LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 6 DECEMBER. BIMENLAXBSCnE BERIGTEiV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 5 December. Bij besluit van den lsten dezer, heeft Z. M. aan de Commissien uit de Prov. Stalen van Zuid- en Noordbolland, belast rnet bet onderzoek van bet ont worpen reglement voor het Hoogheemraadschap van Rijnland, andermaal mag- tiging verleend, om na het sluiten der Statenvergadering hare werkzaam heden voort te zetten. Uit het eindverslag, omtrent de verliooging van Hoofdstuk V der Staats- begrooting voor 1854. Kosten van den Haarlemmermeer-polder) blijkt o. a. dal van ongeveer 16,500 bunders, behoorende lot den drooggemaakten polder er 11,365 bunders zijn verkocht. Die hebben opgebragt ƒ5,391,350, of gemid deld ruim 474 per bunder. Nog 5135 bunders zijn derhalve onverkocht. Ter bestrijding van de uitgaven voor de uitvoering der werken tot droogma king van hel Haarlemmermeer is vastgesteld bij de wet van 31 Dec. 1843 en bij die van 21 Dec. 1850, te zamen ƒ9,916,344.80; terwijl er thans nog is aangevraagd ƒ120,000. Gisteren zoude aan het Ministerie van Binnenlandscbe Zaken de aanbe steding plaats hebben van het verdiepen en opruimen van ingevloeide bagger specie in de Liede-logt en een gedeelte van den Spaarnwoude dwarslogt, doch aangezien er geene inscbrijvings-biljetten waren ingekomen, had zij gecnen voortgang. Te Oosterwijk bij Gorinchem beeft een vrecsclijk ongeluk plaats gehad. Terwijl eenige kinderen bezig waren rnet koterikwam de zoon van de wed. van Brukom met cenen wagen, met aardappelen, aanrijden; de kinderen stoven uileen, doch een hunner, het twaalfjarig zoontje van diezelfde weduwe ziende, dat zijn koot onder een heg lag, wilde die daar eerst uithalen, geraakte met het hoofd onder den wagen en bleef onrniddelijk op de plaats dood zoodat de eene broeder door den anderen overreden werd. Te Sneek is bet bouwen van een nieuw geslicht tot burgerweeshuis aangenomen voor ƒ57,500 door H. Wouda, aannemer aldaar. Het fossile dier (zie L. C. Nom. 142) waarvan, eenige deelen diep onder de klei nabij Schildwolde zijn opgegravenis bij het onderzoek van Prof. Cl. Mulder gebleken te zijn een hond. Te Maastricht zijn dezer dagen enkele valsche muntstukken van ƒ2.50 in omloop gebragt. dragende de jaartallen 1846 en 1848. Men is den maker nog niet op het spoor. Teylers Godgeleerd Genootschap te Haarlem, heeft de volgende prijs vraag uitgeschreven: Eene volledige, kritisch bewerkte zamenstelling van al datgene, wat door de ontdekkingen van Elandin, Bolta, Layard, Rawlinson enz. en de onderzoekingen van GrotefendTassen en anderenuit de over blijfselen der oude Assyrische, Babylonische en Perzische sleden tot hiertoe is aan 't licht gebragt (zoo noodigdoor enkele af beeldingen opgehelderd) voor zoo ver het kan strekken ter verklaring der oorkonden, en ter bevestiging der geschiedenis van de Schriften des Ouden Verborids. De prijs is een gouden eerepenning, ter innerlijke waarde van ƒ400. De verhandelingen moeten in het Nedcrduilsch Latijn, Fransch, Epgclsch of Hoogduitsch, met eene Nederduitsche Letter, vooral goed en leesbaar ge schreven zijn door eene andere hand dan die van den opsteller. De inzen ding is vóór of op den eersten Januarij 1856 bepaald. Van de dipnst der pakketbooten lusscben Engeland en de Ver. Stalen van Noord-Amerika, waarmede ook de uit bet Rijk afkomstige brieven ver zonden worden, vertrekt elke week op Zaturdag eene stoomboot, beurtelings eene Britsche of eene Amerikaansche, van Liverpool. De Britschc booten varen van Liverpool op Boston, en leggen te Halifax aan. Zij vertrekken den en 23sten December aanstaande en vervolgens om de andere week. De Amerikaansche booten doen de dienst tusschen Liverpool en New-York. Zij vertrekken den lG^sn en 30sten December aanst. en vervolgens om de an dere week. De brieven zijn in beide gevallen hier te lande onderhevig aan eene gedwongene frankering, in bet eerste géval met 80 cents tot Boston, en in het tweede met 40 cents tot Liverpool; doch voor de verzending met de Amerikaansche booten is het noodig, dat dit op het adres worde verzocht. Het vertrek der pakketboot van Liverpool naar Brazilië en Rio de la Plata heeft op den lstvn dezer geen plaats gehad, maar is tot den ÏO1'™ uit- gesteld. 's GRAVENHAGE5 December. Z. M. heeft aan J. Terwindt Azn., op verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeente Pannerden. Z. M. heeft bepaald, dat er van 1 Januarij 1855, zullen zijn één Scherprcgtcr en twee Adsistent-Scherpregters voor de criminele justitie in het geheele koningrijk; terwij! de overige titularissen op wachtgeld zijn gesteld. Z. M. heeft octrooi verleend voor den tijd van 5 jaren, aan L. de Cioix te Amsterdam, op de uitvinding van eene nieuwe wijze om paruiken te ver vaardigen, en voor gelijken tijd aan X. de Sevcrin Stoffels te Haarlem, op de uitvinding van een nieuw waterwerktuig tot droogmaking vat: meeren, enz. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden heeft jl. Woensdag avoud, op het Koninklijk slot te Berlijn, bij gelegenheid der echtverbindtenis van Prins Frederik Karei van Pruissen met Prinses Maria Anna van Anhalt-Dessau, uit handen van Z. M. den Koning van Pruissen, de keten der Orde van den Zwarten Adelaar ontvangen. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. De algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. kerk, heeft zich den 25stcn ]Vov. naar een der vertrekken van de Kloosterkerk alhier begeven, ter bezigliging van de autogropha der Slatenvertaling des Bijbels en de hande lingen der Synode, te Dordrecht in de jaren 1618 en 1619. Men vindt aldaar in eene kist de eerste drukproeven der Statenoverzetting met de ge schrevene corrigenda, in folio, met hoornen banden, en in eene andere de afschriften der handelingen van de genoemde Synode, mede in folio en iri hoornen banden. Bij onderzoek werd alles goed bewaard, beveiligd voor schade en goed leesbaar bevonden. De Heer Rcgouw en een zijner kinderen zijn overleden, tengevolge van het springen van het vaatje buskruid, (zie ons vorig nommer.) liet vol gende schijnt hel ongeluk veroorzaakt te hebben; Regouw, had in den voor middag zijn zoon Franciscus verzocht, om het op den zolder geborgen en behoorlijk verzorgde buskruid af te halen, met het doel, om een gedeelte daarvan te droogen. Dit is werkelijk geschied. Regouw bezig zijnde, is het jongste kind, waarschijnlijk in hel bezit zijnde van lucifers, te digt bij het bord, waarop zich bet kruid bevond, gekomen, toen de ontploffing plaats had. De zoon, die zich in het aangrenzend v.erlrek bevond, en, zoo men zegt, bezig was een overtrek om een geweer te doen, is niet gekwetst. Boven het vernielde vertrek bevonden zich een achttal werklieden, die geen letsel hebben bekomen. Den 18den dezer zal alhier weder examen gehouden worden van solli citanten voor de dienst der telegraaf in ons land, ten einde deze als telc- grafistenleerlingen in het volgende jaar in dienst te nemen, en verder lot ambtenaren voor de telegrafie op te leiden. Uit onderscheidene oorden des lands hebben zich personen aangemeld, onder welke weder eenige hulp onderwijzers. De afdeeling van bet Metalen Kruis alhier, in aanmerking nemende de vele behoeftigen, die met het Metalen kruis begiftigd zijn, heeft, bij de duurte der levensbehoeften, aan vele hunner gratificatiën doen geworden; hoewel de middelen niet toestaan om dit anders dan voor één maal te doen zoo verdient die ondersleuning toch allczins op prijs te worden gesteld. Met het afleveren van aardappelen tegen verminderden prijs, wordt op de Ilooikade alhier geregeld voortgegaan en hebben er reeds in de afgeloopen 6 weken ruim 3000 minvermogenden gebruik van gemaakt. De kwaliteit dier aardappelen laat wijders niets te wenschen over. Troeerfe BCeiiner iter Stnti'n.tii'ni'm rit. Vervolg van de Zitting van Zaturdag 2 December. De onder-artdvelen 1 49 van artikel 1 behoorende tot de lslc en 2lle af deeling «kosten van het departement" en «kosten van het bestuur der pro vinciën" zijn achtereenvolgens goedgekeurd. Bij de behandeling van de afdeeling «nationale militie en schutterijen" hebben de Hoeren Gevers van Endegeest, Storm van 's Gravesande, Sloet tot Oldhuis en Schirnineipenninck van der Oye eenige bedenkingen voorgedragen, op welke de Minister van Binneul. Zaken antwoordde, waarna de onder-arli- len 50 en 51 werden goedgekeurd. Over de 4lle afdeeling «medische politie" hebben het woord gevoerd de Ileeren de Poorter, Gevers van Endegeesl, Eloul van Soelerwoude, Dommer van Poldersveldtvan Nispen van Sevenaer en de Ministers van Binneul. Za- ken en van Justitie. De daartoe behooorende onder-artikelen 52 tot 56 wer den daarna goedgekeurd. Op aanstaanden Maandag voortzetting.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1