LEYDSCHE COURANT 18 54. MAANDAG, 27 NOVEMBER. BIMENLANDSCBE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nemmers worden tegen 10 Centen afgegeven. LKYDEN 25 November. Z. M. beeft benoemd bij bet regement grenadiers en jagers, lot lste Luite nants D. F. K. Ilardcnberg, S. J. L. Creutz en B. J. Baron Mulert tot de Leemkule, allen van het corps. Dezer dagen is door Ileeren Studenten alhier een adres opgezonden aan de Tweede Kamer met verzoek om ondersteuning in de zaak van bet op te rigten Observatorium. Ll. Donderdag avond werd de vroeger aangekondigde Declamatorische voorstelling door cenige leden van het Studenten-Corps gehouden. De Stads- Geboorzaal bevatte een zoo aanzienlijk als talrijk gehoor. De gelukkige keuze der stukken en de uitmuntende voordragt gaf veel genoegen, en bet doel om dezen avond eene bijdrage voor de algemeene armen in te oogstenis door de ruime ontvangst van ƒ488 bekroond. Het was een bijzonder genoegen voor de leden van Diligenlia op bet eerste concert den Heer Lubeck te kunnen hoorendie, naar men verzekert,- •weldra naar Parijs zal vertrekken. De groole verwachting, welke men van lijn voortreffelijk talent bad, heeft bij verre overtroffen. Hij is een vol maakt meester, en zijn naam zal zeker in Europa beroemd worden. Met onbegrijpelijke virtuositeit, fijn gevoel, en krachtig tevens, speelde hij de moeijelijksle composition van Chopin en Liszt, en zijne fantaisie op Peruaan- sche volksliederen bewees, dat hij een even goed componist als executant is. Zijn meesterlijk spel maakte een diepen indruk op de hoorders; de verbazing over het gemakkelijk, bedaard en duidelijk voordragen der grootste moeijolijk- heden steeg tot bewondering en gaf zich eindelijk lucht in daverend handge klap en bravoroepen, dat geen einde nam, dan nadat hij op bet orebest terug kwam, om nogmaals de hulde aan zijn uitstekend talent gebragt, te ontvangen. II. Dagbl.) Op den 18dcn dezer bleven alhier in behandeling 1G Cboleralijders, bijgeko men tot op beden 5 personen, totaal 21, daarvan overleden 5, hersteld G, in behandeling gebleven 10 personen. Het getal opgenomenen in het werkbuis gedurende de afgeloopen week i( geweest als volgt: 93 volwassenen, 27 kinderen, te zamen 120. i) 1G9. 19 Nov. 20 21 22 23 24 25 129 135 139 150 151 147 V 40 44 49 47 52 46 y> s 13 V 179. 188. 197. 203. 193. Dingsdag II. raakte de van Amsterdam komende Zwolsche stoomboot o. a. aan boord hebbende 68 militairen, benevens één Officier en 2 Onder officieren, bij Vollcnhoven aan den grond. Dringend gebrek aan leeftogi noodzaakte de manschappen de boot te verlaten, hetwelk niet kon geschie den dan door ten balven lijve door het water te baden, zoodat zij door hon ger uitgeput en van koude verstijfd aldaar aankwamen. Na ingekwartierd te zijn geweest, zetteden zij den marsch den volgenden morgen naar Zwolle voort. Onder Schildwolde, prov. Groningen zijn bij bet graven van klei, op eene diepte van nagenoeg 9 voeten, in onvermengde kleiaarde, de beende ren gevonden van den kop van een aldaar niet te buis behoorend dier, in zeer gaven slaat; naar de groote oogbolten, forscbe wenkbraauwen en breede wangbeenderen te oordeelen, vermoedelijk een wolvenkop. 's GPvAVENHAGE, 25 November. Z. M. heeft aan de Israëlitische gemeente te Elburg ƒ250 geschonkenals bijdrage, om baar sedert langen lijd in diep verval verkeerend bedebuis ver vangen te zien door eene geheel nieuw verbouwde, zeer nette en voor de behoeften der gemeente volkomen voldoende synagoge. Men leest in de Swiibiscbe Mercurdat bet Z. M. den Koning van Wurlemburg behaagd beeft, den Heer W. van Wekkerlin, geheim Legatie- raad en Secretaris van II. M. de Koningin, te benoemen tot Staatsraad, en tot Ridder der Orde van de Kroon van Wurtemberg, den Heer Jbr. XV. Bo- rcelKamerheer van II. M. De Minister van Financien zal aanst. Donderdag geen gehoor verleenen. Volgens een berigt van Zr. Ms. Consul-Generaal te Alexandrië (Egypte) van den 4dcn dezer was, sedert het begin van Augustus, de aanroer granen en peulvruchten zeer ruim geweest, als ook de uitvoer; doch bet is opmerkelijk, dat de verschepingen dit jaar, in plaats van, als gewoonlijk, naar bet noorden van Europa, zich meer naar de Middellandsche zee en de Archipel rigtten. In bet algemeen is de voorraad van granen vooral van peulvruchten cn lijnzaad, te Alexandrie veel geringer dan op gelijk tijdstip van 1853. De prijzen der granen enz. w aren in de laatste tijden zeer gestegenden 4')en de zer worden zij genoteerd als volgt, per last aan boord; Saidi tarwe ƒ260 a 285, Behera-larwe 245 a 250, Boonen 215, Gerst ƒ150, Lijnzaad ƒ330. Ticccde Stumer ster Hitaten-lienerant. Vervolg van de Zitting van Donderdag 23 November. In deze zitting heeft de Commissie van Rapporteurs voor bet wetsont werp tot aanmoediging van den aanvoer van granen en andere levensmidde len haar eindverslag uitgebragt. De beraadslagingen zullen nader worden vastgesteld. Nog hebben in die zitting bet woord gevoerd de fill, van Zuylen van Nyevelt, Dommer van Poldersvelt, Thorbccke, van Bosse en van Nispen van Sevenaer, alsmede de Ministers van Bnitenlandsche Zaken en van Justitie. De Heer Thorbccke behandelde de volgende punten1°. den aanval tegen de conslitulionnelen door den Heer van Foreest en waaraan eene soort van officiële bekrachtiging is gegeven door den Minister van Justitie; 2°. het programma bij de optreding van bet tegenwoordig Ministerie, waarover bij heeft hooren spreken op eene wijze, die hem verpligt te antwoorden, zoo al niet zich te verantwoorden; 3°. over de begrooting in 't algemeen cn 4°. en kele opmerkingen over die van marine cn oorlog. Bij bet 3de punt zegt spr. o. a., dat bij in deze begrooting geene harmonie vindt. Aan de eene zijde verbooging van uitgaven, waar dit minder te pas schijnt te komen en aan den anderen kant een verlaagd cijfer, waar een hooger schijnt te worden ge vorderd. De inkrimping van uitgaven komt hem vooral wenschelijk voor bij de eigcnllijke administrative uitgaven. Dat zijn toch slechts middelen om duurzame resultaten te verkrijgen. Ten opzigte der middelen komt bet hem voor, dat bij het ontwerp niet in acht genomen is het beginsel, dat hij voor staat, dat men geene meerdere belastingen inoet beffen, dan men tot bestrij ding der uitgaven noodig heeft. Hij merkt op, dat er geene belasting moet worden uitgeschreven met het doel om schuld te delgen. Het wezen lijk overschot der begrooling kan tot amortisatie worden besteed. Eene an dere grief tegen de middelen is, dat de beschikking over veel middelen, over overvloed, al te verleidelijk is. Hel brengt tot uitgaven, die niet strikt noodzakelijk zijn. Hij gelooft ook, dat er verschil kan zijn over bet meer of min noodige, maar wil met alle krachten een doel bereiken, namelijk, verbetering en herziening van het belastingstelsel; matiging der belastingen, vooral der klasse, die zulks bet meest behoeft. Hij zou voor zich van zijn voorstel tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen kunnen afzien, zoo de Regering kon besluiten den accijns op bel gemaal op te beffen mits die accijns in zijn geheel wierd afgeschaft en dal wel in den loop van bel volgende jaar. Morgen zal met die algemeene beschouwingen worden voortgegaan. Zitting van Vrijdag 24 November. In deze zitting zijn de algemeene beschouuingen over de begrootingsweltcn over het dienstjaar 1855 voortgezet. Daarbij hebben bet woord gevoerd de FIH. v3n Goltstein, van Eek, van Hoëvellde Brauw, van Bosse, van Lyn- den, van Zuylen van Nyevelt, Gevers van Endegeest, Luyben, en van Reede van Oudtsboorn. Op morgen ten elf ure zal hiermede worden voortgegaan. Zitting van Zaturdag 25 November. O O De algemeene beraadslagingen over de begroolings-wetten worden voortgezet. De Heer Strens beeft in eene uitgebreide redevoering 4 punten behan deld: 1°. beeft bij eenige beschouwingen nopens de begrooling in het mid den gebragt; 2°. eenige politieke beschouwingen aangevoerd; 3°. cenige ant woorden gegeven op gezegden door de leden gedurende de beraadslagingen gedaanen 4". de voorloopige medcdeeling ter zake van de organisatie der R. K. kerk beschouwd. Aan het slot zijner rede heeft hij wat dit laatste punt betreft, nogmaals en ten stelligste verklaard, dat er nimmer voorloopige medcdeeling van wege het Hof van Rome is geschied, en heeft hij zijn ver langen te kennen gegeven, dat alle notulen van den vorigen Ministerraad omtrent dit punt, alsmede alle andere stukken, niet alleen aan de leden zouden worden medegedeeld, maar ook in de Staats- Courant geplaatst. De Heercn Mceusscn heeft de vergadering aangespoord de geschillen van

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1