-dammen Sleeswijk en Holsteiu toch bevinden zich zeer veel weerbare mannen, geoefend in den wapenhandel en gehard in de krijgsdienst, en die gaarne weder in dienst willen treden. Er bestaat hier bij voortduring veel vrees nopens de gevolgen, welke de voortzetting van den oorlog tegen Piusland, voor den handel en de scheep vaart in het noorden van Europa zal kunnen na zich slepen. Bij velen be staat zcifs de vrees, dat behalve de Russische havens, ook zoodanige andere in de Oost- of Noordzee geblokkeerd zullen worden, wier regeringen geen deel aan den worstelstrijd tegen Rusland zouden willen nemen. Reeds heb ben de voornaamste Hamburgsche rceders hunne vaartuigen, ter waarde van vele millioenen, bij builenlandsche assurantie-maatschappijen verzekerd, als biedende deze bun thans meer waarborg aan, dan de Hamburgsche. In Noorwegen en Zweden wordt met verdubbelden ijver aan de vol- tooijing der nieuwe telegrafische linien gewerkt; men voorziet, dat men er le gen het aanslaande voorjaar een veelvuldig gebruik van zal hebben te maken. FR ANKFOB T. De bier in bezetting liggende Ooslcnrijkschc troepen hebben bevel bekomen naar Oostenrijk terug te keeren. Een 60 tal krijgslustige Frankforters hebben zich aangemeldom bij liet nieuw aan te werven Britsche vreemden-legioen in dienst te treden. De oude Koning van Beijeren bevindt zich in een zeer bedenkelijken toestand, tengevolge van den aanval van beroerte. T E 5ï IS. IJJ J£. WEENEN, 20 December. De verjaardag van den Keizer van Rusland werd eergisteren in deze stad noch door eene plegtige godsdienstoefening in de Russische Gezantschaps kapel, noch door eenige andere feestelijkheid van den kant der Russen gevierd. Alleen Graaf Stackelberg, Russisch militair gevolmagtigde, gaf een klein diner. Men meldt, dat in het begin van Januarij de werkzaamheden der commissie, die volgens het tractaal, de zaken in de Donau-Vorstendomuien moet regelenhare werkzaamheden zal beginnen. Van wege Oostenrijk zul len, naar men zegt, de Baron v. Bach en van wege Turkye, Derwisch-Pacha, leden dezer commissie worden. Uit Gallicic schrijft men van 13 Dec., dat aldaar de rust der winter kwartieren heeft opgehouden. Het Gallicische leger begint zijne kolonnen in beweging te stellen. Talrijke bijeenlrekkingen zullen bij Krakau, Lemberg en Stanislawow plaats vinden. De Aartshertog Ferdinand heeft dezer dagen de hoofdstad verlaten en is naar zijn post te Zalezczyki vertrokken. De Ba ron v. Hess zal eerstdaags te Lemberg aankomen. De Prins Bisschop Wolf, te Laibach, die op den 15den dezer, zijn 50-jarig jubilé vierde, heeft 15,000 guldens geschonken voor bet drukken van een nieuw groot Slavonisch woordenboek. De beriglcn uit Silezie luiden, ten gevolge der veelvuldig gevallen regens en sneeuw, zeer ongunstig. De Oder dreigt andermaal uit bare oevers te treden. KUS LAX D. De Generaal der infanterie Muraview, Bevelhebber van het corps, is be noemd tot Generaal-Adjudant des Keizers, tot Opperbevelhebber van het leger in den Kaukasus en tot Stadhouder in dat gewest, met alle regten en voorregten, die Vorst Woronzow genoot. De voorloopige Opperbevelhebber in den Kaukasus, de Generaal Read, is tot Adjudant-Generaal, lid van den Rijksraad en Bevelhebber van het 3Jc infanterie-corps benoemd, de Adjudant- Generaal Osten Sacken tot Bevelhebber van het 4lle infanterie-corps en de Adjudant-Generaal Planline tot Bevelhebber van bet grenadiers-corps. De Generaals Liprandi en Dannenberg zijn stellig in ongenade. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de Keizer het voorstel van den Minister van Financien, om den prijs van het zout van 23 op 24 copecks (42 ets66 ets ruim) te brengen, heeft goedgekeurd. Vrij algemeen ziet men een verbod van den uitvoer van huiden en wol te gemoet. De Gouverneur van Odessa, Generaal Annenkoff, heeft eene zeer drin gende uitnoodiging van Prins Menzikoff uit de Krim ontvangen, om hem hemden en ander linnengoed voor de gewonden in de Kriin toe te zenden daar de plaatselijke autoriteiten op het schiereiland de noodige hoeveelheid daarvan niet kunnen verschaffen. De bezetting van Warschau heeft bevel ontvangen, om naar de grenzen op te rukken en zal door andere troepen uit het binnenste van Pvusland ver vangen worden. Prins Paskewitz moet onlangs facto het opperbevel aanvaard hebben. Het treurige uitzigt van eene nieuwe ligting is thans zeker; zelfs de bevoorregte klassen zullen van dezen maatregel niet verschoond worden. Volgens een particulieren brief van Riga in dato 2/14 dezer, waren aldaar weder 5 schepen aangekomen, namelijk 3 Zweedsche, 1 Decnsch en 1 Lubecker, allen met zout van St. Ubes geladen, waarvoor de hooge prijs van 170 r. z. per last besteed werd. Die schepen zouden weder dadelijk de teruD-reis met vlas, hennep enz. aannemen, daar zich geene kruisers meer ver toonden en de blokkade dus als opgeheven kan beschouwd worden. RottC TURKTE. Sedert het begin van den oorlog beeft de Sultan in zijn leger opgeno men 42,000 Egyptenaren en 20,000 Tunezen. Deze troepen worden door hunne Regeringen bezoldigd, terwijl Turkye in hunne voeding voorziet. Prins Napoleon zal, ofschoon de staat zijner gezondheid nog veel zorgen eischt, niettemin naar de Krim vertrekken. 4266 man van de zevende af- deeling zijn in de baai van Kamiesch aangekomenen bovendien nog 3300 man en een aanzienlijken krijgsvoorraad. Eene particuliere correspondentie in de Amst. Cour. bevat o. a. omtrent den toestand in de Krim het volgende: Er schijnt een algemeene wensch onder de bondgenooten te bestaan om met de Russen slaags te raken, als afleiding voor der. ondragelijken toestand in het kamp, alwaar het water somtijds een voet diep staat. Do tenten beschutten niet meer tegen den re gen, en laten bet water overal in. Ilet is nu onmogelijk voor een Engelschen Generaal, schrijft de correspondent van den Timesom langer de briefwisse ling uit het leger te sluitenofschoon in despotieke landen het toevoorzigt op de drukpers slagen moge, om voor de verschrikte buisgezinnen de ter nederslaande, en angst te weeg brengende tijdingen van het oorlogstooneel tegen te houden. Niemand wanhoopt aan welslagen en overwinning; doch de natie behoort te weten, hoe duur dit gekocht wordt en aan wien men het ver schuldigd is. De Russen bewijzen steeds door geweldig vuren, dat de geruchten van ge brek aan krijgsvoorraad bij hen ongerijmde vertelsels zijn. Ook luidt het berigt betrekkelijk de vloot ongunstig. Eene onvoorzigtigheid zou aan de Engelsche krijgstogt een einde kunnen maken; want indien een schip vuur vat in een der orkanen, waaraan dit naauwe meer (Balaklava) nu blootge steld is, dan kan niets de schepen redden, die zonder orde naast elkander gedrongen liggen, met beschadigde ankers, dooreer.geslagen kabels cn trossen, welke in alle rigtingen zijn vastgemaakt. Er was den 22slen dezer te Wcenen berigt ontvangen van Sebastopol dat de nieuwe Fransche en Britsche batterij eerlang voltooid zoude zijn, en dat dan hel beschieten van de vesting herval zal worden. Den Gdv», op den naamdag des Keizers, hadden de Russen een uitval tegen de Engelsche linien beproefd en daarbij 1100 man gevangenen en een fort verloren. Twee stoomschepen hadden beproefd het Fransche schip Megère voor de haven te verrassen, doch waren na een hevig gevecht teruggedreven, en door 3 stoomschepen der bondgenooten tot onder bet vuur der wallen vervolgd. Het Russische gezanlschaps-holel te Konstantinopel was tot hospitaal ingerigt en reeds waren er 2000 bedden opgeslagen. Uit Gattaro wordt dd. 13 dezer geschreven, dat de Vorst van Monte negro eene handeling in Russischen zin heeft gedaandoor in zijn land eene vastenen plegtige gebeden te bevelenten behoeve van eene overwinning der Russische wapenen. VEREEWIGB3E STATEK. Men verneemt, dal dc financien van dit land in bloeijenden staat blijven, en dat het batig slot van dit dienstjaar 15,000,000 doll, zal bedragenwaarom de President wederom op eene verlaging van het tarief der invoerregten aan dringt. Verder beveelt hij eene vermeerdering aan van het leger en vooral van de oorlogsvloot, als zijnde deze, in verhouding tot de zoo sterk ver meerderende zeemagt van Frankrijk en Engeland, meer en meer ongenoeg zaam. Ook wenscht bij eene herziening der wetsbepalingen betrekkelijk de handelsscheepvaartmet het doel om de laatstelijk zoo veelvuldige zeerampen zooveel mogelijk voor te komen. De laatste tijdingen uit Mexico behelzen weinig nieuws. De Engel schen en Franschendie te Mexico wonenhadden de overwinning aan de Alma gevierd door een groot gastmaaldat eerst zou plaats hebben ter ecre van de inname van Sebastopol. In de Engelsche Kolonie Canada, nabij Portland, zijn ontzaggelijk groote houtzaagmolens aangelegddie zooveel gezaagd hout leverendat aan zienlijke boeveelheden naar Engeland, ja zelfs naar alle oorden der wereld, kunnen worden gezonden, zoodat men voortaan het Russische hout zal kun nen ontberen. STABS IRE RIG TEW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien bet request van Louis Gerrit Bedet, Fahrikeurwonende alhier tot het plaatsen van twee Fournuizen en twee Verjketelsalsmede het stellen van een Zwavelhok in zijn buis op de Oudevest, Wijk VI. N°. 1146. Gelet op Z1". Ms. besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het liooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende Pan den ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Gemeente op Donderdag den 28sten December aanstaande, des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvanzij ge houden zullen wordenzich tegen de inwilliging van dat verzoek niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn., Leyden, 23 December 1354. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. In het Kort Verslag van de zitting van den Gemeenteraad van den 21sten December 1854 Bijblad n°. 36) zijn in de tweede kolom de volgende mis stellingen ingeslopen Bij 3°. Suppletoire begrooting van Mlcn Regenten der R. K. Armen cn Weezen over 1854, moet worden gelezen: Overeenkomstig de voordragt van de Commissie van Finanlie, wordt met alge meene stemmen, behalve die van het lid Ysselsteyndie als Regent zich buiten stemming beeft gehouden, goedgevonden bezwaar te maken in de goedkeuring dezer suppletoire begrooting, voor en aleer het gebleken zal zijn, dat de daarbij voorgedragen uitgaven behoorlijk door de daartoe aan te wijzen middelen welke evenwel niet in eene subsidie uit de gemeentekas inogeu beslaanwor den gedekt. En bij 5°. Weg naar den Haarlemmermeer-polder Op voorstel van bet lid van der Boon Meschwelk voorstel door de leden de MoenLismanSiegenbeelt en Krantz wordt ondersteunden alzoo door een vierde der aanwezige leden gevorderdworden ingevolge art. 43 der Ge meentewet, de deuren gesloten.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3