Zitting vnn Maandag 4 December. Jn deze zitting is ingekomen een voorstel van de Heeren van Nispen van Sevenaer, Storm van 's Gravesandc en van Akerlaken tot afschaffing van den accijns op het gemaal der rogge, met daarbij behoorende Memorie van Toe lichting verslag van de Rekenkamer nopens harer werkzaamheden over 1853 gesteld in handen eener Commissie van vijf leden. Voortzetting dier beraadslagingen over Hoofdstak V [Dep. van Binnenl. Zakenvan de- 5de afdeeling s verdere uitgaven betrekkelijk het binnenl. bcstunr" zijn de artikelen 5763 goedgekeurd. Over de Gde afdeeling «waterstaat en publieke weiken" in bet algemeen voerden het woord de Heeren Dommer van Poldersveldt, van Bosse, Enge len Delprat, Hoffman, van Gollstein, van Nispen van Sevenaer en de Mi nister van Binnenl. Zakeu. De artt. 65 tot 80 werden goedgekeurd. Op artikel 80, luidende «subsidien aan besturen, maatschappijen en in stellingen, als bijdragen lot de bekostiging van werken ƒ283,935.32" stelde de Heer van Bosse ecne wijziging voor, strekkende om dit artikel in 41 ar tikelen te splitsen, gelijk die op den toelichtenden staat bij het hoofdstuk voorkomen. Nadat over dit voorstel door de Heeren Elout van Soclerwoude van Gollstein, van Bappard van Eek, van Nispen van Sevenaer en den Mi nister van Binnenl. Zaken cenige beschouwingen waren voorgedragen, is die wijziging in- stemming gebragt en met 45 tegen 18 stemmen verworpen. Voortzetting op morgen. Zitting van Dingsdag 5 December. In deze zitting zijn ingekomen twee wets-ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Overijssel. Aan de orde van den dag is de voortzetting der beraadslagingen over hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1855. Bij de behandeling van art. 82 geeft de Heer Godefroi te kennen dat bet daarbij uitgetrokken subsidie op zich zelf geen bezwaar oplevert, maar dat bet in verband staat met de mededcelingen door de Regering gegeven in haar antwoord op het verslag der Kamer over Hoofdstuk III, omtrent de ver klaring der Pruissische Regering betreffende de voortzetting der werken van den spoorweg van Arnhem naar Oberhausen. Spr. zeidedie mededeeling met diep leedwezen vernomen te hebben. Ook de Heer Schimmelpenninek van der Oye betreurt de niet-aansluiting op Pruissiscb grondgebied. De Minister van Binnenl. Zaken zegt, dat de Ned. Begering voldaan heeft aan hare verpligting, die zij bij het tractaat op zich had genomen, en dat zij voornemens is op den door haar ingeslagen weg voort te gaan en de aan sluiting zoo spoedig mogelijk te bevorderen. Artt. 82 en 88 worden daarna zonder stemming aangenomen. De beraadslagingen over de 7dc afdeeling Onderwijsworden geopend. De Heer van Lennep zegt, dat hij uit bet materiële rijk, tot nu toe be handeld, tot het intellectuele overgaande een teeder punt heeft te bespreken. Het is gcene zaakdie opgelost kan worden door geldmaar het betreft het grondwettig bestaande zelfstandigheidde vrije ontwikkeling der Ned. Ilerv. Kerk. In zijne rede zullen zijne R. K. medeleden volstrekt geene ergernis bekomen. Hij rekent veeleer op hunne ondersteuning. De zitting duurt voort. ROTTERDAM2 December. Heden kwamen alhier van Harderwijk over Amsterdam per spoor aan, 21 Afrikaansche militairen uit de dienst onzer O. I. bezittingen herkomstig. Aan boord van het daartoe aan de Willemskade gereedliggende schoonerschip Axim Kapt. J. B. Goossens van den Heer II. van Rijckevorsel overgegaan •zullen zij daarmede n-aar hun vaderland worden teruggevoerdzijnde het het schip bestemd naar St. George de la Mina. Volgens een bcrigt van Zr. M5. Consul te Elscnenr, zijn aldaar den gden November jl. ter reede geankerd 's Lands stoomschepen Amsterdam en Cycloop, derwaarts gezonden tot bevordering van den terugkeer naar Neder land uit de Oostzee van bodems met granen beladen. Den 12dcn zijn door eerstgenoemd stoomschip 6 kofschepen met granen bela den naar Nederland bestemdop sleeptouw genomen en door bet Kattegat gevoerd. Den 15<len is de Cycloopna ontvangen telegrafisch berigt van Zr. M». Consul te Kopenhagen, derwaarts vertrokkenom 3 vaartuigen te slepen, doch aldaar komende, konden door verandering van den wind, die schepen met verscheidene andere, door het Kattegat zeilen. Den 19den zijn door de Cycloop op sleeptouw genomen en tot het vuurschip Frindelen gebragt een Nederl. schoener bestemd naar de Maas met 80 lasten rogge, en een Han- noversch kofschip, insgelijks naar de Maas bestemd, met 40 lasten rogge. UTRECHT, 2 December. Gisteren morgen is hier ter slede, in de Korte Nieuwstraatterwijl men bezig was met het uitgraven van een deel der straat, om er de overdekte goten te leggen, een groote aarden pot van omstreeks 12 duimen diameter gevondendie ten boorde toe met Spaansche matten gevuld was. De aan nemer heeft dien pot dadelijk in hezit genomen. De vinder schijnt echter niet tevredenmet het deel hem toegedachtdaar de pot uit de openbare straat is opgegraven, zal de zaak misschien ook wel uit anderen hoofde lot cenige moeijelijkheden aanleiding geven. [Itr. Cour.) BÜITËMLAMDSCHÊ" "BËiÜGTËM. ENGELAND. LONDEN, 2 December. De London Gazette bevat een besluit, waarbij de uitvoer van lood, nitrate de soda, Portland cement, of ecnig ander artikel, dat gebruikt wordt 'n de bereiding van marine-cementwordt verboden naar alle plaatsen in Europas ten Noorden van Duinkerken gelegen. De Regering heeft bij de Heeren Mac Intosh C°.te Manchester, eene- groote hestelling gedaan van ondoordringbare stoffen voor het leger in de Krim. Ieiler soldaat zal, behalve zijne gewone dekking, een ondoordringbaar laken ontvangendat hem voldoende zal kunnen beschutten. Prins Albert heeft last gegeven, om op zijne kosten voor zijn geheele regement der garde-grenadiers, hetwelk thans in de Krim dient, ten spoe digste jassen van zeehondenvel gereed te maken. De Generaal-Majoor Bentinck, die in den slag van Inkermann ernstig gekwetst werd, is alhier in vrij voldoenden slaat aangekomen, llij is reeds ten gehoore bij de Koningin toegelaten en heeft mede eene langdurige bijeen komst gehad met Lord flardinge. De Luitenant-Kolonel Lord C. Fitzroy, die almede gewond werd, wordt ook ten spoedigste alhier verwacht. De Morning Chronicle meldt, dat de troepen der bondgenoolen in de Krim zeer aan buikloop lijden, terwijl de typhus sterk onder de Turken beerscht. Het blad dringt er dan ook op aan, dal men de Turken naar huis zende, op grond, dat zij tegen het wintersaizoen niet bestand zijn, geen vertrouwen als soldaten meer inboezemen sedert hun lafhartig gedrag in het gevecht bij Ba- laklava, door hunne verregaande onreinheid alles verpesten, en slechts dienen om de gesneuvelden te begraven en de levensmiddelen te verslinden. De Ileer Perkins, zoon van hem, die voor cenige jaren een stoomkanon heeft uitgevonden en in de hoofdstad ten toon gesteld, heeft aan de Regering aangeboden een stoomkanon te leveren, in slaat om een kogel van een ton gewigt tot op eenen afstand van 5 mijlen (ruim lj uur) te werpen. Indien zoodanig kanonzegt hij, gesteld werd in het groote schip van den Heer Brunei van 10,000 tonhetwelk bij den Heer Scott Russell wordt gebouwd, dan moet Sebastopol vernield worden, zonder dat de bondgenooten een man daarbij verliezen. De Hertog van Marlborough heeft last gegeven, om in zijne parken 100 groote herten te dooden en naar de Krim te zenden. Ook de Graaf v. Ellesmere doet zijn snelzeilend jagt vol leeflogt en klcedingstukken baden waarmede het ten spoedigste naar de Krim zal vertrekken. De schade, door het vergaan der Engclsche transportschepen in den laatsten storm in de Zwarte zee geledenwordt op 500,000 begroot. Te Adelaide (Australië) is eene inteekening geopend voor de nagelatene vrouwen en weezen der Britsche soldaten; zij heeft eene som opgebragt van 5,217 6 sh. De Engelsehen zullen thans weldra voor Sebastopol, door middel van den duikertoestcl pogingen in het werk stellen, om de aan den ingang dier haven gezonken Russische schepen weg te ruimen en op deze wijze aan de verbonden vloten het binncnloopen mogelijk te maken. Er zijn hiertoe twee middelen, de duikerklok of het duikerharnas. De duikerklok is eene groote vierkante kast van gegoten ijzer, wier opene zijde naar den grond der zee is gerigt. Daar binnen is ruimte voor 4 personen, die, op banken gezeten, met de kast in de diepte worden afgelaten. Dikke glazen bollen, op verschillende plaatsen in de wanden gezet, verlichten de binnenruimte; eene luchtpomp, aan boord van het schip, van hetwelk de klok wordt nedergelatenvoert door eene buis versche lucht aan. Doch deze toestel kan, omdat zij van een schip moet worden afgelaten hier niet te pas komenmaar moet het duiker- harnas worden gebezigd. Die toestel bestaat uit een kort ijzeren harnas, waterdigt over de borst met een kopstuk met glazen oogenvan waar twee lederen buizen uitgaandoor een van welke de duiker met het vaartuig ge meenschap houdt, terwijl hem door de andere uit eene luchtpomp lucht wordt toegevoerd. Een touw aan het harnas dient om den duiker in de zee af te laten en op te halen. Een paar ijzeren kogels aan de beenen, geven hem zwaarte om te zinken. De duiker is dus veel bewegelijker dan de duikerklok, hij kan op een half uur afstand van de haven het schip verlaten, en op den bodem der zee tot aan de gezonken schepen voortwandelen. Hier moet hij zich ingang binnen de schepen weten te verschaffenzijn de kruidkamers met bruikbaar buskruid gevuld, alsdan heeft hij den eleetrischen geleidraad, dien hij met zich medevoert, slechts daarmede in aanraking te brengen; is er echter geen bruikbaar buskruid in het schip, dan moet hij de noodige materialen tot het doen springen in de schepen brengen. Onderstelt men nu dat ook de Russische vloot duikers heeft en er welligt eene onderzeesche schildwacht de gezonken schepen bewaakt, dan is het wel te begrijpen, dat het nog zoo gemakkelijk niet gaan zalom de gezonken schepen op te ruimen. Donderdag 11. werden op de Theems, eenige mijlen beneden Londen, ongeveer 40 jonge walvisschcn gezien, waarvan sommige 80 voet lang zijn. LI. Maandag is de eerste lading zout afkomstig uit lersche mijnen, van Belfast naar Rotterdam gezonden. FRANKRIJK. PARIJS 3 December. Er hebben verschillende benoemingen en promotiën bij de zeemagt plaats gehad. De Vice-Admiraals Ilamelin en Parceval-Deschènes zijn tot Admiraals bevorderd. De Keizer en de Keizerin hebben Saint-Cloud verlaten en op de Tuile- riën hunnen intrek genomen. Jl. Zaturdag hebben zij op Sainl-CIoud de Koningin-Moeder Maria Christina van Spanje en den Hertog van Rianzarcs ontvangen. De Moniteur van gisteren schrijft, dat een tractaat van alliantie ge sloten is tusschen de gevolmagtigden van Oostenrijk, Frankrijk en Groot- Britlannie.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2