BUITENLANDSCIIE BEIilGTEN. BELGIE. BRUSSEL, 14 November. In de zitting van de klasse letterkunde der Koninklijke Belgische Academie van den 6dcn dezer is berigt, dat de Academie uit Hamburg en Berlijn ontvangen heeft de handschriften van van Maerlandt, waarvan mede- deeling is gevraagd om te dienen aan de commissie belast met het uitgeven van de gedenkstukken der Vlaamsche Letterkunde. Nog twee andere manu scripten worden verwacht uit Munchen en 's Gravenhage. De Heer Borrernans heeft berigt, dat de Archivarius van laatstgenoemde stad hem welwillend heeft toegezonden afschrift van een lang fragment van Maerlandtonlangs in de bibliotheek van Nijmegen gevonden en dat opgenomen kan worden in de verzameling der werken van dien Vlaamschen schrijver. EIVGELAND. LONDEN, 14 November. De Times spoort de Regering op nieuw dringend aanom aan zijne krijgs- magt in de Krim onverwijld groole versterkingen toe te zenden. Wij zijn overtuigdzegt het genoemde bladdat wij voor Sebaslopol thans cene genoegzame land- en zeemagt hebben om de vesting in te nemen maar er is nog veel meer te doen voor dat wij op de Krim vasten voet heb ben; en liet jaar is zoo ver gevorderd, dat de Velrlheeren wclligt genoodzaakt zullen zijn, om minder spaarzaam met menschenlevens te zijn dan met tijd. Tien duizend man meer op de Krim kunnen thans tot vernedering van Rusland meer doen, dan honderd duizend in een minder beslissend tijdsgewricht en op eene minder kwetsbare plek. De uilkomst onzer tegenwoordige onder neming zal aan het weifelende gedeelte van Europa eene besliste overhelling naar de eene of de andere zijde geven. Wij kunnen nu nog den stroom der gebeurtenissen de gewenschte wending geven; doch weldra kan hij ons te rnagtig worden en ons medeslepen. De schroefstoomfregat Curacao van 31 stukken vertrekt heden naar de Zwarte zee. Te Plymouth is bevel ontvangen 150,000 ffi gezouten varkens- en 200,000 S gezouten rundvleesch naar de Krim te zenden. Te Southampton hcerseht thans de grootste bedrijvigheid. Men be reidt aldaar de expeditie van een eskader van stoombooten voor, ten einde versterking van troepen naar het Oosten te zenden. Alle beschikbare stoom booten hebben bevel ontvangen zich tot vertrek gereed te houden. De Times van 4 dezer bevat een uitvoerigen brief van John Bright Esq. lid van het Parlementten betooge van zijn afkeurend oordeel over den oorlog. Hij stelt twee vragen: 1°. bestond er noodzakelijkheid, dat Engeland in de twist gewapenderhand tusschen beide kwam? 2°. waarom werd, eenmaal tot deze gewapende tusschenkomst besloten zijnde, de geheele zaak niet als afgedaan beschouwd, toen Rusland de Weener nota aannam? Omtrent het eerste punt merkt hij voornamelijk op, dat het tooneel des oorlogs 3000 Engelsche mijlen van Engeland verwijderd is; dat dit rijk noch aangevallen, noch beleedigd was; dat het geschil zou bijgelegd zijn, ingeval de jongste nota van Vorst MenzikolF ware aangenomenen dat niemand tus schen deze laatste en de naderhand door de vier Westersche Mogendheden aan- bevolene Weener nota cenig noemenswaardig verschil kan opmerken. Wat het tweede punt, de Weener nota, betreft, herinnert Mp. Bright, hoe deze te Parijs opgestelddoor de vier Mogendheden aangenomenen bij i partijen aanbevolen werd; hoe zij te Petersburg onmiddellijk werd aangeno men; maar hoe Turkye de aanneming weigerde en Rusland den oorlog ver klaarde, schoon het Britsch Ministerie betuigde, dat het verschil alleen nog in woorden bestond, en alle moeijelijkheden spoedig zouden zij uit den weg geruimd. «Let nu wel," dus vervolgt Mr. Bright, «op de handelwijze onzer Rege ring. Zij trad tot de Weener nota toe, die door de vrienden van Turkye was opgesteld; zij drong haar bij Rusland aan en deze Mogendheid onder schreef haar; daarop volgde een geschil omtrent hare juiste uitlegging en Rusland stond toe, dat de Weener bemiddelaars er drie - verbeteringen en verklaringen toe aanbragtenwelke noodig geacht werden. Maar van het oogenblik, dat de Turken haar verwierpen, keerde onze Regering geheel om, en verklaarden de Weener nota volstrekt onaannemelijk en verdedigde het gedrag der Turken. De laalsten verklaarden den oorlog, en Engeland liet zich door den stroom der gebeurtenissen te Konstantinopel medeslepen." Met een woord roert Mr. Bright vervolgens de vroegere staatkunde van Frankrijk en Engeland in het Oosten aan, zooveel beleedigcnder en baatzuch- tiger dan Ruslands eischenwijst op het onzedelijke van den tegenwoordigen oorlog, die niet enkel tegen Rusland, maar tegen geheel de Christelijke be volking van Turkye gedreven wordt, en herinnert, ten aanzien der in dezen krijg voorgewende opofferingen voor de zaak der vrijheid»hoe een der groote Bondgenooten van de Porte juist de monarch is, die kort geleden in Europa eene vrije constitutie vernietigde en door militair geweld eene natio nale vergadering uiteenjoeg." Na de stelling ontwikkeld te hebben dat en waarom non-interventie de pligt der geallieerde Mogendheden geweest was, en op de aanzienlijke en bloedige oiFers te hebben gewezenwelke de tegenwoordige staatkunde Enge land kosten zal, eindigt de briefschrijver aldus: «Wanneer de tijd komt, waarin van dit bloed rekenschap zal worden ge vraagd, wie zal antwoord geven? Gij hebt de tijdingen uit de Krim ge lezen; misschien hebt gij gesidderd bij het verhaal dier slagting; gij herin nert u bet vrecsselijk tafereel na den slag. Russen, in hunne woede, En- gelsehcn doodschietende, die hun een dronk waters aanboden tot lessching hunner dorstEngclschcnde lijken der gewonde of verslagenc Russen plunderende, en op de borst der verminkte ligchamen afbeeldselen vindende van de maagd Maria en het kind Jezus. Gij hebt dit gelezen en uwe ver beelding heeft u de ontzettende bijzonderheden nog verder voor oogen gemaald. Ziedaar wat de oorlog is, elke misdaad, welke de menschelijke natuur kan begaan of bedenken, elke gruwel, welke zij plegen of lijden kan; en dit is het waarin onze Christelijke regering ons ligtzinnig stort, en wat menigeen onzer landgenoolen begrijpt thans uit vaderlandsliefde te moeten toejuichen! Gij moet mij verschoonen, indien ik niet met u kan medegaan. Ik wil geen deel aan deze vreeselijke misdaad hebben. Mijne handen zullen niet bevlekt worden door het bloed, dat gestort wordt. Geen eerbied voor mannen die een bewind vormer.geen zucht om met den stroom mede te gaan geene vrees voor beschuldiging van gebrekkige vaderlandsliefde, kan mij ten gunste eencr staatkunde stemmen, welke mijn geweten mij zegt, dat misda dig tegenover God is, en bet waarachtig belang van mijn land ondermijnt." De Chinesche brievenmalen hebben tijdingen aangebragt van Canton van 26 Sept. De te Canton residerende Ministers van Frankrijk, Engeland en de Yereenigdc Staten waren naar hel noorden vertrokkenom te Pckin met den Keizer een onderhoud te hebben. De opstandelingendie zich in de omstreken der hoofdstad bevondenwaren geslagen. F BK A X Si EK. St. PARIJS 13 November. De Moniteur beval de benoeming van den Heer de Morny tot Voorzitter van het Wetgevend Ligchaamter vervanging van den Heer Billauddie tot Minister van Binnenlaridsche Zaken is benoemd. Men verneemt, dat de Regering het voornemen heeft, om binnen zeer korten lijd nog 50,000 man troepen naar de Krim af te zenden. Engeland zal de helft in de kosten dragen. In eene lijding aan de Indep. Beige wordt als gerucht gemeld, dat Engeland door Lord Palmerston aan Frankrijk een onderstand van 100 millioen had aangeboden. De Moniteur bevat eene waarschuwing, om op zijne hoede te zijn te gen de tijdingen per telegraaf, die van het tooneel des oorlogs verspreid wor den daar deze geen meer geloof verdienendan gewone particuliere corres- pondenlien. Het blad voegt er hij, dat het onmogelijk alle berigten, die per telegraaf ontvangen en door de dagbladen verspreid worden, kan bevestigen of logenstraffen. De daguerrcotypistendie naar het Oosten zijn gezondenhebben reeds een 400-tal tafereelen en afbeeldingen van de verrigtingen der land- en zee magt r.aar Parijs gezonden welke cene rijke verscheidenheid opleveren en de grootste naauwkeurigheid bezitten. Ook de rapportenwelke de Minister van Oorlog ontvangt, worden steeds vergezeld van daguerreotypische afbeeldingen. Volgens den Universheeft het Frarische regement dragonders, te Rome in garnizoen bevel ontvangen zich gereed te houdenom naar Frankrijk terug keeren. Dit regement was te Rome sedert het begin der be zetting door de Franschen. Men beschouwt dit vertrek als een stap, om welhaast den geheelen Kerkelijken Staal door de Fransche troepen te doen ontruimen. Op voordragt van het Raadgevend Collegie voor de zaken rakende de algemeene gezondheid, heeft de Prefect van Policie alhier, den llden dezer cene verordening uitgevaardigd, volgens welke over 6 maanden alle stoom tuigen hunnen rook verteren of met coaks gestookt worden moeten. Een groot aantal oorlogswapenen, afkomstig van den slag bij de Alma, te Marseille aangekomen zullen als zegetcckenen naar Parijs worden gebragt. Volgens eene officiële opgave zijn in de maand September jl. in Frank rijk 1,590,114 liters gewone wijnen ingevoerd, waarvan 425,382 nit het Duitsche Tolverbond en niet minder dan 1,100,609 uit Spanje. Men weet, dat bij een Keizerlijk besluit van 30 Augustus jl. het regt op den invoer van dat artikel tijdelijk bijkans geheel opgeheven is. g F A KT Jf BS. MADRID, 12 November. De zoutgroeven van den staat brengen de schatkist jaarlijks eene zuivere som op van 50 millioen realen. Men onderzoekt thans of hel niet voordeeliger zou zijn de zoutgroeven onder billijke voorwaarden aan bijzondere personen over te doen. Men schat namelijk, dat die zoutgroeven voor 150 mill, realen verkocht zullen kunnen worden. Daartoe overgaande, zou de Regering een regt van 2 realen per maat op het gefabriceerde zout, en van 6 realen op dezelfde hoeveelheid die verbruikt wordl, heffen, terwijl de nieuwe zoutver- koopers bovendien aan de schatkist eene som van 2 of 3 millioen zouden opbrengenbij wijze van patent. Een en ander zou gezamenlijk 35 millioen jaarlijks opleveren. De 15 mill., die dan nog te kort zouden schietenzouden gedekt worden door eene ver hooging van de grondbelasting. OOSTENRIJK. AVEENEN, 13 November. Er worden nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent de verdere krijgs toerustingen alhier. Behalve eene nieuwe ügting van 60 a 80,000 man zouden ook de reserves opgeroepenbij de grensregementen de 5ie bataillons ingerigten tegen Nicuwejaar het geheele leger op voet van oorlog gebragt wordenwaardoor men eene vermeerdering van 180,000 man zoude beko men. Te gelijkertijd zouden de troepen der genie van 6 op 15 bataillons gebragt worden. Krakau en de omtrek, wordt zoo veel mogelijk versterkt. In de stad liggen omstreeks 15,000 man; het kasteel is met geschut opge vuld, reeds ineer dan 200 stuks bedragende. Alle Gallicischc dorpen langs de Russische grenzen zijn met krijgsvolk, meestal jagers, bezet, en veel ge-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2