LEYDSCHE COURANT. 1884. N Ui WOENSDAG, 22 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond NA' De Prijs der Courant is f\2 in het jaar; de afzonderlijke nomtners worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDKN. 21 November. Den 14den dezer bad bier ter stede eene daad van zelfopoffering plaats, die aan de vergetelheid verdient ontrukt te worden. Onze stadgenoot de Heer Jac. van Kaalboven Med. Cand., zich op dien avond omstreeks kwart voor tien uren naar bet Nosocoinium Academicum begevende, zag midden in de Mare ter hoogte van den boekwinkel van den Heer Couvée iets in bet water spartelen, 't welk bij nader onderzoek een man bleek te zijn, die in zinkenden staat verkeerde en reeds geen hulpgeschrei meer aanhief. Niette genstaande er zich op dat oogenblik niemand iri de buurt bevond om hem in zijne poging tot redding te helpen, aarzelt de Heer van Kaathoven geen oogenblik, maar springt, na zijn' mantel weggeworpen te hebben, geheel gekleed in het aldaar vrij diepe water, zwemt naar den zinkende toe en slaagt er in hem naar den kant te voeren. Nu echter begon het moeijelijksle gedeelte dezer belanglooze daad, daar de moedige jongeling zelfs digt aan den wal geen' grond konde voelen en dus in de onmogelijkheid was zijn' last op den vasten grond te ligten. Gelukkig echter had het geplas in het water de aandacht van een voorbijgaand Heer (den Heer O. uit Dordrecht) tot zich getrokken, met wiens bereidvaardig verleende hulp het gelukte den drenkeling op den wal te brengen. Aldus mogt de edele jongeling de zelfvol doening smaken eenen natuurgenoot aan eenen wissen dood ontrukt te heb ben. AVij meenen het aan het ver gevorderde avond-uur en het dien ten gevolge geringe aantal getuigen dezer edele daad te moeten toeschrijven, dat bet gebeurde niet eerder ter kennisse van hel publiek, noch ook van ons gekomen is. Gelijk onlangs van eene liefdadige hand aan de armen der gemeente der Doopsgezinden en ook aan die der Remonstranten alhier, ƒ1000 was ge schonken is ook aan de armen der Hervormde gemeente van Oegslgcest eene gift van ƒ1000 toegekomen. Men verneemtdat door Z. M. is bepaald dat de Hervormden te Houtrijk en Polanen voortaan eene zelfstandige kerkelijke Gemeente zullen uitmaken, en dat aan den nieuw benoemden kerkeraad aldaar handopening is verleend tot het beroepen van eenen Leeraar. Bij besluit is door de Synodale Commissie der Nederd. Herv. kerk de vooiloopige waarneming van den post van Quaestor-Generaal opgedragen aan den Heer L. M. Schouwenburg te Amsterdamin plaats van den Heer P. J. Ameshoff, onlangs overleden. Den 15dcn dezer is van deze benoeming kennis gegeven in de kerk aan de besturen en allen wien het mogt aangaan. Zondag 11. is te Alhlas.-erdam bet nieuwe kerkgebouw der Herv. ge meente plegtig ingewijd, door Ds. de WijsPredikant aldaar. De Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland, welke deze gemeente met een be zoek vereerde, woonde de plegtigheid bij, terwijl het kerkgebouw de van alle zijden zaamgevloeide menigte niet kon bevatten. De Staatsraad, Commissaris des Konings dezer provincie, heeft bij cir culaire de gemeentebesturen in de provincie eenen inededeeling gedaan van een afdoend voorbehoedmiddel tegen de druivenziektedaarin bestaande dat inen tegen het voorjaar, vóór dat de boom begint uit te loopen, de ranken schoon maakt, en ze ontdoet van de loszittende bast of schors, en daarna he smeert met eene pap, bestaande uit: 3 Ned. ffi fijn gestampte zwavel, 8Ned. ffi kalk en 12 Ned. kannen regenwater, goed dooreen gemengd en gedurende óén uur gekookt. Zoodra het nieuwe schot gemaakt en de eerste band gelegd is, neemt men 2) Ned. ons fijn gestampte zwavel op eenen gewonen emmer regenwater (zon der kalk), en bespuit daarmede (aanhoudend roerende) het nieuwe lot en later ook inzonderheid de vrucht. Laatstgemelde bespuiting wordt daarna geregeld om de 14 dagen herhaald, tot de vrucht begint te kleuren, en waar zich hier of daar sporen van bederf verloonenwordt die plaats of tros dadelijk weder bespoten. Bij het spuiten wordt de kalk weggelaten, omdat die de klpur en de smaak der druiven bederft. De kalk dient ook slechts om de zwavel op te lossen. Door aanhoudend te roeren wordt zij voldoende met bet water vermengd. Het middel is zeer gemakkelijk en onkostbaar. De Heer Mr. S. P. Lipman heeft aan de Diakonie der Hervormde Ge meente te Muiderberg eene som van ƒ500 geschonken, en wel ten behoeve van hendie hunne hulp verleend hebben bij den brandwelke onlangs in een der bijgebouwen van zijn buitenverblijf heeft plaats gehad. De Gemeenteraad van Arnhem heeft in zijne vergadering van 11. Don derdag besloten, bet gebruik der nieuwe zaal Musis Sacrum tot 1 Mei 1855 voor niet te verleenen aan de R. K. gemeente aldaar, ten einde daarin gods dienstoefeningen te houden gedurende de herbouwing van het kerkgebonw op Sb "Wal burgen. De door het algemeene Diakengezelschap te Meppel aangewende poging om aan hel patronaat gelden te verschaffen, ten einde aan minvermogenden, die uit geene publieke kas worden bedeeld, de eerste levensbehoeften tegen verminderde prijzen te verschaffen, heeft bij vrijwillige inteekening de aan zienlijke som van ruim ƒ1,488 opgebragt. Uit Vlissingen is den 16dc" dezer, 's ochtends ten acht ure uitgezeild s Lands fregat de Ruyteronder den Kapt. ter zee 't Hooft, na met de marinebatterij de gewone 13 saluutschoten gewisseld te hebben. Reeds gis teren was gemelde bodem onder zeil geweest, doch moest door de mist terug- keeren. Behalve den Schout-hij-Nacht Bouricius, benoemd Bevelhebber der O.-I. zcemagtheeft dit schip nagenoeg 600 man aan boordonder welke 56 Officieren. Zaturdag 11. zijn te 's Hertogenbosch eenige winkels en een gedeelte der stad voor het eerst met gaz verlicht. De uitkomst dezer verlichting kan bijzonder goed gelukt, zelfs voortreffelijk genoemd worden; binnen weinige dagen zal de geheelc stad aldus verlicht zijn. 's GRAVENHAGE21 November. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Vreeland, C. P. II. Suyck, Candi- daat-Notaris te Amersfoorttot Regter in de Arrondissements Reglbank te Heerenveen Mr. J. A. Fontein, thans Kantonregter te Oldeberkoop. Z. M. de Koning is Zaturdag avond ten 7£ ure van het Loo, alhier aangekomen. De Minister van Koloniën zal morgenen die van Finantien Donderdag geen gehoor verleenen, waarschijnlijk een gevolg van de beraadslagingen over de ontwerpen der Staalsbegrooting voor 1855, bij de Tweede Kamer. De Koninklijke Nederl. Maatschappij tot aanmoediging van den Tuin bouw, heeft het programma uitgegeven van hare 12de Tentoonstelling, welke ij gehouden zal worden alhier, in het gebouw der Teekenakademie aan den Bosch kant, op Zondag 1 April tot en met AVoensdag 4 April 1855. A'oor de bij die gelegenheid opengestelde mededinging, looft de Maatschappij 6 gouden en 47 zilveren medailles uit. Uit de badberigten, gedurende bet badsaizoen te Scheveningen van de zen zomer blijkt, dat deze badplaats meer dan in vorige jaren is bezocht, vooral door vreemdelingen. Eene vergelijking van de laatste 11 jaren doet uitkomen, dat in de laatste 3 jaren het getal der te Scheveningen gehuisveste badgasten aanmerkelijk is vermeerderd. In 1844 hebben er zich 153 familien bevonden, waarvan 79 op het badhuis, en in 1854 275 familien, waarvan 79 op het badhuis. AVanneer men het getal der leden van deze familien met 3 vermenigvul digt, heigeen veilig kan geschieden, vermits er zich daaronder hebben bevon den van aanmerkelijk hooger cijfer, alsdan verkrijgt men voor het getal der logeanlen in 1844 459 en in 1854 825 personen, zoodat het aantal badgas ten in dat tijdsverloop, nagenoeg is verdubheld. In het saizoen van 1854 is het getal baden geweest 16,471. A'an deze baden zijn er 15,369 in de zee gebruikt, de overige 1102 binnen 'shuis. Tioecde Kamer sier Staten-fieneranl. Zitting van Maandag 20 November. In deze zitting is omtrent de begrooling voor den arbeid der gevangenen voor 1855, eindveislag uitgebragt. Tot Rapporteurs omtrent het voorstel tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen, zijn benoemd de Hceren Dullert, Strens, Gevers van Endegeest, van Nispen van Sevenaer en Ter Bruggen Hugenhollz. De Heer van Nispen van Sevenaer heeft inlichtingen gevraagd omtrent den toestand van de Ijssel, ten gevolge van werken van de Rijnspoorwegmaat schappij. Nadat de Minister van Binnenl. Zaken ophelderingen gegeven had, is de beraadslaging hierover gesloten. Daarna is de behandeling der begroolingswetlen voor 1855 aangevangen. Aan de algemeene beraadslaging hebben deel genomen de Heercn van Reede van Oudtshoorn, van der Veen, van Lennep, Rochassenvan AVintershoven van Goltslein en Ancmaet. Op morgen zullen de beraadslagingen worden voortgezet, dc zitting wordt opgeheven.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1