ROTTERDAM, 19 December. In eene, den 13llen dezer gehoudene, buitengemeen talrijke vergadering van bet Depart. Rotterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, hebben de aldaar aanwezige leden, nagenoeg eenstemmig, zich verccnigd met het voorstel eener te dezer zake benoemde commissie, dat ter behandeling in de eerst volgende algemeenc vergadering van 1855 zal worden voorgesteld: »Art. 4 van de Wet der Maatschappij te wijzigen en, te» gevolge daarvan, dat artikel dus te lezen: Al wie het doel der Maatschappij, zoo als het in art. 1 omschreven is, wil helpen bereiken, kan, tot welk Christelijk Kerkgenootschap hij ook behoorc, als gewoon lid der Maatschappij worden aangenomen, met inachtne ming van de huishoudelijke bepalingen, door de Departementen voor het ver kiezen en toelaten van hunne leden vastgesteld." Voorts is, o. a., insgelijks nagenoeg eenstemmig, het Dcparlcmentsbestuur gemagtigd, dit voorstel, in vereeniging met en namens andere Departementen, tijdig, immers vóór 1° Fcbruarij 1855, bij het Hoofdbestuur in te dienen, om gebragt te worden op de punten van beschrijving voor de eerste algemccne vergadering. (R. C.) UTRECHT, 20 December. Retrckkelijk den te dezer stede gevonden schat bij het graven der over dekte riolen in de Korte Nieuwstraat (in de nabijheid alwaar van ouds de Sl. Paulus-abdij stondj, zie L. C. van 6 dezer, kunnen wij met zekerheid vermelden, dat bij bestond uil 558 stuks, allen gouden munten van Neder- landschenSpaanscbenEngelschen, Franschen en anderen oorsprong, de oudste van omstreeks het jaar 1430, de jongste van bet jaar 15G8; meestal zeer gave exemplarenwaarvan onderscheidene in de keurige verzameling van Jhr. Rethaan Macaré zijn overgegaan. De quaestic tusschen de stad, als eigenares van den grond, cn den vinder is tot wcderzijdsch genoegen bij minnelijke schikking ten einde gebragt. IiUITEiXLAlVDSCHE BEMGTEN. BELGIE» BRUSSEL, 20 December. In de jongste zitting der klasse voor fraaije letteren bij de Kon. Academie is medegedeeld, dat de commissie voor de uitgave van de oude gedenkteekenen der Vlaarnsche letterkunde langs diplomatiekcn weg mcdedeeling heeft verzocht van de handschriften van Maerland. Te Berlijn, Munchen en Hamburg was aan den wensch der academie voldaan. De Nederl. Minister van Binnenl. Zaken echter had per missive te kennen gegeven, dat tegen de mededeeling der beide handschriften in de boekverzameling van 's Hage aanwezig, be zwaar bestond. De Baron Wappers heeft aan de Belgische akademie van sehoone kun sten eene rijke verzameling photographische opnemingen van Egyptische ge denkteekenen geschonken, welke een rijke Parijzenaar, de Heer Green, gedu rende een verblijf van vele jaren in Egypte heeft vervaardigd. De meeste der opgenomene gedenkteekenen waren tot dusver onbekend en nog niet be schreven. Er bestaan slechts 2 exemplaren van deze kostbare verzameling; het andere werd aan bet Inslitut de France geschonken. Men meldt, dat de persoon, die op den spoorweg naar Rijssel eenige maanden geleden eene helsche machine had geplaatst, is ontdekt, en dat zijne uitlevering aan onze Regering is gevraagd. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de Heer Richard C. Cankrien, Rad der van de Orde van den Ned. Leeuw en tegenwoordig Consul-Generaal der Nederlanden te Marseille, tot dezelfde betrekking te Antwerpen benoemd is. ENGELAND. LONDEN19 December. In het Huis der Lords heeft Lord Clarendon gisteren avond gezegddat liet Huis, na het reces op den 23slen Januarij weder zou bijeenkomen. De Hertog van Newcastle heeft medegedeelddat de miliciens van Ierland cn Schotland bij het leger zullen worden ingelijfden nagenoeg 16,000 man zullen opleveren. lieden heeft het Huis der Lords slechts eene korte zitting gehouden. Graaf Aberdeen heeft nog geweigerd een dag vast te stellen tot dankdag voor den gunstige» uilslag der Brilschc wapenen. In het Huis der Gemeenten heeft de Heer Gladstone geweigerd een wetsontwerp voor te dragen, waarbij de goederen van ben, die in den oorlog sneuvelen, vrij van successieregt zouden zijn. Lord John Russell zeide, dat Frankrijk verklaard heeftbereid te zijn zoo veel troepen naar bet Oosten te zenden als de middelen bet zouden toelatenvoor het vervoer had de Britsche Regering nimmer het denkbeeld gehad eenige betaling te eischen. Deze ver klaring lokte luide toejuichingen uil. Lord John Russell verdedigde het voorstel tot de tweede lezing van het wels-ontwcrp tol aanwerving van vreemde troepen en zeide, dat de Regering van deze zaak eene Kabinets-quaestie maakt. De Heer Bulwer stelde voor, dc behandeling 6 maanden uit te stellen. De Heer Milner, Gibson cn anderen bestreden het voorstel als onstaatkundig en inconstitutioneel. De Ileer Sydney Herhert zeide, dat het noodzakelijk is, en tevens tot geldbesparing zal leiden. Lord Palmerston geeft zijne bevreemding tc kennen over den tegenstand tegen dezen eersten maatregel der Regering, nadat zij zelfs verwijten over het niet krachtig voortzetten van den oorlog had moeten verduren. De ge schiedenis regtvaardigt den maatregel. De lieer D'Iraeli zeide, dat vroegere voorbeelden ten dezen niet toepasselijk waren. De Hanoveranen en Brunswij- kers waren bondgenootengcene huurlingen. Lord John Russell verklaarde, dat de vanen van Frankrijk en Engeland alle mocijelijkhcden zullen te boven komen. Dc wets-voordragt nopens het aanwerven van vreemd krijgsvolk werd met 241 tegen 202 stemmen aangenomen. In het Lagerhuis heeft Lord John Russell verklaard, dat de finantieelc gesteldheid des lands niet vóór de vacanlie blootgelegd zal worden. Bij dc behandeling der bill op de militie heeft Lord Palmerston zich verecnigd mek een amendement, volgens hetwelk drie vierde gedeelte der manschappen bui tenslands gezonden wordt, en een vierde in het land blijft. In den verderen loop der zitting is eene mededeeling ontvangen van het Hoogerhuis, betreffende de hill tot het aanwerven van vreemde troepen. Dc Heer D'isracli heeft verklaard, dat hij morgen de eerste lezing dier bill ten hevigste en zonder genade zal bestrijden. Deze verklaring werd begroet met langdurige en daverende toejuichingen. Voor eenige weken werden verscheidene schepen afgehuurd, om granen uit de Donau-Vorstendommen te halen; daartoe schijnt thans echter weinig uitzigt te bestaan. De firma's, die bij deze onderneming betrokken zijn, zijnde meest Grieksche, zij zeggen namelijk, dat de Britsche beambten blijven weigeren, de Donau-blokkade op te heffen, waardoor het onmogelijk is, dc granen, die aldaar zeer goedkoop zijn, op te koopen. De Oostenrijksche Re gering moet intussehen de opheffing dier blokkade verzocht hebben. In Ierland zijn proeven genomen met het vervaardigen van garen uit gewone brandnetels, hetwelk zeer sterk is en zich goed laat spinnen. Men schrijft uil New-York, dat de lijken van Sir John Franklin en diens togtgenootendoor de expeditie onder Dp. Kane, bevrozen en in vol maakt gaven staat gevonden zijn. Met de jongste Indische landpost zijn berigten ontvangen uit Hong- Kong van 28 October jl. Zij luiden over het geheel gunstig voor de zaak der opstandelingen in China: deze hielden Canton steeds ingesloten en reken den er op, dat die stad met der tijd door uitputting van alle hulpbronnen zonder slag of stoot in hunne magt zou geraken. FRANKRIJK. PARIJS 19 December. Bij Keizerlijk besluit is bepaald, dat de goudstukken van 40 francs inge trokken, doch nieuwe goudstukken van 50 en 100 fr. in omloop gebragt zullen worden. De stukken van 100 fr. hebben een diameter van 35 streep en zullen ieder 32.2580 wigtjes wegen 31 dier stukken gaan op een kilo. Van de stukken van 50 fr. gaan 62 op een kilo; ieder hunner zal 16.1290 wigtjes zwaar zijn en 28 streep in middellijn hebben. De stempel zal aan de eene zijde het profil des Keizers vertoonen met de woorden: Napoléon HI Empereur des Francaisen op de andere zijde de woorden: Empire fran gais met het Keizerlijke wapen. Eergisteren is alom het Keizerlijk besluit aangeplakt, waarbij het ver voer van wapenen, amunilie en andere krijgsvoorwerpen over het grondgebied des keizerrijks wordt verboden. In Januarij e. k. verwacht men de nieuwe Fransche leening. De Heer Rothschild heeft zich verbonden haar onder goede voorwaarden te sluiten. Den 17llcn werd op de Tuileriën een diner gegeven ter eere van de Spaansche Koningin-Moeder Maria Christina. Er zijn alhier geen beeldhouwers in versierselen genoeg, otn alle werk zaamheden te verrigten. Zij worden uit Italic, Belgie en Duitschland ont boden; 300 zijn alleen aan het Louvre bezig. Uit Parijs deelt de N. Rott. Cour. o. a. het volgende mede: Het ver dient eenige aandacht, dat men hier en daar, in weerwil van het oorlogs zuchtig voorkomen der dingenvan vredelievende uitzigten begint te spreken. Men wacht van Rusland nieuwe voorstellen en wel zoodanige, die grond tot onderhandelingen zullen opleveren. Intussehen zijn die uitzigten nog niet zoo helder, dat de Regering daardoor tot eene minder krachtdadige voortzet ting des oorlogs gebragt zou worden. Het tegendeel is veel meer waar. Gis teren werd na de mis een krijgsraad gehouden, die door alle Maarschalken werd bijgewoond. Men meent te weten, dat daarin o. a. gehandeld is, over het zenden van troepen naar de Donau-Vorstendommen. Niet alleen de garde, maar ook de guides zullen naar de Krim gezonden worden, onder aanvoering van den Kolonel Fleury. In de haven van Toulon heeft het zenden van troepen naar de Krim opgehouden. Men wacht er transporten uit Brest en Cherbourg, zoodat deze stilstand waarschijnlijk slechts eenige dagen zal duren. Van de tweede lijst van inschrijving, te Bourdeaux geopend om aan de verbondene legers cigaren pijpen cn tabak te zendenbedraagt de som 10,236 fr. Er is alhier eene nieuwe omnibus-maatschappij opgerïgtwaarin alle tot dus verre bestaande opgenomen worden. Het kapitaal der nieuwe maat schappij is 12 millioencn, die verdeeld zijn in actiën van 500 fr. Aan den Seine-oerer bij de brug der Invaliden wordt eene aanlegplaats gebouwd, om de voorwerpen te ontvangen, die langs den waterweg voor de grootc tentoonstelling van 1855 zullen worden gezonden. Een dagblad van Zurich meldt, dat de wapensmeden dier stad eene uitnoodiging hebben ontvangen om naar Rusland te komen, ten einde als zoodanig in de regementen te dienen. Van een anderen kant wordt berigt dat de Britsche Regering aan een Bcrnsch huis de levering van 20,000 over schoenen en eenige duizendc wollen onderbroeken heeft opgedragen. SPANJE. MADRID17 December. De Cortes hebben dc commissien benoemd belast met het opstellen van een wets-onlwerp op de beurs, cn een op dc maatschappijen, welke mijnen laten bewerken. Waarschijnlijk zal bij dc Cortes een ontwerp ingediend worden lot her-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2