leydsghe courant: 1854. N°. 1547 MAANDAG, 25 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt r J?. v4'-" Prijs der Courant is f 12 i/< het jaar afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN 23 December. De alom zoo gunstig bekende Béarnsche zangers, die zich reeds op verschei dene plaatsen in Nederland hebben doen hooren en veel bijval mogten onder vinden hebben het voornemen om eerstdaags ook in onze stad cenen zang avond te geven. Men herigt ons, dat hier een venter in linnen goederen rondloopt en in dezen of genen winkel zijne waar aanbiedt. Onderwijl komt dan een welgekleed Heer in, koopt iets, mengt zicli in bet gesprek, prijst die goe deren en wil er van koopen. De koopman weigert dit om gezochte redenen en wil vertrekken; waarop dan de Heer den winkelier afzonderlijk spreekt en overhaalt het goed voor hem te koopen, dat hij over een uur zal komen halen. De winkelier verleid door de belofte van eene goede fooi, koopt en betaalt het goed, maar ziet te vergeefs uit naar den Heer, die te rug zou komen, en bemerkt later, dat hij veel meer voor bet goed gaf, dan bet waard is. Men wachte zich dus voor dergelijke opligterij. Volgens de Studenten-Almanak voor het jaar 1855 is bet getal Stu denten aan onze Hoogcschool 574, van welke 472 alhier studeren, namelijk: in de Geneeskunde 84, in de Regten 212, in de Godgeleerdheid 128, in de Wis- en Natuurkunde 18 en in de Letteren 30 en aan de Athenaea en elders 102, namelijk: in de Geneeskunde 31, in de Regten 29, in de Godgeleerd- beid 35, in de Wis- en Natuurkunde geen, en in de Letteren 7. riet getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 17 Dec. 179 volwassenen, 64 kinderen, te zamen 243. 18 277 104 381. 19 284 107 391. 20 287 116 403. 21 306 119 425. 22 301 118 419. 23 301 122 423. Met betrekking tot de thans geheel afgeloopen haringvaart, deelt de Amst. Cour. o. a. mede: Voor Vlaardingen zijn uitgerust geworden 50 sche pen. Bij de zout-haringreederij voor Delfshaven 1, voor Zwartewaal 6 sche pen, waaronder een, zijnde de zee-, vee- en landbouw, is achtergebleven en dus waarschijnlijk geheel is verongelukt; Middelharnis 3, Maassluis 7, Enkhuizen 7, de Rijp 4, Wormerveer 1 en voor Amsterdam 3 schepen. De groote zout-haringvisscherij in Nederland is alzoo gedreven door 81 schepen, welke te zamen de quantiteit van 28,344 tonnenof circa 350 tonnen per schip hebben aangehragt, en ofschoon de juiste verkoopwaarde inoeijelijk met zekerheid is te bepalen, kan men ze toch ten naastebij wel op acht tonnen gouds schatten. Men mag dus de uilkomst als vrij gunstig aannemen. Eergisteren heeft de Arr.-Regtbank te Haarlem, Jhr. M. Salvador en S. F'ongers, schuldig verklaard aan de wanbedrijven van lasterlijke aanbren ging en van laster gepleegd door aankondigingen in openbare dagbladenen hen veroordeeld te weten: den eersten tot gevangenisstraf van 4 maanden en twee geldboeten, de eene van ƒ500 de andere van ƒ300; den tweeden tot gevangenisstraf van 3 maanden en geldboeten van ƒ100 cn ƒ50; wijders Jhr. M. Salvador voor den tijd van 7 jaren en S. Fongers voor den tijd van 5 jaren, tot ontzetting der regten vermeld in art. 8 der wet van 29 Junij 1854 Stbl.n". 102), met uitzondering der in de letter c, d en van dat art. genoemde regten, en eindelijk beide in de kosten. Op nieuw vordert eene kloekmoedige, menschlievende daad eene korte doch eervolle vermelding. Wij vernemen, dat de lieer Roosdorp, Stationschef aan den Hollandschen ijzeren spoorweg te Amsterdam, met eigen levensgevaar, na eene onafgebroken inspanning, die, zoo als de berigtgever meent, een half uur duurde, eene vrouw, die in de Haarlemmervaart was gevallen, het leven beeft gered. [Amst. Cour.) Bij Coevorden verdwaalde, den 19Jen dezer inden avond een ambtenaar door de sneeuw verblind, op den weg tnsschen Nieuwenhuis en de Hóógstee; den volgenden morgen vond men zijn lijk een einde van den weg af in eene sloot; hij Iaat eene vrouw en 7 nog kleine kinderen na. 's GRAVENHAGE 23 December. Z. M. beeft aan den Heer II. A. Kooinan op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Arrondissernents-Direcleur der directe belastingen enz. te Gronin gen met pensioen. Rij het uiteengaan der Tweede Kamer zijn aanhangig gebleven de vol gende wets-ontwerpenals: 1°. op het lager en middelbaar onderwijs; 2°. re geling der verantwoordelijkheid van de hoofden der ministeriele departementen; 3°. afschaffing van het tonnegeld; 4°. regeling en beperking der uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering; 5°. nadere bepalingen omtrent de kosten der huizen van bewaring; 6°. bepalingen op het stuk der loods- dienst voor zeeschepen; 7°. aankoop van 2j. en 3 pCts. nationale schuld tot vervanging der schatkistbiljetten in het depót der muntbiljetten; 8°. rege- ing van bet gebruik van het koloniaal batig slot over 1852; 9". afschaffing van de regten op den uitvoer van gemunt en ongemunt goud en zilver in Nederl. Indië; 10°. regeling van het fonds der bakengelden; en 11®. tot wij ziging der wet van 12 April 1850, betrekkelijk de brievenposterij. Er zijn drie voorstellen van de leden aanhangig gebleven, als: 1®. van den Heer Wintgens, tot instelling van plaatselijke raden van gezondheid; 2°. van de vijf Ileereri tot afschaffing van de accijnsen op de brandstof; en 3°. van de drie Heeren tot afschaffing van den rogge accijns. Men meldt, dat bij de behandeling der wet op de middelen de lieer van Lynden de noodzakelijkheid heeft betoogd tot het te keer gaan van het misbruik van den sterken drank. De Minister van Financiën heeft den spreker daarop het volgende geant woord: Ik wensch den afgevaardigde uit Arnhem (den Heer van Lynden) dank te zeggen voor den mij gegeven wenk. Ik ben bet geheel met hem eens, dat het misbruik van sterken drank een der grootste kwalen is van dezen tijd. De vraag evenwel, in hoeverre de Regering van haren kant, dat misbruik kan tegengaan, is eene diep ingrijpende vraag. Ik wil echter, wat mij betreft, gaarne de vraag bestuderen, voor zoo verre mij daartoe de tijd zal gegeven worden, en wat ik door mijne bemoeijenissen doen kan, om het tegen te gaan, zal ik volgaarne in het werk stellen. Op ëén punt kan ik reeds wijzen, namelijk dat de ontduiking van patent met strengheid wordt gestraft wanneer bel slijterijen geldt, juist met het doel om de oprigting van al die kleine slijterijen tegen te gaan." Eerste BCamer iZer ISSaten-Generaal. Zitting van Zaturdag 23 December. In deze zitting zijn met algemeene stemmen aangenomen eenige der aan hangige wets-ontwerpen, en de voortzetting is bepaald op aanstaande Woens dag, des morgens ten 11 ure. IIUITENLAIVDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 21 December. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft eergisteren met algemeene stem men aangenomen het wets-ontwerp ter verlenging van den vrijen invoer van vreemde steenkolen. Met 68 van de 71 stemmen, daar 3 leden buiten stemming bleven, heeft de Kamer de wet aangenomen, houdende vaststelling van het leger voor 1855 op 70,000, en der ligling op 10,000 man. Men schrijft van hier, dat de lust tot deelneming in den Oosterschen oorlog veel levendigheid verwekt onder het leger en de desertie uit de grens- garnizoenen op vrij groote schaal plaats vindt. Er zijn regementcn die op sommige dagen 30 man te min hebben op het appèl. Manschappen van alle wapenen loopen Daar de Fransche grenssteden over, worden onverwijld naar bet depót van het vreemden legioen in Afrika gezonden en van daar, zoo men gelooft, ingescheept naar de Krim. Te Antwerpen zal eene zwavel-raffinaderij worden opgerigt. Dit is de eerste in die provincie. EIVGELAXD. LONDEN 20 December. Door de Ministers is aan de beide Huizen medegedeeld, dat het Parle ment, na de Kersvacantie, den 23stcn Jan. weder zou bijeenkomen, en dan eerst de voordragten lot vaststelling van 's Rijks uitgaven en middelen zal ontvangen. Het Hoogerhuis heeft voor goed aangenomen de bill op de militie. De Hertog van Newcastle heeft aangekondigddat de Regering maatregelen zou nemen, dat de vloot in de Krirn voorlaan niet weer zoodanige rampen onder vindt, als onlangs hebben plaats gehad. De blokkade van de Russische ha vens in de Zwarte Zee zou streng gehandhaafd worden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1