pruis en. oostenrijk. rusland. turkye. kaaf de goede hoop. kerk nieuws. akademie-nieuw». liet stoffelijk cn zedelijk lijden, waaraan deze tijd onderhevig is, heeft vast gesteld, en wel niet voor Rome alléén, maar voor geheel de Christenheid. Tevens is, zooals men weet, de te houden vergadering bestemd, om het leer stuk van de onbevlekte ontvangenis der maagd Maria te beslissen. De duur van het jubileum is op 3 maanden bepaald, van 1 Nov. lot 31 Jan. e. k. De cholera heeft alhier weder verscheidene slagloffers geëischt. BERLtJN, 1 November. De Koning zal in persoon de zitting der Kamers openen op 26 of 27 de zer maand. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden zal slechts 14 dagen van hier afwezig blijven en tegen den verjaardag der Koningin terug wezen. HH. KK. Iltl. Pi ■inses Frederik en Prinses Maria, zijn gedurende de afwezigheid van den Prins op het slot Sanssoucihij HH. MM. gehuisvest. Te gelijk met den aanleg van eene vaste brug over den Rijn, lusschen Keulen cn Deutz, bestaat tevens liet voornemen om deze brug door lunet ten en andere vestingwerken bij Deutz te dekken. De kosten daarvan zijn op 300,000 tlil. geraamd. De Evangelische Bisschop Dr. Ross, oud Opper-Intendant der Rijnsche en Westphaalschc kerkelijke provinciën, honorair lid van den oppersten Evan- gelischen Raad in Pruissen, is in 83-jarigen leeftijd op het landgoed Loo hij Wezel overleden. Hij was de laatste der door Friedrich Wilhelm III benoemde Protestantsehe Bisschoppen. Onderscheidene kort na elkander gevolgde faillissementen van aanzienlijke handelshuizen te Elberfeld, maken hier veel opziens. Een dier huizen heeft een passief van 200,000 thaler, een ander is met eene schuld van 100,000 fl. belast enz. Naar men verneemt zijn weinige huizen tc Elberfeld daarin be trokken des te meer echter te Barmen en in andere handelsteden in de Rijn-provincie. HAMBURG. 1 November. De Admiraal Napier is den 29stcn Oct. van Kiel, alwaar toen 20 Engelsche oorlogschepen lagen, alhier aangekomen, terwijl dienzelfden dag eene Fransche scheepsdivisie voorbij Kopenhagen noordwaarts gestevend is. De Britsche Oost- zeevloot komt zonder schade van aanbelang terug, na 6 maanden in een der moeijelijkste vaarwaters dienst gedaan te hebben. WEENEN, 31 October. Thans is met zekerheid bekend, hetgeen in den op 26 dezer alhier gehou den Krijgsraad besloten is. De besluiten betreffen de drie volgende punten: 1°. de troepen in de Donau-Vorstendommen en Bukowina aanzienlijk te ver meerderen 2°. de stad Gova-Gomora in de Bukowina zeer te versterken 3°. eene troepenligting van 100,000 man voor te bereiden. Eergisteren heeft Vorst Gortschakoff eene langdurige conferentie gehad met Graaf Buol, waarin hij dezen mededeeling deed van eene nota van Graaf Nesselrode, houdende dal Rusland vast besloten is van zijne tot dus verre in de Ooslersche zaken gevolgde staatkunde volstrekt niet af te wijken. Het Journal de St. Petersbourg bevat een verslag van de jongste ge beurtenissen in de Krim. Onder anderen blijkt daaruit, dat volgens de rap porten van Vorst Menzikoff, aan den kant der Russen 4500 man sneuvelden of gekwetst werden in den slag bij de Alma. Voorts wordt in dat stuk ge meld, dat in den avond van den 17de", den eersten dag van het bombarde ment van Sebastopolde Engelschen niet meer dan twee stukken in dien staat hadden, dat zij met eenig gevolg konden worden gebruikt. Dien dag staakten de Franschen vroeger hun vuur dan de Engelschen. Een kruidma- gazijn was gesprongen. Het fort Konslantijn was door het vuur uit het ge schut der vloten aanmerkelijk beschadigd. Alleen het bastion n°. 3, telt 33 gedemonteerde stukken geschut. De dood van Admiraal Korniloff wordt be vestigd. Admiraal Nachimoff is gekwetst. Wederom is hier eene dépêche van Vorst Menzikoff van den 27steD ontvangen, meldende, dat den 26sten en 27stcn niets beslissend door de be legeraars tegen de stad of vesting was ondernomen, dal hun vuur niet zoo hevig was als in de eerste dagen en dat de Russische kanonnen hun veel afbreuk deden. De Indép. Beige deelt het volgende telegrafische berigt mede. De paket- boot VHellespont, 11. Vrijdag te Marseille aangekomen, heeft tijdingen van Konstantinopel medegebragt van den 20stcnte Maltha den 28sUn overgeno men waar ze door VEuphrate waren aangebragtdie van wege avarij daar was binnengeloopen. Deze tijdingen bevestigendat den 17den Oct. het vuur der Russenaan de zeezijde door de Fransche vloot binnen 2 uren tot zwijgen was gebragt. Den volgenden dag heeft de afdceling Lyonshet vuur van het fort Constan- tijn doen zwijgen. De Charlemagne heeft 25 en de Ville de Paris 35 man buiten gevecht gesteld gehad. De schoten die op 2000 el afstand plaats hadden waren zeer juist en krach tig van werking; het Quarantaine fort bleef den 18dcn alleen nog te Jand volhouden met schieten. Het werd aan de Fransche zijde door het ontploffen van twee kruidmagazijnendie de dagelijksche behoeften bevatte, gestaakt. De Engelschen hebben 5000 zoo kanon- als houwitserscholen gedaan. Men hoopte te Konstantinopeldal Sebastopol den 305kn zou worden ingenomen. Men zegt, dat Vorst Menzikoff verklaard had, dat hij, als hij zich niet meer zou kunnen verdedigen, Sebastopol zou verbranden, en dat Generaal Canroberl hem had geantwoord, dat wanneer hij (Menzikoff) deze bedreiging ten uitvoer bragt, den belegerden geen lijfsgenade zou worden geschonken. Eupatoria was sedert eenen dag door de Engelsche bezetting verlaten, die zich voor de menigte Kozakken, welke het aanvielen, had teruggetrokken; maar den volgenden morgen was zij met versterking, en zonder slag of stoot teruggekeerd. Depeches van den Generaal Canrohert, die echter niet verder gaan dan 23 October, melden dat op dal tijdstip de werkzaamheden van den aanval zonder eenige gebeurtenis die eene afzonderlijke vermelding verdient, waren voortgezet. Het geheele leger was dus met den Generaal vol vertrouwen op den goeden uitslag der onderneming. De bovenste batterijen van het fort Constanlijn waren geheel vernield. De Russen hadden wederom twee linieschepen laten zinken aan den ingang der zuidelijke haven van Sebastopol. Het door de Koopvaarders zoo gevreesde ruwe weder in de Zwarte zee, begint de gemeenschap van de Krim met Konstantinopel en Varna al vrij Wat te bemoeilijken. De bondgenooten hebben echter voorzorg gebruikt, zij heb ben voorraad voor 100,000 man, voor 6 weken en ontvangen gedurig ver sterking. Tot hiertoe zijn van Konstantinopel cn Varna vertrokken 20,000 man voetvolk, 7000 ruiters en 2000 soldalen van de genie. Twee afdeelingen in Griekenland en te Rome, die op oorlogs voet zijn uitgerust en 12,000 man tellen, worden in den Bosporus verwacht om de reserve uit te maken. Men meldt uit Konstantinopel, dat de Russische stoomhoot, die onlangs eenige Turksche handelsvaartuigen heeft vernield, weder in de Zwarte zee verschenen is onder Britsche vlag en bij Killa een met kolen geladen Turksch schip heeft verbrand. Uit Varna meldt men van den 26sten October: De Russen beantwoor den slechts flaauw het vuur der belegeraars van Sebastopol. Twee kruidma gazijnen zijn in de lucht gesprongen, waardoor aan heide zijden veel man schappen werden gedood. Ten gevolge van de beweging, door Sadyh-Pacha op de Screth volbragt, had Gortschakoff bevel gegeven, om van de Pruth op de Dniester terug te trekken. Achmet-Pacha had in last, om zich met 10,000 man hij Sadvk- Pacha te voegenterwijl Iskender-Bey de Dobroetscha binnentrok. Men verzekert uit Alexandrie, dat de Onder-Koning aan eene Fransche maatschappij het aanleggen van eenen spoorweg tusschen Cairo en Suez wil aanbesteden. Deze lijn zou zich aansluiten aan die, welke door Engelschen tusschen Cairo cn Alexandrie aangelegd wordt, en alzoo de stoomgemeenschap tusschen de Roode en de Middellandsche zee volledig maken. Ook is er sprake van eenen spoorweg van daar tot Rosette. Voor alsnog schijnt het zeker, dat er althans een groote weg tot Abukir zal aangelegd worden. De jongste berigten van het eind der maand Augustus jl. getuigen over het geheel van rust en welvaart, die alom in de kolonie heerschlen. De wolteelt nam er toe, en er was eene lading wol naar Engeland gezonden, wier waarde op 14,000 geschat werd. De kopermijnen, die eenigen tijd geleden aan de noordwestelijke grens der kolonie, in het land der Namaqua's, geopend waren, schenen zeer rijk te zijn. Doch er was eene omstandigheid, welke al de goede vooruitziglen der kolonie verdonkerde, namelijk het groote en algemeene gebrek aan arbeidende handen. Inzonderheid was dit gebrek eene hindernis voor de ontginning der kopermijnen; en zelfs dacht men, dat het aanleggen eener haven te Oost-Londen welke voor den afvoer van den op te delven kopererts volstrekt noodig zou zijn, niet zou kunnen geschieden, tenzij met hulp van veroordeelde misdadigers uit het moederland; indien namelijk de bevolking der kolonie haren afkeer van het schuim des moederlands over winnen kon en verbannenen in haar midden wilde opnemen. Z. M. heeft goedgekeurd het beroep, uilgebragt door den Kerkeraad der Herv. gemeente te Fort Bath c. a., op Ds. A. C. Kamerman, te Borselen. GRONINGEN, 1 November. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van D». Meyboom naar Amsterdam, is heden door den Kerkeraad der Herv. gemeente het volgende 12-tal Predikanten gemaakt: DD. Sannes, te Oude Pekela; van Berkum, te Stiens; Uden Masman, te Meppel; van Stave ren, Th. Dr. te Leeuwarden; van Bell, Th. Dr. te Hoorn; Huysers, Th. Dr. te Farmsum;.van Eyk, Th. Dr. te Hindelopen; Kits van Heyningen, te Oude water; Boon, Th. Dr. te Zuidwolde; Heerspink, te Gieten; Vinke, te Leeuwar den; en van Amerom, te Bolsward; deze door overstemming met Sinningbe Damslé, te Hoogezand. ZWARTSLUIS, 3 November. Alhier is bij de Ned. Herv. gemeente beroe pen Ds. W. B. J. van Eyk, te Hindelopen. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 3<lcn November de Heer J. G. van Lansberge, van Santa Fé de Bogota in de Regtenna verdediging zijner Dissertatiede Doli et Culpa discri- mine servato in Codice Poenali. 224sle Staats-LiOteriJ. Trekking der Vijfde Klasse. 17dc en laatste Trekking. N". 12774 een prijs van 70 en Premie van ƒ5,000.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3