staat worden gesteld voor te gaan, om even als tot dus verre met vaderlijke zorg over zijne soldaten te waken. Bij de Keizerlijke garde zal een regement Zouaven worden georgani seerd, bestemd om naar de Krim te worden gezonden. Dat regement zal bestaan uit twee bataljons, elk van 7 compagnien. Het uitgestrekte domein van Raincy, eene der bezittingen van het huis van Orleans, zal, naar men van goeder hand verneemt, door de jezuiten worden aangekocht, die er een groole inrigting zullen tot stand brengen. In het Cirque Nap. slaagde een gedresseerde leeuw er in, los te breken. In weinige sprongen bereikte hij den Directeur Dejean, rigtle zich overeind cn plaatste hem de beide voorpoolen op de schouders. Deze verloor zijne koelbloedigheid niet, maar, het voorbeeld van den leeuwentemmer volgende, beval hij hem te gaan liggen; het dier gehoorzaamde onmiddelijk en werd door de inmiddels toegesnelde wachters, door het toewerpen van stukken vleeschweder in zijn hok gelokt. De in 1848 afgezette Ilospodar van Walachije, Vorst Sturdza, heeft zich thans alhier gevestigd en een hotel in de rue d'Artois gekocht. De 4 zonen van Vorst Slirbey bevinden zich sedert eenige weken insgslijks alhier. Zij zullen hunne opvoeding aan een instituut ontvangen; de oudste is 17, de jongste 9 jaren oud. Te Marseille zijn van Donderdag op Vrijdag drie schokken van aardbe ving gevoeld. De slingeringen waren van het oosten naar het westen. De Hoogleeraar in de Gymnastiek Clias, te Bern, heeft aan die stad verscheidene belangrijke sommen gelegateerd voor voorwerpen van algemeen nut, onder voorwaarde, dat zijn geraamte in het Museum van Nat. Hist, zou worden geplaatst, om den gelukkigen invloed der gymnastiek op het men- schelijk ligchaam aan te toonen. Het dagblad van Genève heeft een' staat medegedeeld van uitvoer, waar onder voorkomt die van zekere soort van huisjes-slakken. Gedurende de maanden October en November heeft men uit Zwitserland 925 centenaars dier slakken uitgevoerd. SPANJE. MADRID, 28 December. De Minister van Financiende Heer Collado is afgetredenomdat het vraagstuk van de opheffing der belastingen op de levensmiddelen niet in zijn geest en in het belang der schatkist beslist was. Hij is vervangen door den Heer Sevillano, een van de voornaamste Bankiers der hoofdstad. De Graaf de las Navas beeft in de zitting van den 24sten het testament van Ferdinand VII weder ter sprake gebragt. Hij beweert, dat eene zekere hoeveelheid kistjes bevattende kostbare kleinoodiën verduisterd zijnen zonder de Koningin Maria Christina opentlijk te beschuldigen, zeide hij, dat bet de pligt der Regering en vooral der Cortes was, om zorgvuldig te onderzoeken of zijdie den 28sten Augustus II. uit den staat gebannen moest wordenten deze onberispelijk is. De Heer Luzuriaga heeft geantwoorddat op al de goe deren van Maria Christina beslag is gelegd, en de Cortes eerlang over haar staatkundig gedrag zullen beraadslagen. PRUISSEN. BERLIJN, 27 December. Het is thans bekend, dat uit eene dépêche van den Minister van Buiten- landsche Zaken, den 19den dezer aan de Kabinetten van Parijs en Londen gerigt, de overeenstemming blijkt van het Hof van Berlijn, met hel gezigts- punt der Westersche Mogendheden, en dat daarin eene bijzondere schikking wordt aangeboden, overeenkomstig met de betrekking van Pruissen. Van Regeringswege is in herinnering gebragt de wetsbepaling, houdende bedreiging van straf tegen het aanwerven van Pruissische soldalen om in vreemde staten dienst te nemenen legen de militairendie daaraan gehoor geven Het aantal Duitsche Geneesheerendie in Russische militaire genees kundige dienst zijn overgegaan, bedraagt nagenoeg 100. De Russische Rege ring tracht ook Duitsche buksenmakers aan te werven. FIU\ K F« RT. 31 December. Ofschoon de Zuid-Duilsche Staten uiets minder dan oorlogszuchtig zijn cn slechts in den uitersten nood deel aan den oorlog tegen Rusland zullen nemen, heerscht toch alom eene groote activiteit in de aanschaffing van monteringstukken, krijgsbehoeften cn wapenen, ten behoeve van de bonds- contingenten. In Beijeren houdt men zich zelfs reeds onledig met de orga nisatie van lazaretten cn ambulances. In Beijeren en Nassau is de uitvoer van paarden verboden de overige staten van het tolverbond zullen tot gelijken maatregel overgaan. OOSTENRIJ IA. WEENEN, 31 December. De Keizer heeft Derwisch-Pacha, Turksch Burgerlijk Commissaris in de Vorstendommen, tot Commandeur der Leopoldsorde benoemd. Deze orde is tot dusverre nog aan geen Otlomanischen onderdaan verleend. Uit AVeenen is aan de Indépendance geschrevendat het doel der al daar gehouden conferentie der Gezanten is geweest om aan den Russischen Gezant mededeeling te doen van de uitlegging der vier waarborgpunten. Er had eene zeer langdurige discussie plaats, welke echter niet heeft geleid tot eene overeenstemming. Aan Trins Gortschakoff was een uitstel van 14 da gen toegestaan, om aan zijne Regering berigt te zenden en inslructien af te wachten. Te Triest zijn dezer dagen een aantal barakken die in Stiermarken yervaardigd zijn, ten behoeve van de Engelsche troepen naar de Krim ver zonden. De uit AVicsbaden alhier aangekomene Russische Staatsraad, de Heer v. Kotzebue, was met eene bijzondere zending naar liet Nassausche Hof ver trokken, die betrekking zoude hebben op de houding van de Nederlandsche Regering ten aanzien van den tegen woord igen oorlog. Rusland namelijk had de bedoeling, zoo meldt een dagblad, door middel van de tusschen de Hoven van RuslandNassau en de Nederlanden bestaande verwanlsbetrckkingenhet daarheen te wenden, dat de staatkunde der Nederlandsche Regering de be langen van Rusland niet tegenwerken zoude. RUSLAND. tien Keizerlijke ukaze is verschenen, houdende voorschriften tot vermeer dering der staatsinkomsten door middel van den verkoop van den tabak. De Keizer heeft bepaald, dat eiken soldaat der batterij van Sebastopol eene maand van dienst als een dienstjaar zal worden aangerekend. Ook bij de 12de rekrulcn-ligting zijn, naar men verneemt, de Israclilen vrijgesteld. De Piegering heeft verlof verleend, om de granen, welke voor het ver schijnen van het verbod van uitvoer voor hel buitenland mogten zijn aange kocht. alsnog naar Oostenrijk uit te voeren. Beriglen uit Petersburg melden, dat de krijgstoerustingen aldaar op groote schaal worden voortgezetbij Petersburg is men met kracht aan het werk tot den aanleg van een bevestigend legerkamp, groot genoeg om, behalve de aldaar sleeds aanwezige 60,000 man garde, eene krijgsmagt van 100,000 man te bevallen. Aan alle grenskantorendie met sterke militaire detachementen bezet zijn, is bevel ontvangen, aan alle reizigers, zij mogen uit Pruissen of Oos tenrijk komenhet betreden van Russisch grondgebied zoo veel doenlijk te bemoeijelijken. Uit AVarsehau van 24 Dee. wordt gemeld, dat volgens een onlangs uitgevaardigde kennisgeving, elk Russisch onderdaan in het koningrijk Polen, die de Keizerlijke staten zonder verlof verlaat, gestraft zal worden met ver beurdverklaring van zijne goederen. In Bessarabië staan thans 150,0£0 man Russen gestationeerd. De Soldatenfreund meldt uit Odessa van IJ Dec. het voigendeDe troepen der Krim hebben den 6den Dec. hur.na bivouaks verlaten en wegens het ruwe weder de winterkwartieren in de plaalsen, om Sebaslopol betrokken. In dezen toestand kan bel ergste gedeelte van den winter van beide zijden door- gebragl worden. De bezetting van Sebaslopol maakte van deze rust gebruik, om nieuwe batterijen op den benvelacbtigen omtrek der stad aan te leggen soldalen en inwoners houden zich bezig rnet bet bereiden van kruid, kogels, enz. Al de straten van Sebastopol zijn, door de in redoutes veranderde hni- zen, met elkander in verbinding gebragt en alle maatregelen tegen eene be storming genomen. Te Baktscbi-sarai zijn eene kanongieterij en eene kruid- fabriek opgerigt, welke sedert bet begin van de belegering veel afgeleverd hebben. TURHÏ3. Omer-Pacha is den 20stcn Dec. te Konslantinopel aangekomen. De Hertog van Cambridge keert stellig naar Engeland terng, hetwelk hem nit Londen bevolen is. Reeds vcor den i3''cl! Dee. bad bij zich inge scheept aan boord van de Retribution.welke evenwel nog niet vertrokken was. De Hertog was dus weder aan land gegaan maar zijn vertrek scheen toch zeer ophanden te zijn. Daarentegen bevond de Prins Napoleon zich den 18<ten heter en men dacht, dat hij weldra naar de Krim zoude terugkeeren ofschoon de Geneesheeren van oordeel waren dat het beter waredat hij naar Frankrijk ging. Te Konstanlinopel was volgens berigt van den 18den Dec. sprake van de oprigling eener Engelscb-Fransche politie, ten einde alle wanorde bij bet doortrekken van troepen door die stad te vermijden. De versterkingen der bondgenooten zullen bij Eupatoria bijeengetrokken worden, terwijl de troepen van Omer-Pacha naar Perecop zullen trekken. Volgens een berigt uit Belgrado is in Servië het Kabinet gewijzigd. Generaal Kniejanin is tot Minister van Binnenl. Zaken, de Heer Menadovics tot Minister van Financien en de Heer Jakowils lot Minister van Justitie be noemd. Den 25s-en beeft in geheel Servië een nieuwe volkstelling een aan vang genomen. De Russen hebben den 16den een nacblelijken uitval uit Sebastopol on dernomen, doch werden, na een zeer ernstig gevecht, door de Franschen in de vesting teruggedreven. Uit Odessa berigt men van den 25sten bet volgende: Het corps van Generaal Liprandi, aanzienlijk versterkt, tast Balaklava aan. Sedert den 16den zijn §4,000 man troepen der bondgenooten met Britsche schepen in de Krim aangekomen. De Engelsche Generaal Adams is aan de gevolgen zij ner bekomen wonden overleden. CANTON, 25 October. Sedert den 9den hebben wij tweemaal te vergeefs beproefd de opstandelingen in bet district Tnschan te bedwingen. Hunne magt bedraagt slechts 7000 man. Den 20sten vereenigde zich eene Keizerlijke vloot van ruim 60 zwaar gewa pende oorlogsbooten met 20,000 man voor Canton, om Tuschan aan te vallen. Het platte land om Canton is in banden der opstandelingendie sterk ver schanst zijn. Er vallen bijna dagelijks gevechten voor, waarin zij bijna altijd de overhand behouden. Bij deze schermutselingen zijn gewoonlijk vreemde lingen als toeschouwers tegenwoordig, die zoowel door de mandarijnen als door de soldaten met groote onderscheiding behandeld worden. Bovendien is de bevolking van Canton uitermate beleefd en voorkomend jegens de vreemdelin gen geworden, sedert de stad en de omstreken bet looneel van den oorlog zijn.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3