LEYDSCHE COURANTj 1834. „rr MAANDAG, 11 DECEMBER. BIMENLAKDSGHE BEBÏGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. T .^.'ZEïiKLE! öS N. 148. i »r V - Zte Prijs der Courant is fl2> in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 9 December. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, aan de Vereeniging: Christelijk armbezoek alhier, ten behoeve der Lolerij van Dames handwerken en andere voorwerpen, ten behoeve der armen te houden, een zeer fraai Engelsch servies ten geschenke te geven. De Regter Commissaris, de Officier van Justitie en de fungerende Griffier begaven zich gisteren, vergezeld van de Hoogleeraren Krieger en Halberlsma, naar Eisse, ten einde het lijk te schouwen van eenen polderwerker, blijkbaar aan de gevolgen eener zware verwonding overleden en den vorigen namiddag in het langs den Lisser dwarsweg loopend water, binnen den Haarlemmer- polder gevonden schoon het onderzoek ter dier gelegenheid op de plaats in gesteld, de overtuiging gaf dat er manslag was gepleegd, mogt het voor als nog niet gelukken, een bepaald spoor des daders te ontdekken. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 3 Dec. 12G volwassenen, 37 kinderen, te zamen 163. 4 B 182 B 65 B B 247. 5 B 187 B 63 B B 250. 6 B 201 70 B 271. 7 B 196 B 69 265. 8 B 195 b 67 B B 262. 9 B 197 B 66 B B 263. Naar men verneemt is de Stommeer-polder, achter Aalsmeer Dings- dag 11., door den hevigen storm onder water gezet. Uit Urielle wordt gemeld, dal de calicol-weverij aldaar, welke sedert eenigen tijd stil stond, in zijn geheel is aangekocht door do HII. Boltcnheim te Amsterdam. Dit zal aan een 100-tal behoeftigen aldaar weder werk verschaffen. Den liften dezer zal van Harderwijk vertrekken, om den 13ien dezer te Nieuwe Diep over te gaan aan boord van het schip de vijf Gebroeders bestemd naar Oost-Indië, een detachement, sterk 140 Onder-Officieren en manschappen, onder bevel van den Kapitein der infanterie C. F. van der Pool, van verlof terugkeerende, en als medegeleiders de 2de Luitenants der infanterie D. A. C. F. W. Versteege en H. W. J. A. Gaster, alsmede de Offi cieren van Gezondheid 3de kl. T. J. Jorritsma en A. E. Necb. Te Kampen heeft den 6llcn dezer in de kerk der Afgescheidene de plegtige inwijding plaats gehad van de theologische school voor die gemeente. De Heel de Moen voerde, in hoedanigheid van Curator, bij deze gelegenheid het woord. De plegtigheid werd vereerd met de tegenwoordigheid van den lieer Burgemees ter en de Wethouders dezer stad, terwijl een talrijk publiek die mede bijwoonde. Te Bergen-op-Zoom zal met 1 Januarij a. s. eene hondenbelasting wor den ingevoerd. Op het eiland St. Eustatius is eene som van ƒ108 bijeengebragt voor het in 1356 te Amsterdam op te rigten gedenkteekenvan wege de Vereeni ging van het Metalen Kruis. Ook van Paramaribo en Curasao zijn voorloopig gunstige berigten ingekomen. AC.) 's GRAVENIIAGE 9 December. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester te Nieuwendam D. Hoogeboom. Z. M. vertrekt eerstdaags voor eenigen tijd weder naar het Loo. De Minister van Koloniën zal Woensdag en die van Financiën, Don derdag geen gehoor verleenen. De Directeur van het Koninklijk kabinet van schilderijen heeft ter ken nis van het publiek gebragt, dat, in verband met de herstellingen aan het gebouw, gezegd kahinet, te beginnen met Maandag den llden dezer en tot nader order, zal gesloten zijn. De Hooge Raad der Nederlanden, Burgerlijke Kamer, heeft heden uit spraak gedaan in vier zaken van oud-bedienden van wijlen Z. M. Koning Willem I en 11, welke vorderingen strekten tot veroordeeling van de gedaag den, om, krachtens de uiterste wilsbeschikkingen van wijlen Z. M. Koning Willem Frederik, Graaf van Nassau, hun te voldoen zekere sommen, welke zij vermeenden van de erfgenamen te moeten vorderen. De Hooge Raad heeft echter de eischers hunnen cisch ontzegd en hen veroordeeld in de kosten. Gisteren avond is de dienstmaagd van den Heer Rcgouw, onder he vige smarten overleden de moeder en de twee dochters zijn ook nog in hoogst zorgelijke omstandigheden, evenwel bestaat er voor de moeder eenige hoop op herstel. Vtveede BSntner der Staten-HSeneraal. Vervolg van de Zitting van Donderdag 7 December. Over het Hoofdstuk IlervEeredienstkwamen, zoowel van den kant van eenige leden, de tleeren Reinders, van lloëvell, van Eek, Elout van Soeterwoude, Schinimelpenninck van der Oije, als van den Minister, ter be antwoording, ter sprake de vragen: over de al of niet noodzakelijkheid der Departementen van Eeredienst onder afzonderlijke hoofden, in verband tot het beginsel van scheiding van kerk en staat; over de roeping van de Mi nisters van Eeredienst om de kerkgenootschappen al dan niet in den Minister raad le vertegenwoordigen: over de nog bestaande punten van aanraking tus- sclien kerk en staal; over het collatieregt; de bekende reserves in het regle ment der Merv. kerk; de pensionering van Protestantsche Geestelijken en dergelijke punten meer. De Minister heeft al de sprekers geleidelijk beant woord. De voortzetting der beraadslagingen is bepaald op morgen. Na afloop der zitting hebben de leden zich in de afdeelingen vereenigd tot onderzoek der vraag over het in overweging nemen van het voorstel der tleeren van Nispen c. s. tot afschaffing van den rogge-accijns. Zitting van Vrijdag 8 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen over Hoofdstukken VI en VII, llerver. R. K. Eeredienst) voortgezet, en beide met 57 legen 5 stemmen aangenomen. Tegen de Heeren Hengst, Zylker, van EekR.einders er. Storm. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over Hoofdstuk VIII [Dep. van Marine.) Aan de algemeene behandeling namen deel: de Heeren van Franck, Ilochussen, Ter Bruggen Ilugenholtz, van Goltslein, Baud en de Minister. De Minister heeft in eene uitgebreide redevoering uiteengezet, wat hij bij zijn optreden vond, en wat hij heeft gedaan. Hij heeft daarbij op 'toog gehad eene langzame, doch geleidelijke verbetering. Daartoe heeft hij dade lijk vereenvoudiging gebragt in de administratie, en maatregelen beraamd om bruikbaar scheepsvolk te erlangen, doch welke maatregelen slechts voor het vervolg knnnen werken. Verder heeft hij getracht te voorzien in het aanhouden van bekwame scheepstimmerliedenin de opleiding van de zoo noodige Adelborsten, en ook in de verbetering van het materieel, maar is na dit laatste door de duurte der materialen zeer belemmerd. Op de vraag, waarom niet dadelijk meer middelen zijn verlangd, om het bestaande gebiek te verhelpen, heeft hij geantwoord, dat men hel nog niet eens is over de soort van schepen, die voor de beste moeten worden gehou den, vooral in betrekking voor de dienst hier te lande, zoowel als in de koloniën, terwijl de middelen om in alles op eenmaal te willen voorzien, de krachten van den Staat zeker zouden te boven gaan. Het verval moet, naar zijn oordeel, worden toegeschreven aan den staatkundigen en geldelijken toestand des Rijks, zoodanig als die na 1830 is geworden, en aan het af schaffen der koloniale Marine. Hij verklaarde een vast stelsel ie hebben aan genomen, en daar de hand aan te willen houden, maar indien hem dit te moeijelijk werd gemaakt, zeer gereed te zijn om die taak aan een ander over le dragen. Morgen voortzetting. Zitting van Zaturdag 9 December. Ingekomen 1". een ontwerp van wet, prov. belastingen in Friesland; 2". een verzoekschrift van de Kamer van Koophandel te Haarlem, tot onder steuning van het voorstel nopens de brandstoffen. De behandeling van hel voorstel nopens den rogge-accijnswordt bepaald op Maandag vóór de voortzetting der begroofing. De behandeling van het hoofdstuk nopens de marine wordt voortgezel. De Heeren van Bosse, Storm van 'sGravesandeWinigens, Reinders, Ilu genholtz, de Minister van Buiten!. Zaken, Gevers, v. Heiden, Rochussen, Thorbecke, Ministers van Koloniën, Marine, en Elout voeren het woord. De algemeene beraadslagingen zijn gesloten. Maandag voortzetting- Bïer.ste BCamer iter Staten-fieneruai. Zitting van Zaturdag 9 December. In deze zitting geeft de Voorzitter kennis, dat door de afdeelingen benoemd zijn: 1°. lot Voorzitters, de Heeren Insinger, van Becck VollenhovenCost Jor- dens en Borskien 2°. tot tweede Voorzitters, de Heeren Blankenheym, van Rvckevorsel, van Hccckeren van Wassenaar cri van Pallandt.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1