LEYDSCHE COURANTS!'; WOENSDAG, 15 NOVEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. VIF Cs Ml l_,V« -- N! *V*V: De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. 18ij dcsc Courant behoort Bijblad IV0. 32. BINi\Ei\LAM)SCHE BKKIGTEiV. LEYDEN14 November. Sedert 3 maanden is er bier ter stede beproefd om, in navolging van andere plaatsen, vooral van Amsterdam, eene Jongelings Vereeniging lot stand te brengen; ten doel hebbende, om jongelingen van alle standen, een of meer avonden in de week gelegenheid te verschaffen, tot gezellig en nut tig verkeer, door met elkander een of ander onderwerp uit Gods Woord te bespreken, een gedeelte der Vaderlandsche of Algemeene geschiedenis, Natuur kunde enz. te behandelen, zich in den Zang te oefenen, of met andere nut tige en aangename werkzaamheden bezig te houden. Het Bestuur dezer vereeniging bestaat uit 6 jongelingen, die met de overige leden onder het toezigt en de leiding staan cener Commissie uit de Begunsti gers dezer inrigting gekozen. De proefneming is aanvankelijk met den besten uilslag bekroond geworden. Reeds een 30-tal jongelingen hebben zich als leden in deze vereeniging doen opnemenen wonen met groot genoegen de bijeenkomsten bij. Een aantal begunstigers verbonden zich om in de noodzakelijke onkosten van een en ander te voorzien, en alzoo mede te werken, om het bezoeken van plaatsen welke de zeden bederven, tegen te gaan, en om onder Gods zegen, de lust tot ware Godsdienst en Vaderlandsliefde in de harten van jongelingen te be vorderen. Ingez.j De Amst. Cour. meldt, dat de Hooge Raad verleden Zaturdag besloten heeft tot bet uitbrengen van een afwijzend advies op bet door J. H. Kemper aan Z. M. den Koning gerigte verzoek om gratie. Door de Predikanten der Herv. gemeente te Alkmaar, is besloten, om te beginnen met Jannarij 1855, de toga als ambtsgewaad aan te nemen. Het Overijsselse!) kanaal is zoo verre gevorderddat in bel aanstaande jaar de vaart tot Almelo geheel gereed zal zijn. Men zal waarschijnlijk dezen winter bij gunstig weder de havenkom afwerken. Aan de Dedemsvaart is over de 10 maanden, van 1 Jan. tot 1 Nov. dezes jaars, aan sluis- en afvaartsgelden ontvangen, de som van ƒ62,956.671; voegt men daarbij de maanden Nov. en Dec. en de verpachte eigendommen, dan kan bet geheele cijfer op 70 a ƒ75,000 geschat worden, want de vaart is nog buitengewoon levendig, en aan opleggen der schepen wordt nog niet veel gedacht. Bij Coevorden is een arend van buitengewone grootte geschoten; bij heeft ecue vlugt van 2 cl en 5 palm; hij leeft nog; bij zijne gevangen neming sloeg hij met zijne klaauwen naar zijnen belager en kreeg een van diens vingers er tusscben zoodanig, dat die letterlijk doorboord is. De schipper W. W. de Vries, van Groningen, had het ongeluk voor Enkhuizen een lek in zijn schip te krijgen, waardoor het dadelijk is gezon ken; bij heeft zich met levensgevaar met vrouw en 8 kinderen met de sloep kunnen redden waarna hij door een vischschuit is opgenomen en thans bij W. Jorisscn wordt verpleegd. Het schip met lading, bestaande uit 800 mud aardappelende kleedercn en lijfstoebehooren der ongelukkige schip breukelingen, zal geheel weg zijn. De breede Kerkcraad te Goes beeft besloten dat de diaconie alle sub sidie uit de gemeentekas zal afwijzen en alzoo geheel onafhankelijk zijn. Van Capclle (Langstraat) wordt gemeld, dat gedurende den afgeloopen zomer van daar niet minder dan 34 millioen ffi hooi naar Hollaud afgeleverd zijn, terwijl de afzendingen, nog steeds blijven voortduren. De prijzen zijn thans van ƒ19 tot 21 de 1000 Ned. ffi. Voor eenigen tijd is bij eenen landbewoner in Limburg een kunstge wrocht van den vermaarden Nederl. schilder Willem van de Velde de Jonge gevonden. Het is op paneel geschilderd, 1 el 54 d. breed op 96 d. boogie en stelt voor een stil water met een groot aantal schepen en schuitjes in het gezigt der slad Dordrecht; het is goed bewaard gebleven. Dit schoone stuk werd verkocht op eene veiling des inboedels van een aanzienlijk maar uitge storven geslacht te Roermond, met eenige oude zolderprullen. Het is thans in hel bezit van den Heer Baron van Bieberstcin te Maastricht, alwaar het voor de konstminriaars te zien is. (HM.) Het getal Oost-Ind. ambtenaren met verlof in Nederland, bedraagt 34, dat der Oost-Indische Officieren insgelijks met verlof hier te lande 42, ter wijl het getal uit West-Indien en van de kust van Guinea, hier met verlof aanwezig, 12 beloopt. Als een bewijs van de groole belangstelling, welke aan de geschiede nis van Turhye door Alpbonse de Lauiartine ten deel valt, teekenen wij aan, dat van dit werk ter perse zijn 4 of 5 Hoogduitsche vertalingen, ert dal ons reeds de uitgave wordt aangekondigd van 2 Engclscbe, eene Zwecdsche, eene Deensche, eene Spaansché en eene Italiaansche, ja zelf eene Turksche en eene Arabiesche overzetting. Wij behoeven hier niet bij te voegen, dat het werk ook in de Nedcrlandsche taal verschijnen zal. Deze Nederduitsche ver taling zal goerlkooper wezen, dan de Fransche editie, en door eene bekwame hand worden bewerkt; de inleekcning er op staat open tot December. (TJ.C.) Uit de memorie van beantwoording der Regering, op het voorloopig verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer,, omtrent de begrooting van liet \ie Hoofdstuk, Binnenl. Zakenwordt aangaande onze Hoogeschool o. a. het volgende gezegd De Leydsche Hoogeschool is werkelijk in 't genot van bijzondere inkomsten ten bedrage van ongeveer ƒ2,600 'sjaars; een gering overschot van de aan zienlijke inkomsten, nagenoeg ƒ40,000 'sjaars, die zij vroeger genoot uit de goederentiendenerfpachten en rentenhaar tijdens bare oprigting door de Staten van Holland en West-Vriesland geschonken. Het voornemen bestaat ook dit overschot eerlang te gebruiken tot vernieuwing van eenige academische gebouwendie hieraan dringende behoefte hebbenen waarvoor anders de hulp van bel Rijk zou noodig wezen. De oprigting eener sterrewacht door vrijwillige bijdragen, wordt onge twijfeld door de Regering met belangstelling gadegeslagen, doch eerst wan neer de uitslag der poging geheel bekend zal zijn en dan mogt blijken, dat de krachten van particulieren en genootschappen te kort zijn geschoten, zou het welligt overweging verdienenof het Rijk het ontbrekende voor zijne rekening mag nemen. Doch bij het voortdurend onvervuld blijven van an dere, dringende behoeften, en bij de aanmerkingen, die op het hooge cijfer van het V<le Hoofdstuk der Staalsbegrooting zijn gevallen, zou de Regering geene vrijheid vinden, nu reeds eenig materieel blijk barer belangstelling ter zake van de nieuwe sterrewaeht te geven. Omtrent het Museum van Nat. Historie wordt gezegd, dat de vergrooting er van noodzakelijk is. In mindering der uitgave zal evenwel komen de op brengst van het voornaamste deel van het goud van Aruba, nutteloos in het museum liggende, welks verkoop ongeveer 10,000 zal opbrengen. Wenschelijk en raadzaam ware het voorzeker, zich met opzigt tot de ver dere uitbreiding dezer verzameling zekere grens te kunnen stellen. Van Re geringswege wordt daartoe dan ook reeds medegewerkt, door zoo spaarzaam mogelijk gelden voor aankoop toe te staan. Doch geschenken zullen steeds bezwaarlijk van de hand kunnen worden gewezen. Deze zijn nogtans hoogst zeldzaam van zoo grooten omvang als dat van den Heer Bleeker, en in dit opzigt schijnt, dus voor geene al te groote uitbreiding van bet museum te moeten worden gevreesd. Bovendien kan de verzekering worden gegevendat zoo de voorgenomen vergrooting plaats heeft, vooreen aanzienlijk tijdsveiloop in de behoeften zal zijn voorzien. De plannen van den Bouwmeester der Hoogeschool zijn ter plaatse onder zocht door den Ingenieur van den waterstaat belast met de dienst der lands- gebouwen, die crbehoudens geringe wijzigingen, zijne goedkeuring aan beeft gehecht. 's GRAYENHAGE, 14 November. Z. M. beeft Mr. L. N. Graaf van Randwijck, Grootmeester, dienstdoende bij II. M. de Koningin, vergunning verleend tot het aannemen van de onrler- scbeidingsleekencn van Ridder Grootkruis der Frcderiks-Ordehem door den Koning van Wurlemberg geschonken. Z. M. heeft lot Burgemeester der gemeente Hemmen benoemd W. J. E. Baron van Lynden van Hemmen. II. M. de Koningin zal den 17llcn dezer van Wurlemberg alhier terugkeeren. Door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, is aan W. Pleysier Tz. en A. van der VIiskooplieden te Vlaardingen, vergunning verleend voor eene stoombootdienst van Vlaardingen op 's Ilertogcnboscb en Je lusschengc- legen plaatsen, heen en terug, tot vervoer van reizigers en goederen. Men verneemt, dat een weldadig inwoner dezer stad, die met belang stelling den maatregel bad gezien, waarbij in het pakhuis op de Hooikade, aan minvermogenden aardappelen tot verminderden prijs worden verschaft,

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1