De gezondheidstoestand van den Heer Biueau, Minister van Financiën, is hopeloos. De Keizer heeft hem een eigcnhandigen brief van deelneming doen toekomen. Admiraal Parseval-Deschènes is alhier aangekomenen zal gedurende den winter zich niet aan boord begeven van zijn Admiraalschip der Oostzee-vloot. Het aantal kweekelingeningeschreven bij de Medische faculteit alhier, was op 15 November jl. 954, tegen 1054 op 15 Nov. 1853 en 1437 op 15 Nov. 1852. De soldaten, die men uitgenoodigd heeft om zich vrijwillig aan te bieden, om naar hel Oosten gezonden te worden, hebben daartoe tot dus ver weinig lust aan den dag gelegd; wel de Officieren, die door de hoop op bevordering worden aangemoedigd. Men zal alsnu bij het staande leger tot eene loting overgaan, ten einde de manschappen aan te wijzen, die het leger in de Krim zullen gaan versterken. Reeds vroeger maakte men gewag van nieuw uitgevonden congrevische raketten. Deze raketten zijn naar den Krim gezonden en aldaar den 20sten November aangekomen. Zij zijn bestemd om bij den eerstvolgenden aanval eene groote rol te spelen. Generaal Canrobcrt zal dan over 160 dier vernie lingswerktuigen kunnen beschikken; zij komen per stuk op ongeveer 7000 fr. te staan en kunnen op een afstand zelfs van 7000 ellen, door geoefende artil leristen, op een bepaald punt geslingerd worden; daar nederkomende, slaan zij aanvankelijk 10 voet in den grond, doch barsten dan los en veroorzaken eene schudding van den grond .en verwoesting, die ten eenemale met eene aardbeving gelijk staat. Dat zijn gewis vreeselijke bondgenoolendie men aan hen gezonden heeft en die hun niet minder welkom zullen zijn dan versterking van manschappen. In een der jongste nommers van de Illustration heeft une femme qui tie fume pas het voorstel gedaan om eene inschrijving te openen uit wier opbrengst sigaren, pijpen en tabak gekocht en als nieuwjaarsgeschenk aan de soldaten in de Krim zullen gezonden worden. Gemelde Dame en het weekblad schenken elk 100 fr. tot dit doel. Het gezouten vleesch uit Amerika maakt tegenwoordig een voornaam handels-artikel uit in onze voornaamste zeehavens. Te Marseille is daardoor de prijs van het versche vleesch reeds aanzienlijk gedaald. Het verdient bui tendien opmerking, dat dit gezouten vleesch van de beste soort is. SARI9INIE. Den 28stcn November heeft de Kamer hare werkzaamheden hervat. In deze eerste zitting heeft de Minister van Cinnenlandsche Zaken eeri wets-ontwerp ingediend tot opheffing der geestelijke broederschappen en corporatiën, en tot het vaststellen van maatregelen betrekkelijk de bezoldiging der pastoors. Men verneemt uit Tnryn, dat het Fransche regement dragonders, dat van Rome te land naar Frankrijk terugkeertreeds te Piacenza is aangekomen. SPANJE. MADRID, 1 December. Met 206 tegen 21 stemmen, hebben de Cortes gisteren beslist, dat de troon van Koningin Isabella II, zooals die thans bestaat in het regerende stamhuis, onveranderd blijft, wat den staatkundigen grondslag betreft, waarop hij tegenwoordig gevestigd is. Men heeft bij de Regering aanzoek gedaan om den uitvoer van wijn naar Frankrijk te verbieden. Zij blijft echter haar vorige besluiten te dien aanzien handhaven, en heeft zelfs aan de Gouverneurs der provinciën geschre ven om de bevolking voor te lichtenen haar de voordeelen van den vrijen handel van dit artikel onder het oog te brengen. De Regering heeft besloten belangrijke bezuinigingen in te voeren bij den staf van het leger, die een alleraanzienlijkst deel der begrooting verslindt. In 1841 was het leger 167,844 man sterk en kostte der schatkist ieder jaar 493 mill, realen; in 1854 bedraagt het leger slechts 92,229 man, waarvoor staat uitgetrokken bijna 487 millioen realen. Door eene vermindering van 75,615 man, of weinig minder dan de helft van hel geheele leger, is dus slechts 5 millioen hezuinigd. De oorzaak is gelegen in het overdreven aantal Officieren van allen rang, dat in dienst wordt gehouden of op nieuw wordt aangesteld. Men verneemt, zegt het dagblad las Barricadesdat meer dan 100 van de 600 Generaals, die een groot tractement genieten, eene bijeenkomst hebben gehouden met het doel, om afstand te doen van hunne bezoldiging ten behoeve der armoedige volksklasse, die het meeste lijdt onder den druk der belastingen. Hel uit de Julij-revolutie voortgekomen bewind blijft in stand, met zijne beide hoofden, de Generaals Espartero en O'Donnellen met het meeren- deel zijner leden. Maar het is door de grondwetgevende magt als 't ware op nieuw benoemd, en nu, naar men meent, in staat om met meer kracht te regeren en om op de nieuwe regeling der staatshuishouding een matigenden en behoudenden invloed uit te oefenen. Saragossa is op nieuw het tooneel van ongeregeldheden. Het gemeen tebestuur wilde l jaar der belastingen vooruit heffende bevolking verzet zich daartegen, als beschouwende dien maatregel onwettig. De Heer Soulé is den 23sten Nov. met eene Amerikaansche oorlogs stoomboot te Santander aangekomen. Er is echter een berigt uit New-York van den 21sten November dat hij, als Vertegenwoordiger der Unie, terug zal geroepen worden. Te Lograno heerscht de cholera weder in hooge mate; van de 24 per sonen, die daar op éénen dag door die ziekte werden aangetast, bezweken er 20 binnen weinige uren. Het blad El Progresso zegt, dat in de provincie Cuenca, in Zuid- Amerika, goud in overvloed is ontdekt. De stad Cuenca is in een overheer lijk dal gelegen en telt 20,000 inwoners. PRlIIS§E5f. BERLIJN, 2 December. Graaf Schwerin is benoemd tot President van de Tweede Kamer en de Heeren Bethman Holweg, von Arnim en Neustettin tot Vice-Presidenlen. De Pr. Corr. meldt, dat de nieuwe leening, zoowel binnen- als bui tenslands, den grootslen bijval gevonden heeft, zoo zelfs, dat bij den Seëhand- lung zooveel aanmeldingen tot deelneming inkwamen, dat op den tweeden dag, de aanneming er van reeds moest geweigerd worden, en men alle aanmeldingen aanmerkelijk zal moeten verminderen. Den 23steD Nov. werd het grondgebied aan de Jahde, door Oldenburg aan Pruissen afgestaan, voor den bouw van eene oorlogshavcndoor Prins Adalbert, namens den Pruissischen staat, plegtig in bezit genomen. De over- gifte geschiedde door een Oldenburgschen Commissaris, die den Groothertog vertegenwoordigende, met eene spade eene kluit aarde uit den grond haalde, en ze overgaf aan Prins Adalbertals Gevolmagtigde van den Koning van Pruissen. Binnen kort zullen eenige troepen die in de Rijnprovinciën garnizoen hielden, naar de oostelijke grenzen des rijks gezonden worden. In Koningsbergen is een aanvoer van 150 met hennep, vlas en talk beladen wagens van de Russische grenzen aangekomen. Gedurende den win ter zal het transport van deze en andere Russische producten, door middel van sleden voortgezet worden. Men verneemt, dat de 4J pCt. Badensche leening aan de Ilecren Op- penheim en von riothschild is toegestaantot den koers van 03 pCt. HAMBURG. 30 November. Terwijl de oorlog ter zee in de noordelijke wateren van Rusland dooi den winter gestaakt is, maakt de Russische genie zich de tusschenpoos ten nutte, om te Sweaborg en Helsingfors aan de landzijde nieuwe versterkingen aan te brengenen de reeks van forten tusschen die beide krijgshavens zoo ver mogelijk uit te strekken. Hier is thans voor Russische rekening groote vraag naar koloniale en andere builenlandsche waren. Ten einde in het gebrek aan vervoermiddelen te voorzien, heeft zich te Kowno eene Russische maatschappij met een aan zienlijk kapitaal gevormdom over de Pruissische grenzen de artikelen in te voerendie Rusland van buiten ontlcenen moet. Deze maatschappij heeft zich ook belast met het herstellen der beide groote heirbanen, die in zeer slechten staat en soms schier onbruikbaar zijn. Voorloopig worden 1400 trekpaarden en 400 wagens gebezigd voor het vervoer der goederen, die Rus land van dien kant ontvangt. Te Kopenhagen beschouwt men de, dezer dagen in het Deensche Kabi net gebragte, wijziging als het teeken van de nederlaag der Russische partij, of liever van den Russischen invloed in Denemarken. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 December. Het trekken van regemenlen van het Italiaansche leger door deze stad duurt voort. De Keizer inspecteert deze troepen meestal in eigen persoon. Naar Olmutz gaat steeds belegeringsgeschut. Als een eerst gevolg van de ondertcekening van bet additioneel artikel tot het den 20sten April 11. tusschen Oostenrijk en Pruissen gesloten tractaat is tegenbevel gegeven tot het zamentrekken van een reserve-corps in Bohème. De Muntconferentie alhier heeft nog tot geen besluit kunnen komen, en wel uit hoofde van het verschil in meening wegens den aan te nemen standaard. Oostenrijk wil namelijk den gouden standaard aangenomen heb ben, en Pruissen daarin volstrekt niet bewilligen, naardien het aan den zil veren standaard de voorkeur geeft. Volgens de Presse heeft de Engclsche Regering in Hongarije 12000 stuks pelsjassen doen aankoopen, welke reeeds over Triest naar de Krim zijn verzonden. De staat van beleg in Zevenbergen is opgeheven. RUSIiAN 19. De Russische krijgsmagt in de Krim beliep op den 3den November 108,500 man tnet 484 stukken geschut. Sedert dien dag zijn aanzienlijke versterkin gen bij het leger van Vorst Menzikoff aangekomen. Volgens eene naauwkeurige opgave, zijn niet minder dan 25 Generaals en Admiraals in den tegenwoordigen oorlog buiten gevecht gesteld. Het zijn de volgende: Prins Paskewitsch, de Luits.-Gens. Schilders, Selivan, Dreschern, Chruleff II, Luders en Kwizenski, de Admiraals Korniloff en Nachimoff, de Gen.-Majs. Pehtschelkanoff, Goginoff, Kurtjanoff, Popoff, Stalpaikoff, Meger, Oubinski of Dubinski, Babutoff, Baturlin, Orloff Denizoff (Hetman), Cha letski, Villebois, Ochterlony, Kischinsky en Prins Menzikoff (niet te verwar ren met den Opperbevelhebber). Den 22sten November heeft zich het ijs op de Newa reeds vastgezet en den geheelen stroom bedekt. Volgens berigten uit Archangel van den 10den November was die haven toen vrij van ijs, een zeer ongewoon verschijnsel in dezen tijd. Verschillende schepen namen ladingen graan in hopende die door de Witte zee te kunnen brengen voor de vaart geheel en al gesloten zal zijn.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3