BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Voorts zijn de rapporteurs benoemd voor de ingekomene ontwerpen van wet. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de aangenomen ontwerpen van wet, tot vaststelling der hoofdstukken V, AT en Vil der slaatsbegrooting van 1855 (Departement van Binncnl. Zaken en de beide Eeredienslen); verzending aan de afdeelingcn. De Commission van rappoiteurs hebben verslag gedaan van de onderzochte ontwerpen van wet. De beraadslagingen daarover worden bepaald op aanst. Dingsdag, ten twee ure. ROTTERDAM 6 December. Op het Nieuwe Zand bij Brouwershaven is een schip gestrand en geheel verbrijzeld. Volgens eenig aangespoeld wrakhout en eerie plank, waarop A. van Hobohenis het het fregatschip HendrikaKapt. P. Admiraal, toebehoorende aan de Heeren A. van Hoboken en Zoon, alhier, dat 26 Nov. jl. met 40 man equipage en 42 passagiers, uit Brouwershaven naar Batavia is vertrokken. Van de schipbreukelingen weet men tot op dit oogenblik nog niets, 3 lijken waarvan een, een manspersoon als Heer gekleed, zijn in het Brouwersha- vensche zeegat aangespoeld. Men vreest, dat allen zijn omgekomen. Uit Scheveningen verneemt men nog vele bijzonderheden omtrent de langs de geheele kust aangespoelde voorwerpen. De Heeren strandvonders zijn ijve rig in de weer om de voorwerpen te bergen. Onderanderen verneemt men, dat er een kistje is aangespoeld, waarop het woord geheim voorkomt; ook een kistje met kleinoodienzoo als gouden kettingen enz., voorts een paket, waarop een adres aan eene familie geplaatst is, om na overlijden te worden geopend. Ook zijn aangespoeld verscheidene balen met boeken, kisten met confituren, met spiegels, stukken van spiegels en spiegellijsten, vaten, ledige verbrij zelde tonnen, voorts was daaronder een kistje met brieven, near men zegt onder berusting van den Burgemeester van AVassenaar; en te Scheveningen een kistje toebehoorende aan den Heer Christiaan Blij, waarin een gesloten paket. A'oor zoo ver men weet, zijn er op deze stranden nog geene lijken aangespoeld en ziet men heden middag niets drijvende. Te Katwijk lag het strand bezaaid met allerlei voorwerpen. Te AVesterschouwen is eergisteren aangespoeld een wrak, rood gekoperd, j benevens een stuk dek, varkens, en kippen enz. Er is eenig vermoeden, dat er nog een ander vaartuig een prooi der golven is geworden, althans te Scheveningen is ook aangebragt een scheepsbord met den naam Asia. Zoo men van elders weet moet er een Engelsch schooner- schip nagenoeg te zelfden tijd in de Noordzee vergaan zijn, zoodat misschien die naam daarop staat. Schipper Burg, voerende de loodsboot n". 3, eergisteren te Brouwershaven binnengekomenrapporteert dat hij in zee voor het Brouwerhavensche gat drijvende gezien heeft het achterste gedeelte van een schip met daaraan be- hoorende tuigage, waarop van achteren op den spiegel gemerkt was A. V. 11. In de laatste dagen zijn ook op het eiland Texel vele meer of minder ver brande balken aangedreven, waarschijnlijk van een gezonken schip; ook op het eiland Vlieland zijn eene massa balken aangedrevenwaarschijnlijk van sche pen, die in den laatsten storm zijn verongelukt. BELGIË. Volgens eene officiële opgave gold de tarwe in de afgeloopen week op de voornaamste markten van Belgie gemiddeld 28 fr. 60 c.en de rogge 19 fr. 94 c. per hectoliter; dat is eene vermindering van 2 fr. 42 c. op de tarwe en van 2 fr. 89 c. op de rogge, in vergelijking met de middenprijzen der voorafgegane week. Deze prijsverlaging, het gevolg van het verbod van den uitvoer, schijnt niet van langen duur te zullen zijn, daar nu reeds op eenige voorname markten in Belgie de prijzen weder beginnen te rijzen. ENGELAND. LONDEN, 6 December. Bij een brand zijn de gebouwen van de AA'hittington Club en de laatste 1 overblijfselen van de onde herberg, het Anker en de Kroon, waar een 20-tal jaren geleden de meeste politieke meetings der hoofdstad werden gehouden, verbrand. Het zilverwerk is in den vorm van staven onder de puinhopen gevonden. Eergisteren zijn winterkleedingstukken voor 40,000 man naar Ports mouth verzonden. Er zijn ook contracten gesloten voor de levering van een grooten voorraad kleedingstukken en voorraad; onder anderen voor 22,000 paar winterlaarzen500,000 rundvleesch in tinnen bussenenz. Uit Portsmonth vertrekt heden de Magdalena met een geheel regiment; ook wor den ingescheept 1200 ijzeren ovens en 6000 ijzeren slaapplaatsen, terwijl de Regering eene buitengewone menigte pelterijen en huiden opkoopt. Het is te hopen, dat deze voorzieningen tijdig genoeg mogen aankomen, want het leger in de Krim heeft wel aan levensmiddelen geen gebrek, maar aan dak, brandstoffen en aan een aantal kleine zaken. Een officier schrijft, dat hij zich gelnkkig voelde, toen hij voor 10 in het bezit kwam van een ijzeren kookketel, en het hout is er zoo schaars, dat de soldaten dikwijls in ver zoeking zijn gebragt, om met schanskorven van de batterijen hunne koffij te koeken. De oorlog oefent, ondanks de bemoedigende artikelen der Ministeriele bladen, in onderscheiden deelen des lands een onmiskenbaar nadeeligen invloed uit, want niet alleen, dat in de laatste dagen vele faillissementen hebben plaats gehad, maar ook verminderen de fabrieken den werktijd; zoo zijn, om slecbts een voorbeeld te noemen te Bradford en omstreken thans ongeveer 20,000 arbeiders van werk verstoken. De wetgevende vergadering van Canada heeft met eenparigheid van stemmen besloten, om 100,000 toe te staan voorde nagelaten weduwen en weezen van het leger der bondgenootendie in den oorlog tegen Rusland gevallen zijn. Volgens berigten uit Bombay, werd het te Kiokee dienstdoende 10ie re- gement huzaren gereed gehouden om naar Turkye te worden ingescheept, zoodra het desbetreffende aanzoek van Lord Raglan mogt worden ontvangen; verscheiden schepen der O.-l. compagnie lagen zeilree om de troepen van Bombay naar Suez over te brengen. Het schip Ocean Chief is te Liverpool aangekomen met 104 passa giers, benevens 42,000 oneen goud en 14,000 sovereigns uit Melbourne. FRANKRIJK. PARIJS, 7 December. De Fransche bank is voornemens hare betalingen voortaan in gouden vijf frankstukken in plaats van in zilveren te bewerkstelligenomdat de laatste dagelijks in prijs siijgen. De grijze Bisschop van Chartres, Clausel de Montals, die steeds ijverig zijne kerk voorstond, verdedigt thans de beginselen der Gallicaansche kerk, te gen de overheersehing en de kabalen der Ultramontanen. Hij heeft den Paus er op gewezenhoe Rome door den overmoed van eenige jeugdige en onervarene heethoofden wordt overheerschten dat hij zich geroepen acht, den Paus on der het oog te brengen dat de vrije uiting van gevoelen die men altijd en overal mogt doen kennen, geene berisping verdient. Dit ziet vooral op de werken van twee Godgeleerden, die hoe wel steeds als reglzinnig aangemerkt, thans op de lijst der verbodene boeken zijn gebragt. Deze ontrooving van de vrijheid onzer kerk leidt, zegt de Bisschop, tot vernietiging van het gods dienstig karakter van ons Frankrijk. Te Rijssel is op het plein van de beurs, het marmeren standbeeld van Napoleon I onthuld. Te Chatillon is een persoon, beschuldigd van woeker, veroordeeld tot eene boete van 60,000 fr. De Maharadja Murrender Sing Mahender Bahadou van Poetialak, wiens komst te Londen was aangekondigdis te Bordeaux aangekomen en onder scheidt zich door zijne zonderlingheid. SPAIN JE. MADRID, 7 December. In de Gaceta de Madrid van 20 November jl. is een Koninklijk besluit afgekondigd, waarbij eene opneming van het terrein gelast wordt voor eene spoorweglinie tusschen Madrid en de Fransche grenzen. In de zitting der Cortes van gisteren is de Heer Madoz tot A'oorzitter, in plaats van Espartero die slechts het Voorzitterschap in den Raad behoudt, en de Heer Infante tot Onder-A'oorzitter, in plaats van O'Donnell, die tot Minister van Oorlog is benoemdverkozen. Met eene aanzienlijke meerderheid van 146 tegen 4 stemmen, hebben de Cortes een votum van vertrouwen aan de Regering gegeven. Het tegen woordige Ministerie blijft derhalve aan het bewind. De staat der schatkist is voor het oogenblik de grootste moeijelijkheid voor het Ministerie. Hierdoor zijn al de takken der staatsdienst verlamd en reeds wordt gemeld, dat de betaling van de soldij der troepen en van de be zoldiging der ambtenaren vrij wat ten achteren is. Alen verwachtdat de Cortes eerlang ook 's Lands geldwezen in behandeling zullen nemen, en dat daarover eene warme beraadslaging zal worden ge voerd. Reeds maken de onderscheidene staatspartijen aanstalten voor die be raadslaging, en men poogt de schuld der geldelijke ongelegenheid op het door de revolutie omvergeworpen bewind te schuiven; maar bij de beraadslaging zal het blijken, dat de schuld aan de revolutie zelve ligt. De Bank van St. Ferdinand heeft aan het nieuwe Ministerie aangebo den de noodige fondsen voor de betaling der met het eind des jaars ver schuldigde renten te verschaffen. Hieruit blijkt op nieuw, dat de kapitalisten den legenwoordigen staat der openbare aangelegenheden hier te lande geenzins bedenkelijk achten. Aan de effectenbeurs alhier blijft de prijs der Spaansche staatsschuldbrieven rijzend. Bij de Cortes zijn door leden 17 voorstellen ingediend, wier aanneming het geheele stelsel van 's Lands geldwezen veranderen zou daaronder is een voorstel tot opheffing van alle belastingen die thans, onder een of anderen naam, geheven worden van stoffen, welke door de bevolking gebezigd worden om zich te voedente klceden of verwarmen. Men verneemt, dat de Regering slechts met de grootste moeite in de loopende uitgaven voorziet. In het begin van November is zelfs geen enkele coupon der rentegevende schuld te Madrid betaald. De Heer Soulé is alhier aangekomen. De Heer Pacheco was voornemens, om alleen zich schriftelijk met hem te onderhouden en elke bijeenkomst te weigeren; terwijl hij over ernstige aangelegenheden regtstreeks met de Ver. Staten wilde onderhandelen, door lusschcnkomst van den Heer Eneto. Die maatregel zou ten doel gehad hebbenom elke onaangename ontmoeting met hem te voorkomen. Lord Palmcrston wordt alhier verwacht. "ij stelt zich ten doel om van de Regering de vergunning te verwerven om een Spaansch legioen van 20,000 man aan te werven, dat op kosten van Engeland naar het Oosten gezonden zal worden. Eveneens hoopt de Lord op kosten van Engeland een regement Spaansche infanterie te zullen verwerven, dat naar de Krim zal worden gezonden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2