De Turken haanden zich een weg tot den vijand en vernagelden de door de Russen op hen buit gemaakte stukken geschut, die door laatstgenoemden legen de Turken waren gekeerd. De Scholten hielden zich dapper staande tot dat versterking kwamwaardoor de Russen genoodzaakt werden te wijken, maar toch in het bezit van twee forten bleven. Drie regernenten ligte En- gelsclie ruiterij, die aan het kruisvuur blootgesteld waren, hebben aanmer kelijke verliezen geleden. Met bewonderenswaarde dapperheid hebben de Franschcn deelgenomen aan dit gevecht. Den volgenden dag (26) deden de Russen eene nadere poging, om hnnne vorige stelling te hernemen; doch de 800 man, tot dien aanval bestemd, werden met groot verlies terug geslagen. Aan heide kanten vielen zeer veel dooden. Den 26sten was het vuur der batterijen van Sebastopol verminderd. Een officieel berigt te Londen ontvangen van Admiraal Dundas, houdt o. a. indat de Engelsche vloot bij het bombardement van Sebastopol op 17 Oct. veel heeft geleden, en 44 gesneuvelden en 266 gekwetsten telde. Het vuur duurde onafgebroken voort van IJ tot 6j ure, en was voornamelijk gerigt tegen het fort Konstantijn en tegen de noordelijke batterijen. Het stoomschip Albion heeft het meest geleden. Van den 27stcn wordt gemeld: De Harpy heeft een Russiscben Gene raal als krijgsgevangene, benevens 400 gekwetsten uit de Krim alhier aangc- bragt. 3 Russische schepen zijn weder gezonken en 5 kruid magazijnen ge sprongen. Men zegt dat 5 Russische Generaals gedood zijn. De insluiting van Eupatoria door de Russen beeft opgehouden. Eene krijgsmagt van 40,000 bondgenootcn heeft den Rassen belet de hun toegezonden nieuwe vcrslcrkings- troepen te ontvangen. De Louqsor heeft te Marseille deze tijdingen uit de Krim van den 21slen overgebragtOp den 21sten waren de zuidelijke toren en de batterijen van het quarantaine-fort vernield, terwijl de toren van fort Konstantijn ont manteld was. Twee linieschepen in de haven waren door de gloeijende kogels vernield, welke in de stad mede op verschillende plaatsen brand hadden aangerigt. De bondgenootcn wierpen 75,000 projectielen daags. Het vuur der Russen verminderde. Er waren op nieuw ammunition uit Konslantinopel naar de Krim verzonden. Het Journ. de Const, zegt, echter niet stellig, dat Generaal Osten-Sacken van de noordzijde Sebastopol is binnengetrokken met 25,000 man. De Turken cischen voor zich de eer om het eerst storm te loopen. Den 17den vuurden eenige schepen op 2000 meters afstand, de tneeslen evenwel op 1200. De Ville de Paris en de Albion zijn te Kon- stantinopel aangekomenom er eenige herstellingen te ondergaan. De cholera was uitgebarsten op de eilanden van den Archipel. De nederlaag der Russen in de Krim wordt door den Moniteur beves tigd, volgens een berigt van den 28sten Oct. uit Therapia ontvangen. Het vuur der belegerden verflaauwde wegens gebrek aan artilleristen. De bond- genoolen waren met hunne loopgraven tot op 400 ellen afstands van de ves- ting genaderd. Dc volgende niet onbelangrijke daadzaak wordt in de Moniteur de V Armèe medegedeeld Rij een der uitvallen van het garnizoen van Sebas topol werd de Heer Dampierre een Fransch Officier, door de Russische kaval- leric gevangen genomen. De Heer Dampierre verzocht aan een Russisch Hoofdofficier naar het Fransche kamp eenig berigt te willen zenden, ten einde zijne vrienden gerust te stellen. De Russische Officier zeide hem daarop edelmoediglijkdat zoo hij zijn woord van eer wilde geven van terug te komen hij hem veroorloofde zelf naar bet kamp te gaan. Het is wel niet noodig te zeggendat de Heer Dampierre dit aanbod aannam en stiplelijk zijn woord hield. In den nacht van den 21stcn op 22stcn hebben de Russen een uitval gedaan. Bij die gelegenheid hebben zij 7 stukken geschut vernagelden zich vervolgens met den Officier, die daarbij gewond werd weten te redden. Het verlies der bondgenooten bleef immer gering. Tijdingen uit Odessa van 1 Nov. melden, dat de Russische afdecling van Generaal Liprandi den 27slen Oct. door de bondgenooten is aangevallen doch dat deze naar Balachi-Saraï zijn teruggetrokken. Het cijfer der Russische verslerkingstroepen wordt op 70,000 man geschat. STADS BERIGTEN. Men schrijft uit Iluesca: De hier ontvangen tijdingen van de Fransche grenzen zijn van zeer ernstigen aard, daar het schijnt, dat het oogenblik na dert, waarop de Carlistische partij zal beproeven in geheel het land het hoofd op te steken. In een voor ons liggenden brief lezen wij, dat de burger-oorlog tegelijk zal uitbarsten in Neder-ArragonKatalonië en Navarre, cn dat reeds zeer veel Carlistische Officieren op de grenzen vcreenigd zijn. NAPELS. De staat van zaken is hier ongunstig, de openbare geest zeer gedrukt. De hotels zijn ledig, want het ontbreekt aan vreemdelingen cn op de wandelin gen wemelt bet van bedelaars, zoodat men den winter met bezorgdheid te gemoet ziet. Voor een groot gedeelte is deze toestand aan de cholera toe te schrijven, die wel bijkans verdwenen is, maar droevige sporen heeft achter gelaten; want deelneming in het lot der arme klassen, zoo als elders in zulke tijden, ontbreekt bier geheel. Alleen de Aartsbisschop van Napels, Kardinaal Riario beeft niet alleen zijn leven gewaagd, maar bijkans zijn geheele fortuin opgeofferd. Vooral Messina heeft veel geleden. Het aantal dooden, dat offi cieel is bekend geworden, bedraagt in hel Koningrijk 22,500 en men zegt, dat dit cijfer nog verre beneden de waarheid is. PRÜISSEN. BERLIJN, 4 November. De Koning begaf zich Vrijdag morgen, door de Koningin cn Prinses Fre- derik der Nederlanden vergezeld van Potsdam naar Zehlenburg, waar eene groGte S'. Hubcrtusjagt gehouden werd op welke eene groote maaltijd op genoemd slot volgde. Verscheiden gezinnen van aanzienlijke Russische beambten waren voor nemens den winter te Kösen door te brengen; van wege de Russische Rege ring is hun echter de vei lenging hunner passen geweigerd, ten gevolge waar van zij naar hun land zijn teruggekeerd. FRANKFORT, 4 November. In Duitschland bestaan reeds bij de 200 inrigtingen voor verwaarloosde kinderen. Jaarlijks worden daar ruim 6000 van die kinderen opgenomen; bijna al die inrigtingenwelke goede vruchten opleverenzijn particuliere ondernemingen. In de Venetiaansch Lombardijsche provinciën heerscht, sedert kort, veel levendigheid in den graanhandelten gevolge van den sterken uitvoer naar Piemont en Zwitserland. Daar de voorraad zoowel te Venetië als Triëst niet zeer groot is, zijn de prijzen snel naar de hoogte gegaan. 4» T E 1% 5t i.l li. AVEENEN, 4 November. Men verzekert, dat de pogingen, welke de Ministers van Beijeren en Saksen tot eene toenadering tusschen Pruissen cn Oostenrijk aangewend hebben, in alle wezenlijke punten mislukt zijn. De medcdeelingenwelke Graaf Esler- bazy te doen badkonden wel is waar geene verandering in het door Oos tenrijk gekozen standpunt brengen, maar toch de toenadering van Pruissen gemakkelijker maken en dit doel is niet bereikt. De financiële toestand van den staat baart niet weinig bekommering. De aanzienlijke troepen-massa's die, zoowel op Oostenrijksch gebied zelf als in de Vorstendommen te onderhouden zijnvereischen eene vermeerdering van uitgaven, waarin, naar men zegt, bezwaarlijk met de voorhanden mid delen kan worden voorzien. Zelfs de nieuwe leenir.g van 500 millioen moet niet voldoende zijn geweestom 's rijks geldmiddelen op een beleren voet te brengen. De AVeener geneeskundige faculteit heeft bij de autoriteiten alhier ver zoek gedaan, om eene soort van censuur te doen plaats hebben ten aanzien van de geneeskundige advertentiën of aankondigingen van geneesmiddelen. Men verzekert evenwel, dat dit verzoek stellig is geweigerd, op grond, dat de censuur voor altijd afgeschaft is, cn dat geene maatregelen kunnen genomen wordenwelke het beginsel van vrijheid van drukpers in gevaar brengen. ES V Ij AIV B». Bij eene dagorder van 24 October, heeft de Keizer zijne tevredenheid be tuigd over het gedrag der Russische land- en zeemagt te Sebastopol op den 17llcn en 18^n October, de eerste dagen van het bombardement. Keizer Nikolaas zou de geschutgieterijen en arsenalen in oogenschouw gaan nemen. De berigten uit de Krim alhier ontvangen loopen tot 29 Oct. De vijand bad dien dag de tweede parallel tegen de vesting voltooid en rukte met zijne batterijen nader. Vorst Menzikoff verwachtte bet legercorps van Generaal Dannenberg, dal zich tot versterking met zijne krijgsmagt moest vereenigen. Ook van het oorlogstooneel in Kaukasic' zijn tijdingen ontvangen. Aan Schamyl is nabij Grorraja eene nederlaag loegebragt. TC Si li YK. Te Konstantinopel is een fregat gereed gemaakt, dat 1200 personen kan bergen, om Russische krijgsgevangenen op te plaatsen, wier getal dagelijks toeneemt. Mehemel-Ali-Pachadoor den gewezen pachter der douanen Djezaerli beschuldigd van verduistering van landspenningen, is vrijgesproken, op grond, dat niet het minste bewijs die beschuldiging is komen staven. Uit een officieel berigt van den 28stcn van Lord Stratford de Redclifie, Britsch Gezant te Konstantinopel, blijkt, dat eene Russische krijgsmagt, wier getal men op 30,000 man schat, den 25stc" de door de bondgenooten bezette forten in de nabijheid van Balaklava heeft aangevallen, zonder dat deze aanval door de bondgenooten was of kon worden voorzien. De kozakken gin gen de infanterie vooraf; eene afdecling, bestaande uit Turken en Scholten, werd onmiddelijk afgezonden om hun den eersten wederstand te bieden. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN, Gezien bet request van P. van Zwieten, Broodbakker, thans wonende te Alphen, tot het doen metselen van een Broodbakkers Ovenin het buis op de Middelstegracht, AVijk VII. N°. 662. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende Pan den, ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en AVethoudcrs zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Gemeente op Maandag den IS11™ November aanstaande, des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij ge houden zullen wordenzich tegen de inwilliging van dat verzoek niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voorn., Leyden 6 November 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. In de maand October 1854 zijn binnen de Gemeente Leyden overleden 120 personen, als: 22 Mannen, 14 Vrouwen, 50 Zoons en 34 Dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 3. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 92 Kinderenals50 Zoons en 42 Dochters. Gehuwd 18 Paren.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3