ïn het Lagerhuis ging de derde lezing van de hill op het vreemden legioen zonder amendement door. Sir Sidney Herbert, Secretaris van Staat voor Oorlog, verklaarde dat op dezen oogenblik reeds eene genoegzame hoe veelheid van woningen en ruime voorraad van winterkleederen te Balaklava moet zijn aangekomen. De Regering heeft bekend gemaakt, dat van den 8stcn dezer af de blok kade der Russische havens in de Oostzee en de golven van Finland en Bothnie is opgeheven. De Opperbevelhebber der Oostzee-vloot. Sir Ch. Napier, is alhier aange komen en heeft gisteren op het bureau der Admiraliteit gearbeid. De Morning-Herald, een der Londensche bladen, die de bill betrek- O 7 kelijk hel buitenlandsche krijgsvolk bestrijden, deelt, onder meerdere van zij nen correspondent uit Lissabon ontvangen berigtenhet volgende mede: »De ingenomenheid tegen Rusland is onder het Portugeschc volk zoo groot, dat bijna dagelijks door Porlugcsche militairen, zeelieden, en burgers zelfs, aan zoek gedaan wordt om onder de Britsche vlag tegen Rusland te mogen strij den. Dut is juist de slag van lieden die wij behoeven, en liet is zeer te bejammeren dat wij hunne aanzoeken moeten afwijzen." Een schip staat op het punt van uit te loopen met geschenken voorliet leger in de Kriin. Onder anderen neemt het eene bibliotheek van 10,000 doelen als een geschenk van den bekenden reiziger Albert Smith mede. Te Southampton zijn met het stoomschip Iberia 10 gekwetste Officie ren van ons leger in de Krim aangekomenonder dezen bevindt zich de Kapt. Brown, vvien een arm is afgeschoten, en de Luit. Conollydie een been heeft verloren. Alhier is nog eene flaauwe hoop, dat het berigt van het overlijden van den koenen reiziger in Afrika D1'. Barth zich niet zal bevestigen. Men verneemt uit China, dat Admiraal Stirling met het fregat Witi- chesteren de stoomschepen EncounterBarracouts en Sty.v naar Hong kong was teruggekeerd. Ilij had zich in Japan met diplomatieke onderhan delingen bezig gehouden, en wel, naar men zeker meende te weten, om den weg te banen tot verandering van het traclaat met Engeland. Van de Rus sische vloot in de Stille Zuidzee had men niets vernomen. Oin Canton bleven de zaken der opstandelingen nagenoeg in denzelfden toestand. Zij waren iels rustiger geworden, en hadden zich verder van de stad verwijderd, hoewel men dacht, dat dit uit krijgskundige beweegredenen geschied was. Des te meer grond had men hiervoor, daar bij het verzenden der laatste berig ten, de tijding ontvangen was, dat er een hevig gevecht ten noorden van Canton tusschen de Keizerlijken en de opstandelingen had plaats gehad. FHMSRIJH. PARIJS 20 December. Volgens gerucht zou de nieuwe Franschc leening wederom zijn uitgesteld. De Monitctir bevat het volgende artikel: «geheel Frankrijk zal diep getroffen worden door de dankbetuiging, die Engeland thans eenstemmig heeft toegebragt aan den Generaal Canrobert en aan ons leger, aan den Ad miraal llamelin en aan onze vloot, voor hunne dappere medewerking en hun hartelijken bijstand in den oosterschen oorlog. «Op deze plegtige en voorbeeldelooze betuiging van de gezindheid eener groote natie jegens haar trouwen bondgenoot, heeft Frankrijk reeds geant woord met zijne bewondering voor de schitterende dapperheid der Britsche land- en zeemagt. Frankrijk heeft van harte zijnen bijval geschonken aan de lofsprakendie onze opperbevelhebbers na de veldslagen aan de Alma bij Balaclava en bij Inkermann, aan de onverschrokkenheid van Lord Raglan cn van zijne troepen toegebragt hebben. De beide volken hebben, gelijk de beide legers, elkander onbewimpeld en van ganscher harte regt doen weder varen. Terwijl hunne soldaten onderling kampen om den voorrang in moed en zelfopoffering, is het als of de beide natiën wedijveren in het edelmoedig streven, om de eene aan de andere het ruimste aandeel in den gezamentlijk verworven roem te geven. Niets strekt meer om haar bondgenootschap nog naauwer te maken, dan de wederkeerige betuiging dier edele gezindheid; niets is geschikter om haar den bijval en de medewerking van al de be schaafde volken te verzekeren cn dc zege der heilige zaak, waarvoor zij strij den te verhaasten." Dc Minister van Staal heeft last gegeven lot de vervaardiging van twee groote schilderstukken voor de groote tentoonstelling in 1855, voorstellende tafereelen uit de veldslagen van Alma en Inkerman. De Dames van Toulouse hebben zich vereeriigd om eene inschrijving te openen, ten einde aan de militairen van het leger in het Oosten 100,000 paar sokken te zenden. Voor eenige dagen zijn eenige Engelsche Officieren te Calais aangeko men, om zich van daar over Marseille naar dc Krim te begeven. Zij had den onder hunne bagage blikken trommels, waarin plumpuddings waren, die op Kersmis (25 December) in het kamp voor Sebastopol zullen gegeten worden. In plaats van uiterlijk op den 20stco dezer, zulleii de kunstwerken van de tentoonstelling van 1855 uiterlijk op 15 Januarij door de voorloopige Commissien ontvangen worden. Hoewel de cholera reeds sedert 15 maanden te Parijs heerscht, en haar ophouden reeds bij herhaling is berigt,-schijnt zij deze stad niet voor goed te kunnen verlaten. Dagelijks eischt die ziekte nog offers. Het aantal gemeen ten in Frankrijk tot heden door de cholera bezocht, is 4893, en dat der overledenen 125,725. De vergunning tot het aanleggen van een kanaal, dat de landengte van Suez doorsnijdt, is voor 99 jaren aan eene Fransche maatschappij ver leend, die dien rcusachtigen arbeid in 5 jaren zal voltooijen. ZWIfSERLAXD. In den Stendenraad heeft de Heer Duhs, afgevaardigde van Zurich, eene motie voorgedragen betrekking hebbende op de Israëlilen. In sommige kan tons bestaat nog eene wetgeving te hunnen aanzien, die in strengheid met de bepalingen uit de tijden van baarbaarschheid is gelijk te stellen. Niet alleen, dat er nog policie-verordeningen van kracht zijn, die hun het bezoeken- der kermissen en markten ontzeggen, maar zelfs wordt hun soms het genot der burgerreglen onthouden. Art. 48 der Bonds-eonstitutie schijnt wel is waar de bestendiging van den staat van zaken toe te laten, zelfs ten aanzien van Isracliten van Zwitsersche afkomst andere artikelen echter b. v. art. 42, ge ven tot twijfelachtige uitlegging aanleiding. Met het doel om licht te ver spreiden over den locstand der kantonnale wetgevingen cn eene beslissing te erlangen over de wijze van uitlegging der grondwetheeft de Heer Duhs zijn voorstel gedaan, cn gcëischt, dat het uitvoerend bewind een rapport deswege uitbrenge. Met bijna algemeenc stemmen is het voorstel aangenomen. SPANJE. MADRID, 19 December. De Regering heeft van den Kapitein-Generaal op Cuba berigt ontvan gen, dat zij tot een bedrag van 80 millioen realen wissels op dat eiland kan trekken. Buitendien heeft de Heer Sevillano aan den Minister van Finan- tien de betaling van het loopende halfjaar voor de schuld gewaarborgd. Verscheidene juntas van fabrieken hebben bij de Regering een verzoek schrift ingediend, tot het naauwkeuriger doen bewaken der grenzen, aange zien de sluikhandel, tot nadeel der nijverheid, aldaar op groote schaal ge dreven wordt. De Heer Allende Salazar heeft de hoofdstad verlaten, na afscheid te hebben genomen van de Koningin en baar op nieuw van zijne verknochtheid verzekerd te hebben. De Spaanschc Gezant te Washington lag, bij het afzenden der jongste van daar ontvangen berigten op het uiterste. Men zegt, dat Generaal Prim hem zal opvolgen. Te I.oyola bevinden zich nog 19 Jezuitendie naar de Balearische eilanden zullen worden overgebragt. De Regering gedoogt zelfs niet, dat 2 dier Paters te Loyola blijven vertoevenom toezigt over het gebouw te houden. De Generaal Navarez heeft bevel gezonden, om verscheiden zijner be zittingen te verkoopen. Hij schijnt dus niet voornemens te zijn spoedig naar Spanje weder te koeren. ITALIË. ROME, 12 December. De Paus heeft bevolendat ter vereeuwiging der gedachtenis aari de afkon diging van het aangenomene leerstuk, eene met het standbeeld der Maagd Maria voorziene zuil zal worden opgerigl op het plein van Spanje, voor het collegie van de geloofs-propaganda. Tot dit gedenkteeken zal de prachtigste marmeren zuil worden gebezigddie te Rome aanwezig is. De beeldhouwer Obiei zal het kunstwerk uitvoeren, waarvan de tcekening reeds is goedgekeurd. De Russische gevolmagtigde alhier, Graaf Skanatine, die zich sedert eenigen.tijd te Genua bevond, was plotseling herwaarts vertrokken. Men bragt dit in verband met de onderhandelingen, welke Ruslands sinls lang voert met den H. Stoel aangaande kerkelijke zaken. Reeds bij herhaling zijn geruchten verspreid van een verbonddat Sardinië met de Westersche Mogenheden zou gesloten hebhen. Met zekerheid wordt thans berigt, dat dit nog niet is geschied, doch dal het wel te ver wachten is, dat eerlang onderhandelingen daarover zullen worden geopend. Te Florence heeft de Groothertog eene belasting op het geslagt inge voerd, en te Partna is de belasting op het zegel met een derde verhoogd. PRVISSEN. BERLIJN, 21 December. De nieuwe Eerste Kamer, die voortaan het Heerenhuis zal heetenheeft hare werkzaamheden aangevangen met het nemen van een besluit om eene gewigtige wijziging in de bestaande grondwet te brengen. Zij beeft namelijk met 89 tegen 13 stemmen een voorstel van den Graaf Itzenplitz aangeno men, strekkende om art. 42 der constitutie van 1850 hetwelk het regt der vrije beschikking over den grondeigendomde deelbaarheid van dien eigendom cn de aflosbaarbeid der op den grond klevende lasten erkent cn waarborgt, en tevens de oude heerlijke reglen cn voorregten zonder schade vergoeding afschaft te schrappen en een artikel in de plaats te stellen, hetwelk niets anders behelst, dan de bepaling, dat zonder schadevergoeding afgeschaft blijven het aan het bezit van sommige goederen verbonden regt tot uitoefening of overdragt van het regterlijk gezag, en de uit dat iegt voortvloeijeride exemtien en lasten. Dit besluit heeft bij velen een onaangc- namen indruk verwekt. De Tweede Kamer heeft gisteren met algemeene stemmen aangenomen het wets-ontwerp, strekkende tot het openstellen der vrije vaart en handel op de Pruissische kusten voor de Engelsche schepen. Den 17d(>n heeft Baron Budberg, R.ussisch Gezant alhier, een groot diner gegeven bij gelegenheid van den verjaardag des Keizers van Rusland. Geheel het korps diplomatiek was daar tegenwoordig, behalve de Gezanten van Engeland en Frankrijk. Ei A 31 ES T IS. 20 December. Er worden alhier van wege de Britsche Regering reeds aanstalten gemaakt om Duitschers, die in het Sleeswijk-Holsteinsche leger tegen Denemarken ge streden hebbenvoor de Britsche krijgsdienst aan te werven. In de Hertog-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2