LEYDSCHE COURANT,^ MAANDAG, 13 NOVEMBER. de afzonderlijke nummers worden tegen 10 MiWEIVLANDSCHE BERIGTEN. 15UITEi\TLA\DSCHË RERIGTEN. De Courant wordt Maandag 5 Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond Vï-ii'Vii N \"y>* t '-*1 De Prijs der Courant is f\'& in het jaar; - Centen afgegeven LEYDEN 11 November. Heden viert onze verdienstelijke stadgenoot, de Heer A. A. Pcltenburg, den vijftigsten verjaardag van zijne betrekking als Organist in de Remon- slrantsche, de Mare, en de Moogelandscbe kerk, zijne betrekkingen, kunstge- nooten en vrienden vei beugen zich met den grijsaart over het groote voorregt hem te beurt gevallen dat bij gedurende eene halve eeuw met zoo veel lof dien post mogt waarnemen en wenscbendat hij nog lang de krachten moge behouden om in die betrekkingzoo wel als in andere met voortdurenden ijver en bijval werkzaam te zijn. LI. Donderdag trof den turfschipper A. van der Maat, op het vaar water de Zijl buiten de Zijlpoort alhier, het droevig ongeluk van al zeilende door den feilen wind van zijn vaartuig te slaan en daar er geen hulp in den omirek was, te verdrinken. De overledene laat eene vrouw en twee jonge kinderen na. Wij nemen de vrijheid onzen lezers de beschouwing der kunstgewroch ten van schrijf- en pennekunst aan te bevelen, door den Heer Dekker, in de Stads Gehoorzaalter bezigtiging gestelda's zijnde van wege velerlei bijzon derheden allerbezienswaardigst. Zie Advert. De aandacht wordt gevestigd op het in dit N°. onder de Advertentien voorkomende attest van den Lijfarts van Prins Adalbert van Pruissen nopens de Revalenta Arabica. Op den 4dcn dezer bleven alhier in behandeling 3 Choleralijders, bijgeko men tot op heden 0 personen, totaal 12, daarvan overleden 4, hersteld 1, in behandeling gebleven 7 personen. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week 5 Nov. 91 volwassenen, 26 kinderen te zamen 117. G 117 32 z> 149. 7 130 37 167. 8 127 40 167. 9 129 41 170. 10 x> 128 38 166. 11 129 41 170. Uit Vlaardingen wordt van den 8sten gemeld, dat aldaar wederom 4 sche pen zijn binnengekomen met 19 a 25 lasten vollen en ijlen haring; dat van de laatste soort de aanvoer gering blijft; de berigten welke deze schepen heb ben medegehragt, zijn vrij gunstig, en over het algemeen laat het zich aan zien dat de verwachtingen, die zeer laag gestemd waren, verre zullen overtroffen worden. De handelaars te Waalwijk verheugen zich, spoedig te zullen kunnen wedijveren met de voornaamste handelsplaatsen uit ons land, dewijl eerlang eene nieuwe stoombootdienst zal geopend worden lusschen die plaats en Rot terdam. Naar men verneemt, is de geldleening reeds voltcekend. De Friesche stoombootreederij te Harlingen, heeft besloten tol het doen aanbouwen van eene ijzeren stoomboot voor de vaart tusschen Amsterdam en de Lemmer, ten einde het traject binnen 4 uren te kunnen afleggen. Hhl Uit de memorie van antwoord der Regering op bet verslag der Afdee- lingen van de Tweede Kamer, hoofdst. V, Binnenl. Zakenontlcenen wij het volgende: Omtrent de Medische Policie is de Regering bezig met het in gereedheid brengen van drie ontwerpen van wet betrekkelijk de Medische Policie; zij hoopt weldra de Kamer in de gelegenheid te stellen tot herziening der be staande verordeningen op dit onderwerp mede te werken. 's GRAVENHAGE, 11 November. Z. K. II. Prins Frederik zal in de volgende week zich naar Berlijn bege ven, om zijne gemalin herwaarts te begeleiden. De Provinciale Staten hebben aan bunnen Voorzitter, den Commissaris des Konings in deze Provincie, in het Hotel de Ouden Doelen, een contra diner aangeboden, dal in de volgende week zal plaats hebben. De Baron de Geer sedert vele jaren Secretaris van het Zweedscbe Ge zantschap te Londen, is tot Zaakgelastigde benoemd te 's Graverihage. Hij is te Londen vervangen door den Baron von Wrede. Alhier zijn aangekomen en aan het hotel de l'Europe afgestapt de Ilooglceraar in de Godgeleerdheid J. C. Rowlatt, komende van Londen, en de Schoul-bij-Nacht Bouricius, nieuw benoemd Vlootvoogd in Neêrlands Indië, met familie en gevolg. Provinciale Staten van ZuitiAolland. Zitting van Donderdag 9 November. In deze zitting is o. a. besloten, de adressen nopens de visscherij in ban den te stellen eener commissie, die deswege nog in de tegenwoordige zitting verslag zal doen, zaïnengesteld uit de Heeren: Roest van Limburg, Hogendijk, Blom, Begrain en van Koetsveld. Op voorstel van den Heer de Greve be sloten, nog in de tegenwoordige zitting, na de behandeling van bet regle ment van Rijnland, in beraadslaging te brengen bet ontwerp-reglement voor de bewaar- en kleinkindcrscbolen in Zuidbolland. Besloten, bet ontwerp- reglernent voor Rijnland morgen, in behandeling te nemen. Zitting van Vrijdag 10 November. In deze zitting is men overgegaan lot de behandeling van bet reglement voor bet Hoogheemraadschap van Rijnland. Men is bij die behandeling lot art. 150 genaderd. De Commissie, in wier handen gesteld zijn de adressen nopens de vis scherij, heeft een voorloopig verslag uitgebragt. De zitting is tot aanstaanden Dingsdag opgeheven. 'SPtveede Kamer der Staten-ddeneraal. Zitting van Vrijdag 10 November. In deze zitting zijn eenige verslagen uitgebragt en missiven van den Ministers van Kol. en Buitenl. Zaken ingekomen. De volgende zitting is bepaald op aanst. Dingsdag. ARNHEM, 7 November. Heden morgen omstreeks 9 ure, is alhier de zuid-oosterzijde van een der torens van de R. K. keik op Sb Walburgen, ingestort, en daarmede bet daaraan gehechte deel der kerk, waarin zich bet orgel bevond, dat onder den bouwval bedolven is. Dat deel der kerk is geheel een puinhoop gewor den. De westzijde van den toren, die nog is blijven staan, dreigt mede in te storlen, en bij het gevaar dat er bestaat, kan er niets gedaan worden om bet te keer te gaan. Van lijd tot tijd vallen er steenklompen af. Groot is de schade, welke door dit ongeval is veroorzaakt. De kerk werd in den laatsten tijd inwendig verfraaid, en bet schijnt, dat door den toren te veel van zijnen steun te onlblooten, het ongeluk is teweeggebragt. Gelukkig was er op het oogenblik der instorting noch dienst in de kerknoch werkvolk daarin bezig, zoodat geen mensch daarbij eenig onheil is overkomen. De ochtenddienst was juist geëindigd, en de werklieden waren eerst aankomende om bunnen arbeid te hervatten. AmhCour.) ENGELAND, LONDEN, 8 November. De Heeren Brown en Zoon, leêrlooijers, hebben hunne betalingen ge staakt met een passief van 90,000 Dit faillissement beeft een diepen indruk gemaakt. Men verneemt uit Liverpool, dat het vuur van den brand, die aldaar gewoed beeft, in Lancelol-hey nog smeult, en de brandspuitgasten nog bij de rookende overblijfselen bezig zijn. Volgens een officieel rapport, bedraagt het gezamenllijk verlies eene som van 102,000 als aan verbrande koop mansgoederen 90,000 en aan gebouwen 12,000 Het aantal katoen balen clat verbrand isbedraagt 6000. Ida Pfeiffer, de beroemde koene reizigster, bevond zich op het laatst van Oeloher to New-York. De opstand in China, doch vooral de rooverijen der opstandelingen en de,,daardoor heiemmerde gemeenschap, werken zeer nadeelig op den Engcl- schen uitvoerhandel naar dat land, die tot dusver gedreven werd onder de waarborgen van de sedert 1842 gesloten traclalen. Gedurende de 10 eerste maanden van dit jaar is onze invoer van katoenen stoffen in China met eene waarde van 1,000,000 verminderd, vergeleken met hetzelfde tijdvak van 1853, zoodat de handel in Manchester daarvan den noodlottigcu invloed maar al te wel beeft ondervonden. EKANHKEJK. PARIJS 9 November. De Keizeronderligt dat de Officieren in de Krim de grootste moeite hebben, om zich de meest onontbeerlijke levensbehoeften aan te schaffen, beeft eene aanzienlijke hoeveelheid wijn op zijne kosten naar de Krim gezonden. De flaauwe stemming, waarin de beurs reeds ecnigen tijd verkeert is bet natuurlijke gevolg van de onzekerheid, waarin de Oosterscbe zaken bet publiek laten; de oorlog zal overigens, door zijnen langen duur, noodwendig nieuwe belangrijke uitgaven vorderen, waarin op de eene of andere wijze zal moeten worden voorzien en reeds beginnen dan ook velen bankiers maatregelen te

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1