van het netvlies en bij gevolg storing van liet gezigt was ontslaan. Na afloop hiervan werd de vergadering gesloten. De alhier vervaardigde schilderij, voorstellende Kenau Hasselaar op de wallen van Haarlemen bestemd tot een geschenk aan deze stadis per spoortrein van 4£ ure Vrijdag 11. naar Haarlem vervoerd. Hierbij had de toevallige omstandigheid plaatsdat de trein werd getrokken door de locomo tief Kenau Hasselaar, die gedurende cene week geene dienst had gedaan. Nadat de schilderijonder toezigt van den Heer J. Egenberger en de leiding van den Stads-Architect, ontrold, opgespannen, omlijst en ter bestemder plaats in de balie van het Raadhuis was geplaatst, is zij Zaturdag aan Burgemeester en Wethouders aangeboden. De Heer Fodor, lid van den raad van bestuur der koninkl. academie voor beeldende kunsten, daartoe van hier overgekomen, deed die aanbieding namens den afwezigen schenkerden fleer Thomas Wil son die zich buitenslands bevindt. tot vervoer van troepen gehuurd. AVeder heeft zich eene sterke afdeeüng der garde op weg begevenom zich te Portsmouth, aan boord van de Royal Albertvan 121 stukken, het toekomstige vlaggesehip van Sir Edm. Lyons in te schepen. Ook zullen zich aan boord hiervan begeven, 1226 Officieren en manschappen van verschillende bataillons en 120 mineurs en sappeurs, te zamen 1346 man. De verdere be manning van dit stoomschip bestaat uit 800 matrozenen daar het morgen of overmorgen zal vertrekken, hoopt men, dat het reeds in het begin van De cember te Balaklava zal aankomen. Het transportschip Esk zal almede mor gen van Portsmouth vertrekkende Ilolyrood en Manilla zullen alleen win- terkleedingstukken en krijgsbehoeften innemen» Ook hebben nog het 7de bataillon artillerie en de 2dc compagnie sappeurs cn mineurs bevel ontvangen zich naar de Krim in te schepen. Laatstgemelden zijn naauwelijks van Bomarsund alhier teruggekomen. Het 22ste regemenf vertrekt naar Corfu, waarbij zich 500 a 600 man van de bezetting te Edinburg zullen voegen. Alles te zamen genomenzijn echter al die troepenverzendin gen nog verre van voldoende voor den tegenwoordigen drang der omstandig heden zoodat men spoedig van meer omvattende maatregelen der Regering zal vernemen. Miss Nightingale, die zich met een aantal vrouwen naar het hospitaal te Scutari heeft begeven, om aldaar de gewonden en zieken te verplegen, heeft doen weten dat aldaar groote behoefte bestaat aan pluksel en oud linnen weshalve zij een ieder dringend verzoekt om die stof, die de admiraliteit reeds op zich genomen heeft kosteloos naar Scutari te vervoeren, voor bovengenoemd einde wel te willen afzonderen. De Regering van Canada heeft besloten 20,000 over te zenden aan het Patriotic Fund, voor de helft voor de weduwen en weezen van de Engelsche soldalen en de andere helft voor de Fransche in den slag bij de Alma gesneuveld. Donderdag 11. is het naar Konstaritinopel bestemde schip Mary Graham hetwelk nabij Sunderland voor anker lag gereed om uit te zeilendoor een plotseling opgekomen storm op strand geworpen en verbrijzeld, bij welk on geluk van de 24 man ekwipage slechts 1 is gered. De conducteurs der omnibussen en cabriolets te Glasgow hebben beslo ten des Zondags niet te werken. Te Liverpool is zooveel sneeuw gevallenals men zich in jaren niet herinnert. De New-Eraeen schip met landverhuizers van Bremen naar New-York is vergaan. A'an de 400 passagiers werden niet meer dan 155 gered. FHANUKSJ EL. PARIJS 26 November. De Moniteur bevat een nieuw besluit, waarbij de Keizer, in aanmerking nemende, dat belooningen, op den dag van een veldslag gegeven de waarde van die onderscheidingen verhoogen, den Generaal Canrobert magtigt om Rid derorden te verleenen van den graad van Officier en van dien van Ridder van het Legioen van Eer als ook de militaire medaille. De weigering van Keizer Napoleon om aan den Heer Soulé, vertegen woordiger der Noord-Amerikaansche Unie bij het Spaansche Hof, den doortogt door Frankrijk te vergunnen, heeft te Washington een diepen indruk te weeg gebragt. De Senaat en het AVetgevend Ligchaam zijn tegen den 12dl!n Dec. e. k. bijeengeroepen. Er heeft bij den Heer Fould een groot diner plaats gehad, ter eere van Lord Palmerston. Men verzekert, dat die Staatsman den Keizer lieeft aange raden meer prikkel te geven aan den nationalen geest in Frankrijkhet door Lord Palmerston daartoe aangewezen middel moet daarin bestaan, dat er meer speling gelaten worde aan de uitdrukking der openbare meening en aan de vrijheid van de drukpers. De Regering gaat voort versterkingen naar de Krim te zenden. De Generaal Herbillon heeft bevel ontvangen zich met zijne brigade, die te Rouaan gestat ion neerd is, voor het vertrek gereed te maken. De Engelschen zenden twee regementen van Malta naar het leger voor Sebastopol, alsmede krijgsbehoeften uit het arsenaal aldaar. Men zegt ook, dat eenige duizend man Fransche troepen Omer-Pacha in zijne operatien tegen Bessarabie zullen ondersteunenook alzoo men zegtomdat men van deze gelegenheid gebruik wil maken, om Fransche troepen naar de Donau-Vorslendommen te zenden. Behalve tol het zenden van troepen naar de Krimheeft de Regering ook maatregelen genomen tot versterking van de bemanning der schepen van de Fransche eskaders. Naar gelang ziekte, vermocijenis of gevechten onvol- lalligheid op een der schepen veroorzakenwordt zulks óf door van de ge wapende schepen en transport-vaartuigen genomen manschappen, óf door tot dat einde van Toulon gezondene aangevuld. Te Parijs is overleden de Barones Salomon de Rothschild, behuwdmoeder van den Baron James de Rothschild; haar verlies zal de armen, wier wel doenster zij was, zwaar treffen. Hel bestuur der Parijsche wereldtentoonstelling had vroeger bepaald, dat de daarvoor buiten 's lands werkzame commissien vóór den 30sten dezer maand opgaven moesten doen van de kunstenaarswelke uit haar land voor werpen voor de tentoonstelling van schoone kunsten wilden inzenden. Deze termijn is thans tot den 20slc" December eerstkomende verlengd. Uit Marseille zijn 60,000 gevoerde slopkousen voar het leger in het Oosten verzonden. Te Eu worden thans voor de Regering vervaardigd 9000 kisten beschuit, wegende te zarnen 500,000 kilos. Uit Alexandria wordt van den 12den gemeld, dat de Onder-Koning nieuwe hulptroepen naar Konstantinopel heeft gezonden. De Koningin Maria Christina is alhier aangekomen en heeft zich regtstreelis naar de Malmaison begeven, waar zij zeer stil en ingetogen zal leven. De op het eiland Aix gevangen gehouden wordende Russische Officie ren zullen van daar vertrekken en zich voorloopig te EvreuxAngers of Besancon vestigen. Te Cherbourg zal een bronzen ruiterstandbeeld van Napoleon I worden opgerigt. SPAIJE. MADRID, 22 November. De handkus ten Ilove, bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin, op 19 dezer, was zeer schitterend. Meer dan 500 Officieren van de nalio- tionale garde waren er bij tegenwoordig. Het feestmaaldoor de Koningin gegeven, was bijzonder prachtig. De Fransche Gezant was ter regterzijde van de Koningin gezeten. Ten 11 nre begaf de Koningin zich naar den Kon. schouwburg. Het vol gende betreurenswaardige geval deed zich daarbij voor: Toen de Koningin de BUITENLANDSCHE BERSGTEN. SS E 1L G S3» BPvUSSEL, 26 November. De Kamer heeft de voorgestelde wetsbepalingen tot bevordering der volks voeding, en met name het verbod van den uitvoer van aardappelen, tarwe en rogge aangenomen. De Minister van Finantien heeft bekend gemaakt, dat, op aanvrage van de Regering der Nederlanden, de hoeveelheid versche visch, welke dit jaar langs het douane-bureau van AVest-wezel zal toegelaten worden, tegen ver minderd regt, krachtens art. 19 van het handelsverdrag van 20 Sept. 1851 met 25,000 kilo's is vermeerderd. Die vermeerdering bestaat uit 15,000 kilo's voor het bureau van Gent en uit 10,000 kilo's voor bet bureau van Ostende. De Baron de Stassart heeft aan de Fransche Academie eene som van 10,000 fr. vermaakt tot het vaststellen van eenen prijs van 3000 fr., alle 6 jaren toe te kennen aan de beste lofrede op een zedekundigen schrijver, door die Academie aan te wijzen. Te Ostende zijn 3 Russische Officieren en 3 soldaten derzelfde natie, als krijgsgevangenen, aangekomen, om aldaar tegen een gelijk getal Engel sche gevangenen uitgewisseld te worden. ENGELAND. LONDEN, 25 November. De Schoul-bij-Nacht Bruce, thans Bevelhebber van de Brilsche zeemagt op Afrika's westkust, is benoemd tot dezelfde betrekking in de Noordelijke IJszee, ter vervanging van den Schout-bij-Nacht Price, die voor Pctropolowski den dood vond. Lord Raglan is bevorderd tot A'eldmaarschalk. Dezelfde onderscheiding zal ook te beurt vallen aan Lord Hardinge, Cambremere, Sealon en Gough. De Bath-Orde zal worden geschonken aan al de Divisie-Generaals en enkele Brigade-Generaals van het expeditie-leger. Lord Raglan stamt af nit het huis van Somerset, een der oudste ge slachten van Engeland. Hij is de jongste zoon van den vijfden Hertog van Beaufort en geboren in September 1788. Op 16-jarigen leeftijd was hij Vaan drig, op 20-jarigen Kapitein. Hij vocht in al de veldslagen in Spanje mede en ontving bij Bnsaco eene zware wonde. Nog geen 20 jaren oud, bezat hij reeds het vertrouwen van den Hertog van Wellington. Hij werd diens Adjudant en Secretaris. In 1811 werd bij tot Majoor en een jaar later tot Kolonel be vorderd. In 1814 huwde hij eene dochter van Lord Mornington en werd daardoor neef van AVellington. Toen Napoleon Elba verlaten hadkeerde Lord R.aglan naar het vasteland terug en verloor te Waterloo zijn regterarm. In de dépêches van den Hertog van AVellington wordt hij herhaaldelijk met lof genoemd en na den slag van AVaterloo bevorderd tot Kolonel, Adjudant van den Prins-Regent. In de volgende jaren werkte hij bij het Dep. van Oorlog. Als Parlements lid trad hij bijna nimmer als spreker op en stemde steeds met de Torys. In 1838 werd hij bevorderd tol Luit.-Generaal en na AVellinglon's dood tot Groot meester der artillerie, met welke waardigheid hij als Baron Raglan den Pairsrang ontving. Behalve hem zijn er nu nog maar twee Engelsche Maarschalken, Prins Albert en Koning Leopold van België. De Observer meldt, dat het leger van Lord Raglan binnen 3 weken tot op 36,000 man zal gebragt worden. Het Parlement zal 1 Januarij bijeenkomen. De Regering heeft eene groote Bremer stoomboot van 1600 tonncnlast

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2