SARSIÜ IE. In de zitting der Kamer van 23 Novemberis door den Minister van Fi nanciën verklaard, dat de Regering, hoewel de levensmiddelen niettegen staande den ruimen oogst duur bleven daarin evenwel geen reden zag om de vrijheid van het handelsverkeer te beperken. De vrees voor te grooten uitvoer van levensmiddelen werd, zeide de Minister, door de feiten niet be vestigd, daar sedert den lstcn Januarij jl., toen het vrijhandelsbeginsel in bet Koninkrijk in vollen omvang op den graanhandel toegepast wierd, in 9 maanden omstreeks 5 malen zooveel graan in- als uitgevoerd was. In die zelfde zitting is door de Regering een wets-ontwerp betrekkelijk de kloosters ingediend het volgende zijn de hoofdbepalingen dezer voordragt Met uitzondering der zusters van liefde en van St. Joseph, en der kloos terorden of godsdienstige vereenigingendie zich vooral aan de opvoeding, bet openbaar onderwijs, het prediken en de ziekenverpleging wijden, worden alle andere kloosterorden en genootschappen van dien aardopgehevenzon der bier te lande ooit weder te kunnen worden opgerigt, anders dan bij eene wet. De Koning zal een maximum kunnen bepalen, voor het aantal leden der in stand blijvende vereenigingen, alsmede regelen en voorwaarden door baar ia acht te nemen. Insgelijks worden de kapittels der collegiaal-kerken opgeheven, alsmede eenvoudige praebenden, waaraan geen verpligtirig tot persoonlijk te vervullen diensten verhonden is. Evenwel zal de Koning cenige kapittels van de be roemdste collegiaal-kerken in de voornaamste steden des lands kunnen in stand houden. Al de goederen en reglen der krachtens deze wet vervallende genootschap pen zullen overgenomen en beheerd worden door de administratie van het staatsdomein. De opkomsten dier goederen enz. zullen in eene bijzondere kas gestort en uitsluitend gebezigd worden tot deze beide doeleinden van ker kdijken aard: 1°. lot betaling der pensioenen, die volgens de voorschriften dezer wet aan de leden der opgeheven vereenigingen zullen worden toegelegd; 2°. tot toelagen aan de minst bezoldigde Pastoors hier te lande. Men acht het zeker, dat de voordragt door de Kamer van Volksafgevaar digden zal worden aangenomen. Het gerucht, dat Sardinië een aanvallend en verdedigend verbond zou sluiten met de Westersche Mogendheden tegen Ruslandwordt van hier op de meest stellige wijze gelogenstraft. MPELi. Ten aanzien van den Koning is het gerucht verspreid dat hij geheel onver wachts omtrent een zeer gewigtig punt van meening is veranderd. Hij zou namelijk met de Jezuiten gebroken en den weg van het liberalisme betreden hebben. PRUISSEN. BERLIJN, 6 December. De Regering heeft eergisteren aan de Tweede Kamer aangeboden een ont werp van wet, strekkende tot toelating van vreemde schepen ter kustvaart op de Pruissisehe kusten. Men ziet, dat de beperkende strekking in handels aangelegenheden overal meer en meer begint te verdwijnen. Het Hof zal dit jaar niet naar Potsdam vertrekken. In verscheidene steden worden aanzienlijke hoeveelheden paarden voor Oostenrijksche rekening aangekocht. In de haven van Rieberich ligt tegenwoordig een klein Hollandsch zee schip de Vrouw Gerdinaeene voor den Middelrijn zeldzame verschijning. Dit schip heeft eene aanzienlijke lading Carrarisch marmer, voor de nieuwe Evangelische kerk te Wiesbadenaan boord. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 December. De inhoud van het op den 2den dezer gesloten traclaat tusschen de Westersche Mogendheden en Oostenrijk komtvolgens een berigt aan de Times uit Weenen hierop neder: 1°. Oostenrijk verbindt zich om elke schen ding van bet Turksche grondgebied door Rusland, te beschouwen als eene oorlogsverklaring. 2°. Oostenrijk zal zijn leger in de Vorstendom men versterken, zoodanig dat Omer-Pacha onmiddellijk zijne operatien zal kunnen beginnen; de Keizerlijk Oostenrijksche troepen zullen in zeker opzigt de reserve uitmaken. 3°. Op de aanvraag der Westersche Mogendheden zal Oostenrijk 15,000 a 25,000 man naar Varna zenden, die, zoo noodig, naar de Kritn zullen worden gezonden. 4°. Engeland en Frankrijk verbinden zich zoodanig te handelen, dat de territoriale bezittingen van den Keizer van Oostenrijk in allen gevalle ongedeerd blijven. Er zou een geheim artikel be staan. Na de ratificatie van dit drievoudig verbondzon Pruissen uitgenoo- digd worden daaraan deel te nemen. Een nieuw bewijs, dat de krijgstoerustingen voortduren, vindt men in «en bevel, dat aan het bestuur van den Noorder spoorweg is gegeven, om al de beschikbare machines en wagens gereed te houden voor het vervoer van troepen. Eerstdaags zullen zulke transporten dagelijks vertrekken. Al de be schikbare Generaals van het Oostenrijksche leger hebben, volgens de Schles. Z. bevel ontvangen gevolg te geven aan de oproeping om in werkelijke dienst te treden. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, G November. De Koning heeft het ontslag zijner Ministers aangenomen en aan Generaal Krogh, die tevens tot Minister van Oorlog is benoemd, de zamenstelling van een nieuw Kabinet opgedragen. Op de dringende bevelen van de Engelsche Admiraliteit, heeft Sir Charles Napier met de gehecle vloot Kiel verlaten, om naar Engeland terug te keeren. SUSLIN I». De Keizer heeft den staat van oorlog, waarin het gouvernement Petersburg zich bevond, opgeheven. Het Journal de St. Petershourg berigt, dat er met goedvinden des Keizers en onder de bescherming van eene der Russische Grootvorstinnen eene godsdienstige vereeniging tot het verplegen van zieken en gewonden is opge- rigt, en dat hare eerste leden, 31 in getal, den 18den November naar de Krim vertrokken zijnom in de Russische hospitalen liefdedienst te doen. Geene andere vrouwen worden in deze vereeniging toegelaten dan van vrijen stand; de toelating geschiedt voor minstens een jaar tijdsmaar een altijd durende gelofte wordt niet gevraagd. Op last van den Keizer zullen nog 4 bataillons Finlandsche scherp schutters worden georganiseerd. Het Russische corps, gestalionneerd in het gouvernement Orenburg, heeft eene togt tegen Chokand aangevangen en rukt al dadelijk naar Khiwa op. In eene dépêhe uit Petersburg, welke de dagteekening draagt van den 25sten Oct. (G Nov.j 1854, en die door den Heer von Nesselrode is gezonden aan den Vertegenwoordiger van Rusland te Berlijn, wordt onder anderen het volgende gezegd: Gevolgelijk zijt gij, Mijn Heer de Baron, gemagtigd, om aan het Pruissisehe Kabinet te verklarendat de Keizer geneigd is om deel te nemen aan onderhandelingen, die de herstelling van den vrede ten doel zullen hebben, en waarbij de hier aangeduide 4 voorstellen ten grondslag zouden strekken, namelijk: 1°. gemeenschappelijke waarborg door de 5 Mo gendheden van de kerkelijke en burgerlijke reglen der Christen-bevolkingen, zonder onderscheid van eeredienst, in het Turksche rijk; 2°. beschermheer schap over de Vorstendommen, gemeenschappelijk uitgeoefend door de 5 Mo gendheden, op dezelfde voorwaarden, die onze verdragen met Turkye ten haren gunste bepaalden; 3°. herziening van het tractaat van 1841; Rusland zal zich niet tegen de vernietiging van dat tractaat verzetten, indien de Sultan, als hoofdbelanghebbende, daarin toestemt; 4°. vrijheid van scheep vaart langs den Donau, die regtens bestaat en die Rusland nimmer de be doeling had te belemmeren. Dit besluit rust op de veronderstelling, dat de Westersche Mogendheden getrouwelijk de verbindtenis zullen verullendie zij ten aanzien van Europa aangingenom de kerkelijke en burgerlijke regten van de Christenbevolkingen in Turkye voor de toekomst te zullen verzekeren, waardoor het hoofddoel bereikt zoude zijn, dat Rusland met den legenwoor- digen oorlog beoogt. Indien de Duitsche Bond de bedoelingen des Keizers bij de tegenwoordige verklaring, huldigt, dan zal die Bond door zijn overwigt de schaal welen te doen overslaan in het belang van den vrede. De Keizer verwacht met regtmatigheiddat de Bond in ieder geval eene strikte onzij digheid zal bewaren. Ten gevolge van de, met steenen beladen vaartuigen, die de Russen aan den ingang van de haven van Riga hebben doen zinken, om dezelve voor de vijandelijke oorlogschepen ontoegankelijk te maken, is de scheepvaart aldaar buitengemeen belemmerd. Het zal veel tijd en moeite kostendeze hinder nissen weder uit den weg te ruimen. De vele regens, sneeuw en stormwinden maken de gemeenschap tus schen Odessa en Sebaslopol bijna onmogelijk. TURKYE. Uit Konstantinopel is van den 27sten November gemelddat eene divisie van het leger van Omer-Pacha gereed is om naar de Krim te vertrekken. Slechts 2 regimenten zullen te Bucharest blijven. Binnen eenige dagen zal ook Omer-Pacha vertrekken. Prins Napoleon had een bezoek bij den Sultan afgelegd. Een gedeelte van het garnizoen van Corfu was ingescheept; het overige gedeelte zonde volgen. Uit Bucharest wordt van den Gdcn dezer gemeld: Een legercorps van 40,000 Turken, met 100 stukken geschut zal in de volgende week te Balt- schik en Varna worden ingescheept naar de Krim. Slechts een regement Turken blijft te Bucharest. Danisk-Bey vervangt Musa-Pacha als Bevelhebber der stad. Aan laatstgenoemde is de betrekking van Iloofdopzigter bij de in scheping opgedragen. Binnen weinig dagen vertrekt ook Omer-Pacha. Volgens brieven uit het leger voor Sebastopol was na den slag van Inkerrnan in den Krijgsraad besloten de vesting niet te bestormen voor dat minstens 20,000 man versche troepen waren aangekomen. Denkelijk zal zulks dus niet voor de maand Maart geschiedenen zullen de bondgenooten zoo goed als zij kunnen in de Krim moeten overwinteren. In het voorjaar wil men de plaats van alle kanten insluiten; want tot hiertoe faalt het aan genoegzame magt om zulks aan de noordzijde te doenen van daar komt dagelijks zoo veel toevoer, dat, volgens de verzekering van overloopers, men in Sebastopol nog brood genoeg heeft om 25,000 man 3 jaren lang te voeden. Tijdingen uit Sebastopol tot 28 Nov. in den Moniteur medegedeeld be helzen het volgende: Voortdurend kwamen er versterkingen aan. Er zijn ontscheept het 6de regement dragonders, 6 bataillons jagers te voet en ver scheidene detachementen. Het weder was gunstiger geworden. De belege ringswerken worden voortgezet. De vijand blijft rustig. De waarde van het geheele verlies der bondgenooten in de Zwarte zee, wordt berekend op bijna 2 millioen (24 millioen Holl.). AKAREMIE-ÏOE HTS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 9den December de Heer H. N. Grobbee, van Zwolle, in de Regten, na Openbare verdediging zijner Dissertatie: de condemnatorum restitutione [sive rehahilitationein lure Criminali. Denzelfden dag de Heer C. J. Taunay, van Haarlem, in de Reglen, na Openbare verdediging van zijn Specimen: de injuria reali.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3