sicning van liet concordaat, strekkende tot verkoop der geestelijke goederen, ten einde daarmede de schuld le betalen ter vervanging van de belastingen op de levensbehoeften. Door den Voorzitter der Cortes ister wering van de misbruiken waartoe bet toelaten van snelschrijvers in de vergaderzaal heeft aanleiding ge geven besloten aan niet meer dan 3 buitenlandsche dagbladen vergunning te verleenen, om zich bij de zittingen der Cortes te doen vertegenwoordigen; het zijn: Vhulépendance Beigethe Times en the Morning-Chronicle. Ten gevolge van een met de kapitalisten gesloten overeenkomstzijn de betalingen uit de schatkist tot den laatsten dag dezes jaars verzekerd. Men verzekert, dat het nieuwe budget eene aanzienlijke vermindering zal ondergaan, ten gevolge van de opheffing van verschillende afdeelingen bij de departementen en van vereenvoudigingen in het bestuur. Vele ambtena ren zullen hierdoor op wachtgeld gesteld worden. Buitendien verklaart het dagblad las Novedadesdat in hel budget het beginsel is opgenomenom geen pensioen aan een Minister te verleenendie niet drie jaren aan het bestuur geweest is. De Afgevaardigden, benoemd tot het ontwerpen van eene grondwet, zijn reeds overeengekomen ten opzigle van de volgende hoofdgrondslagen: 1°. De belastingen moeten elk jaar bij eene wet toegestaan worden. 2°. De belastingschuldigen zullen worden ontheven of vrijgesteld van de verpligting tot betaling der belastingen, die door de Cortes niet zijn bewilligd. 3°. Alle ambtenaren, die middclijk of onmiddelijk bij de inning der belastingen zullen behulpzaam zijn, zullen verantwoordelijk wezen. 4°. Het beginsel van natio nale souvereinileit zal bevestigd blijven. 5°. Het dulden van alle godsdiensten zal worden afgekondigd, zonder nogtans voor Spanje eene andere aan te nemen dan die der Katholijke, Apostolische en Roomsche godsdienst. 6». Er zullen twee Wetgevende Kamers zijnover de regeling van den Senaat is men het nog niet eens. 7°. Het veto van den Souverein zal worden erkend, doch er is nog niet beslist of het veto al dan niet volstrekt zal zijn. 8°. Als uitgangspunt voor de redaktie der nieuwe constitutie zaï die van 1837 geno men worden. De zaak van Maria Christina zal over ccnige dagen bij 's lands verte genwoordiging ter sprake komen. De ten deze te benoemen Commissie heeft hare taak volbragt, en is eenparig van oordeel, dat een parlementair onder zoek behoort te worden ingesteld. De Koningin-Moeder heeft aan haren ver dediger, den Heer Cortina, een zeer vleijenden brief geschreven, met toezen ding van al de documenten, noodig om haar staalkundig gedrag volkomen te reglvaardigen. Er zijn in Spanje thans 73 Hertogen, 597 Markiezen, 493 Graven, 53 Burggraven en 53 Baronnen. Den 26sten dezer zullen met bijzonder veel plegtigbeid de vaandels aan ■de militie van Madrid worden uitgereikt. PRUISSEN. BERLIJN, 19 December. De Heer v. Uscdom, Oud-Gezant te Rome, is gisteren avond naar Londen vertrokken om een eigenhandigen brief des Konings aan Koningin Victoria over te brengen. Zijne zending heeft betrekking op het verbond van Pruis- sen met de Westersche Mogendheden. Het Pruissische Ministerie van Oorlog is voornemensom alle vestingen «n steden aan de zeekusten door telegrafen te verbinden. De Berliner Kirchenzeitungen na deze de Zet/, beriglen het vol gende uit Ofen: De (Protcstantsche) Aartshertogin Dorothea, weduwe van den laatstoverledenen Palatijn van Hongaryehad voor de kleine Protestant- sche gemeente te Ofen, (hoofdstad van Hongarye aan den regter Donanoever, tegenover Peslh) eene kerk laten bouwen, en aan den daarbij aangestelden Predikant, eenige Bijbels voor arme ledematen geschonken. Andere Protestan ten, waaronder ook Engclsche Zendelingen, hadden mede eenige bijdragen tot dat einde geleverd, zoodat de kerk in het bezit was van 121 Bijbels. De Directeur van Policie heeft deze exemplaren, met uilzondering van een enkel, waaraan volgens zijn zeggen, de Predikant genoeg had, doen verscheuren en naar den papiermolen gezonden., en de opbrengst daarvan, ten bedrage van 21 kreutzers, aan de Protestantsehe gemeente doen toekomen, waarvoor de Predikant eene quitanlie heeft moeten afgeven. Die quitantie, voegt het blad cr bijis een veel beteekenend stuk. FRANKFORT. 18 December. In Beijeren schijnt het, even als in andere Duitsche Staten, ernst te zullen worden met de mobielmaking van het Bonds-contingent. Behalve dat met de ligting reeds in de aanst. maand een aanvang zal worden gemaakt, zijn mede reeds de leverantien uitgeschreven voor de kleedingstukken der man schappen. Het bevestigt zich, dat zoowel hiervoor, als voor de voortzetting der spoorwegenaan de Kamers een crediet van 22 millioen zal gevraagd worden. De Keorhessische Regering heeft zich bereid verklaard omna afloop van den tegenwoordigen pachttijd, geene vernieuwing van vergunning aan de speelbanken te verleenen. De overige Duitsche Staten willen zelfsnaar het voorbeeld van Pruissennog vroeger tot het verbieden der speelbanken overgaan. 00§TENRIJK. WEENEN, 19 December. Men verzekertdat de Keizer sedert eenige dagen geene Russische decoration meer draagt en dat dit voorbeeld door het Hof en het geheele leger zal ge volgd worden. Het Weener handelshuis Brandeis Weikersheim heeft dezer dagen voor rekening der Engelsche Regering, de levering op zich genomen van om trent 30,000 pelsen, 30,000 pelsmutsen, 60,000 flanellen broeken, 60,000 paar winter-handschoenen en 60,000 paar sokken, benevens 400 houten hullen, ieder voor 24 personen bestemd, alles om naar het leger iu de Krim verzonden te worden. Pruissen zal niet tot het tractaat van 2 December toetreden, maar afzonderlijke onderhandelingen met Frankrijk en Engeland aanknoopen. Van den Beneden-Donau verneemt men, dat de Turken met veel ijver aan het werk zijn, om de monding van den Donau in de Zwarte zee bevaar baar te maken en dat ten dien einde het S'. Georgi Kanaal door hen gezui verd wordt. In Hongarye is, sedert de invoering van het algemeen burgerlijk wet boek der Oostenrijksche Monarchie, de Duitsche taal als officiële taal ingevoerd. Het dagblad de Lloi/d is stellig en voor altijd opgeheven. RUS LAN D. De beraadslagingen van de bevelvoerende Generaals van Finland met den Minister van Oorlog en dien van Marine, over de krachtigste middelen tot versterking en uitbreiding van het stelsel van verdediging langs de kust en meer binnen 'slands, voor het waarschijnlijke geval dat de vereenigde vloten in het volgende jaar weder in de Oostzee inogt komen, om met versterkte strijdmiddelen nieuwe aanvallen te ondernemen, hebben geleid tot de vast stelling van een algemeen en zamenhangend plan van verdediging, hetwelk in verband gebragt zal worden met de linie van versterkte punten aan de overzijde der golf van Finland. De vestingwerken van Sweaborg en Ilelsing- fors zulleneven als die van Riga en R.cvalaan de landzijde aanmerkelijk vergroot en uitgebreid worden; en nabij elke dier vestingen zal men een verschanst kamp oprigten met ruimen voorraad van alle krijgsbehoeften en met eene genoegzame legermagt. Het is gebleken, dat het te Sebaslopol aangewende verweringsmiddel ook te Riga te werk gesteld was, om de stad voor vijandelijke oorlogsschepen ongenaakbaar te maken; de militaire Overheid had namelijk in den ingang der haven van Riga verscheiden schepen met groote rotsblokken doen zinken, waardoor het zelfs voor kleinere handelsvaartuigen onmogelijk werd aan dien kant binnen te komen. Hit Odessa wordt van den 14llcn Dec. gemeld: De gelden en papieren, behoorende tot de krijgskas van het leger aan den Pruthzijn naar binnenslands vervoerd. Men verneemt alhier, dat Generaal Liprandi van zijn Bevelhebbershap ontzei zou zijn. De wegen in de Krim zijn geheel onbruik baar, ten gevolge van het weder. TURKTE. Volgens berigten zijn de Russische troepen zeer ontmoedigd. Zij heb ben ontzettend groote verliezen geleden om zich daarvan een denkbeeld te maken, behoeft men slechts te welen, dat van de 16,000 zeelieden, die van boord aan land gebragt waren om het garnizoen van Sebastopol te verster ken nog maar 6000 overig zijnen dat een regementdat van Suldesky nog maar 200 bruikbare manschappen telt. Het aantal gekwetsten is aan zienlijk, en de cholera rigt in de gelederen groote verwoestingen aan. De stad zelve is door de bommen en kogels onbewoonbaar geworden. Drie Fransche linieschepen, de Montehellode Marengo en de Alger zijn in de baai van Kamiesch binnengeloopenaldaar zou des noods nog voor 2 andere ruimte zijnaan den ingang der haven van Kamiesch is een sluitboom gelegd, welke die schepen voor overrompeling en brandstichting beveiligt. Tot voorzorg was buitendien nog door de Montehello een aantal stukken scheepsgeschut van zwaar kaliber aan land gebragten in batterij gesteld. De baai van Kazatsch en die van Balaclava zijn door de Engel- schen bezet. Uit Galatz wordt van den 15<l«n dezer gemeld, dat een detachement kozakken in het gezigt van de Oostenrijksche troepen den Pruth is overge trokken, en de fourage der ruiterij vernield heeft. STADS BERIGTEN. *1rationale JtEilitie, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art.. 21 der Wet voor de Nationale-Militie, van den 8slc° Januarij 1817, waar bij aan manschappen, dienende bij de Nationale Militie, wordt toegestaan, dat ingeval zij, na hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogten hebben bekomen, die bij art. 21 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedrukt, zij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeente, voor welker contingent zij zijn ingedeeld Roepen bij deze opzoodanige bij de Militie voor zich zeiven dienende manschappen, die door het overlijden van hunnen vaderof hunne moe derweduive zijndeof door regterlijke echtscheiding hunner ouders of door overlijden van een' of meer broedersvoorgevallen na hunne in lijving, zijn geworden: Eenige wettige zonen, tevens éénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoedersweduwen zijnde of in regtcn gesepareerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters Of eenige broeder van een onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 5(Icn Januarij 1855, schriftelijke aanvrage om ontslag, met opgave der redenen in te leveren ot te doen leveren op de Secretarie dezer Gemeente, tusschen 's morgens tien en 's namiddags drie uren,

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3