gehouden. De arlt. 132137 waaruit deze afdeeling bestaat, zijn zonder beraadslaging aangenomen. Zoo ook afdeeling X Staats-Courant en Staatsblad) artt. 138141. Over afdeeling XI (Nijverheid) voeren eenige leden het woord. Art. 142149, visscherij, wordt aangenomen. Art. 150, tentoonstelling te Parijs, en beide volgg. worden mede aangeno men, (het eerste na op voorstel van den Heer Bieruma Oosting, van ƒ40,000 op ƒ29,000 te zijn teruggebragt.) Afdeeling XII, (Telegrafie) aangenomen. Vervolgens bet geheele Hoofdstuk V aangenomen met 52 tegen 12 slem- men. Tegen de Heeren Westerhoff, Thorbecke, v. Zuylen, Storm, Anemaet, Sloet, v. Hoevell, Dullert, Hugenholtz, Hugnenin, v. Bosse en v. d. Veen. De beraadslagingen worden geopend over Hoofdstuk VI (Herv. Eeredienst De zitting duurt voort. SCHIEDAM, 6 December. Gisteren morgen omstreeks half tien ure, is, door het springen van een helm in de ruwslokerij van de Heeren P. en J. Visser, aan de Kortehaven alhier, brand ontstaan, die, vooral ook door den feilen wind aangeblazen, zoo hevig woedde, dat, niettegenstaande met den meesten spoed een aantal brandspuiten in werking was gebragt, de branderij in korten tijd geheel is uitgebrand. 1IUITENLAIYDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 6 December. De invoering der nieuwe wetsbepalingen, alhier gemaakt tol bevordering der volksvoeding, die den uitvoer en de distillatie van inlandsche granen ver bieden en den invoer van levensmiddelen van lolregten ontheffen, heeft aan de Antwerpensche graanmarkt stoornis in den gang der zaken gebragt en aanvankelijk de inlandsche tarwe en rogge hij geringen omzet vrij wat in prijs doen dalen. De Regering heeft de nieuwe wetsbepalingen in iedere gemeente doen af kondigen, er eene toelichtende nota bijgevoegd om de bevolking te overtui gen, dat geenerlei wetsbepalingen in de tegenwoordige tijdsomstandigheden goedkoopheid kunnen aanbrengen. De graanoogst, zegt zij, heeft dit jaar iels meer dan gewoonlijk opgeleverdmaar is ookdaar er nog maar zeer weinig graan van het vorige jaar overschoot, vroeger in consumtie gekomen dan gewoonlijk; wij moeten alzoo thans ongeveer het gewone jaarlijksche tekort van 750,000 hectoliters aanvullen door aanvoer van buiten 's lands; en deze aankoop schijnt dit jaar niet, zoo als in gewone tijden, voor be trekkelijk matige prijzen te zullen kunnen geschieden. Het is te vreezen, dat de oorlog, die de Russische havens sluit, en andere omstandigheden, die voor 's hands den handel belemmeren, de granen op een vrij hoogen prijs zullen houden lot dat de tijdsomstandigheden anders worden. Eene geheele verandering van dien staat van zaken ligt buiten de magt der Regering en der Kamers. De Voorzienigheid alleen kandoor weder vrede aan de wereld te schenkenen onze akkers te zegeneneen eind maken aan hetgeen wij met alle andere volken van Europa te lijden hebben. In den nacht van Zaturdag op Zondag is de groote fabriek van Flo- reval, bevattende eene spinnerij, weverijen, molen, enz., geheel in de asch gelegd. Geen der werklieden beeft eenige hulp willen toebrengen. De fa briek was bij onderscheiden maatschappijen verzekerd. Er waren 500 arbei ders werkzaam. ENGEL A NT». LONDEN, 4 December. De Engelsche Ingenieur Pete en eenige Engelsche kapitalisten hebben aan de Regering van hun land het voorstel gedaan, om eene groote hoeveel heid ijzeren spoorstaven naar de Krim te zenden, ten einde eenen spoorweg aan te leggen van Balaklava naar het kamp der bondgenooten. De Regering heeft het voorstel aangenomen en onmiddelijk zullen 10,000 ton spoorstaven, met de noodige arbeiders worden ingescheept. In de dagbladen leest men gedurig brieven uit de Krim meerendeels door Onder-Officieren en soldaten aan hunne nabestaanden. »De stijl en de geest dier brieven, en der honderden die wij buitendien gelezen hebben maar niet konden opnemen, zegt de Times, getuigen zeer gunstig van den Brit- schen soldaat van onzen tijd. Daarin hcerscht een goede geestmoed en vooral vertrouwen op de Voorzienigheidgeen gemeen woordgeen ongods dienstige uitdrukking, geen baat legen den vijand vindt men er. In de laatste jaren zijn wij begonnen onze militairen meer menschelijk en redelijk te behandelenen hen niet langer door geweld en schrik alleen te regeren het blijkt nu dat die hervorming, welke voor vele zich wanende deskundi gen een gruwel was, onze soldalen tot betere menschen gemaakt beeft; en dal zij daarbij in dapperheid niet verloren hebben, is in de veldslagen aan de Almabij Balaclava en bij Inkermann gebleken." Het getal studenten aan de Universiteit te Glasgow bedraagt ongeveer 800; van dezen zijn omtrent 120 afschaffers. Aan de Independanl Academy zijn 12 studenten 7 van hen zijn afschaffers. Zoo ook al de 25 studenten aan de Akademie der Evang. Unie, even als hunne beide Professoren. Men heeft het treurige berigt ontvangen,.dat het tusschen Liverpool en Plymouth varende stoomschip Nile, hetwelk in den avond van 24 Nov. nabij laatstgenoemde haven een smakscbip had in den grond gevaren, in den avond van 11. Donderdag op de kust van Cornwallis, niet ver vau St. Ives, met al de passagiers is vergaan; reeds zijn eenige lijken aan den wal gespoeld, doch hoe vele personen zich aan boord bevonden is voor alsnog onbekend. FRANKRIJK. PARIJS 4 December. De Moniteur bevat de benoeming van den Heer Troplong tot President van den Senaat, en van de Heeren MesnardDrouin de Lhuys, den Maar schalk Baraguay d'Hilliers en den Generaal Regnault de SA Jean d'Angely tot Vice-Presidentcn van hetzelfde collegie, alsmede die van de HH. Schneider en Reveil lot Vice-Presidenten van hel Wetgevend Ligchaam. Bij een besluit van 25 Nov. wordt een nieuw crediet van 25,700,000 fr. geopend ter bestrijding der buitengewone uitgaven, veroorzaakt door het zen den van twee nieuwe division naar het Oosten. De Keizer heeft aan het gesticht op den St. Bernardsberg in Zwitser land 1000 fr. ten geschenke gezonden. Voor de groote tentoonstelling van 1855 worden thans gereed gemaakt 100 exemplaren van VImitation de Jésus-Christ, die wezenlijke kunststuk ken zullen worden. De 100 boeken zullen niet minder dan 150,000fr. kosten. De Hertog van Cambridge is niet slechts ziek, hij is krankzinnig. Dit schijnt in de familie van den Hertog eene heerschende ziekte te zijn. Prins Napoleon is nog bedenkelijk ziek. Uit alle rapporten blijkt, dat hij bij de gevechten in de Krim op 5 Nov.vele bewijzen van persoonlijken moed heeft gegeven. Reeds worden kleedingsstoffen verkocht, waaraan de naam van Alma en Inkerman is gegeven. Zondag morgen ten 6 ure zijn 2 huizen, vormende den hoek van de stralen de la Vannerie en de la Tannerie, plotseling ingestort, en geen der bewoners heeft den tijd gehad, zich te redden. Deze huizen, die in een zeer vervallen toestand verkeerden en meer dan 3 eeuwen oud waren, zouden in Januarij aanstaande worden afgebroken. Men is ijverig bezig het puin weg te ruimen, ten einde de slagtoffers op te sporen; reeds zijn 7 lijken gevon den en verschillende gekwetsten naar een der gasthuizen vervoerd. De eigenares der eene woning is in den kelder gevonden, zonder eenig letsel te hebben bekomen. Al de huizen lot op 50 Ned. ellen afstand zijn ontruimd. De Frarische postadministratie beeft bekend gemaaktdat zij op zich neeint, aangeteekende brieveo aan den geadresseerde te doen overhandigen en aan den afzender een authentiek bewijs van de behandiging te bezorgen, indien de afzender zulks verlangt en daarvoor 20 centimes boven het gewone frankeergeld betaalt. Het geheele bedrag der kapitalen in Frankrijk in spoorweg-ondernemin gen belegd beloopt ruim 3,000 millioen; de Staat alleen heeft 1,000 millioen bijgedragen. Twee derden van het geheele bedrag zijn reeds gestort. SPANT JE. MADRID, 5 December. Met eene aanzienlijke meerderheid van 146 tegen 4 stemmen, hebben de Cortes een votum van vertrouwen aan de Regering gegeven. Het tegenwoordige Ministerie blijft derhalve aan het bewind. De benoeming van Espartero tot Voorzitter der Cortes geschiedde met 238 van de 255 uitgebragte stemmen. Bij de verkiezing der Vice-Presiden- ten was de strijd levendig; 149 stemmen vereenigden zich op den Heer O'Donnelltegen 102 die gegeven waren aan den Heer Alsina. In de aanspraak, die Espartero hield ter gelegenheid zijner benoeming lol President der Cortes, zeide bij o. a. het volgende: »Ilet vaderland, Mijne Heeren de Afgevaardigden, rekent op uwe pogin gen op uwe deugden en op uw verlicht oordeel. Gij zult het wetten geven die zijne regten waarborgen en de misbruiken vernietigendie in het staats bestuur zijn ingeslopen. Doet zulks! De Koningin zal die wetten met de grootste voldoening aannemen en het volk zal zich gelukkig rekenen ze te gehoorzamen. Wat mij betreft, Mijne Heeren, ik zal ze altijd gehoorzamen, want ik heb altijd gewenscht, dat aan den nationalen wil gevolg gegeven wierd en ik ben overtuigd, dat vrijheid onmogelijk is zonder gehoorzaamheid aan de wetten." Hij werd na deze woorden met geestdrift toegejuicht en verklaarde toen, dat de Cortes definitief geconstitueerd zijn. Men verneemtdat de Heer Olozaga geen deel van het nieuwe Minis terie zal uitmaken hij keert naar Parijs terug, om er zijnen Gezantschaps- post weder te aanvaarden. In den op 25 Nov. gehouden Ministerraad is de betaling der rente enz. vastgesteld voor de maand December, als: 78 millioen voor de betaling der amortisabele en te consolideren schuld; 4j millioen voor de rente der vlot tende schuld, en ruim 2 millioen voor de spoorweg-aandeelenwaarvan het grootste deel zich in Frankrijk bevindt. Totaal 169,034,365 realen. De volksgezinden blijven nog hoop voeden op het in staat van beschul diging stellen van Maria Christina. De Heer Cortina, die in dit geval met de verdediging zou worden belast, heeft reeds een groot aantal stukken bij eengezameld en houdt zich verzekerd van te zullen zegevieren. PRITISSEN. BERLIJN, 3 December. Voor de aanstaande regeling der Pruissische semïnaricn en volksscholen zijn nieuwe bepalingen uitgevaardigd, wier strekking is de Dieslerwegsche rationalistisch humanistische opvoedingsbeginselen geheel uit te roeijen. In de seminarien zal niets meer onderwezen worden, dan wat met de behoeften der elemenlairscholen strookt, namelijk katechismus, bijbelsche geschiedenis, Pruissische lands- en gewestelijke geschiedenis in vadcrlandschen zin, lezen, schrijven, rekenen en een weinig botanie en muziek. Op de privaatvoorle zingen zal naauwletlend toegezien en inzonderheid alle zoogenaamde klassieke literatuur uitgesloten worden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2