LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 22 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. r. is3. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad jV". 36. BlMKNLAiNDSCIlK BKBltiTKN. LEYDEN 21 December. Dingsdag 11. is bij Schiedam ten gevolge van het stormachtig weer en den aanhoudenden regen, aan de kade van de poldersvaart tusschen de Kethel- lieul- en Leurhrug, ccne verzakking ontstaan die voor eene doorbraak deed vreezenwaardoor de gansche Westpolder zou zijn ondergeloopen en onberekenbare schade aangerigt zijn. Gelukkig hoopt men het gevaar over wonnen te hebben, waartoe veel is bijgedragen door de hulp, verleend van wege de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Door de Nederl. Handel-Maatschappij is 1 schip bevracht voor Amsterdam. Van de Dedemsvaart wordt gemeld, dat door de willige scheepvaart, de sluis en afvaartsgclden in dit jaar eenesorn zullen bereiken, welke die vaart in de 44 jaren van haar bestaan nog niet heeft opgeleverd. Het zal vermoe delijk dit jaar nagenoeg ƒ80,000 bedragen, waarvan dus de helft wederom op het aankoops-kapitaal bij de provincie zuiver kan afgeschreven worden. Burgemeester en Wethouders van Leeuwarden hebben de ingezetenen wederom uitgenoodigdom op den eersten dag des jaars geene giften of ga ven aan de huizen uit te deelen, en tevens de fabrikanten, werkbazen en verdere neringdoende personen, wier bedienden gewoon zijn, op Nieuwjaars dag gelukwenschen aan hunne begunstigers aan te bieden, zulks op dien dag aan hunne onderhoorigen te verbieden. Eene geslotcne bus zal op het Ge meentehuis worden geplaatst, waarin ieder, die dit verkiest, zijne bijdrage zal kunnen storten, en zij, die verkiezen mogten in te schrijven, zullen daartoe in staal gesteld worden. De bijdragen zullen onder de onderscheidene armen-administratiennaar gelang van het getal harer behoefligen, worden verdeeld ten einde in de eerste week van Januarij aan de armen eene buiten gewone bedeeling te doen. De Amst. C. bevat het volgende uit Vrieseveen: Zoo ergens, dan zou men hier belangrijke tijdingen verwachten van den oorlog tusschen de Wes- tersche Mogendheden en den Keizer van Ruslanddoor de handelsbetrekkin gen die vele ingezetenen dezer gemeente met de hoofdstad Petersburg en omliggende streken, sedert eeuwen onderhouden, doch neen, Hollandsche voorzigtigheid en handelsbelang is ook hier in het spel; men ontvangt van Petersburg van onze dorpsgcnoolen aldaar niets anders dan handelsberigten en wat de staatkunde betreft, uitgeknipte tijdingen uit de Petersburger Cou rant, zonder eenig bijschrift, dat op staatkunde betrekking heeft. Dezer dagen werd in buitenlandsche dagbladen gewag gemaakt van wanordelijkheden welke aan de Militaire Academie te Breda zouden hebben plaats gehad. De Arnhemsclie Courant meldt thans, dat die ongeregeldhe den zouden zijn veroorzaakt door een twist tusschen een paar bij de school geplaatste sergeants en twee kadets, die den rang van korporaal hadden en ten gevolge van dien twist waren gedegradeerd. De jongelieden moeten partij voor hunne kameraads getrokken en zich op de sergeants gewroken hebben, waarna zij zich in de ainusements-zaal hebben gebarrikadeerd. De kadets van het 4de jaar zouden geen deel aan de ongeregeldheden genomen hebben. 's GRAVENIIAGE 21 December. Z. M. heeft benoemd tot Procureur bij bet Prov. Gercgtshof en de Regtbank te Assen, Mr. J. A. Willinge Gratama, Advocaat cri Commies bij het Prov. Gouvernement aldaar, en tot Procureur bij de Regtbank te Goes, Mr. J. H. de Laat de Kan ter, Advocaat aldaar. Z. M. heeft benoemd tol Notaris te Eindhoven E. M. Jonckbloet, thans Frocureur bij de Arrond.-Regtbank aldaar. Uit een particulieren brief uit Konslanlïnopel van 5 dezer blijkt, dat Prins Caradja, sedert lang reeds benoemd tot buitengewoon Gezant en gevol- magtigd Minister van de Verhevene Porte in de Nederlanden, den 4den is vertrokken, om zich over Triest naar 's Hage te hegeven. [Amst. C.) Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlandenis door aankoop eigenaar van de uitgebreide goederen gelegen in de gemeente Wassenaar, van de hofstede Groot Hazebroek van n°. 3 tot en met 9 voor de aanzienlijke som van ƒ148,000. Heden middag zullen de leden van den Iloogen Raad der Nederlanden, zich in het Hotel de l'Europe aan een vriendschappelijken maaltijd vereenigen. In de laatst gehoudene Algemeene Vergadering van de 's Gravenhaagsche Afdeeling van het Metalen Kruis heeft onder meerdere werkzaamheden de verkiezing plaats gehad van eenen nieuwen Voorzitter, in plaats van wijlen den Vice-Admiraal Rijk en is daartoe met algemeene stemmen gekozen de Vice-Admiraal Lucas; terwijl tevens eene verkiezing heeft plaats gehad voor eenen Secretaris, en is met eene groote meerderheid daartoe herkozen de fleer Soury, die deze betrekking gedurende bet afgeloopene jaar had bekleed. Van wege den Secretaris van de Synode der NcdcrI. Ilerv. kerk is de zer dagen openbaar gemaakt de staat van het geldelijk beheer der Synode over den jare 1853. De algemeene classicale kas ontving de som van ƒ69,386.331, van welke som ƒ44,700 uit 's lands kas kwam. ï'ioeede BCainer iter Stnten- fienera at. Zitting van Woensdag 20 December. In deze zitting is ingekomen een wets-ontwerp lot wijziging van sommige bepalingen der wet van 11 April 1850 tot regeling van het briefport en de aangelegenheden der brievenposterijmet memorie van toelichting. De vergadering heeft in comité-generaal vastgesteld het reglement voor de boekerij en de instructie van den Bibliothecaris der Kamer, waartoe benoemd is de Heer J. J. F. Noordziek. Na de heropening der zitting is in beraadslaging gehragt het wets-ontwerp tot voorloopige regeling der uitgaven van het Departement van Marine, ge durende de eerste zes maanden van 1855. Nadat over het wets-ontwerp het woord was gevoerd door de HH. Rochus- sen, van Goltstein, Ter Bruggen Hugenhollz, Gevers van Endegeest en Thor- becke, en door den Minister van Finanlien eene wijziging in art. 2, de re dactie betreffende, was aangebragt, is de voordragt met algemeene (61) stemmen aangenomen. Aan de beraadslagingen over het wets-ontwerp: Middelen ter goedmaking van de uilgaven, begrepen in de algemeene begrooling over 1855, hebben deelgenomen de HH. Zylker, Hengst, van Lennep, van Nispen van Sevenaer, Mackay, van IloëvellThorbecke, de Poorter, van Lynden en de Ministers van Finantien en van Buitcnl. Zaken. Het wets-ontwer. is met 47 tegen 13 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de HII. van der Veen, Zylker, Dullert, Ter Brug gen Hugenholtz, van Eek, van HoëvellJespers Thorbecke, Anemaet, van WintershovcnHengst, de Lom de Berg en Sirens. De Minister heeft verklaard, dat als de staatkundige omstandigheden, ten aanzien van het vaderland, dezelfde blijven, als in de tegenwoordige dagen, de Regering, na het reces, de op den 17dcn November II. afgelegde verklaring gestand zal doen (houdende, dat het Bewind in de eerste plaats eene afschaf fing van de belasting op het gemaal van de rogge in aanmerking zoude nemen, met eene evenredige ontlasting van die op het gemaal van de tarwe). De Kamer is tol den 13den Februarij aanst. gescheiden. Eerste» WCamer iter Staten-fïeneraal. Zitting van Dingsdag 19 December.' In deze zitting zijn ingekomen de Hoofdstukken XI en XII der Staatsbe- grooting voor 1855; benevens de wetsontwerpen, aangenomen in de avond- zitting der Tweede Kamer van gisteren. Zitting van Donderdag 21 December. In deze zitting zijn van de Tweede Kamer ingekomen de ontwerpen van wet: 1". tot voorloopige vaststelling van het VIIlde Hoofdstuk der Staats- begrooting voor 1855, en 2°. tot vaststelling van de middelen tot bestrijding der uitgaven over 1855. Verzending aan de afdeelingen. De Commissien van Rapporteurs hebben acht verslagen uitgebragt over verschillende wetsontwerpen, die in de avondzitting van de Tweede Kamer van Maandag jl. zijn aangenomen. De Voorzitter stelt voor, de beraadslaging daarover te bepalen op aanst. Zaturdag des namiddags ten 1 ure. Hierover ontstaat eene woordenwisse ling. De Heer Cremers wenschte, dat het uur vroeger gesteld wierd. De Heer v. Rijskevorselwenscht de bepaling van het uur aan den Voorzit ter over te laten. - De Voorzitter, acht hel in het belang van den geregelden loop van zaken wenschelijk dat de zitting ten één ure aanvange. Men vleit zich toch, dat dan de antwoorden van de Regering over de hegrootings-wetlen voor 1855 zullen zijn ingekomen, en dat de commissien van rapporteurs hare verslagen deswege zullen kunnen uitbrengen. In dat geval kunnen de be raadslagingen over de begrooting aanst. Woensdag aanvangen terwijl anders die beraadslaging nog later zon moeten plaats vinden. De Heer Cremers trekt daarop zijn voorstel in. De vergadering wordt alzoo opgeheven tol aans'. Zaturdag ten 1 ure.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1