BUITENLANBSGIIE BERIGTEN. Zitting van Dingsdag 21 November. In de zitting is ingekomen eene Kon. boodschap ten geleide van een Ont werp van AVettot opheffing van het fonds tot wapening en bevestiging van het zuidelijk frontier. Verzending naar de ardcelingen. Aan de orde van den dag is de voortzetting der algemecne beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1855. Verscheidene leden hebben nog nader het woord gevraagd. De Heer Dullert merkt op dat gisteren gezegd is dat men het gepast en wenschelijk oordeelde, in beschouwing te treden niet alleen over de begroo ting, maar ook over het Ministerie en zijne beginselen. Ilij beeft: 1°. tegen de begrooting zelve, twee hoofdbedenkingen, als: a. dat de raming der mid delen te laag is, en b. dat de uitgaven te hoog zijn opgevorderd. De Heer Zijlker spreekt tegen de begrooting. De Heer van Zuylen van Nvevelt heeft eene uitgebreide rede gehouden, waarin hij een blik op den toestand des Vaderlands heeft, gevestigd. Hij heeft zich daarbij de vraag voorgesteld of het belang des lands gedoogt dat men door eene gave toestemming der begrooting, de rigting van bet ministerie, zoowel uit het oogpunt van de binnenlandsche politiek, de buitenlandsche poliiek en den financiëlen toestand, bestendigd. Spreker heeft een en ander verder ontwikkeld. De zitting duurt voort. voortgezet. De funderingen van het gebouw zijn ontbloot en men heeft onderaardsche bouwwerken van hooge oudheid ontdekt. Men verzekert, dat van de Louvre tot de rue de la Monnaie, alwaar een hotel stond behoorende aan Gabriellc d'Estrée, een onderaardsche gang aanwezig is, gebouwd op last van Hendrik IV en die hem diende om desverkiezende in «zijne goede stad Parijs" te wandelen. Bij gelegenheid van eenige herstellingen in de hoofdkerk te Meaux is het graf gevonden van den grooten Bossuet. Op last des tegenwoordigen Bisschops van Meaux is op 14 Nov. de kist geopend en men vond het lijk, dat reeds meer dan 150 jaren in de kist gelegen had, doch zeer goed be waard was gebleven; de Heer Maillot heeft eene afbeelding er van genomen. Het lijk zelf is in de kerk ter bezigtiging der geloovigen gesteld. Dagelijks wordt daarbij eene lijkdienst gehouden. Te Havre is een groote voorraad krijgsbehoefte aangekomen die verder naar Toulon zal worden verzonden, ten einde aldaar op de Engelscbe stoom boot Alps naar de Krim vervoerd te worden. Buitendien zal die stoomboot 1600 man troepen innemen, die zich regtstreeks naar Balaklava zullen begeven. In Frankrijk en Algiers telt men 110,000 Joden. De administratie hunner godsdienstige aangelegenheden is verdeeld in 9 consistoriendie staan onder het centrale consistorie alhier. De leden van het laatstgenoemde zijn de Opper-Rabbijn van Frankrijk, door de notabelen van bet geheele rijk geko zen, en een rijks tractement genietende van 8000 fr. en vrije woning, een Secretaris, insgelijks door de Regering bezoldigd, en 8 leden. Verder zijn er 12 Opper-Rabbijnenbijgestaan door 46 Rabbijnen. Alhier zijn 18,000 Joden. SS» A KT JE. MADRID, 15 November. Men zegtdat er eene conferentie heeft plaats gehad lusschen de Ko ningin en den ex-Minister Mayano. De Koningin moet verklaard hebben dat zij otn geene reden, welke dan ook, vrijwillig afstand zoude doen van den troon. Generaal Evariste San-Miguelin twee provinciën tot lid der Cortes gekozen, heeft verklaard voor de Asturiën zitting te nemen; alhier zal eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben, en waarschijnlijk de Heer Molinedo gekozen worden. Het bestaan van Carlistische plannen, wordt van verschillende kanten bevestigd. De Carlisten hier en elders, werken met buitengewonen ijver en zijn er in geslaagd zich in een groot gedeelte der provinciën en vooral in die, welke het meest geschikt zijn tot het voeren van een guerilla te organiseren. In Navarra en in Arragon, in Catalonie, te Maëstrazzo spreekt men vrije lijk van het aanwerven van volk door de zaamgezworenendie slechts op een teeken tot opstand ter gunste van den pretendent wachten. In de steden van Castilie heerscht thans door gebrek aan arbeid en duurte der levensmiddelen de grootste nood. Het volk is er dientengevolge in hevige mate ontevreden. De Regering is reeds bezig om maatregelen te beramen, ten einde aan dien toestand te gemoet te komen. PRUISSEN. BERLIJN, 18 November. De Koning heeft besloten, dat de stad Memel volgens een nieuw plan zal worden herbouwd. De opening der Kamers is op 30 dezer bepaald. A'erscheidene leden der Tweede Kamer zullen voorstellen indienen strekkende tot leniging van den door de verschrikkelijke duurte der levens middelen bestaanden druk. De Begeving heeft, in het belang van het vervoer der koopwaren en materialen naar Memel bestemd, herinnerd, dal de kustvaart van de haven van Stettin over Swinemunde naar Memel ook voor vreemde zeevarenden vrij is. Er is reeds zoo veel sneeuw gevallen, dat de spoorweg van AVeenen, tusschen Breslau en Ratiboronbruikbaar is geworden. ILIMSIIK». 18 November. A'olgens berigten van den ÏS^0, kruiste er nog een eskader Engelsche stoomoorlogsschepen in de Russische wateren, en scheen hel eskader van den Admiraal Napier niet voor de eerste dagen van December de haven van Kiel te zullen verlaten om naar Engeland terug te keeren. Veertien Russische stoomschepen hebben uit Sweaborg eene verkenning gedaan tot het eiland, in den mond van de golf van Finland, Dagö, zonder een Engelschcn of Franschen oorlogsbodem te ontmoeten. V RANKFO H T. 18 November. De laatste 5 pCts Russische leening wordt sedert eenige dagen niet meer op het officicele Berlijner koersblad genoteerd. De wijnoogst is sedert eenige dagen geëindigd. Hij heeft slechts 1/12 van een gewoon jaar opgeleverd. Daardoor zijn de prijzen, zelfs van de ge ringste soorten, buitengemeen in de hoogte gegaan. Vele brandewijn-stokerijen slaan geheel stil, daar bet haar niet meer geoorloofd is, hiertoe granen te ge bruiken. Dientengevolge worden die dranken thans meestal uit Noord-Duitsch- land ingevoerd. Volgens berigten nit Alaagdenburg heerscht daar sedert eenige dagen eene zoo strenge koude, dat indien zij aanhoudt, de scheepvaart op de Elbe wel dra wegens het drijfijs zal moeten stilstaan. Naar men van goederhand verneemt, zal onverwijld een aanvang gemaakt worden met de toebereidselen tot het bouwen van de vaste stcencn brug over den Rijn bij Keulen, ENGELANEÏ. LONDEN, 18 November. Namens Koningin Alctoria, beeft de Hertog van Newcastle, Minister van Oorlog, aan Lord Raglan in een brief, de tevredenheid der Vorstin betuigd, over de dapperheid, den moed en de opoffering door de Britsche troepen in de Krim aan den dag gelegd, alsmede hulde gebragt aan Lord Raglan van zijn loffelijk beleid der expeditie. Dezen brief heeft Lord Raglan bij bijzon dere dagorder aan zijne troepen bekend gemaakt. Gedurende de maand October zijn op de britsche kusten gestrand 52 schepen, waarin 21 alleen gedurende de stormen van 17 en 18 October; van die 52 schepen werden 23 geheel verbrijzelden 5 vergingen met man en muis. Op al de overige schepen hebben niet meer dan 10 menschcn het leven verloren, Men heeft hier berigt ontvangen dat aan boord van het op 27 Oct. met ruim 1200 man troepen uit Cork naar de Zwarte zee vertrokken schip Jurazulke verregaande insubordinatie heeft plaats gehad, dat de gezag voerder genoodzaakt was met schroot geladen kanonnen op de muitelingen gerigt te houden, tot dat men Malta bereikte, waar de meest oproerigen (twee kompagnien) werden ontscheept en andere daarvoor in de plaats aan boord genomen. Dagelijks vertrekken stoomschepen naar Toulon om Franscbe hulptroepen in te nemen. De recrutering wordt in het geheele rijk met het beste gevolg voortgezet. Tc Londen alleen werft men dagelijks 100 man. Uit Huil zijn in de vorige week 1000 ctr. lood naar Memel verzonden denkelijk voor Petersburg bestemd. De Douane-beambten maakten bedenkin gen om het schip te laten vertrekken; zij seinden naar Londen maar ontvin gen magtiging om het schip te laten uitloopen. FRANIiRIJK. PARIJS 19 November. Men zegt, dat de kabinetswijziging vast is besloten. De Heer de Pcrsigny vervangt den Heer Fould de Heer Magne wordt Minister van Financiën en de Heer Rouher krijgt de portefeuille van openbare werken. Tot Directeur der bank zal de Heer Fould of de Heer Iiineau worden benoemd. Aan den Heer Baroche is tijdelijk de portefeuille van Financiën opgedragen. Niettegenstaande de ernstige oorlogsvcrwikkelingenworden alhier groote toebereidselen gemaakt voor de wereldtentoonstelling, die den lsten Mei zal geopend worden. De Regering beeft aan den Heer Duret, bekwaam beeld- i houwer, de vervaardiging opgedragen van 2 marmeren standbeelden, voor stellende het treurspel en bet blijspel, om ze aan den ingang van de ten toonstellingszaal te plaatsen. Na afloop der tentoonstelling zullen zij eene plaats erlangen in de vestibule van het Theatre Francais, nabij het standbeeld van A'oltaire. Men spreekt van eene groote loterij, waarvan de voordeelen grooten- deels ten behoeve van de gekwetsten, weduwen en weezen, ten gevolge van het beleg van Sebastopolzouden aangewend worden. Het cijfer der uit te geven billetten in deze loterij zoude niet minder dan 15 millioen bedragen. - Bij Melz zal een kamp worden bijeengetrokken van 25,000 mandie in het voorjaar verdubbeld zullen worden. De Generaal Geswiller zal er het bevel voeren. Men gelooft, dat in het volgende jaar 120,000 man onder de wapens zullen worden geroepen in plaats van 80,000 het gewone bedrag. De Moniteur meldt, dat het leger in de Krim, hetwelk tijdens den slag aan de Alma uit vier afdeelingen bestond, sedert is versterkt geworden met twee andere, terwijl nog twee derwaarts op weg zijn, boven en behalve de versterkingen, die schier dagelijks worden afgezonden om de ontstane verliezen aan te vullen. Binnen weinig tijds zal dus het Fransche leger ver dubbeld zijn. Ook het Engelsche leger ontvangt aanzienlijke versterking, en eindelijk wordt de Turksche magt vergroot door toezendingen uit Egypte en Tunis. De oorlogsvloot telt 70 schepen. In het gedeelte van de Louvredat zich voor den ouden ingang van het museum uitstrekt, worden sedert eeuigen tijd de belangrijke werken

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2