In Saksen Meiningcn en meer andere Duitsche Staten, heeft de Rege ring geweigerd de elders in werking gebragte beperking des graanhandels in te voeren op gronddat bierdoor de vrijheid des handelsverkeers zeer belem merd en de prijzen nog meer in de hoogte gedreven worden. Dit is inderdaad tot dusverre overal liet gevalw aar deze beperkingen plaats vinden. De Groothertogin-Weduwe van Saksen-Weimar, Grootvorstin Maria Paulowna van Rusland, heeft de feesten, welke den O'1'»' dezer, bij gelegen heid van haar SOjarig verblijf, in Weimar zouden plaats hebben, verboden; in de plaats daarvan heeft zij de slichting bevolen van een verzorgingshuis voor oude mannen, hetwelk haren naam zal dragen en op bare kosten wordt opgerigt. Kül LAW D. Vorst Menzikoff herigt omtrent hetzelfde treffen, waarvan de Moniteur een verslag mededeelt, (zie onder Turkye), van den Gdcn Nov. het volgende: Gisteren, den 5denheeft de bezitting van Sebaslopol twee uitvallen gedaan tegen den regter- en den linkervleugel der belegeraars. De aanval geschiedde met zeer veel kracht en de strijd was hevig. Het gedeelte der bezitting, dat op den vijandelijkcn regtervleugel aanviel, heeft ecne batterij bemagligd er. verscheidene stukken geschut vernageld. Van heide kanten is het verlies zeer aanzienlijk. Bij den uitval tegen den linkervleugel werden 15 van 's vijands j kanonnen vernageld. Na deze gevechten heeft de Fransche afdeeling de Russen achtervolgd en beproefd storm te loependoch zij werd door de verdedigers van Sebastopol met groot verlies teruggeslagen. TUSItlE. Volgens tijdingen uit Konstantinopel van 2 Nov. en uit Sebastopol van 28 Oct. zouden twee nieuwe batterijen vau 32 stukken den 3dcn Nov. voor bet bastion du Mat, gereed zijn, ten einde de bres te verwijden. De Russen hebben zooveel artilleristen verloren, dat zij de stukken door galeihoeven la ten bedienen. De zuidelijke wijk der stad is nagenoeg ten eenenmale vernield. Met de Stoomboot Christophe Colomb w aren te Varna tijdingen ontvan gen uit de Krini tot den 4den. De Engelsch-Fransche bres-batterijen waren op 150 ellen afstands van het punt van aanval gevestigd en er was eene bres gescholenwelke voldoende geacht werd voor eene bestorming in den loop van dienzelfden dag. Alles ging naar wensch. In zijn rapport zegt de Generaal Canrobertdat het verlies van de Engelschc ruiterij bij het gevecht van den 25sten had bedragen 150 man het gevecht van den vol genden dag was kort, levendig, schitterend en eene wederwraak, ruim schoots opwegende tegen het voorval van den vorigen dag. Het rapport laat zich gunstig uit over den gezondheidstoestander heerscht noch cholera noch tetanos. Sedert het begin der operatiën hadden de Fransche troepen 95 dooden cn 718 gewonden of gekneusden. Een berigt uit het kamp der Bondgenooten voor Sebastopol van den gdcn Nov. in de Moniteur medegedeeldbevat het volgende Het Russische legervermeerderd door de versterkingen van den Donau cn de reserven uit de zuidelijke provinciën van Rusland, en aangespoord door de tegenwoordigheid der Grootvorsten Michael en Nicolaasviel den 5dcn den regtervleugel der Engclschen voor de vesting aan. Het Engelsche leger heeft het gevecht met opmerkelijke standvastigheid doorgestaan. Het werd ondersteund door een gedeelte van de afdeeling van Generaal Bosquet, die met bewonderenswaardige dapperheid heeft gestreden. De vijand hoewel veel sterker, heeft met groot verlies, dat op 9000 man geschat wordt, moeten wijken. Onderwijl sloeg Generaal Forey eenen stouten uitval af van de bezetting tegen den linkervleugel der Bondgenooten, joeg den vijand in de vesting terug cn bragt hem een verlies toe van 1000 man. (Zie hierboven Rusland.) Uit Varna wordt nog gemeld, dat 4 Engelsche Generaals bij die gelegen heid gekwetst zijn. Het Journal de Constantinople raamt het verlies, dat de Russen bij Balaklava geleden hebbenop 4 a 5000 manzoo aan dooden als gewonden terwijl het verlies der Bondgenooten op 1500 man geschat wordt. Den 26stcn Oct. waren de drie laatste redoutes op den Generaal I.iprandi heroverdwaarbij de Afrikaansche jagers zich onderscheiden hebben. Uit Aziatisch Turkye wordt gemeld dat de Russen Bavazid meer en meer versterkenwaar zij hunne winterkwartieren zullen vestigen. Men wil dat zij op weg zijn naar Kars. Mustapha verwachtte de komst van Ismaïl- Pacha; het leger was gereorganiseerd en kleederen en geneesmiddelen waren uitgedeeld. Men verwachtte nn den vijand. De vele roovcrijen maken allen handel in Azië schier onmogelijk. De voorwaartsche beweging der Turksche troepen naar Moldavië en de Pruth wordt onafgebroken voortgezet. Hel leger is in staat, om weder aan vallender wijze te werk te gaan. Omer-Pacha wordt bij de Pruth verwacht. Den 4den Nov. heeft de Oostenrijksche Generaal Coronini te Jassy, de hoofdstad van Moldavië, zijnen intogt gehouden, alwaar hij plegtig werd ont vangen. Denzelfden of den volgenden dag verwachtte men aldaar Baron von Bach en Dcrwisch-Pachaburgerlijke Commissarissen van Oostenrijk en Turkye. In het paleis der wetgevende vergadering te Athene is brand ontstaan die door hulp van de Fransche troepen gebluscht werd. De Asmodè was in den Pireus aangekomen. De Generaal Maijran maakte zich gereed te vertrekken. HAAS* BE GOEBE S3SN3B». Van den Oranje Vrijstaat zijn bcrigten tot 12 Augustus ontvangen. De President was van zijne lange en moeijelijke reis door AVinburg en Ilarrysniith te Bloemfontein teruggekeerd. In evcngenocmde districten had hij de bezwa ren, zoo ten opzigte der nieuwe wetten en regeringsinstellingen als ten aan zien der inboorlingen op de 'grenzenuit den weg geruimd en de ontevreden heid doen wijken; waar hij eerst koel was ontvangen, werd hem later met eene cerewacht en met geestdrift uitgeleide gedaan, zelfs door hen, die zich te voren rondom zekeren hoofdleider der oppositie geschaard hadden. De Heer Hoffman was vervolgens naar het Bassoeto Land vertrokken, om den 14den Augustus op Thaba Bosigo eene zamenkonist te hebben met het Opperhoofd Moshesh ten einde eenige gerezene geschillen met dezen te vereffenen. A'óór 25 jaren had op de Afrikaansche kust tusschen Sierra Leona en de Kaap de Goede Hoop geen enkel inlander eenige opvoeding ontvangen of wist iets van het Christendom af. Thans zijn de nederzettingen van de Amerikanen en Europeanen aldaar verdubbeld; 15,000 inboorlingen hebben eene Christelijke opvoeding ontvangen; meer dan 100 stations voor zendelin gen zijn er opgerigtde zeerooverij is er bijna vernietigdop eene uitgebreid heid van 1300 mijlen, is er geen punt op de kust, dat voor den invloed van het Christendom niet open staat; ongeveer 100 kerken zijn er gebouwd; 12,000 jonge inboorlingen worden thans nog in Christelijke scholen onderwe zen en gedeelten van de Heilige Schrift zijn in 20 Afrikaansche talen over gezet, die te voren zelfs nooit geschreven waren. VEBEEMGDE STATEW. Het aantal te New-York aankomende landverhuizers blijft groot: den 229ten alleen zijn er 5629 geland voor het meerendeel Dnitschers. i De berigten van den katoenoogst. daar te lande blijven gunstig; bij zal, naar men berekent, 3 millioen balen opleveren, en, indien het weder zoo gunstig blijft als thans, 3,300,000 balen. Er zijn van hier te Liverpool met de Baltic tijdingen loopende tot den 28sten Oct. ontvangen. Volgens deze is eene bende emigranten van 50 per sonen is door een stam Indianen in Neder-Californië vermoord en een ander aantal door gebrek aan water omgekomen. De mijnen bleven in den ge- heelen staat veel opleveren. In Oregon hebben de Indianen groote wanorde lijkheden gppleegd. De wetgevende vergadering van Canada heeft met 90 tegen 5 stemmen eene bill goedgekeurd, waarin ten strengste het verbod is opgenomen, om sterke dranken te bereiden en te verkoopen. KEKRAilElI W S. DEVENTER, 12 November. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Zaalberg naar 's Gravenhage, is door den Kerkeraad der Herv. gemeente het volgende alphabetisch gestelde 12-tal Predikanten gemaakt: DD. van Amerom, te Bolsward; van Bell, Th. Dr. te Hoorn; van Eyk, Th. Dr. te Hindelopen; Kits van Heyningen, te Oudewater; van KetwichTh. Dr. te Schoonhoven; Laurillard, Th. Dr. te Zandpoort; Moens, te Edam; Oudegeest, te Noordeloos; Poelman, Th. Dr. te Holwierdc; Rauwenhoff, Th. Dr. te Mijdrecht; Scheffer, te Zwaag; en Verhurg, te Nieuwpoort. GENEMU1DEN, 11 November. Alhier is beroepen D9. AV. A. Becking, thans te Scharnegoutum. ABVEBTBIHTIBW. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, Vrouwe A. E. MOD DERMAN, geliefde Echtgenoote van Letden, 9 November 1854. J. HARTEVELT, Az. Heden 12 November beviel ontijdig van eene doode DOCHTER, Vrouwe S. H. TYDEMAN TERPSTRA. Eenige en algemeene Kennisgeving. Gevoelig voor de menigvuldige bewijzen van hartelijke belangstelling, welke wij ondervonden, zoowel bij gelegenheid onzer 25-jarige Huwelijks-Vereeniging, als gedurende de ongesteldheid, welke mij dezer dagen trof, betuigen wij langs dezen wreg, ook namens onze Kinderen, daarvoor onzen opregten dank. J. VAN 'T HOOFT, Letden, 14 November 1854. C. G. van 't HOOFT, geb. Meriijn. De Schuldeischers in den Boedel van den Gefailleerden JOHAN HENDRIK NOBBEKoek- en Banketbakkerte Aarlanderveenwelke op de gehou den Vergadering lot Verificatie der Schuldvorderingen niet zijn opgekomen worden alsnog opgeroepen, om op Zaturdag den 25stel> November e. k. des voormiddags ten elf ure, te verschijnen ter Vergaderkamer van de Arron- dissements-Regtbank te Lei/den, op het Raadhuis aldaar, ten einde alsdan nader over te gaan lot de Verificatie der Schuldvorderingen, en tevens te beraadslagen en te beslissen over het accoord, hetwelk door den Gefail leerden op de eerste Verificatie aan zijne Schuldeisschers is aangeboden. De Curator in genoemd Faillissement, Letden, 13 November 1854. Mr. C. AV. HUBRECHT. Het openbaar ONDERWIJS In de EAAMHIISIIOLD- K.UWDE zal geopend worden op Vrijdag, den 17d<!D dezer, des avonds te zeven ure. Letden, 14 November 1854. A. H. van der BOON MESCH. Tot en met den 28sten dezer zijn aan het Magazijn van Brandstoffen van de \Vede van HAANS- BERGEN en DUTILHde GAZ-COH.E verkrijgbaar voor 65 Cents per Mud na dien tijd wordt de prijs met tien Cents per Mud verhoogd. iliTM!) fe Ondergeteekende heeft de eer te berigten, dat bij door ver- 1%lil andering van woonplaats naar de Papengracht, het derde linis Ml van de Breedestraatzijn AVinkel veel heeft verbeterd, zoo van MgK' Heeren-als Dames-Schoenen en Laarzen, alsmede beste Amcnk. Gom-Overschocnenbelooft eene prompte en civiele bediening. Letden, 14 November 1854. J. H. KNOTTER.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3