ley he couranII N\ 185a. WOENSDAG, 3 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond r>; lü "(i V,1 'ijl' J. Jrj ■V;, Ï'-S De Prijs der Courant is f 12 Ae< jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIXXEXLA\DSCHE BERIGTEN. LEYDEN 2 Januarij. Z. M. heeft aan Cornells van der Voort, gewezen Gereglsdienaar alhier, ten laste van den Staat een pensioen verleend, ten bedrage van 161 's jaars. Men verneemtdat op het verzoek van Dr. E. J. Kiehlbenoemd Ilooglccraar aan het Athenaeum Illustre te Deventer, aan de Curatoren dier inrigling gedaan, om het onderwijs in de Griekscbe Letteren, de Historie en de Logica, Ie mogen geven in de moedertaal, is geantwoord, dat Z. H. Gel. zich zal kunnen bedienen van die taalwelke hij verkiest. Dr. Kiehl zal alzoo de eerste zijn die de Grieksche letteren in de moedertaal doceert. A.K.en L. B.) Aan een particulier schrijven nit 's Hage ontleent de Amst. Cour. het volgende: Het is niet onbekend, dat onlangs van regeringswege een oorlog- stoomhoot naar Japan is gezonden, waarvan de bevelhebber in last had, met de Regering aldaar onderhandelingen aan te knoopen ten einde vergunnin gen ten voordcele van den Ned. handel te verkrijgen. Uit eene bron, waarop ik meen te kunnen staat maken, verneem ik, dat alhier met de mail parti culiere beriglen zijn ontvangen uit Riouw in Oost.-lndië, waar gemelde boot geankerd lag op hare terugreis van Japan. Zijn die beriglen juist, dan zouden de aangewende pogingen lot bereiking van liet doel hierboven vermeld met den besten en meest gewenschten uitslag bekroond zijn. Uit de gevangenis te Woerden is ontslagen zekere K., na 42 jaren, waarvan 25 te dier stede, gekerkerd te zijn geweest. Gedurende zijne veel jarige gevangenschap hield hij zich onledig met het werken in been. Een schip, dat als kunststuk wordt bewonderd, is door hem in been vervaardigd en naar den Minister van Justitie gezonden. Het Nederlandsche zendelings-genootschap heeft in 1854 aan giften en legaten ontvangen de aanzienlijke som van ƒ40,886.59. Als een bewijs, welke uitbreiding het overvoer van brieven zoo binnen- als buitenlandsche, sedert de invoering der nieuwe poslwet heeft erlangd, kan strekken, dat het aantal brieven, hetwelk in de maand Mei 1850: 513,075 had bedragen, in Augustus 1854 tot 1,220,946 is geklommen; dat reeds in 1851 zijn vervoerd 10,791,245 brieven en in 1853 een bedrag van 13,349,853. Gedurende het jaar 1854 zijn te Amsterdam nit zee aangekomen 2040 schepen. Te Schiedam 555. Te Maassluis ingeklaard 24 en uitge klaard 376 schepen. In de stoom katoen-spinnerij te Veenhuizen geraakten Zaturdag 11, 2 arbeidsters tusschen de machine. De eene verloor het voorste gedeelte van 2 vingers der linker handde anderedie tusschen de raderen der machine geraakte, heeft haar arm allerijsselijkst beschadigd, zoo zelfs, dat die afgezet zal worden. Uit Kampen schrijft men, dat de polder van Mastenbroek geheel en al onder water staat, alleen de wegen, die echter door de veelvuldige regens onbruikbaar zijnzijn nog even boven water. Ook de lage landerijen om die stad staan geheel onder water. De berigter. omtrent den Imogen stand van het water in Noord-Brabant luiden ongunstig, de N. B. C. meldt uit Gravcmoer het volgende: gelijk het land tusschen Vlijmen en Geerlruidenberg buitendijks als in eene bare zee herschapen is, zoo beginnen enkele gemeenten binnendijks en vooral deze met haren omtrek, onder water te staan. Aan de zoogenaamde Vaart toch, is ieder huis als het ware een eiland, terwijl de gehuchten Willem van Gendsvaart, Zandschel, en een deel van de Nieuwe Vaart onder Capelle; als zoo vele grootere eilandenkunnen aangemerkt worden. De gemeenschap wordt door middel van kleine vaartuigen, waschtobhen baktroggen of kleine vlotten onderhouden. Daar het heiwater nog steeds wassende blijft, en door den hoogen waterstand buitendijks niet geloosd kan wordenis hierin voor eerst geene verandering te voorzien. Bij den Officier van Justitie te Hertogenbosch is aangifte gedaan, dat in den avond van 20 November 11. in de bus op hel Postkantoor aldaar is bezorgd een brief aan 't adres van den Ileer J. M. Nijpels. Wijnhandelaar te Maastrichtwelke niet moet zijn teregt gekomen en waarin zich bevonden aan Bank- en Muntpapier en coupons voor eene som van 379.70. 's GRAVENHAGE 2 Januarij. Z. M. heeft den Hofmaarschalk Jhr. Mr. II. M. C. Clifford, benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft den Ileer J. C. Willemse, Refendaris bij het Departement voor de Zaken der R. C. Eeredienst, bevorderd tot Secretaris-Generaal bij dat Departement. Z. M. heeft den Generaal-Majoor, Baron Forstner van Dambenoy, bevor derd tot Luitenant-Generaal. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger te Ileinkenszand c. a., den Ileer F. Ermerins, thans te 's Heerenhoek c. a.welk kantoor is ingetrokken. HH. KK. IIH. Prinsen Prinses Hendrik zijn den 30sten Dcc. ten ruim 5 ure met eenen specialen trein van hunnen logt naar Luxemburg, in goeden wel stand in de residentie aangekomen, en hebben daarna aan het diner bij II. M. de Koningin-Moeder deelgenomen. 11. M. de Koningin, benevens HH. KK. I1H. Prins en Prinses Hendrik, hebben eergisteren avond de Godsdienstoefening in de Groole Kerk bijgewoond, onder het gehoor vari den Wel-Eerw. Heer Ds. Oortdie lot tekst gekozen had de woorden uit Lukas XVI. vs. 21': Geeft rekenschap van uw rent meesterschap. Z. M. de Koning en de verdere Kon. familie heeft gisteren morgen de Godsdienstoefening in de Fransche Kerkonder het gehoor van den Wel-Eerw. Ileer Ds. Boucher, bijgewoond. Baron Forstner van Dambenoy, Minister van Oorlog, heeft den 30sten Dec. in het hotel de l'Europe, aan de ambtenaren van zijn departement een prachtig diner aangeboden. Uit liet bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingekomen ontwerp van wet, lot wijziging der wet van den 12(Ien April 1850, houdende vast stelling van het briefport en regeling der biicvenposterijblijkt o. a.dat van Regeringswege wordt voorgesield het briefport voor een' afstand van 30 Nederl. mijlen of daar beneden op 5 cents, en voor meer dan 30 mijlen op 10 cents te berekenen, en alzoo het port van '15 cents af te schaffen. Gisteren zijn de casques, welke tot hiertoe door de manschappen van het 2Je reg. Dragondersalhier in garnizoen werden gedragenvervangen geworden door shakots met witte uitmonstering en met zwart haren panache. EAes'ste M&tsmer tiet' Statest-Gestevaat, Avondzitting van Vrijdag 29 December. In deze zitting zijn de nog bij haar aanhangige wets-ontwerpen afgedaan, te weten: 1°. het wets ontwerp tot voorloopige regeling der uitgaven voor het Depart, van Marine, gedurende de eerste zes maanden van het jaar 1855; en 2°. het wets-onlwerp aanwijzende de middelen tot dekking der uitgaven begrepen in de Staatsbegrooting van 1855. Beide die wets ontwerpen zijn met algemeene stemmen aangenomen; het eerste na eene woordenwisseling tusschen den Heer van Wessem en den Minister van Oorlog, tevens ad interim belast met het Departement van Marine: het tweede nadat daarover het woord was gevoerd door de Heeren van Beeck Vollenhoven, d'Ablaing van Giessenburg, Lotsij, van Dam van Isselt, Insinger en den Minister van Financien. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. AMSTERDAM, 1 Januarij. De Koninkl. Akademie van Wetenschappen hield Zaturdag jl. alhier eene gewone vergadering. De Heer Slamkart heeft namens de Commissie voor de vervaardiging van prototypen der Nederl. maten en gewigten, voorgesteld, om voor rekening der akademie kopijen te doen vervaardigen en den Minister van Koloniën voor te stellen ook ten behoeve der Oost- en West-Indische bezittingen soortgelijke kopijen te doen vervaardigen. Daartoe is besloten. De Heer G. Vrolik heeft ter vervulling zijner spreekbeurt, zijne waarne mingen medegedeeld over eene purpere en eene gele bloemris aan denzelfden stam van eenen Cytisus Sordidus (gouden regen). Door den Voorzitter wordt gelezen een door den Heer Pruys van der Hoe venter vervulling zijner spreekbeurt ingezonden opstel over het Nederl. wetenschappelijk Volkskarakterdoor den Secretaris een opstel van den ij Heer Staring, waarin deze zijne geologische waarnemingen en resultaten mede- deelt in verhand tot het zakken van den bodem in Nederland, over welk onderwerp de Heeren Mulder en Harting hunne zienswijze mededeelen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1