Bij aanschrijving van den Minister van Oorlog, van 29 Dcc., N°. 37 letter B, is de navolgende garnizoens-verwisseling op 1 Mei 1855 bepaald. 4dc reg. infant., thans in Zeeland; slaf, lstc en 2dl= bat. te Bergen op-Zooin 1 comp. te Bath 3de bat. te Rotterdam, 1 comp. te Brielle, en 1 cornp. te Ilellevoctsluis4de bat. te Vcnlo. 3dc reg., thans te Bergen op-Zoomslaf, 1ste en 4Je hat. te Vlissingeri, 2 comp. te Breskens en 1 detachement te Ram- niekens; 2d« bat. te Neuzen, 1 comp. te Sluis, detachem. te Philippine en Ellewoutsdijk 3de bat. te Middelburg, lslc comp. te Veere. Gedurende het afgcloopen jaar is de Koninkl. bibliotheek alhier door 1872 personen bezocht geworden, om aldaar verschillende boeken te raad plegen en letterkundige nasporingen te doen het getal boekwerken uit deze inrigling aan personen, die daartoe geregtigd zijn, ter leen verstrekt, be draagt 1375. In de herfst vergaderingen van de prov. commissie van onderwijs in 1851, zijn toegelaten 33 onderwijzers van den 2dcn rang, 88 van den 3dc rang, 89 van den 4den rang, 3 huisonderwijzers, 60 schoolhoudcressen en 7 buisonder wijzeressen. In het gehcele jaar 1854 zijn in al de drie vergaderingen toe gelaten 128 onderwijzers van den 2dcn rang, 254 van den 3den rang, 329 van den 4dcn rang, 8 huisonderwijzers, 205 schoolhouderesscn en 29 huis onderwijzeressen. AMSTERDAM2 Januarij. De in den afgeloopen nacht alhier gewoed hebbende storm heeft aan den Westerdoksdijk eenige schade tccgebragt. Met water op het If heeft eenc sedert 1825 niet gekende hoogte bereikt en de dijk beeft op sommige plaat sen aanmerkelijk geleden. Voor het oogenblik bestaat er echter geen gevaar en zijn thans reeds de meest doeltreffende middelen aangewend en voorzorgen genomenom grooter onheil te voorkomen. Een groot aantal werklieden is onvermoeid bezig, om de geledene schade te herstellen. Ook is de Buiksloter Ilarn onderwater geloopen. Heden namiddag ten 4 ure vernemen wijdat de Westerdoksdijk door de genomen maatregelen niet in gevaarlijken toestand verkeert, en dat, blijft het weder gunstig, men geen ernstige gevolgen van den hoogen waterstand te duchten beeft. Het water op bet IJ is sedert den namiddag aanmerkelijk gedaald, dank zij de goede zorgen en genomen maatregelen, heeft zich de vrees voor onhei len gelukkig niet verwezenlijkt. Het werkvolk heeft heden voormiddag aan den Westerdoksdijk reeds zijnen arbeid volbragt. De dijk heeft weinig of gcene schade geleden. Alleen vele steigers aan den Buitenkant zijn uit elkander gerukt, waardoor de stad eenc aanzienlijke schade lijdt. Door het in tijds opwerken eener kade op genoemden dijk, heeft men voorkomen, dat het water buiten de weslerdoksluis en de stad over den dijk gevloeid is. In Noord-IIolland heeft, naar men verneemt, de hooge waterstand geene ver woestingen aangcrigt. Alleen te Nieuwcndam schijnt eenig gebrek aan den dijk veroorzaakt te zijnwaarin men echter geslaagd is de schade te herstel len."" De hoogste stand des waters, na 11 ure lieden voormiddag, was 2.35 boven A. P. AmstCour.) BUITENLMDSCHE BERIGTEM. ENGELAIB. LONDEN, 2 Januarij. Ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag zijn op bevel der Koningin en in hare tegenwoordigheid uitdeelingen gedaan in vleesch, steenkolen en kleedcrcn aan de armen te Windsor. De Times berigl, dat er in dit saizocn geen tooneelvoorstellingenof bals op het Koninklijk palcis te Windsor zullen plaats hebben, omdat de daarvoor gewoonlijk dienende vertrekken hoogst prachtig gereed gemaakt zijn voor de ontvangst van den Keizer en de Keizerin der Franschcn, wier bezoek verwacht wordt, zoodra de oorlog een meer gunstig voorkomen aanneemt. Als een bewijs van den buitengewonen ijver aan de munt, in de laatste 3 jaren aan den dag gelegd, dient, dat van Maart 1851 lot Junij 1854 aldaar niet minder dan 28,000,000 aan geld gemunt is. De handel met Zuidvruchten in Londen is van veel belang. Van de Bahama eilanden en uit West-Indiën komen alleen jaarlijks alhier aan meer dan 200,000 stuks ananassen. Eerst voor 12 jaren werd begonnen die vruchten in te voeren. Men gebruikt alhier jaarlijks meer dan 60 milliocn oranje ap pels en 15 milliocn citroenen. In het vorige jaar, kwamen op de markt a 1,328,190 Spaansche en Portugesche druiven; 1,255,000 stuks kokosnoo- I ten, enz. Alleen met het aanvoeren van vruchten worden 240 klipperschepen 5 gebezigd. Reeves C°.de bekende zwaardvegers te Birminghamhebben eene machine uitgevonden, met. welke 2 man en 1 jongen dagelijks 300 stuks zwaarden kunnen vervaardigen. Archibald Reid, een mijnwerkersknaap, geraakte dezer dagen in eene kolenmijn te Airdrie in Schotland verdwaald. Na 2 dagen en 2 nachten in onderaardsche duisternis te hebben rondgezworven, kwam hij aan eenc plaats, waar zijn vader en oom aan het werk waren. De jongen had gedurende dien tijd geen voedsel gebruikt en zijne krachten waren zoo uitgeput, dat hij spoe dig had moeten bezwijken. De vreugd der ontmoeting laat zich ..beter gevoe len dan beschrijven. FRANKRIJK. PARIJS 2 Januarij. Van de nieuwe leening is te Londen voor 100 milliocn frs. ingeschreven. In het geheel bedraagt de inschrijving reeds 300 mill. frs. Het Journal des Débat s merkt op, dat de inschrijvers in de Fran- j sche geldlccning van 1854 eenc winst van 15 pCt. op het nominaal kapitaal behaald hebben, en dat ook de nu geopende geldleening, bij een gnnstigen loop der beursprijzenwelke trouwens van allerlei toevalligheden afhangt, een ruim voordeel aan de inschrijvers belooft, hoewel niet zoo ruim als som migen voor het welslagen der lecning raadzaam geacht hadden. Bij Keizerlijk besluit wordt de vestiging eener naamlooze vennootschap goedgekeurd, onder de benaming: Maatschappij van het Hotel en de onroe rende goederen in de straat Rivoli. Dat liötel zal het grootste van Europa zijn. Het beslaat eene oppervlakte van 7990 ellenheeft 436 vensters aan de straat en eene eetzaal, waarin 1050 personen met gemak plaats kunnen neincn. Het hotel bevat 600 groote vertrekken en 150 kleinere kamers, reusachtige kelders, keukens, stallen, enz. Een electrische telegraaf zal de dienst gemakkelijk maken, terwijl al de pendules en klokken tot zelfs in de afgclegenste vertrekken zullen worden geregeld door middel der eleclricileit. Het baart nog al opzien, dat de voormalige Russische Gezant alhier, Baron Kisselell, het hotel dat hij bewoond had, wederom voor 9 jaren heeft gehuurd. Ook door Vorstin Lieven is dit geschied. Over de te Marseille bespeurde aardbeving verneemt men nog liet volgende: in den nacht tusschen 29 en 30 Dec., ten 2j- ure, werden bin nen het tijdsverloop van 2 minuten 3 schokken gevoeld. In de hoog liggende stads gedeelten was de schok heviger dan in de overige; deuren en vensters schudden verschrikkelijk; het huisraad kantelde bij herhaling om; het keu kengereedschap werd met groot geraas tegen de muren geslagenwaaraan het hing, en in verscheidene huizen bleven de uurwerken slilstaaan. Ook te Toulon werden de schokken waargenomenten 2 ure 40 minuten. Het onderaardsch gcdruisch dat men vernam, was te vergelijken bij bet rollen van verscheidene rijtuigen tegelijk over de straat: de meubelen kraakten en het beddegoed werd bij herhaling in de hoogte geworpen. De schokken werden gevoeld in eene rigting van het noorden naar het zuidenen her haald na eene zeer merkbare tusschenpoos. Uit Lyon schrijft men, dat de Proteslantsche kerk aldaar te klein is voor de steeds talrijker wordende gemeente. De Separatisten en de Luthersche Duitsche godsdienstoefeningen worden sterk bezocht. Bij deze laatste predikt Dr. Meyer, door de Gustaaf-Adolf-vereeniging naar Lyon gezonden. Sedert den 3den Dec. heeft ook de Hervormde Nationale kerk eindelijk eene namid- dagsdienst, onder de benaming van Meditations sur Técriture Saintebe gonnen, die, behalve des zomers, talrijk zal worden bezocht. De 2 groote Prolestantsche scholen tellen ieder meer dan honderd kinderen. Voor deze en voor de bewaarscholen worden dagelijks ongeveer 300 portiën soep uitge deeld hetgeen aanzienlijke kosten veroorzaakt. Bovendien neemt met de vermeerdering van den jaarlijkschen onderstand de armoede toe. ZWITSERLAND. Alle berigten stemmen, volgens de N. R. C.overeen in de verklaring, dat, welken keer ook de tegenwoordige crisis in Europa moge nemen, de Regering onveranderlijk aan de eenige voor haar passende politiek, die der neutraliteit zal blijven vasthouden. Zij ziet hierin den zekersten waarborg voor hare duurzame onafhankelijkheiden alle afwijking hiervan zoude haren ondergang na zich slepen. Uit dien hoofde, is men ook in Zwitserland zeer afkeerig van elke deelneming aan den tcgenwoordigen worstelstrijd in Europa. Zoo als de zaken thans staan, zal de Bondsraad, evenmin als de nationale Bondsvergadering, zijne locstemming geven tot openbare wervingen van man schappen ten behoeve van eene der oorlogvoerende Mogendheden. Intusschen staat het persoonlijk aan eiken Zwitser vrij in vreemde krijgsdienst te treden. Door een goed handgeld en eene ruime bezoldiging, zal het wel niet moeije- 1 ijk zijn, om eenige duizend Zwitsers, hij de oogluikende houding der Rege ring, voor het Engelsche legioen te winnen. Bij de toenemende armoede moet dit der Regering zelfs zeer wenschelijk toeschijnen. Inderdaad hebben sedert ecnigen tijd de diefstallen, inbraken en rooverijen zich op eene schrik barende wijze vermeerderd. Voor weinige dagen werd zelfs hel rijtuig eener vreemde familie geheel uitgeplunderd. De Regeringen van onderscheidene Cantons doen aanzienlijke aankoopen van maïs en peulvruchten, om op alle gevallen voorbereid te zijn. Opzettelijk gedaan onderzoek toont evenwel aan, dat cr nog aanzienlijke voorraad van levensmiddelen voorhanden is. SPANJE. MADRID, 30 December. Na hel ontvangen van het adres van antwoord op de troonrede heeft de Koningin aan den Heer Madoz, Voorzitter der Cortes, die zich met eene deputatie lot Isabella II begeven had, op deze wijze geantwoord: Hcercn Afgevaardigden! De bewijzen van achting, die de Vertegenwoordigers der natie mij geven, veroorzaken mij steeds de innigste voldoening. Heden ech ter verschaft mij het adres der grondwetgevende vergadering eene bron van geheel builengewoue tevredenheid. Daarin zie ik de gelijkheid van het doel, dal wij ons hebben voorgesteld, om de welvaart van ons geliefd vaderland te bevestigen, welk doel mijn Koninklijk woord, mijn belang als moeder en mijne gevoelens als Spaansche voor mij heilig maken." Bij de Cortes is eene memorie ingekomen van Dr. PhilipsonRabbijn der Israëlitische gemeente van Magdeburg, waarin hij voor de Duitsche Joden vrijheid vraagt, om zich in Spanje neêr te zetten. Dit verzoekschrift wordt medegedeeld en krachtig ondersteund door den Clamor Publicoeen der voor naamste Madridsche dagbladen. «Spanje is zegt dat blad nog niet rijp voor volledige godsdienstvrijheidmaar het zou niet eene van de ge ringste vruchten onzer Julij-rcvolutie zijn, indien zij ons gezegend land

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2