ROTTERDAM 7 November. Ileden nacht, omstreeks 5 ure, is de nieuwe ringdijk achter Crooswijk, die de tweede boezem achter de 8 molens uitmaakte, doorgebroken op de hoogte van de gemeente-begraafplaats. De gevolgen van deze overstrooming doen zich tot in de onmiddelijke nabijheid dezer stad gevoelen. Alle laag gelegen huizen aan den Goudschen AYcg (en deze zijn zeer talrijk) en plaatsen die slechts een weinig lager dan dezen straatweg liggen, staan onder water. Het ongerief voor de ingezetenen van dit zoo volkrijk gedeelte onzer stad, is zeer groot. Omtrent de aanleidende oorzaak is men niet geheel zeker. Intus- schen meent men, dat er te veel water in den hulp-boezem is ingelaten. Het zesde bataillon jagers te voet heeft bevel ontvangen om naar hel Oosten te vertrekken. Het moet, naar gezegd wordt, te Trebisonde ontscheept worden en deel uitmaken van een corps partijgangers, bestaande uit jagers, douanen, spahis en andere ligte troepen, en bestemd om in Azie aan de troepen van Schamyl de hand te reiken. Dat corps zal onder het bevel van den Brigade Generaal Meyra staan. Volgens het zeggen van anderen, zou het bestemd zijn tot operatien legen Perzie, ingeval die Staat zich door Rusland mogl laten bewegen om Turkye aan te vallen. Het bovengemelde bataillon jagers is reeds naar Marseille vertrokken. Te Venav is in 90-jarigen ouderdom overleden zekeren Pierrard, bij genaamd le Trembleur. Hij was tamboer-maitre en kommandeerde als zoo danig de tamboers, die op bevel van Sanlerre den roffel sloegen tot leeken der onthoofding van Lodewijk XVI. Zijn bijnaam verkreeg hij door de om standigheid dat, als hij van deze gebeurtenis gewaagde, hij zoo vreeselijk beefde. Sedert de maand Junij 1853 is aan 4965 oude militairen, waaronder 999 80-jarigen, 2633 70-jarigen en 1333 60-jarigen, gedurende hun leven onderstand toegekend uit het daartoe door den Keizer bij besluit van 14 Dec. 1852, bij het Legioen van Eer aangewezen fonds, groot 2,700,000 fr. Vóór Junij 1853 was bet getal der elders ondersteunde veteranen 12,054, zoodat hun aantal thans 17,019 bedraagt. Voor eenigen tijd waren aan het Museum van Natuurlijke historie, eijeren van eene reusachtige grootte, van Madagascar gezonden, die denken deden aan het bestaan van wilde vogels, veel grooter dan de tot dusver bekende. De [leer Geoffroy de Saint-Ililaire is thans van zijne reis naar Madagascar en Bourbon te Nantes teruggekeerd en beeft eenige eijeren nog grooter dan de vroeger ontvangene ter onderzoek aan het Museum gezondeneijeren zelfs van struisvogels, met deze vergeleken schijnen kippen-eijeren te zijn. EWITIE R Ij A N SS. De uilslag der verkiezingen voor den Nalionalen Raad is zoo als men ver wachtte. De gematigde radicale partij heeft de meerderheid verkregen. In het kanton AVaadtlandhet voornaamste van Fransch Zwitserland, is de lieer Druey, lid van den uilvoerenden Bondsraad, herkozen, niettegenstaande de coalitie alles aanwendde om hem uit den Nationalen Raad te verwijderen. De candidaluur van Fazy te Geneve is ongelukkig uitgevallen. Door de Republiek Mexico is bij de Regering van Bern aanzoek gedaan om eenige Zwitsersche troepenhetgeen door die Regering echter van de hand is gewezen. gPANJR MADRID, 30 October. De Regering beeft de begrooting vastgesteld voor het Koninklijk Huis. De Koninklijke garde te paard is afgeschaft, men behoudt alleen de helbaar- diers, op nieuwe grondslagen georganiseerd; dit is eene bezuiniging van meer dan een millioen realen voor den Staat. In stede van 34 millioen realen zal de Koningin slechts 24 millioen realen ontvangen de Koning is vermin derd tot op millioen realen en de Prinses der Asturien en de vader des Ko- nings eveneens; de Hertogin van Montpensier, die tot op de geboorte der Prinses der Asturien 3 millioen realen bad ontvangen, was onder het Mi nisterie Bravo Murillo tot op 2 millioen verminderd, thans zal zij niet meer dan 1 millioen erlangen. Het jaargeld der Koningin-Moeder en dat der ove rige leden is geheel ingetrokken. Kortom de begrooting is van 47 millioen tot 31) millioen realen verminderd. Op nieuw wordt uit deze stad gemeld, dat er van eene afstand van Isabella II geen sprake meer isde oproerige partijen wenschten vurig dat zij tot dien wanhopigen stap zou gebragt wordenmaar men is thans over tuigd, dat de Koningin niet in het uur des gevaars van haren post zal wij ken en hare dochter en onderdanen niet zal verlaten. Evenwel doet men haar allerlei ontberingen en verdrietelijkheden ondervinden; hare briefwisse ling wordt onderschept, geopend en gelezen door personen, voor wie zij niet bestemd washet personeel barer hofhouding is geheel vernieuwden de aan haar verknochte dienaars door onverschillige of kwaadwillige personen vervangen. Intusschen staat alhier hel handelsverkeer en de volksbedrijvigheid stil; de arbeidende klassen verdienen niets; terwijl vele gegoede lieden de hoofdstad verlaten hebben. Deze staat van zaken, waarvan geen eind te voorzien is, en die tot geduchte schokken zou kunnen leiden, baart aan de Overheden niet weinig zorg. De Infante Dona Josefa, die te Valladolid verblijf houdt, heeft aan ha ren broeder, den Koning-gemaal, een brief geschreven, waarin zij hem met de nadrukkelijkste taal bezweert, zich te houden aan Esparlero en O'Donnell en het oor niet te leenen aan vleijers, die den troon in gevaar brengen. Het ontwerp, dat de Heer Lujan Minister van Openbare AVer kenaan de Cortes zal aanbieden, betreffende de inrigting van landbouwende koloniën, vindt zeer veel deelneming. Onder de vorige Regeringen hebben reeds aan zienlijke personen bij de Regering aanzoek gedaan om hare bescherming ten gunste van aan te leggen koloniën in de woeste gronden van Sierra Morena en Estramadura, die zonder twijfel honderdvoudig het zaad zouden terugge ven, dat men aan hunnen schoot toevertrouwt; doch nimmer heeft men daaraan een gunstig oor geleend. De Heer Lujan is, naar men algemeen zegt, de man, die eene zoodanige onderneming wil ondersteunen of ten uit voer brengen, en die daartoe ook uitmuntend in staat is. Hij zelf toch is een volleerd landbouwkundige en behoort door zijne geboorte tot eene der meest landbouwende provinciën. De Gaceta van heden bevat de bevestiging der verkiezing le Barcelona van de Generaals Dulce, Concha en Prim, en le Seville van de Heeren de Las Navas en Morilia. BUITENLAKDSCHE BERIGTEN. HE LGIiü. BRUSSEL, 4 November. Alhier wordt verzekerd, dat de Belgische Kroonprins met zijne echtgenoot binnen kort Venetië en Tiome zal gaan bezoeken en denkelijk een gedeelte van den winter in Italië zal doorbrengen. De gemeentelijke verkiezingen zijn thans afgeloopen en haar uitslag is grootendeels bekend. Dit jaar zijn zij meer nog dan vroeger onder den in vloed van politieke partijschap geschied. Alhier heeft de clericale partij 558 en de radicale 399 kiezers aan hare zijde geteld; op een geineenschappelijken Candidaat hebben zij nog geen 1000 stemmen kunnen vereenigen. Het Hof van Appel heeft uitspraak gedaan in de zaak van het helsche werktuig. De vrijspraak van den Heer van der Eist is bekrachtigd, en deze Heer uit den kerker ontslagen. Brunet de l'Argentière heeft de over hem uitgesproken straf van 6 maanden gevangenis behouden, en Fourdrin, in eerste instantie vrijgesprokenis tot dezelfde straf veroordeeld. Gedurende de verloopen maand October zijn uit Antwerpen vertrokken 8 schepen met landverhuizers, waarvan 7 naar New-York, met 1749, en 1 naar Rio-Grande, met 120 passagiers. In October 1853 beliep het getal dier schepen 6 en dat der passagiers 1684. Sedert 1 Januarij dezes jaars tot 31 October, zijn te Antwerpen scheep gpgaan 22,294 landverhuizers, tegen 13,224 in die maanden van 1853. Het getal schepen, die ze ver voerden, was in meergenoemd tijdsverloop 94 in 1854, en 54 in 1853. A TV II. LONDEN, 4 November. De dienst der Ileeren Dean en Edwards, te AVhitsable, bekende onder nemers van duiker-werkzaamhedenis door de Britsche Regering ingeroepen om de Russische oorlogschepen weg te ruimen, waarmede de ingang der haven van Sebastopol verstopt is. Zij moeten zich onverwijld naar de Krim begeven. Ten behoeve van het leger, onder bevel van Lord Raglan, zijn reeds groote hoeveelheden winterkleedirigstukken van hier naar Turkye afgezonden, o. a. 70,000 paren saijetten sokken, 90,000 wollen hemden, 50,000 paren flanellen onderbroeken en 80,000 paren handschoenen en nog meer zoodanige goederen zuilen afgezonden worden. Reeds is elk der manschappen voorzien van een goeden winterjas, en bovendien worden nog 25,000 dergelijke jassen vervaardigd, alsmede nog 30,000 geheele winter-uitrustingenalle welke goe deren nog vóór het midden van de loopende maand zullen worden afgezonden. Het uit de Oostzee te Portsmouth teruggekeerde oorlogsloomschip Hecla is in de verschillende ontmoetingen met de Russen nog al gehavend gewor den, zijnde aan stuurboordzijde 70 en aan bakboordzijde 30 kanonkogels in den romp blijven steken en eenigen door den grooten mast, den schoorsteen cn de booten gegaan. De terugkeer van de 54ste, 66ste en 71ste regemenlen infanterie uit Noord Amerika zal voortreffelijke en in den krijg geharde soldaten ter be schikking stellen van den Minister van Oorlog. Deze regemenlen zullen aangevuld wordenom bij den veldtogt van 1855 dienst te doen. Voorts zal de militie met 8 regernenten worden vermeerderd om bestendig in dienst te blijven. De Keizer van Rusland heeft aan de te Lewes zich bevindende Russi sche krijgsgevangen Officieren 1000 doen toekomen cn de Hertog van De vonshire heeft aan de manschappen 250 gezonden. Te Norwich is bel standbeeld van den Hertog van AVellington ingewijd. Een zeer groot aantal toeschouwers was bij die plegtigheid tegenwoordig. PRAK 84 RUK. PARIJS 5 November. De Aartsbisschop van Parijs is niet uitgenoodigd, om het concilium te Rome bij te wonendit verwekt niet weinig opzien. Mgr. Sibour is weinig gezien te Rome. De Moniteur bevat een besluit betreffende de bakkers alhier en in bel departement der Seine. Het getal bakkers blijft voor Parijs op 601 vastge steld, maar kan ten gevolge van eene nieuwe telling der bevolking vermeer derd worden op die wijze, dat voor elke 1800 inwoners een bakker komt. A'oor bet departement wordt bepaald, dat in gemeenten van 10,000 inwoners en meer op elke 1500, in gemeenten van 1000 tot 10,000 op elke 1000 een bakker komt. In gemeenten beneden 1000 inwoners kan eene bakkerij opgerigt worden. De Divisie-Generaal Paté is benoemd tot Bevelhebber van de O*1' divisie infanterie bij het leger in het Oosten. De Brigade-Generaal Mayran, van het bezettingsleger in den Piraeus, en de Brigade-Generaal Bazaine Bevelhebber van de twee regemenlen van het vreemde ligioen bij het leger in het Oosten, zullen met hunne brigades deel uitmaken van de Gde divisie. De Courier de Marseille schrijft, dat bij een order van den Minister van Oorlog het legerkamp van het zuiden wordt opgeheven. Het grootste ge deelte der troepen begeeft zich naar Lyon.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2