zaal binnentrad werd zij met den levendigeu kreet van Leve Isabella be groet, vooral echter uit de stalles (in Spanje bestaat het geheele parterre uit stalles). Daarna speelde liet orkest eene hymne en ging de voorstelling voort. Er werd gedanst en die dans beviel het publiek van den derden rang dus danig, dat liet luide toejuichte; toen stonden echter de toeschouwers in de stalles en loges op, en riepen luide dat het, gelijk in de meeste residentien, verboden is om in tegenwoordigheid der Koningin of van den regercnden Vorst, te applaudisseren. Die opmerking stuitte de toeschouwers van den derden rang tegen de borst en werd door hen beantwoord met den kreet van Leve EspartereLeve de volles-souvereiniteitEenige half beschonken miliciens gingen nog verder en schreeuwden, Weg met de Koningin! Den dood aan de Koningin! Twee hunner werden wel is waar dadelijk in hech tenis genomen, maar de Koningin had de marteling ondergaan van dit geheele tooneel van wanorde te moeten bijwonen. Bij deze gelegenheid heeft de Koningin een langdurig gesprek gehad met Lord Howden, den Engelschen Gezant, waarin deze H. M. verzekerd heeft van de opregle genegenheid zijner Begering ten haren opzigte, terwijl de Koningin den Gezant verklaarde, dat zij overtuigd was van in Groot-Brit- tannie een harer beste bondgcnooten te bezitten. Volgens brieven uit Madrid moet de invloed van den Hertog der Over winning in den laatsten tijd zeer verminderd zijn, vooral bij de hoogere klasse der bevolking. Het getal kiesgeregtigden bedraagt 637,500waarvan 437,500, dus ruim j twee derden, aan de jongste verkiezingen voor de Cortes hebben deelgenomen. Er zijn tegenwoordig in Spanje 71G vrouwenkloosters, bewoond door 7519 personen. IT1LÏE, R051E, 22 November. De Paus heeft den primaat van Hongarye den Kardinaals-hoed overhandigd en voorts verscheidene Prelaten tot Bisschoppen benoemd. Reeds zijn alhier, volgens de laatste berigten, 58 Kardinalen, Aarts bisschoppen en Bisschoppen uit het buitenland aangekomen lot bijwoning der op handen zijnde plegtigheid. Voorts is er een geheim Consistorie gehouden, waarin echter de Paus omtrent het bekende leerstuk zich niet heeft verklaard; doch op den 8steD De cember zal er een bul worden gelezen wier lezing meer dan een uur zal durenin die bul moet de beslissing van dat leerstuk voorkomenwelk ge deelte de Paus dan zelf zou voorlezen. S»iatTS§§ET5ï. BERLIJN, 27 November. De Oesterr. Corr. meldt, dat het additionele artikel tot het verdrag van 20 April, gisteren namiddag ten 2 ure door den Minister v. Buol en den Pruissisehen Gezant v. Arnim is onderteekend. Men hoopt, dat de bondsver gadering bijna eenparig het besluit zal nemen om tot het verdrag toe te treden. Prins Adalbert van PrnissenAdmiraal der Pruissische vloot, is aan den Jahde-boezem aangekomen, om maatregelen te nemen betreffende den aanleg der oorlogshaven aldaar. Uit Stokholm wordt gemeld dat de aldaar overleden Lord Dudley Stuart, bij testament, 1000 aan de Poolsche uitgewekenen heeft vermaakt. OOiTENEfJK. AVEENEN, 25 November. De Gezanten der Wcstersche Mogendheden hebben eene nota hunner Re geringen overhandigd van 10 Nov., waarin zij te kennen geven, dat de vier waarborgs-punlen haar niet meer voldoende voorkomen en zij eene uitbrei ding daarvan wenschelijk achten. Naar men verzekert, zijn dezer dagen op de staatsdrukkerij vertalingen van het Oostenrijksche volkslied in al de gebruikelijke talen des Keizerrijks gedrukt. De Generaal v. Hess moet zich dezer dagen naar het leger begeven. Zijn vertrek wordt verhaast door het besluit van den Oostenrijkschen Generaal Coroniniom een eindwegs terug te trekkenten einde Omer-Pacha gele genheid te geven, om zich met eenige strijdkrachten lusschen de Serelh en de Pruth te vestigen en de Russen in Bessarabie daadwerkelijk te bedreigen. Wegens sterken ijsgang heeft de scheepvaart op den Donau reeds moeten gestaakt worden. In geen geval zullen vrachtgoederen meer ten uitvoer aan genomen worden. RVSLAN 15. Vorst Menzikoff meldt van den 18den des avonds, het volgende: De ver schrikkelijke storm, die op den 14dcn in de Zwarte zee woedde, heeft de vijandelijke vloten veel meer benadeeld dan aanvankelijk was verondersteld. Een aantal transport-oorlogschepen werd op de kust geworpen; vele daarvan zijn geheel vernield. Het verlies der bondgenoolen vloten bedraagt ongeveer 25 bodems. Bovendien zag men in volle zee verseheidene Fransche en Engel- sche linieschependie aanmerkelijke schade hadden bekomen. Voor Sebastopol zijn de belegeringswerken gestaakt. Het vuur verminderde van lieverlede cn had heden bijna geheel opgehouden. Volgens berigten uit Petersburg wordt daar een gerelrancheerd kamp gevormd, dat groot genoeg zal zijn om 200,000 man te kunnen bevatten, terwijl met den mcesten ijver aan de versterkingswerken der stad wordt ge arbeid. De cbolera is er nog hevig aan het woeden. Er waren vredelievende geruchten in omloop geweest, daar de Keizer aan verscheidene hooggeplaatste personen zou verklaard hebbendat hij bereid was om alle voorstellen aan te nemenwelke slechts eenigzins met de eer bestaanbaar waren. Te Petersburg wordt het verlies aan manschappen in Sebastopol zelf, sedert den aanvang van het bombardement, gemiddeld berekend op 100 per dag (de gewonden niet daaronder begrepen). Na den slag bij Irikerman hebben de twee Russische Grootvorsten de Krim verlaten, en zijn naar het hoofdkwartier van Generaal Gortschakoff teruggekeerd. Het gerucht, dat de Czaar zelf zijn leger in het zuiden en ook dat in de Krim zal bezoeken, wordt herhaald cn vindt veel geloof. -Het 30,000 man sterke Russische legerkorps, dat, gedurende de aan wezigheid van het Engelsch Fransche eskader in de Oostzee, Reval en de naburige kuststreken bewaakte, is reeds naar Polen opgerukt. De bezetting van Odessa, welke uit 18,000 man beslaat, heeft in last om naar Sebastopol op te rukken ter versterking van het leger. Generaal Annenkof moet slechts een Luitenant in die stad hebben achtergelatenom er het hevel op zich te nemen, en is zelf naar de Krim vertrokken. De Russen hebben een effectief leger van 80,000 man op de been, om den verwachteu aanval in Bessarabie tegen te gaan. 'fflTK KÏG. Bij een besluit der Regering van Wallachye is dezer dagen de uitvoer van granen lot aan het aanstaande voorjaar geheel vrijgesteld. Volgens berigten uit Konstantinopel van den IC™ dezer, was Prins Napoleon van zijne ziekte hersteld; er kwamen gedurig Fransche en Engelsche schepen, die met materieel en troepen naar de Krim bestemd waren, daar aan; eenige derzelve waren echter in de Dardanellen gestrand. Het berigt van een gevecht tusschen de Russen en de Turken in de Dobroetscha wordt bevestigd. De strijd had plaats niet ver van Matchinen was een gevolg der ontmoeting van twee sterke patrouilles. Het gevecht eindigde met den aflogt van beide partijen, nadat de Russen de rieten hut ten hunner voorposten hadden in brand gestoken, waarvan men de vlammen te Ibraïla zien kon. De Dobroetscha is thans door de Russen gansch ontruimd. De troepen voor Sebastopol nemen de beste maatregelen om zich voor de koude te beveiligen. Men weet er de tenten zoo in te rigten, dat zij even gerijfelijk zijn als huizen; te dien einde trekken onze soldaten muren van steen tot zekere hoogte op, en dan maken zij van de tent het dak der woning; in dezelve wordt een schoorsteen aangebragt. In een paar dagen kan elke tent op die wijze worden ingcrigt. Steen is er in grooten overvloed te vindenal onze soldalen zijn metselaars geworden en verrigten dat werk zeer spoedig. De Russische regementen daarentegen, die per post van Pere- cop gekomen waren en in de vaste verwachting der zegede benoodigdhe- den voor een kampement niet medegebragt hadden, moesten na hunne bloe dige nederlage bij Inkermann aan alles gebrek lijdenzij hadden geen tenten geen levensmiddelengeen fourage. Het is dan ook ligt te begrijpendat er in de 10 eerste dagen na dien slag niets weder door hen ondernomen is. Het Engelsche schip the Queen of the Sorethis met 1200 man te Balaklava aangekomen. Deze troepen zijn onmiddelijk na liunne landing naar het belegeringscorps voor Sebastopol gezonden. Het berigt, dat aan Omer Pacha bevel is gezonden, om zijne operatien tegen Bessarabie te schorsen, bevesligt zich. Hij heeft daarentegen bevel ont vangenorn onverwijld 20,000 man naar Balaklava te zenden. Het Journ. de Const, meldt, dat behalve de reeds gezonden verster king van 40,000 man, eerlang nog 10,000 man Turken naar de Krim zullen worden ingescheept. De kozakken, welke zich nog in de Dobroedscha be vonden, zijn daaruit verjaagd. Het leger in Azie blijft werkeloos; gedurende de maand October was de gezondheidstoestand verbeterd, er werden toebereid selen gemaakt om in het veld te overwinteren. 22 transportschepen zijn dezer dagen door de Dardanellen gestoomd. Volgens berigten uit Konstantinopel van den 15(len dezer, heeft een zware orkaan op de Zwarte zee gewoed. Van twee op strand geworpen Fransche schepen Henri IV en Plutois de bemanning behouden gebleven. De orkaan heeft zich niet tot de Middellandsche zee uitgestrekt; dien ten gevolge zetteden de talrijke schepen met versterkingen en proviand hunne reis gelukkig voort. Uit de Krim is de tijding ontvangen van het sneuvelen des Russischen Generaals Kutusoff. In Sebastopol werden bij voortduring de huizen gebarricadeerd en van schietgaten voorzien. De bezetting maakte toebereidselen om naar de noorder forten af te trekken, en had twee schipbruggen gelegd. Waarde Landgenooten De visscherlieden cn vele anderen uit den geringen stand in deze gemeente verkeeren in een allertreurigsten toestand, niet alleen door den hoogst treu- rigen gang der haringvisscherijmaar vooral door de sedert geruimen tijd hier heerschende zenuwzinkingkoortsenwordende het aantal zieken heden nog op ruim 200 begroot. De armoede en ellende is thans onder die onge- lukkigen ten top gestegen. De kustvisscherij staat geheel stil door gebrek aan de noodige manschappen, en van de visscherlieden die ten haring varen zijn ook door ziekte velen verhinderd om naar zee te gaan. Eene Commissie heeft zich hier vereenigd, bestaande uit de Ondergeteekendenom eene Collecte alhier te houden, maar de opbrengst, hoewel aanzienlijk, is toch te gering om aan dat groot aantal zieken de noodige ondersteuning te kun nen verschaffen, en daarom nernen zij de vrijheid zich tot u te wenden, met het oog op Hem, den Bestuurder der harten, om iets voor die ongeluk- kigen te vragenhoe gering het ook zijn mogeen zullen de ingekomen liefdegiften door hen met dankbaarheid ontvangen en van den goeden ont vangst daarvan in deze Courant opgave gedaan worden. De Wei-Edele Heer A. LIBRECHT LEZWYN te Leydenen ook de Redactie van deze Courant heeft zich wel willen belasten met het ontvangen en overzenden der Giften. J. C. de VIJVER, PrediltantM. SCHAAP, L. VOOYS, J. SCHADDÉ van DOORN, Jk van DUYN, G. van STAVEREN, Jk PARLEVLIET, G. VERDOES, D. TAAT en P. S. MEERBURG. Katwijk aan Zee, 27 November 1854. Namens de Commissie voornoemd, G. VELDMANN.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3