WARME SPIJST OOSfESRIJK. WEENEN, 27 December. De conferentie der Gezanten van EngelandFrankrijkOostenrijk en Rus land eergisteren alhier gehouden, moet aan de verwachtingen niet hebben beantwoord. Generaal Duplatdezer dagen alhier overleden, heeft 1000 aan het fonds ten behoeve van de weduwen en weezen der gesneuvelden in de Krim, en 500 aan dat voor de gekwetsten vermaakt. Een Weener dagblad meldt, dat aan het Russische leger een bevelschrift van Keizer Nikolaas hekend gemaakt is, hetwelk op straffe des doods aan de soldaten verbiedt, na den strijd gewonden op het slagveld te mishandelen of andere wreedheden van dien aard te plegen. Eerstdaags zullen weder grootc biieentrekkingen van het leger in Gal- licic plaats hebben, met het doel om de grenzen aan de zijde van Rusland nog sterker te bezetten. Uit Triest verneemt men de aankomst aldaar van eene stoomboot, het berigt mede brengende, dat de cholera te Athene op nieuw is uitgebarsten. Te Anconais de ziekte aan het afnemen. KUSL AN Uit Warschau wordt van 1G December gemeld, dat de Grootvorst-Troon opvolger met Nieuwjaar aldaar verwacht wordt en er den winter zal overblij ven. Het binnenrukken der garde in Polen zal weldra geëindigd zijn. Zes rnilerij-regementen staan aan den Rug. Een gedeelte der in de Lublincr en Radomer-gouvcrnemcnten staande troepen, ten getale van 18,000 man, trekt naar Volhynie. In Litlbauen hebben alle garnizoenen bevel ontvangen, j zuidwaarts op te rukken. De garnizoenen van Berdizew, Constantinow, Wincha en Mohilew, trekken alle naar de versterkte kampen bij Kameniëk Podolski en Cochim. Volgens een Weener blad van den 23sten hebben de Russen hunne oor logsbodems in de haven van Sebastopol gewapend en eene aanvallende houding aangenomen. De eerste verrigting in volle zee was slechts eene verkenning. Admiraal Nachikoff zond een eskader van stoomschepen uit, met last om on derzoek te doen naar de sterkte en het getal der vijandelijke schependie zich thans bij de kusten der Krim bevinden, en zich te verzekeren van den om vang en de sterkte der verschansingen, bestemd ter bescherming der havens, waarin de schepen der bondgenooten zijn geankerd; eindelijk om aan den Opperbevelhebber een uitvoerig verslag in te dienen van hunne bevinding, en daarin tevens op te gevenin hoe verre het geraden zou zijn met geheel de Russische vloot de haven van Sebastopol te verlaten en de verrigtingen ter zee te beginnen. Het Russische eskader verliet de haven in twee detachementen; de advies schepen der bondgenooten, liggende op de hoogte van kaap Konstantijn en kaap Chersonesus, moesten zich verwijderen om het gros hunner vloten te waarschuwen. De Russische schepen kruisten gedurende 9 uren in zee, wis selden cenige kanonschoten met de vijandelijke stoombooten, verzekerden zich van de plaatsing der batterijen op de verschillende punten der kust en kwa men in de haven terug zonder te hebben gevochten. De bondgenooten hebben, dank zij der voorzigtigheid van Admiraal Hamelin, weinig van de Russi- sche vloot te vrcezen. De havens, waar de transportschepen geankerd liggen, zijn tegen eiken aanval der kustbatterijen volkomen gedekt. De uitvoer van gezouten vleesch, vee, touw en touwwerk, zeildoek, linnen, alle soorten van fabriekaten van vlas, is tot op nader bevel, uit de havens der zee van Azof, der Zwarte zee en van den Donau, verboden. TURKÏE. Te Konstantinopel zijn den IS11611 dezer tijdingen ontvangen uit de Krim en uit Azië. Uit de Krim wordt berigt, dat de Britsche Admiraal Dundas naar Engeland teruggekeerd en door Sir Edmund Lyons vervangen is, en dat ook Admiraal Hamelin, als Bevelhebber der Fransche vloot, zou worden op- j gevolgd door den Vice-Admiraal Bruat. Na de drie uitvallen op 6, 10 en 11 Dec., heeft de bezetting van Sebastopol die vesting niet meer verlaten. Het smaldeel van Bruat had een Russischen brander genomen en opgebragt. Het leger in Azië eischt nog steeds verbetering. Te dien einde heeft de Sultan eenige Hoofdofficieren derwaarts gezonden, om, in overleg met Fran sche en Engelsche Officieren, eene nieuwe organisatie tot stand te brengen. De Russen rukken op tegen Erzeroem. Een aanval den 3den Dec. door hen op Redoet-Kalé ondernomen mislukte; hoewel daarbij door de onderworpen Circassiërs ondersteund, moesten zij wijken voor de Turken, onder Engelsche aanvoerders. Ilet J. de Const, bevestigt het berigt van het aanstaande vertrek van Omer Pacha, die, met 30,000 man, op stoom-fregatten ingescheept, van Varna naar de Krim zou oversteken. Men rekent, dat omstreeks het begin van het volgende jaar de magt der bondgenooten bezuiden Sebastopol zal bedragen 23,000 Engelschen48,000 Franschen, 14,000 Turken en 20,000 schepelingen, te zamen 105,000 man; later was men in de Krim nog wachtende 24,000 Engelsche troepen en 35,000 Turken uit de Vorstendommen. Volgens berigten uit Sebastopol van 14 Dec. te Weenen ontvangen, was Prins Menzikoff ongesteld geworden en door den Generaal Osten-Sacken in zijn opperbevel vervangen geworden. Te Balaklava waren den 18llcn Dec. 1100 manschappen ontscheept, ter versterking van het Fransche leger. Ook waren bereids eenige regementen Turken aangekomen. Op den 3den Dec. bevonden zich alhier in de hospitalen en aan boord der schepen ruim 3000 zieken; ook de sterfte was zeer groot; van 173 gekwetste Russen waren 114 bezweken. STABS BERICITEK. Oproeping van Vrijwilligers voor de dienst der Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende Art. 30 der Wet, van den 8sten Januarij 1817, Staatsblad N°. 1, waarbij aan elke Gemeente do vrijheid verleend wordt, om derzelver contingent in de Nationale Militie, geheel of gedeeltelijk, iri vrijwilligers te leveren, geven bij deze aan de belanghebbenden kennis, dat het daartoe bestemde Register, gedurende de maand Jan. 1855, dagelijks (uilgenomen de Zondagen) ter Secretarie dezer Gemeente, van 's morgens ten 10 lot 's namiddag ten 3 ure, zal openliggen, en noodigen mitsdien uit alle ongehuwde manspersonen, welke op den l't'n Januarij 1855 hun 19'lc jaar zijn ingetreden, en hun 30sle nog niet hebben volbragt; ten ware zij reeds in dienst der Nederlandsche armee of Nationale Militie hadden gestaan, in welk geval zij ook lot den ou derdom van 35 jaren zullen worden toegelaten; de lengte hebbende van 1 el, 5 palmen en 7 duimen, voorzien van hunne geboorte-acte en bewijs van goed gedrag en inwoning ten minste van 15 maanden binnen deze Gemeente, geteekend door den Heer der Gebuurte, waarin zij woonachtig zijn, om zich tot de dienst der voornoemde Nationale Militie vrijwillig te verbinden, en daartoe in voormeld Register te doen inschrijven. Zullende aan hen wor den uitgereikt een handgeld van DERTIG gulden zoodra zij tot de dienst, door den Militie-Raad, zijn goedgekeurd. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant wor den afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 28 December 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. t»KRE§l»I»\ »i:\TlE. Op verlangen van den geëerden Inzender, verleenen wij den volgenden Brief volgaarne eene plaats. Mijnheer De Anonieme Schrijver, zich noemende Dag, heeft in het tweede nommer zijner Licht- en Schaduwbeeldenmij de onderscheiding bewezen, van mijne Christelijke Anthropologic melding te maken. Ik acht mij verpligt, open lijk te verklarentot voorkoming van misverstanddat ik het Christendom beschouw als levensleeren wel verre dat van deze de studie der wetenschap pen iets te vreezen zou hebben, hen ik integendeel overtuigd, dat onze we tenschappelijke en maatschappelijke studiën van het welbegrepen Christendom licht en warmte konden ontvangenen ons behoeden voor fanatiek veroor- deelen eener leer, die men zich de moeite niet geven wil, praktisch te beproeven. Met de plaatsing dezer regelen zult gij mij bijzonder verpligten. Leiden, 29 December 1854. C. PRUYS van der HOEVEN. 225ste gstaats-lioterlj. Trekking der Tweede Klasse. 3de Trekking. N°. 19572 een prijs van ƒ1,000. Voor de Gemeente te Wehlis met dankzegging ontvangen een muntbiljet van ƒ10 door Cdr. KRABBE. A 19 V E 55. TERfTUSftl. Heden overleed, in den ouderdom van 41 jaren en 10 maanden, mijne geliefde Echtgenoot JOHANNA MARIA BOONTJES, aan de gevolgen van het water in de borst. Op het alleronverwachtst ontrukte de dood haar aan mij en mijne vier Kinderen. Ilet verlies dat wij in haar als Echtgenoot en Moeder te betreuren hebben, kunnen zij, die haar van nabij kenden, het best be seffen. God sterke ons in onze zware beproeving. Leiden, 29 December 1854. A. S. CALÈS. Ome Vrienden en geëerde Begunstigersgelieven deze voor bijzondere Kennisgeving aan te nemen. De COMMISSIE voor de Verloting van de Vereeniging: C/irisielijtt ^rmltestGeTialhier, geeft bij deze aan de belanghebbenden te kennen, dat voor de nog niet afgehaalde vooneerpen nog gelegenheid zal gegeven worden, die te laten afhalen, op vertoon der Lotenop Dingsdag en Woensdag den 2d™ en 3den Januarij 1855, des voormiddags vau 10 tot 12 uren, bij Gebrs. van WIJK COMP, hoek van de Groenesteeg en Veste- slraatWijk VII. N°. 120, zullende het er voor gehouden worden, dat de voorwerpenna dien tijd nog overig blijvenden, aan de vereeniging zijn afgestaan. TrfiOp heden mijn MAGAZIJN geopend hebbendehetwelk vaitA... ruim gesorteerd is van Marmeren Schoorsteen- Mantels, alsmede Tcekeningen en Monsters Marmer, volgens welke Bestellingen kunnen worden aangenomen. De goede smaak en uiterst zorgvuldige bewerking aan deze Collectie be steed, doen de zelve uitmunten boven hetgeen tot nu toe in den gewonen handel voorkwamhet is met vertrouwen dat de OndergeteekendeHeeren Architecten en verderen belanghebbenden ter bezigtiging uitnoodigt. D. SPARF.NBERG, Stukadoor BrccdestraatWijk IV. N°. 211. Aandeelen voor tien wekenhoudende voor elke week twee en dus te zamen twintig portien zijn, voor ƒ1.alsmede afzonderlijke Dag briefjes van eene portie voor vijf Centsvan heden af verkrijgbaar bij den Binnenvader van het Huisziltenhuis. Namens Diakenen der Ned. llerv. Gemeente, Leiden, 26 Dec, 1854. p. J. zuurdeeg Jz., President II. ZAALBERG, Scriba.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3