een bewijs zijner goedkeuring daarover willende gevenaan den persoondie zich met de uitvoering daarvan belast, verzocht beeft, aan de weesbuizen der Ev.-Lnth., Nederd. Herv. en R. K. ieder 20 en aan die der AVaalschen en Nederd. Israëliten ieder 10 halve mudden aardappelen te doen geworden. De collecte en winter-inschrijvingenten behoeve van de armen der Herv. gemeente, beeft de aanzienlijke som van ƒ14,166 opgebragt, waaronder echter nog niet begrepen zijn de giften van de leden der Koninklijke familie en van zoovele aanzienlijkendie zich thans nog niet hier bevinden. Wtveetle BStumer tier Sttsten-^ieiieretisl. Zitting van Dingsdag 14 November. In deze zitting deelt de Voorzitter mede, de door de afdeelingcn benoemde rapporteurs over acht ontwerpen van wet; zijnde het 8stc het in overweging nemen van het voorstel van den Heer van Hoëvell en 4 andere leaen tot af schaffing van den accijns op de brandstoffen, waarvan tot rapporteurs zijn be noemd de Ileeren BaudHeemskerkGevers van Endegeestvan Nispen en Hugenholtz. Vervolgens aangenomen met algemeene stemmende begrooting voor de Landsdrukkerij over 1855 en eenige ontwerpen van wet tot het verleenen der hoedanigheid van Nederlander. Daarna verklaart de Voorzitterde Verga dering over te doen gaan in comité-generaal. 's HERTOGEN BOSCH. 10 November. De Tentoonstelling van schilderijen, beeldhouwwerken, gravures, enz. alhier, bevat 536 nommers. Door het bestuur zijn voor de verloting van schilderijen reeds aangekocht schilderijen van de Ileeren J. A. Kruscmon J. MoerenhoutP. KremerE. KosterIV. VerschuurS. L. Verveer J. SpoelJ. J. SpohlerB. J. van HoveF. A. Breuhaus de Groot en C. J. Behr. Omtrent nog andere is het bestuur nog tot geene bepaalde keuze gekomen. In den afgeloopen nacht is een stonte diefstal gepleegd ten huize van den Heer, A. H., gondsmit alhier. Al de voorhanden voorwerpen zijn uil de goudkas weggenomen en men berekent de waarde daarvan op ruim ƒ1,500. De justitie doet alle nasporingen om den dader op het spoor te komen. BUITENLANDSCHE BEllIGTEiV. BELGIE. BRUSSEL, 12 November. Men heeft weder een nieuw oorlogstuig uilgevonden en daaraan den naam gegeven van Korsikaansche karabijn. Deze uitvindingwelke van Franschen oorsprong is is hier te lande verder volmaakt. De Korsikaansche karabijn overtreft alle ander soortgelijk schiettuig in gemakkelijkheid en eenvoudigheid van behandelingterwijl de kogeldaaruit gescholenzoo veel kracht heeft, dat hij op 800 ellen afstand eene plank van 4 duim dikte doorboort. In de drie laatste maandengedurende welke de Cholera te Gent heeft gewoed, hebben daar ter stede 983 sterfgevallen meer plaats gehad dan geboorten. ERfCEIiAW®. LONDEN, 11 November. De Regering heeft naar Canada bevel gezondenom 8 regementen infan terie cn 3 kompagnien artillerie naar Engeland in te schependie vervol gens naar het tooneel des oorlogs zullen worden gebragt. Men wil weten, dat de gewezen Russische Gezant aan ons Hof, de Heer Brunowuit Darmstad naar Petersburg is ontbodenom behulpzaam te zijn in het voeren van diplomatieke onderhandelingen gedurende den winter. Dezer dagen is op last der Admiraliteit weder een buitgemaakt Rus sisch koopvaardijschip in het openbaar verkocht, het bragt IÉ 1110 op. Men is door het gansche vereenigde Rijk thans druk werkzaam met het oproepen der militie, ten einde in geval van nood al het krijgsvolk naar bet tooneel des oorlogs te kunnen zenden. De Ttmes behelst een betoog, hetwelk strekt om de menigte tot ge duld aan te sporen. Volgens dat blad, kan de belegering van Sebastopol zeer wel tot 1 Dec. aanhoudenmaar mag men er staat op makendat de vesting ten laatste zal worden ingenomen. Dat de belegering lang duurt is natuurlijk, men behoeft slechts de aandacht op andere belegeringen te vestigen, zoo als op die der citadel van Antwerpen, welke door een hand vol Nederlanders tegen een magtig leger, met al zijn materieel en uitmun tende Genie-Officierengedurende 7 a 8 weken is verdedigd. Vele Engelsche bladen bevatten bijna dagelijks beschouwingen en inge zonden stukken, ten betooge van het verderfelijke van den oorlog en van de noodzakelijkheid hoe eerder hoe liever den vrede te sluiten. Te Parijs verheft zich menige stem tegen den gang der zakenen wordt het ernstige van den toestand zeer te regt ingezienniettegenstaande de gunstige berigtendie de Generaals uit de Krim overzenden. Men zegtdat in de eerste vier maanden nadat men in Indie kennis van de oorlogsverklaring ontvangen bad, niet minder dan 107,500 quarters lijnzaad te Calcutta naar Engeland ingescheept zijn tegen 16,500 quarters in denzelfden tijd van het vorige jaar. Dit wordt aangevoerd als een blijk hoeveel zou kunnen gedaan worden om de Russische producten te vervangen, indien de handel maar zekerheid had dat de aanvoer uit Rusland in de daad ophoudt. In onderscheiden steden worden tegenwoordig de verderfelijke looden buizen in pompen en regenbakken door gutta-percha-pijpen vervangendie gebleken zijn vele jaren in het water onbeschadigd te blijven en niets na- deeligs voor de gezondheid te bevattengelijk eerstgenoemde. F It A N RH IJ R. PARIJS 9 November. De Keizerin heeft, door tusscbenkomst van den Porlugcschcn Gezant, liet groote lint der Isabella-orde ontvangen. De Keizer beeft de inrigting bevolen van 6 schouwburgen in het kamp van Boulogne en 4 in dat van Saint Omcr. De kosten daarvan ko men ten laste van de civile lijst. De Raad van State heeft met algemeene stemmen het ontwerp aange nomen, tot toekenning van een pensioen van 20,000 fr.als nationale be looning, aan de weduwe van Maarschalk de Sl. Arnaud. in de zitting van de Fransche Academie, heeft de Heer Dupanloup Bisschop van Orleanszijne plaats genomen tusschen de Ileeren Mole en de Montaleinbert. De meeste leden der Akademie hebben de zitting bijgewoond. Onder de afwezigen worden de Ileeren Guizot en Dupin genoemd. Een Purijsch blad vestigt er de aandacht op, hoe noodlottig de oorlog voor de voornaamste Russische Hoofdofficieren tot dusverre geweest is. Onder anderen zijn 9 der knapste Generaals gesneuveld, of meer of min ernstig ge kwetst, namelijk: gesneuveld de Generaals Schilder, Selvan, Dreschern, Chruleff, Bebutoff, Sollikoff, Neijer, Kareimsin en Korniloff; gekwetst: de Generaals Paskewilsch, Popoff, Buturlus, Gortschakoff en Naschmoff. Te Lyon zal van wege de gemeente eene werkplaats opgerigt worden, waarin de werklieden legen een dagloon van 75 centimes (37£ cents) kunnen arbeiden. Er moet in die stad onder de behoeftige klassen groot gebrek heerschen en men ziet er den winter met zorg te geinoet. Dat hetkamp van het Zuiden niet zonder invloed op dien toestand is, wordt vrij algemeen aangenomen. Mcil verneemt, dat bij de Regering stappen zijn gedaan orn te bewer ken, dat de aanstaande komst van Maria Christina op Malmaison geene aan leiding geve tot eene soort van hofhouding aldaar, zoo als vroeger geschiedde, en dat deze voormalige gebiedster zich vergenoege met een eenvoudig verblijf te Parijs, dat niet moet dienen lot centrum en verzamelingspunt der partijen, die hare zaak zijn toegedaan. Het kamp van Sathony nabij Lyon zalnaar men als zeker verneemt, door 24,000 man worden betrokken. Op 31 Oct. jl. waren in geheel Frankrijk 114,178 personen als slagt- offers van de cholera dit jaar gevallen. In het jaar 1832 bedroeg dit getal 120,000, in 1849 102,000 personen. Overigens neemt de ziekte hand over l and af. SPANJE. MADRID, 10 November. Het officiële dagblad verkondigt het verleenen eener algemeene kwijt schelding van staalkundige misdrijven bij gelegenheid van de opening der Cortes-Vergadering. De Generaal Evarisle San Miguel is tot voorloopig President der Cortes benoemd De Regering heeft besloten tot de uitdrijving van eene vereeniging van Jezuiten, die zich, ten getale van 80, Ie Loyola in de Baskische provinciën hadden gevestigd. De genoemde geestelijken hadden, op grond, dat. zij, in 'tbelang van de partij der Carlisten, heimelijk de burgers tegen elkander op- ruidden last bekomen om zich onverwijld naar het eiland Majorca te bege ven, doch hadden geweigerd te gehoorzamen. De Minister van Justitie had vastelijk besloten omondersteund door al zijne ambtgenoolcnin deze niet toe te geven. PRUISSEN. BERLIJN, 10 November. Men verzekertdat Pruissen en Oostenrijk het eens zijn om bij Keur- hessen aan te dringen op eene spoedige opheffing der speelbanken. De Russische Staatsraad, Baron van Slieglilz, Chef van het bekende bankiershuis van dien naam in Petersburg, die zich eenigen tijd alhier en te Weenen ophoudt, is, naar men wil, belast orn de jongste leeningsvoor- slagen van Ruslandwelke op alle Europesche beurzen schipbreuk hebben geleden, in te trekken. Te Memel zijn brieven uit Petersburg ontvangen, waarin aan de koop lieden in eerstgenoemde stad wordt aangeradengeene goederen voor Russische rekening te verschepen in Engelsche vaartuigen, daar men meende dat, bij het geringe aantal Engelsche oorlogschepen in de Oostzee, de Russische vloot nog wel eens kon uitloopen en de Engelsche koopvaarders prijs maken. De lithograaf Karl Wilhelm Albert Biermann heeft zijne 4 kinderen in de sluis voor de Silezische poort alhier verdronken. De kinderen waren 6, 4, 2 en een i jaar oud. Hij had ze des avonds in eene waschmand ge zet en zoo in het water geworpen. Behoefte en, zoo men zegt, wraakzucht jegens zijne ouders, schijnen de oorzaak van zijne daad te zijn. De onnatuur lijke vader is gevangenen legt over zijne daad geen berouw aan den dag. FRAARFOKT, 11 November. In de Neue Preuss. Ztg. leest men dat vermoedelijk in de aanstaande week de voorstellen betreffende de Oostersche zaak in de Duitsche Bondsver gadering alhier, zullen worden ter tafel gebragt. Oostenrijk en Pruissen zouden het omtrent de hoofdpunten volkomen eens zijn en de toetreding der overige Duitsche Bondsstaten worden te gemoct gezien. De boekerij van werken de Vrijmetselaars betreffende en de verzame ling oorkonden van den onlangs overleden Meaicinaalraad Dr. Klosz, is door tusscbenkomst van den voormaligen Rijksminister Dr. Gravel!door Prins Frederik der Nederlanden aangekocht. Deze verzameling heeft hare weergade niet en door den verkoop verliest Frankfort en zelfs Duitschland een grooten letterkundigen schat.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2