De Provinciale Staten van Zuidholland hebben in hunne zitting van gisteren niet 40 tegen 8 stemmen besloten, te berusten in het voorstel, eventueel door de Regering aan de Stalen-Generaal aan te bieden, tot plaat sing van den geheelen Haarlemmermeer-polder onder de provincie Noordholland, tegen afstand door die provincie van de gemeente Leymuyden aan Zuidh. enz. De gewone najaars-vergadering dier Staten is heden gesloten. Vtveede Eiamer der Staten-Cileneraat. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 21 November. Na de uitvoerige rede van den lieer van Zuylen van Nyevelt, heeft de Heer van Bosse aangetoond, dat er 148 artt. der begrooling zijn verhoogd. Dit bewijst, volgens spreker, dat de regering niet doordrongen is van het beginsel van een spaarzaam beheer. Dit blijkt te meer als bij ziel dat de regterlijke organisatie verschoven wordt, en dat de algemeene rekenkamer (die hier het dubbel kost van hetgeen in België daarvoor wordt uitgegeven) op denzelfden voet blijft. Dit en nog meer toont aan dat bij de regering geen ernstige zucht bestaat om te vereenvoudigen daar waar dit kan, terwijl men niet uit het oog moet verliezen, dat aan al de ambtenaren der regter lijke magt, die men nu aanstelt, later pensioenen moeten worden toegekend. 11 ij wijst op de herleving van hel Koninklijk Instituut, met meer geld dan ooit. te voren, en op de vele administratieve verhoogingen. Daarna voeren nog de Heeren Beinders en van Foreesl het woord. De Minister van Finanliën is nu aan het woord. Hij beantwoordt de Heeren van Reede en van Lennep, en komt daarna lot de finantiële beschul digingen en bedenkingen tegen de begrooting in het midden gebragt. Men zeide, dat er bij de regering eene zucht bestond, om in plaats van zuinig heid, geld te verspillen. Hij ontkent dit, en doet uitkomen, dat de eenigé wezenlijke verhooging voor 1855 veroorzaakt is door vermeerdering voor oorlog en marine; al het andere is van luttel beteekenis wat de sommen betreft, "ij ontkent voorts, dat de regering toegegeven heeft aan aanzoeken van amb tenaren om verhooging van traetement. De geheele vermeerdering bedraagt 22,000 en een getal van tien ambtenaren. Is dit nu zoo om over te klagen Wat hel hooge eindcijfer der begrootirig aangaat beroept hij zich op den Heer Thorbecke, die meermalen gezegd heeft toen men hem verweet dat hij de duurste Minister van Binnenlandsche Zaken wasdat indien de uitgaven nuttig en noodig waren het goed was. Ilij is het ook eens dat de wel op het personeel voor verbetering vatbaar is, zoo ook de wet op de suc cessie. Deze en andere wenken van dien spreker zal de regering behartigen. Wat de afschaffing der 23 opcenten op het gemaal betreftdaarover zal hij bij de middelen beter gelegenheid hebben te spreken. Wat het verwijt van inconsequentie aangaat dat hij die voorgedragen en daarna 11. Vrijdag heeft toegezegd de afschaffing van den accijns op de rogge, antweordt de Minister, dat dit geene inconsequentie is; de verklaring van Vrijdag 11. was voor het vervolg en ook om aan te toonen wat de regering voor het meest noodzake lijke acht tot afschaffing, bij den strijd van irieeningen, die er heerscht. Hij heeft bij die verklaring ook gezegd, dat die afschaffing zou geschieden bij eene rustige politieke toekomst en bij een voldoenden iinantiëlen toestand. De Heer van der Veen beantwoordt kortelijk sommige punten. Na het uitbrengen van eenige rapporten wordt de zitting opgeheven. Zitting van Woensdag 22 November. In deze zitting zijn de beschouwingen voortgezet over de begrootingswetten voor 1855. Daarbij hebben het woord gevoerd de Heeren Ministers van Bin- nenl. Zaken, van Justitie, van Buitenl. Zaken, alsmede de Heeren van Lyn- denBlaupot ten Cate en Gevers van Endegeest. Op morgen zal met de algemeene beraadslagingen wordeu voortgegaan. Op heden zijn de Afdeelingen hernieuwd en door deze gekozen tot Voorzit ters de Heeren Strens, van Goltstein, Jespers, Gevers van Endegeest en Baud; tot Onder-Voorzittersde Heeren van Bosse, van Zuylen van Nyevelt, Ter Bruggen IlugenholtzHoffman en Rochussen. Zitting van Donderdag 23 November. De algemeene beraadslagingen over de begrootingswetten van 1855 wor den voortgezet. De IIH. Elout en Weslerhoff voeren het woord. De zitting duurt voort. ÏÜJITENLMDsenE HKIUfrTKaL El'GELAIÜO. IONDEN, 21 November. De Koningin heeft Lord Raglan, Opperbevelhebber van het Brilsche leger in de Levant, tot Veldmaarschalk verheven. Lord Dudley Stuart is, volgens beden ontvangen berigt uit Stokholm, aldaar overleden, alwaar liij eene buitengewone zending voor de Engelsche Regering vervulde. Zeker Heer John 11 inch 1 iIT, dezer dagen alhier overleden, heeft aan liefdadige stichtingen de som van 14,000 vermaakt. In de Daily News leest men dal de Regering eene overeenkomst heeft gesloten tot levering van houten woningen voor de troepen in de Krim, waar van ieder 20 man zal kunnen bevatten. Op die wijze zullen winterkwartieren voor 20,000 man naar het Oosten worden gezonden. De Minister van Oorlog heeft zoozeer op eene spoedige verzending aangedrongendat de aannemers zich hebben moeten verbinden, om reeds heden 200 dezer woningen ter inscheping af te leveren. Volgens dc Globe zullen de Generaais-Majoor Bentinck en Sir Colin Campbell tot Divisie Generaals worden benoemd, terwijl de Generaal-Majoor Colrington waarschijnlijk tot Brigade-Generaal zal worden verheven. Deze en meer andere bevorderingen zijn noodig door de verliezendie het Engelsche leger op den 5dpn dezer geleden heeft. Sir de Lacy Evans en Sir G. Brown worden in Engeland terug verwacht. Dc Royal William van 120 stukken geschut wordt met den meesten spoed uitgerust, om naar de Zwarte zee te vertrekken; dit schip zal Toulon aandoenom Fransche troepen naar de Krim over te brengen. Dc 19 noordpool-expeditiënsedert 1848 tol en niet 1854, door En geland uitgezonden ter opsporing van Sir John Franklin, hebben aan dien staat 1,000,4GG gekost. llcl schip Ballarat is te Plymouth met beriglen uit Australië tot 23 Aug.benevens 50,000 oneen goud en 20,000 souvereinenen het schip Mermaid te Liverpool aangekomen met 20,000 oneen goud uit Port-Philip. De jongste berigten uit Indië melden, dat een Britsch eskader, onder- bevel van den Admiraal Stirling, van Shanghai' naar Japan gestevend was, en wel, naar men vermoedde, met het doel om in de golf van Okhotsk Rus sische oorlogschepen na te jagen. Uit New-York is van den 10llcn dezer berigt ontvangen dat de vloten der bondgenooten in de Noordelijke IJszee op den 4(lcn September de Russische stad en vesting Pelropolowska, hij de landengte van Kamschatka, in de baai Awadscha, aangetast, en bij die gelegenheid 2 batterijen vernield en 2 schepen genomen hebben. Het verlies der bondgenooten bedroeg 64 man. De Engel sche Admiraal Price werd door een ongelukkig toeval gedood. FSS.AK S4 riSJJSi. PARIJS 19 November. De Keizer is zeer ontevreden over den loop der zaken in de Krim. Hij geraakt telkens in eene opgewondene stemming, wanneer men in zijne nabij heid slechts het woord Sehastopol uitspreekt. De Maarschalk Vaillant, wiens scherpe kritiek over al wat gebeurt, den Keizer onaangenaam is, moet in zijne positie zeer aan liet wankelen zijn gebragt. Ook tegen Canrobert moeten talrijke grieven beslaan. Men koestert daarentegen veel verwachting van de door Generaal Niel te bewijzen diensten. Men verneemtdat de Regering berigt heeft ontvangen van den terug keer van Prins Napoleon uit het Oosten naar Frankrijk. - Een Fransch artillerie-officier heeft berekend, dat elk schot der bond genooten voor Sebastopol zoo veel francs kost als de kogel kilos weegt. Een schot uit een 24-ponder kost dus 12 fr. Te Lyon zijn 40,000 en te Parijs 100,000 wollen of flanellen lijfgor dels of zoogenaamde gezondheidsbanden besteld, om naar het leger in de Krim te worden gezonden. De Heer de Garsignies, Bisschop van Soissons, heeft de gebouwen der oude en beroemde abdij van Prémontié aangekocht voor 150,000 fr.met het doel er een gesticht voor berouwhebbende gevallen vrouwen op te rigtcn. SPAIKJE. MADRID, 19 November. De Minister van Finantien stelt zich voor, aan dc Cortes een wels-ont- werp aan te bieden tot vermindering van alle traclementen hoven de 12,000 realen (ƒ1500). Nog andere bezuinigingsmaatregelen zullen door hem wor den voorgedragen. Men verzekert, dat de Afgevaardigden, die deel hebben uitgemaakt van het Ministerie van 17 Julij, in de Cortes verklaringen zullen afleggen omtrent hun gedrag gedurende de gebeurtenissen van de Julij-omwenleling. De Clamor publico berigtdat de Directeurs-Generaal der artillerie en genie besloten hebben uitstekende Officieren van elk dier wapenen naar de Krim te zendenmet het doel om al de krijgsoperatiën op dat schiereiland tot eigen leering bij te wonen. Gedurende bun verblijf aldaar zal de soldij dier Officieren verhoogd zijn. 5TAM E- ROME, 19 November. Blijkens brieven van hier verzonden zouden de twee eenige wereldlijke Ministers, de Heeren Galli en Farina (Finantien en Oorlog), eerstdaags door geestelijken worden vervangen. Er heerscht thans alhier eene groote beweging van troepen. Het Fransche garnizoen zal er tot een gering aantal manschappen verminderd worden. Het schijnt zeker, dat de Heer Massonitot dnsverre Zaakgelastigde van het Hof van Rome te Florence, tot Internuntius bij het Hof van 's Gravenhage of Brussel zal worden benoemd. FRAHiHFOST. 20 November. Men verneemt thans met eenige zekerheiddat het tweede gedeelte der nieuwe Pruissische leening (15 millioen thaler) zal worden uitgegeven. Zij zal slechts 3j pCt. rente dragen en met premien verbonden zijn. Te Dresden heerscht thans de grootste bedrijvigheidom hel Saksische leger mobiel, te maken. Men lerwacht binnen kort een Bondsbesluitvolgens hetwelk het bondscontingent op den voet van oorlog gebragt moet worden. Het huis Rothschild en de Darmstadier bank zijn voornemens in te schrijven voor de nieuwe 4! pCts. Badensche spoorweg-leening, van 10 mil lioen gulden. De voorloopige overeenkomst met den Paus is te Freiburg aangebragt. Het beheer der geestelijke goederen ondergaat geene verandering. De Aarts bisschop zal de geestelijken der kerspelen benoemen. De vervolgingen tegen de weerspannige geestelijken worden gestaakt. De bantegen den geestelij ken raad uitgesproken is niet opgeheven. In weerwil van de thans heerscliende koude, neemt de cholera te Ulm zeer toe en rukt aldaar vele mensclien weg. Het handelsverkeer met deze stad lijdt hierdoor buitengemeen. Uithoofde van het vele drijfïjs, dat zich sedert eenige dagen op de Elbe vertoonde, hebben de stoombooten op dezen stroom moeten ophouden te varen. RUSLIN Uit Petersburg wordt berigt, dat de Keizerlijke familie een regement scherp schutters in dienst stelt, bestaande uit kroonboeren, die op kosten van den Keizer worden uitgerust, en in last hebben »den ouden roem in den strijd voor bet heilige Rusland te bewaren." In de haven van Petersburg zijn, volgens de jongste opgave van het Russische Handelsbladdoor verschillende koopvaardijschepen, ten getale van 17,876, een waarde aan goederen ingebragt van 23,982,712 zilveren roebels. Vorst Menzikoff heeft den 19deo Nov. gemelddat sedert den 8stcn de

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2