de lichtramen in den oorspronkelijke!! vorm behandeld en teruggegeven zijn. Bijaldien de werkzaamheden volgens het plan doorgaan, zullen nog verdere herstellingen in dien geest plaats hebben en ook den schoonen koor toren, indien hij hersteld en op voegzame wijze afgewerkt en afgedekt za

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1