LEYDSCHE COURANT# 1834. WOENSDAG, 29 NOVEMBER. U BIMEXLAKDSCHE BERIGTEJL De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nemmers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag Avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag koint X LEYDEN 28 November. Van eene bevoegde en geachte band ontvangen wij de volgende regelen die wij hier gaarne eene plaats verleerien. Eergisteren morgen is al hier, in den ouderdom van ruim 80 jaren, kalm cn zacht ontslapen de rustende Hoogleeraar Matlhijs Siegenbeek. Een lang zaam verval van krachten maakte een einde aan zijn werkzaam leven, waarvan deze stad cn vooral de hier gevestigde hoogeschool meer dan eene balvc eeuw bet tooneel is geweest. Wat al herinneringen op het gebied van wetenschap en letterkunde, van hoogeschool en kerk, van onderwijs en volksverlichting, tan maatschappelijk en gezellig verkeer, zijn er niet aan de geschiedenis van dal leven verbonden, van hel oogenhlik, dat hij in den jeugdigen leeftijd van 23 jaren als Hoogleeraar optradom in den nieuw opgerigten leerstoel voor de vaderlandsche letterkunde en welsprekendheid 7.ijne veelbelovende roeping te aanvaarden, tot op het tijdstip toen (ten jarel847)*) de nog wakkere grijsaard zijne feestrede uitsprak ter gedachtenis aan de 50-jarige waarneming tan het hem toevertrouwde arnbt. Het is hier de plaats niet om in eene opzettelijke beschouwing te treden van de vele en groote diensten, door Siegenbeek aan onze moedertaal en hare grondige be oefening bewezen, of van hetgeen bij ter aankweeking en bevordering der Nederlandsche letterkunde, of ter opheldering van de geschiedenis des Vader lands beeft verrigt; en evenmin ware bet gepast bier uit te weiden over zijne verdiensten als kanselredenaar, over zijne langdurige en vruchtbare werkzaamheid in de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde, waarvan hij 25 jaren lang Voorzitter was, of van het nut dat bij als Schoolopziener, als openbaar spreker bij talrijke gelegenheden, cn in zoovele andere opzigten beeft geslicht. Allen die hem in zijne arbeidzame loopbaan hebben gekend, zullen getuigen van hetgeen bij in zoovele verschillende betrekkingen is geweest, en eene lange rij van geschriften is daar, die de gedenkteekenen bevat van zijne onvermoeide vlijt, van zijn rusleloozen ijver en veelzijdige bekwaamheid. Eerlang het is met grond te verwachten zal dit alles door eene bevoegde hand behoorlijk in het licht worden gesteld, en eene geregelde beschrijving van Siegenbeeks leven met eene onpartijdige waarde ring zijner verdiensten onze letterkunde verrijken. Doch inlusschen achtten wij het een duren pligtreeds thans het berigt van zijn overlijden in dit dagblad te doen vergezeld gaan van een enkel woord van welverdiende hulde aan de nagedachtenis van den man, die om de vruchten van zijn werkzaam leven zoozeer geëerd en hooggeschat, en tevens om de beminlijkc eigen schappen van zijn hart zoo algemeen geliefd werd. Zijn naam zal bij allen, die hem kenden, in zegenend aandenken blijven, en in de jaarboeken van de taal, letteren cn geschiedenis des Vaderlands altijd met ecre vermeld staan. Donderdag den 30stcn dezer, des morgens ten 11 ure, zal aan zijn stof felijk overschot, op de begraafplaats hier ter stede, de laatste eer worden bewezen. Zijne assche ruste in vrede LI. Zaturdag nacht ontdekte men brand in de fabriek van de Ileeren Gebr. van Wijk en O'.in de Vestestraat, die echter door spoedig aangebragte hulp weldra was gebluscht. Slechts eene der onverwijld aangerukte spuiten, die van de HU. J. C. Zaalberg en Zoon, is in werking geweest. De schade is gelukkig zeer gering. In den avond van den 24stcn dezer, omstreeks 6^ ure is te Aarlander- veen eene geheel op zich zelve in de Droogmakerij Westzijde staande Bouw manswoning, toebehoorende aan den bouwman P. Kempen, met hooi- en korenberg en 4 korenschelven gansch afgebrand. De brand schijnt ontstaan door houtskool, dat hij den oven, waarin gebakken was, op den grond lag. De huisgenooten ontdekten den brand pas, toen de schuur met 5 paarden, reeds bijna instortte en zich aan den stal in de woning, waarin 41 koeijen had medegedeeld. Die koeijen zijn echter nog behouden. De brand nam zoo zeer toe, dat ter naauwernood 2 kinderen, die reeds te bed lagen zijn gered. De 5 paarden, meubelen, bouwgereedschappen en de aanzienlijke oogst, zijn geheel verbrand. Drie spuiten dier gemeente zijn in werking ge bragt, zijnde er ook eene van Zwammerdam aanwezig geweest. De brand was echter zoo hevig en algemeen, dat aan blusschechoe ijverig ook tot 3 ure in den morgen beproefd, niet te denken viel. De woning was tegen Zie L. Court 24 Sept. 1847. brandschade verzekerd, overigens niet, zoodat genoemde bouwman eene be rekende schade van 7 a ƒ8000 heeft. Zaturdag II. is van Gouda naar Utrecht vertrokken eene locomotief met verscheidene wagens, waarvan sommige met bout waren geladen, terwijl zich in andere werklieden bevonden. De overlogt is in zeer korten lijd goed vol bragt. Op de vergadering van de maatschappij ter bevordering der tabakscul tuur te Rhenen gehouden, is besloten verschillende monsters inlandsche tabak naar de Parijsche tentoonstelling te zenden. Te Wolvega heeft de aanbesteding plaats gehad van bet aanleggen van kunstwegen in de gemeente Weststellingwerf (het eerste of westelijk gedeelte). Vooiloopig is bet werk gegund aan den Heer S. J. de Boer, te Lemmer voor ƒ74,300. Te Groningen kan de cholera als geweken beschouwd worden. In de afgeloopene week werden te Londen 71 schepen naar Australië beladen, waaronder 10 Nederlandsche. 's GRAVENHAGE, 28 November. Z. M. heeft den Kapitein bij bet wapen der genie en sapeurs van het Oost-Indisch leger J. van Staveren, benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft Mr. L. Beens, op verzoek eervol ontslagen als Notaris te Breda, en in zijne plaats benoemd F. G. J. Beens, Cand.-Notaris. De Minister van Koloniën zal morgen en die van Financiën Vrijdag, geen gehoor verlecnen. T'ioeede SSnmer der Stetten-fSenernat. Vervolg van de Zitting van Zaturdag 25 November. De behandeling van Hoofdstuk II Ilooge Collegien van Staat en Kabinet des Koningsis gevorderd tot de 3^e afdeeling. De artikelen 1 tot en met 12 zijn onveranderd aangenomenmet uitzon dering van art. 5, kosten, vallende op de stenographic" dat op 12,000 voorgesteld, inct ƒ800 vermeerderd en alzoo tot ƒ12,860 gebragt is. De beraadslagingen zullen op a. s. Maandag ten 11 ure worden voortgezet. Zitting van Maandag 27 November. In deze zitting is Hoofdstuk II Ilooge Collegien van Slaat en het Ka binet des Koningswaarvan bet eindcijfer, ten gevolge van de verhooging (kosten voor de stenographie) met 800 door den Minister van Finantien II. Zaturdag daarin gebragt, nu is ƒ540,636, met algemcene (65) stemmen aangenomen. Aan de algemeene beraadslagingen over Hoofdstuk III BuitenlZaken) hebben deel genomen de Heercn Thorhccke, Zvlker, Sander, Dommer van Poldersveldt, van Heiden Reinestcin, Dirks, van Gollstein, van Nispen van Sevenaor, Ter Bruggen Hugenholtz, van Hoëvcll en de Minister van Buiten!. Zaken, waarbij de Minister in eene uitgebreide rede bespreekt: 1°. de quaestie van vertrouwenin deze beraadslagingen ten opzigle van zijn departement behandelt; 2°. het cijfer der begrooling voor Buitenl. Zaken, en 3°. eenige bepaaldelijk gedane vragen beantwoordt. Voortzetting op morgen. Zitting van Dings dag 28 November. O O O Voortzetting der algemeene beraadslagingen over Hoofdst. III Buitenl. Zaken). De 1111. Thorbecke, Rochussen en Sloct tot Oldhuis voeren het woord. De zitting duurt voort. AMSTERDAM, 27 November. Eergisteren had weder eene openbare vergadering van de Koninkl. Academie vari Wetenschappen plaats. Zij werd bijgewoond door de HH. T. van Geuns, F. J. Stamkart, A. A. Sebastian, P. Hatting, P. J. I. de Fremery, F. C. Don ders, F. Dozy, II. J. llalbertsrna, R. Lohalto, W. Vrolik, J. G. S. van Breda, G. Vrolik, Voorhelm Schneevoogt. De Voorzitter las het rapport voor van do till. v. d. Hoeven en Schlegel over de verhandeling van den Heer Bleeker te Batavia, over de visschen in van Diemensland, waarin geconcludeerd werd tot opname in de verhandelingen der Akadernic. De Heer Loballo las bet met den Heer Stamkart opgemaakte rapport over het wiskundige werk van den Heer Badon Ghyben. Er werd besloten tot opneming van het werk in de werken der Akademie. De Heer Halting sprak over de bron der stikstof voor de planten, naar aanleiding van waarnemingen, door spr. met Dr. Gunning in den afgeloopen zomer te Utrecht gedaan. De Heer Donders sprak over de polsbeweging in de aderen van het netvlies, 2 jaren geleden door Dr. van Tricht, te Utrecht ontdekt, en gaf nog eene mcdedeeling over een hem voor gekomen geval van wijziging van het pigment des oogs, waaruit verdringing

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1