Het eerste stuk zul worden opgenomen in liet archief; hel laatste wordt gesteld in handen der Commissie van Redactie ter opneming in de verslagen. De Heer G. J. Mulder heeft ten slotte eene voordragt gehouden over de verbinding van organische bases, en daarna over de wijze, op welke de plan ten, welke niet opzettelijk worden gemest, van stikstof worden voorzien. Beide mededeelingen zullen in de verslagen worden opgenomen. Eergisteren is alhier aanbesteed en voor de som van ƒ27,900 door den Heer J. C. van Berkum aangenomen, het leggen van eene nieuwe brug met getrokken ijzeren leggers, over de Waal bij den Montalbanstoren alhier. r==: li LTïË^LAK SC HjjTjsB KÏGTË E1VCEEA1S©. LONDEN, 30 December. De Rijks inkomsten van het afgeloopen jaar hebben eene vermeerdering van 2 millioen ondervonden, liet laatste vierendeeljaars had 1 millioen meer opgebragt. De Observer zegt, dat 80,000 man van de milicie in dienst zouden worden geroepen; 15,000 zouden irt de vestingen in de Middellandsche zee in bezetting gelegd en 5000 in de depots geplaatst en GO,000 als reserve ge houden worden. De Londensche Times geeft in zijn jongste nommer weder eene zeer ongunstige voorstelling van den staat der Brilsche troepen in de Krimen zegt »dat de Britsche expeditie, door verregaande gebrekkigheid van liet bestier der militaire overheden, in eene schier volslagen desorganisatie, en ten gevolge van dien jammerlijk ontredderden toestand in groot, gevaar ver keert", zoo zelfs dat, naar de voorspelling der Officieren van gezondheid twee derde gedeelten der Engelsche troepen vóór Maart zouden omkomen terwijl de sterfte in de hospitalen van het Engelsche kamp thans dagelijks niet minder dan een 60-tal manschappen beliepen de garde alleen ruim dui zend zieken lelde. Andere Londensche bladen beweren, dat die donkere voorstelling grootelijks overdreven is; doch zij zeiven deelen particuliere berigten uil het Brilsche legerkamp meue, welke zeer ongunstig omtrent den toestand der Brilsche militairen luiden terwijl de door Fransche dagbladen medegedeelde brieven in verzachtende bewoordingen, maar toch niet onduidelijk, te kennen geven, dal de Engelsche troepen, ten gevolge van slordig en doelmatig beslier, in veel slechter toestand zijndan de Fransche en de hulp van deze zelfs heb ben moeten inroepentot het vervoeren hunner ziekentot het aanleggen van een bruikharen rijweg enz. Volgens eene opgave van den Globe moet het Engelsche leger in de Krimsedert den slag bij Inkermann 11,450 man versterking ontvangen hebben, zoo namelijk de overtogl dier troepen niet door ongelukken of on voorziene gebeurtenissen vertraagd is geworden. Het meerendeel dier verster kingen moet in de derde week van December Balaclava bereikt hebben. Buitendien vertrekken dezer dagen nog weder troepen uit Engeland naar de Krim. Berigten van het tooneel des oorlogs alhier ontvangen melden met ze kerheid, dat zeer veel beweging wordt bespeurd op de Russische vloot in de haven van Sebastopol en dat men het er voor houdt, dat de Russische Admi raal in last heeft met zijne bodems die haven te verlaten ten eindeals eenige kans van welslagen zich mogt opdoende schepen der bondgenoolen aan te tasten. De Pioneereen nieuw stoomschip van 800 ton register en 120 paar denkracht, dat aanstaanden Maandag met eene brievenmaal naar de Kaap de Goede Hoop zou vertrekkenis door de regering afgehuurd tot vervoer van ammunitie naar de Krim. De Heer Wm. Palmer te Feltwell heeft een kogel uitgevonden, evenzeer geschikt voor het geschut als het geweer, en is naar de beschrijving, het moorddadigst vuur, dat men tot dus verre van dien aard kent. De uitvinder zegt: De kogel verscheurt vleesch en beenderen zoodanig, dat het naauwelijks voor een mensch of dier mogelijk schijnt, na het ontvangen van een zoodani- gen kogel, eenige oogenblikken te blijven leven. Een dusdanige kogel, die in een gewoon geweer van duim middellijn gaat, zet zich, zoodra hij uit den loop is, tot 4 duim uit en scheurt, zoodra hij met iets in aanraking komt, naar alle kanten. Een kanonskogel van denzelfden aard, zou een voor werp van minstens 2 voeten omtrek verscheuren. De uitvinding is verschei dene malen met geweren beproefd, en de zamenstelling schijnt de vlugt van den kogel niet in het minste hinderlijk te zijn. Het Genootschap der Kwakers beeft éen openbaar beroep op de Chris telijke gevoelens der Ministers, Parlementsleden Leeraars van de godsdienst en in het algemeen van alle landgenoolen gedaan ten einde ieder in den zijne al het mogelijke tot herstelling des vredes moge aanwenden. De stel lers van dit stuk ontveinzen zich de moeijelijkbeden van den tegenwoordigen toestand niet, maar gelooven nogtans, dat vertrouwen op God, in vereeniging met een ootmoedig inzien van eigene volkszonden en eene kalme beschouwing van eigen toestand, ook dan, wanneer men overtuigd is het regt aan zijne zijde te hebben, ten allen tijde en vooral in de tegenwoordige moeijelijke om standigheden des Lands, de beste voorbereiding lot verwerving van den vrede is. »Wij bidden, zoo eindigen zij, den Almagtigen Vader des heelals, den geest der verzoening in de harten zijner strijdende kinderen, Engelschen Franschen Turken en Russen, uit te storten, en hen tol bevordering van hun wederkeerig welzijn te leiden door hun te leeren zich naar zijne alge- meene liefdewet te gedragen." Van de hier te lande aanwezige Russische krijgsgevangenen, die verlof hadden bekomen, om bij de Engelsche koopvaardij dienst te nemen, zijn reeds velen als matrozen naar Australië vertrokken. In den tijd van een jaar zijn niet minder dan 30,000 Britsche onder danen uit de Vcreenigde Staten naar hun vorig vaderland teruggekeerd, doordien voor het oogenhlik althans in de Unie te veel handen en diensvol gens de werklooneu verlaagd zijn. De raad van Mauritius heeft een verslag aldaar aan het Britsche Minis terie van Koloniën aangaande den invoer van vrije arbeidsliedenwaaruit blijkt, dat op de suikerplantages van Mauritius thans uitsluitend Indische arbeiders worden gebezigd, die als het beste werkvolk worden geroemd. Tot bewijs van het feit wordt in een dagblad aangevoerd, dat vroeger door 30,000 negerslaven slechts 30,000 ton suiker in een jaar werd geleverd en thans door hetzelfde aantal vrije Indische arbeiders 120,000 ton. FRANKRIJK. PARIJS 31 December. Gisteren heeft de Keizer de aangekondigde wapenschouw over de troepen van het leger van Parijs gehouden. De Keizer, door een luisterrijken hofstoet vergezeld, waaronder ook de oude Oostenrijksche Veldmaarschalk Nugent, werd door de troepen en de volksmenigte met levendige geestdrift begroet. Men merkte op, dat de muziek herhaaldelijk het, God save the Queen heeft gespeeld. De Keizer heeft officieel doen aankondigen dat hij geene geschenken zal aannemen bij gelegenheid der aanstaande algemeene tentoonstelling, maar zich de keus voorbehoudt van de voorwerpen, welke hij wenscht te bezitten. Donderdag 11. heeft er eene receptie en een diner op de Tuilerien plaats gehad. Het Corps Diplomatiek was er voor een groot gedeelte vertegenwoor digd. Onder anderen merkte men op, den Nederlandschen Gezant, den Heer Ligh tenvelt. Behalve de gouden 20, 10 en 5 francs stukken, zullen er voortaan stukken gemunt worden van 100 en van 50 francs. De stukken zullen op de voorziide de beeldtenis des Keizers dragen met de woorden: Napoleon III Keizer der Franschenen op de keerzijde de Keizerlijke wapens met de woordenFransch Keizerrijk. Het randschrift zal bestaan uit de woorden God bescherme Frankrijk. De Minister van Financiën zal eene openbare inschrijving openen voor de nieuwe leening in 4J. en 3 pCt. tot het bedrag van het kapitaal van 500 mill. De koers van uitgiften der pCts. zal berekend worden tegen dien, welke dit fonds had op 22 Sept. 1854, die der 3 pCts. zal zijn 65.25, de rente ingaande 22 December. De amortisatie zal geschieden jaarlijks met 1 pCt. van het nominale kapitaal. Bij de inschrijving zal 1/10 worden gestort, het overige in 18 maandelijksche termijnen. Vervroegde stortingen zullen worden toegelaten tot 4 pCt. voor 1000 fr. rente en daarboven. Mogt de inschrijving de verlangde 500 millioen niet opleveren, dan zullen verscheidene bankiers, waaronder Rothschild, Gebs. Mallet en het crédit niobilierdie zich reeds daartoe hebben verbonden, 200 millioen der leening met eene commissie van 2 pCt. overnemen. De leening, die in den aanvang van 1854 geschiedde, werd bijna tot denzelfden koers uitgegeven. Toen was de koers 65.25; daar echter de rente voor meer dan een jaar werd uitbetaald, was de koers der leening nog beneden 63.50. De omstandigheiddat de Regering nu de stor ting in vijf termijnen wenscht, terwijl bij de vorige leening 15 termijnen waren bepaaldbewijst genoegzaam dat de staat behoefte heeft aan het geld. Het verslag, dat bij monde van den Heer de Morny door de Commissie van onderzoek der leeningwet werd uitgebragt, bevat o. a. het volgende: Uwe Commissie wenscht, dat Frankrijks vijanden wel de wetenschap er langen, dat de Keizer alle gemoederen vast besloten vindt, en dat de gevol- inagligden des lands, getrouwe tolken van de gevoelens der natie, bereid zijn toe te slaan alle manschappen en alle geldsommen, die hun zullen worden gevraagd, en voor geene opoffering zullen terugdeinzen. Geen zucht tot verovering, geen persoonlijke eerzucht van den kant van liet hoofd van den slaat heeft dezen oorlog doen ondernemen; de bestendige belangen van Frankrijk, al de overleveringen zijner staatkunde, leggen het de gebiedende verpligling opeen zwakken slaat legen eene onregtvaardige aanranding te beschermen. Frankrijk heeft de meest opregte pogingen in het werk gesteld, om dien pligt met het behoud des vredes in overeenstemming te brengen. Door Rusland werden die pogingen slechts met eene blinde hardnekkigheid beantwoord: doch, dank zij der wijsheid onzes Souvereins, dank zijner loyale, belangelooze, edelmoedige staatkunde, Frankrijk, dat voor korten tijd nog door zijne revolutionnaire woelingen onrust aan Europa baarde, heeft op het eertijds tegen hem gerigte heilig verbond, een verbond tegen Rus land zien volgen, nog heiliger, omdat het reglvaardiger is. Is het cijfer dezer leening hooger dan van die des vorigen jaars, de om standigheden, waarin zij wordt gesloten, schijnen ons echter gunstiger toe. Toen waren de gemoederen nog niet zoo gewoon geraakt aan het denkbeeld van den oorlog. Thans doet de oorlog wel de harten kloppen, zoo als de Keizer zeer te regt zegt, inaar hij verschrikt de belangen niet meer. Toen was de toetreding van Oostenrijk lot de staatkunde der Westersche Mogend heden twijfelachtig, thans is zij eene zekerheid. Wij zijn overtuigd, dat deze leening met nog meer geestdrift, met nog meer billijk vertrouwen zal worden volteekend dan de eerste. De bestemming dezer leening zal overigens de magligste drijfveer zijn om er deel aan te nemen. Het geldt hier het voortzetten van dezen grooten oor log, met al de kracht, waartoe Frankrijk in staat is, en waardoor zijn goede uitslag inoet worden verzekerd. Het geldt hier het verzachten van het lij den van ons dapper leger in het Oostenen door de leening zal de Keizer in

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2