openstelde voor de duizenden nijvere en vermogende lieden, die nit het noor den en hel midden van Europa met der woon lot ons zouden willen overko men, indien zij hier maar veiligheid van personen en goederen en verdraag zaamheid voor hunne godsdienst vonden." De Cortes zijn in hunne zitting van 23 dezer schier eenstemmigen met goedvinden der Regering, tol het besluit gekomen, dat de belastingen op levensmiddelenvoor zoover zij ten behoeve des rijks geheven werden met 1 Januarij 1855 zouden worden afgeschaft, en dat het hieruit voor de schatkist ontslaande verlies deels door bezuinigingen en grootendeels door uit gifte van nieuwe binnenlandschc schuld zou worden gedekt. Te Cadix is eene nieuwe kerk ingewijddie vroeger tot het Kapucijner klooster dier stad heeft behoord, en thans de hospitaal-kerk is. Het gebouw dreigde in te storten, hetgeen vooral te bejammeren zou zijn geweest, omdat zij zeer belangrijke schilderstukken bevatte, o. a. het laatste werk van Murillo. De kosten van den herbouw zijn geheel gedragen door Lord IIow- den, Britsch Gezant te Madrid, die daarvoor van den Bisschop van Cadix een vleijenden brief van dankbetuiging heeft ontvangen. S A R M E X E. In de zitting der Kamer van Volksafgevaardigden van 27 Dec. jl. is rap port nitgebragt door de Commissie, die belast was met het onderzoek van het wels-onlwerp tot opheffing van kloosterorden en tot benadering harer goederen. Het rapport is over het geheel gunstig voor de voordragt der Re gering. De openbare beraadslaging daarover zal den 4den Januarij aan vangen. Door een lid van de regterzijde werd reeds dadelijk mededeeling verlangd van de diplomatieke stukken, die aangaande het onderwerp der voordragt met het Romeinsche bof gewisseld waren. Hierop antwoordde de President-Minister, de Heer Cavonr, dat de zaak hel Romeinsche Hof niet aan ging; dat de Regering in binnenlandsche aangelegenheden geene toestemming van eenig buitenlandsch gezag behoefdeen volle vrijheid had ommet goedkeuring alleen van de wetgevende magt, geestelijke vereenigingen te er kennen of op te heffen en om de inkomsten der kerkelijke goederen meer gelijkmatig te verdeelen, en meer dienstig voor hare bestemming te maken; dat dan ook over bel wets-ontwerp niet met bet hof van Rome gehandeld was en het Ministerie alzoo geene diplomatieke stukken mede te deelen had. Op eene andere vraag zeide de Minister, dat de som, die door de nieuwe verdeeling van de inkomsten der kerkelijke goederen beschikbaar zon worden voor de betere bezoldiging van arme geestelijken en voor andere doeleinden van dien aard, jaarlijks niet minder dan 650 of 700,000 fr. zou bedragen. Verscheiden Officieren nemen hun ontslag, om bij het Fransche leger in de Krira in dienst te treden. De uit Rome terngkeerende soldaten van het Fransche bezettingsleger hebben bevel ontvangen, om bunnen weg langs de kusten der Middellandsche Zee te nemen en Livorno, Florence en Turyn niet aan te doen. PRÜISSEV. BERLIJN, 1 Januarij. Pruissen heeft voorgesteld den uitvoer van aardappelen en granen te ver bieden of daarop een uitvoerregt van 30 pCt. der waarde te leggen, en wel voor onbepaalden tijd. Eene vergadering van gevolmagligden der Staten van het Tolverbond zal te Leipzig worden gehouden, ten einde hieromtrent een besluit te nemen. Sedert het begin des winters is de uitvoer van Russische producten naar Memel veel grootcr dan in het voorjaar. De straten en pleinen dier stad slaan vol Russische sleden en wagens, en de aldaar gevestigde kooplieden ontvangen bestendig hennep, talk, tarwe, lijnzaad en koper uit Rusland, voor eigen rekening of als expediteurs voor den doorvoerhandel. Van den anderen kant komen er schepen met naar Rusland bestemde ladingen koffij suiker, tin, katoenen goederen, en inzonderheid met zeer groote hoeveelheden olijf-olie, die in Rusland in dezen tijd des jaars veel verbruikt wordt. Ook zendt Memel voor eigen rekening zeer veel zout naar Rusland. Het bevestigt zichdat de pogingen van Pruissenom de overige Tol- verbond-Staten te bewegen, gezamenllijk als een geheel bij de groote tentoon stelling van nijverheid te Parijs op te treden, mislukt zijn. FRANKFORT. 1 Jannarij. Uit Darmstadt wordt gemelddat de ziekte van Koning Lodewijk van Beijeren in den afgeloopen nacht plotseling een zoo ongunstigen keer geno men heeft, dat zijn dood elk oogenblik wordt te gemoet gezien. Ofschoon er geene openbare Engclsche werf-depóls in Duitschland opge- rigt zijn, zoo kan men toch verzekeren, dat er geheime zijn, zooals b. v. in het Keurhessiscbe stadje Bockenheimaan de aangeworvenen wordt 8 als handgeld verzekerd, benevens reisgeld naar Engeland. Reeds moeten daar vele personen zijn aangeworven. Met een goed gevolg wordt de geheime wer ving voortgezet in Hanover, Bronswijk en Hamburg. 00§TRNRIJK. AVEENEN, 1 Januarij. Op de jongste conferentie alhier der 4 Ministers, namelijk Lord West moreland, Baron de Bourqucney, Graaf Buol en den Turkschen Vertegen woordiger bij het Oostenrijksche hof, en welke conferentie niet in bijzijn van Vorst Gortschakolf, den Russischen Gezant, maar in zijne onmiddellijke na bijheid gehouden werd, want hij bevond zich in een belendend vertrek, zegt mendat de volgende grondslagen der vredesonderhandelingen zijn vast gesteld: De Russische vloot in de voor alle natiën toegankelijk blijvende Zwarte zeemag voortaan uit niet meer dan 6 fregatten beslaan. Engeland Frankrijk en Oostenrijk zullen ieder een gelijk aantal fregatten in die wate ren bestendig doen stationnerende Donau blijft vrij voor alle vlaggen, en bet Russische grondgebied zal noch in de Zwarte zee, noch in de Oostzee verminderd worden. Alle mogelijke gebeurtenissen met betrekking tot Se- baslopol zijn in de conferentie niet ter sprake gebragt. Dc Baron v. Hess zal zichvergezeld van den Franschen Generaal Lé- tang, op den 10,Icn dezer naar Lemherg begeven, om het opperbevel voor goed op zich te nemen. Al de met verlof afwezige Officieren van het leger in Gallicie hebben ten strengste bevel ontvangen, om zich naar hun corps te be geven. Het 3de artillerie-regemcnt te AVcenen heeft bevel ontvangen om den 3den naar Gallicie te vertrekken. Het reserve-legercorps in Moravie, met het hoofdkwartier te Olmutz, wordt op 40,000 man gebragt. A'ooral troepen van het Ilaliaansche leger zijn op marsch naar Moravie, om zich bij dat corps te voegen. De redacteurs van de AVeener dagbladen hebben eene circulaire van de Prefectuur van Policie ontvangen, waarin hun wordt aanbevolen zich te ont houden van alle scherpe aanvallen op vreemde Mogendheden, vooral wanneer deze bondgenooten van Oostenrijk zijn. Er zal geen onderscheid gemaakt worden, of zulke artikelen aan eenig vreemd dagblad ontleend, dan wel of zij van dc redactie zelve afkomstig zijn. Uit Krakau wordt berigt, dat de Rossen de krachtigste toebereidselen maken, om in geval van een oorlog met Oostenrijk, dien te kunnen voeren. RUSLAN In het officiële Journal de St. Pétersbourg leest menDe Grootvorsten Nikolaas en Michael, die den 15den Dec. van Sebastopol vertrokken waren, zijn den 23stcn te Gatschin gekomen, om aan hunne zieke moeder een kort bezoek te brengen. Gelukkig is de Keizerin beterende. Er heerscht te Petersburg eene voorbeeldelooze duurte, en de lagere klassen der bevolking zijn naauwlijks meer in staat, om zich de noodwen- digste levensbehoeften aan te schaffen. Alle fabriekenals ook elk handels verkeer staan geheel stil. Uit AVarschau wordt var. den lsten Jan. gemeld: De bijeentrekking van bet eerste legerkorps en der afdeeling grenadiers, tusschen de rivieren Pilika, AVarta en AVeichsel, is geheel ten einde gebragt. De Bevelhebber van het korpsGeneraal Siewers is plotseling naar het hoofdkwartier te Radon vertrokken. TIIRKÏE. De Graaf van Montebello, aide de camp van den Franschen Keizer heeft aan den Generaal Canrobert 20 Officiers-kruisen en 125 krnisen van het Le gioen van Eer ter hand gesteldom aan het Fransche leger te worden uitgereikt. Uit Konstantinopcl is met de Gange berigt, dat 15,000 Turken te Eupatoria waren ontscheept en dat, zoodra er 30,000 aangekomen zullen zijn, de operatien zullen worden hervat. Het vuur is reeds gedeeltelijk tegen de vesting heropend. Door eene uitbreiding der linie van de belegeraars is de gemeenschap tusschen Sebastopol en de Russendie bij Balaklava staan moeijelijk geworden. De Sultan heeft aan den Hertog van Cambridge een bezoek gebragt. Eene dépêche van Admiraal Hamelin, berigt, dat eiken nacht door de bezetting van Sebastopol uitvallen worden ondernomen, die echter alle wor den teruggeslagen. Van den 14dea tot den 20sten waren 6270 man verster kingstroepen ontscheept. Een AVeener dagblad, de Oesterreichische Soldatenfreunddeelt particuliere berigten mede uit de Krim, zonder dagteekening, waarin het volgende voorkomt: »De Turksche troepen in de Krim zijn in een jammer lijken toestand maar niemand bekommert zich om henen zij worden aan hun lot overgelaten. De Kapitein van een Oostenrijksch handelsvaartuig hetwelk door de bondgenooten als transportschip gebezigd wordt, moest den Bevelhebber van het Turksche kamp spreken; hij zag, hoe de zaken er ston den, en hangt van den toestand der Turksche soldaten een ontzettend tafe reel op. Er hecrschte gebrek aan de meest onmisbare benoodigdhedenhon ger, naaktheid, ziekten, verergerd door volslagen gebrek aan verpleging en reiniging, terwijl de gewonden hulpeloos wegsterven. En de Turksche Offi cieren, die dan toch bij CalafatGioergewo en Silistria onmiskenbare bewij zen van dapperheid gegeven hebbenworden tot volslagen wanhoop gebragt door de verwijten van lafhartigheiddie zij van eene zekere zijde hooren moeten. Het is dan ook niet bevreemdend dat Onier Pachaalvorens het bevel over het Turksche leger in de Krim op zich te nemen, te Konstanti- nopel eene betere verpleging zijner troepen gevorderd ennaar gezegd wordt bedongen heeft." STARS BERIGTEN. ïlrationale Jflilitie. Ligting van het Jaar 1855. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDENgezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 lol 68, en 166 der wet van den 8s,eo Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet, van den 27slen April 1820; Doen te weten, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar, geschieden moet voor hen, die geboren zijn in het jaar 1836. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebben, en of zij tegenwoordig of afwezend of al dan niet in Militaire dienst zijnverpligt zijn zicli te doen inschrij ven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in dezen, voor hunne naasl- bestaanden of pnpillen mitsgaders Regenten van publieke Gestichten, voor de onder hun beheer staanden, de belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doenen daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk zijn komen vestigen alzoo zijeven als dc Inboorlingenverpligt zijn mede te werken

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3