LEYDSCHE COURANT,. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond YRIJDAG, 5 JANUARIJ. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLAiVDSCIIE BEUIGTE.W LEYDEN 4 Januarij. Men verneemt, dat aan den Burgemeester, van wege Z. K. II. den Prins van Oranje, eene aanzienlijke gift ten bciioeve der armen dezer gemeente is ter hand gesteld. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank: Omloopende Bankbiljetten ƒ89,614,180.00. Saldo's van Rekeningen-Courant ƒ27,313,353.10. Munt en Muntmateriaal ƒ101,843,924.351. Eergisteren morgen omstreeks 10 ure, dreef bij zeer onstuimige zee aan bet strand, tusschen Katwijk en Noordwijk, een drieniastschip, waarvan de bemanning, 18 in getal, in bet want was geklommen. Toen het schip de derde bank was genaderd, slootte de kiel, met dat ongelukkig gevolg, dat 6 personen in één oogenblik den dood in de golven vonden. Bij den tweeden stoot viel de groote mast en bij den derden stoot spleet het schip aan splinters. Een oogenblik daarna zag men 4 personen die zicb aan een stukje hout vastklampten, met den dood worstelen. Het strand was ten 12 ure met allerlei drijfhout bedekt. Van de overige manschappen, die zich aan boord bevonden, heeft men sedert eergisteren middag (3 ure) niets meer vernomen. Slechts 4 personen zijn behouden aan wal gebragl, waaronder 2 Javanen in bewusteloozen toestand. De naarn van het schip, naar het schijnt een Engelsch of Amerikaansch is onbekend. De menschlievende en wakkere personendie het meest tot red ding der 4 matrozen hebben bijgedragen, zijn: J. D. en C. van Duivenbode, C. Guyt, G. de Vreugd, J. van Rijn, C. van der Plas, G. van der Zwart en A. Vooys. AC.) De Haarl. C. meldt het volgende van den 2(Ien dezer: In den arge- loopen nacht omstreeks 3). ure, is 's Rijks sloomvaartuig CycloopKoinm. Zwaansbals, na bij voortduring met stormweder te hebben geworsteld, een uur bezuiden Zandvoorl vrij hoog op strand geworpen. De bemanning is be houden aan wal gekomenmet uitzondering van 4 schepelingendie te vroeg over boord schijnen te zijn gesprongen, en vermist zijn. Voor de verpleging van de Officierenzoo wel als van de verdere schepelingen in het badhuis van Zandvoort, is zoo veel mogelijk gelegenheid gegeven en gezorgd; en van Haarlem is eene afdeeling dragonders naar Zandvoort getrokken om op de plaats, waar de schipbreuk is voorgevallen, voor de goede orde en de veilig heid van het Rijks eigendom te waken. Bij het stranden is liet achterschip zwaar beschadigd en het roer afgestoten. liet laat zich niet aanzien, dat het schip zal kunnen worden afgebragt. Bij de aanbesteding van Vrijdag 11. te Rotterdam, is de aanleg der landhoofden voor eene brug over het Boerengat in de Maaslaan bij Bosland, alsmede het leggen eencr noodbrug, voor 10,923 gegund aan den Heer A, Buyzerd. Te HellevoetsluisBrielle en Maassluis zijn van den lsten Jan tot 31stcn Dec. 1854 binnengekomen 2767 en van daar vertrokken 2862 schepen en te Brouwershaven binnengekomen 264 en vertrokken 57 schepen. De Gemeenteraad van Dordiecht heeft in zijne zitting 11. Zaturdag ge houden, den Heer H.J. Vogin, Leeraar in de Engelsche taal enz. te Kampen, benoemd tot Leeraar in die taal aan het gymnasium te Dordrecht.. In het jaar 1854 zijn te Alkmaar ter markt gebragt 13,593 stapels kaas, wegende te zamen 4,133,655 Ned. ffi. De grootste markt was van 14 Julij, 716 stapels (171,424 N. de daarop volgende van 22 December, 692 stapels (158,694 N. ffi); de derde grootste markt van 30 Junij, 682 sta pels (165,664 N. ffi). De gemeenteraad te Alkmaar beeft bepaald, om aan de met 1 Januarij uit de stedelijke dienst ontslagene werklieden gedurende de wintermaanden werk te verschaffen. Naar men verneemt is het thans zeker, dat de stad Arnhem zich wel dra in het bezit van eene ruiterij-bezetting zal kunnen verheugen. Er moet toezegging zijn ontvangen, dat 2 eskadrons, de staf en het depót van een der ruiterij-regementen aldaar garnizoen zullen houden. Men is druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden. C Uit Deventer is van den lsten dezer aan de U. C. geschreven: Na afloop van den marktdag, is Vrijdag avond de schipbrug weggenomen Na dien lijd is het water steeds wassende geweest (5,67) en staat lot in de poorten aan de rivier zijde, zoodat de kaden geheel onder slaan; sedert giste ren middag is het niet hooger opgeloopcn en heden reeds 18 duimen gevallen; langs den Zutphenschen weg geschiedt de overvoer en 't vervoer met schuiten. Uit Capelle wordt gemeld, dat wegens het water alle correspondentie met het Land van Ileusden en Altcna is opgeheven en de toestand algenreene bekommernis verwekt. Uil Hasselt, Genemniden, Dalfsen, Steenwijk, Meppel en meerdere plaatsen luiden de berigten omtrent den toestand van het water ongunstig. Overal zijn de waterstanden in de rivieren buitengewoon hoog. Ook Gronin gen heeft door een aanhoudende orkaan uit het noorden in verschillende ge deelten veel te lijden van het zeewater. De Aa-dijk bij den Ouden Schans is doorgebroken. Hierdoor zijn alle landen, tot achter Bellingwolde, onder wa ter gezel en is het winterkoren verloren. Om het gat in den dijk, dat 40 ellen breed moet zijn, te stoppen, zijn reeds 160,000 stecnen besteld. Mevrouw Ida Pfeiffer, de beroemde reizigster, is dezer dagen, in goe den welstand te Londen aangekomennadat zij hare tweede reis om de we reld, in den tijd van 3f jaar volhragt heeft. Zij houdt zich bezig met de bewerking van haar reisjournaal, hetwelk eerlang het licht zal zien. 's GRAVENIIAGE 4 Januarij. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. AV. E. Engelen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Leeuwarderadeelen in zijne plaats benoemd Jhr. Mp. J. Minnema van Haersma de AX'ith. Z. M. heeft bij besluit van den lsten dezer, benoemd bij den grooten staf: tot Generaal-Majoorden Kolonel G. E. A. van Panhuijs, van den ge- neralen staf, gemagtigde bij de militaire commissie tot de Duitsche Bonds vergadering; tot Luit-Kolonel den Majoor der ruiterij J. M. Graaf van Lyn- den van dien staf, Adjudant bij Z. M.bij den generalen staf: tot Luit.- Kolonel de Majoors C. J. J. Gofïïn en J. B. E. von Motz, van dien staf; tot Majoor den Kapitein der lste Id. J. II. W. Ie Clercq, van dien staf; tot Kapitein van de S^e kl. den lste™ Luitenant J. 1'. D. Ditllinger, van dien staf; bij het 2<le regement dragonders: tot Luit.-Kolonel den Majoor R. C. E. de Quaij, van hel corps; bij liet regement jagers te paard: tol Luit.-Kolonel den Majoor P. A, Erzcijvan het corps; en in zijnen rang bij den generalen staf overgeplaatst, den lslcn Luitenant L. P. van der Beek, van bet 8ste regement infanterie. Z. M. heeft, bij een dezer dagen genomen besluit, het bedrag van het reisgeld voor alleen reizende Onder-Officieren en manschappen van het leger over 1855 met 2 cents per uur afstands verhoogd; alsmede aan de militairen eene verhooging van soldij (2 cents daags per man) toegekend en wel bepaal delijk voor de dagen, dat zij de gewone diensten verrigten. Z. M. heeft in zijne dienst benoemd 3 vuur- en wapenwerkersdie eene bijzondere, donkerblaauwe montering, met licht blaauw uitgemonsterd, dragen. Dezer dagen zijn uit Frankrijk eenige kisten met werktuigen tot het vervaardigen van vuurwerken aan het Koninklijk paleis aangekomen. Het gala-bal, dal gisteren avond ten Hove plaats had, was zeer prach tig; hel werd bijgewoond, door HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik, Z. K. 11. Prins Frederik, Z. D. 11. den Hertog van Saksen-Weimar. Op dat bal waren genoodigd de leden van het corps diplomatique en de Ministers, het werd voorts door ruim een 600-tal personen zoo uit deze residentie als van elders bijgewoond. Voor de eerste maal werden bij die gelegenheid de vroeger vermelde zalen gebruikt, wier inrigting en pracht de bezoekers in hooge mate verraste. Gisteren avond heeft er bij I1H. KK. HII. Prins en Prinses Hendrik, na hunne terugkomst in de residentie, receptie plaats gehad. Morgen avond zal er bij den lleere van Hall, Minister van Staat en van Builenl. Zaken, een luisterrijk thé dansant plaats hebben, tot wier bij woning al de leden van het corps diplomatique, de Ministers en vele aanzien lijken zijn genoodigd. De Graaf von Köningsmarck, Gevolmagtigd Minister van Z. M. den Koning van Pruissen bij het Nederl. Hof, zal aanstaanden Zaturdag een groot j diplomatiek diner geven. Uit Luxemburg wordt geschreven, dat Z. K. 11. Prins Hendrik, alvorens i het Groothertogdom te verlaten, 600 franken en II. K. H. de Prinses 300 aan den Burgemeester van Luxemburg beeft doen ter hand stellen, ten einde onder de armen dier stad te worden verdeeld. Den 23steo Dec. is te Coblentz, ter cere van HII. KK. HH,, een luisterrijk hofbal gegeven.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1