over eene eigendomscjuacslic betreffende zekere landgoederen, in de gemeente Dassen gelegen. Op nieuw is aan de Tweede Kamer aangeboden een ontwerp, verleden jaar onafgedaan, tot afschaffing van de regten op den uitvoer van gemunt en ongemunt goud en zilver, in Neêrlandsch Indië. Naar men verneemt zullen de leden van de Synodale Commissie, den dezer weder vergaderenonder het voorzitterschap van den Wel-Ecrw. Heer Ds. Doesburgh, Predikant te Rotterdam. AMSTERDAM, 3 November. Dr. L. S. P. Meyboom heeft eergisteren zijn dienstwerk bij de Nederduitsch Herv. gemeente aangevangen, met eene leerrede over I. Cor. II vs. 2. Van wege den Keizer der Franschen is aan Pedro Comez, gezagvoerder van het Nederl. schoenerschip Ofirgeschonken eene fraai bewerkte gou den medaille met diplomaals bewijs van erkentelijkheid voor de door hem betoonde moed en menschlievendheid bij het redden van ecnige Fransche schipbreukelingen. 's Lands transportschip Prins Willem Frederik Hendrikbestemd voor eene reis naar de AVest-Indiënzal vermoedelijk op den 15(len dezer maand van het Nieuwe Diep derwaarts vertrekken. De brieven, welke men met dien bodem mogt willen medegeven, zullen mitsdien te Amsterdam, uiterlijk den 13den dezer, ten 9 ure des avonds, aan het Postkantoor moeten bezorgd zijn, onder aanduiding op de adressen van de aldus verlangde wijze van verzending. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. LUXEMBURG. 31 October. Door den Heer Richard is een voorstel ingediend, om uithoofde van de groote duurte, bet stoken van brandewijn uit aardappelen te verbieden. De Regering heeft echter verklaard, dat zij door den Prins Stadhouder tot het nemen van dusdanig besluit niet gemagtigd is. Bij de Wetgeving-Commissie zijn thans juist twee wetsontwerpen in onderzoek: tegen den woeker in den graanhandel en tegen het stoken van brandewijn. EXGELAN». LONDEN, 1 November. De Regering is zóó verlangend om de drijvende batterijen tegen het vol gende voorjaar gereed te hebben, dal de levering der daarvoor benoodigde 2000 ton ijzeren platen van 4| duim dikte, eene waarde hebbende van 50,000 is verdeeld geworden over ijzerfabriekanten van GlasgowNew- Castle, Lowmoor en andere plaatsen in het noorden van Engeland. Het Departement van Oorlog heeft last gegeven tot den aanbouw van 120 nieuwe kanonneerbootenieder zullende voeren 2 kanonnen van zwaar kaliber; voorts tot het maken van 40 drijvende batterijen van 70 stukken ieder, dus te zamen 2800 kanonnen, bestemd om in het aanstaande voorjaar Kronstadt aan te tasten. De cholera kan men in de hoofdstad als geweken beschouwen. Het aantal sterfgevallen in de laatste week is tot zijn gewoon cijfer teruggekeerd. Maandag 11. is alhier gercgtelijk onderzoek gedaan naar de oorzaak van het overlijden eener vrouw, II. Brett genaamd en 21 jaren oud. Deze vrouw had eene flesch met zoogenaamde ingelegde ansjovis gekocht en met nog 4 jonge meisjes daarvan gegeten alle werden kort daarna hevig ongesteldde vrouw stierf den volgenden dag. Doctor Letheby heeft deze soort van ans jovis onderzocht, en bevonden dat de spijs geen ansjovis was, maar uit ledorven visch bestonddie ingelegd was in een mengsel van een ons water 160 grein gemeen keukenzout en 60 greinen van zekere oxyde; deze oxvde was er bijgevoegdom aan den visch eene roode kleur en den schijn van echte ansjovis te geven. Het gebeurde alhier moge in het algemeen tot waarschuwing strekken bij het gebruik van ingelegde goederen, zoo als b. v. mixed pikles, ingemaakte vruchten enz. De Kolonels der lersche militie hebben orde ontvangen tot het aanwer ven van 30,000 vrijwilligers. Dr. Rae heeft medegedeeld, dat er besloten is twee expeditien naar de Noordpool gewesten te zenden. De eene zal in sloepen de rivier Mackenzie afzakken, ter opsporing van Kapitein Collinson; de andere de rivier Back, ten einde nadere inlichtingen in te winnen omtrent het lot van Franklin en zijne medgezellen, er eenige nageblevene voorwerpen in te zamelen en de lijken, indien men die nog mogt vinden, behoorlijk te begraven. Gedurende het met September geëindigde vierendeeljaars zijn 91,900 landverhuizers door Gouvernements-agenten uit de verschillende havens des rijks naar andere werelddeelen verzonden. FRANKRIJK. PARIJS1 November. De reis des Keizers naar Londen is thans stellig beslotenof ook de Keizerin mede zal gaan is evenwel nog onzeker. De Heer Drouin de Lhuys zal den Keizer vergezellen. Het vertrek naar Windsor zal eerst na den val van Sebastopol plaats hebben. Een brief van den Generaal Forey, die gisteren hier aangekomen is, drukt zich in ontmoedigende bewoordingen over de Krim-expeditie uit. In den Moniteur was een brief van den Keizer openbaar gemaaktaan de weduwe van den Maarschalk de Sb Arnaud, waarin o. a. gezegd wordt, dat de Maarschalk in weerwil van bloode raadgevingen" besloten had deKrim binnen te dringen. In Engeland werd dit gezegde door velen opgevatals doelende op raad van Engelands zijde. Sommige Londensche bladen schijnen te denkendat de expeditie naar de Krim ontraden is door de Britsche en Fransche Admiraals Dundas en Hamelinen de Times zegt: In een openbaar gemaakt stuk zinspeelt Keizer Napoleon op «bloode raadgevingen," die op zekeren tijd dreigden de groole onderneming, waarop thans de gansche wereld het oog gevestigd houdt, te doen uilstellen. Daarop spreekt dit blad de En- gelsche legerhoofden daarvan vrij en zegt verderaan niemand is het beter dan aan den Keizer der Franschen bekenddat in zijn eigen Kabinet en on der zijne eigeri militaire raadgevers de meeste tegenbedenkingen tegen de expeditie naar de Krim geopperd zijn; want het was vooral ten gevolge van het moedig en onwrikbaar besluit van Lodewijk Napoleon zeiven, dat die tegenbedenkingen weggeruimd en het plan, om Ruslands bolwerk in de Krim aan te tastenin uitvoering gekomen is. De vastberadenheid die door den Keizer op dit punt is aan den dag gelegdstrekt onzes oordeels grootelijks tot eer voor zijn doorzigt en moeddoch het is ook van belang dat de dap pere mannen, die zoo krachlig hebben medegewerkt om deze groote expeditie voor de muren van Sebastopol te brengen, en die, naar wij vertrouwen, aldra het roemrijke loon voor hunne krachtinspanning zullen ontvangen, niet worden verward met hen, die met hunne «bloode raadgevingen" den aanval zouden hebben willen doen uitstellen. In hetzelfde artikel erkent de Times echter, dat de verwcringsmiddelen der Russen in de Krim grooler bevonden zijn dan verwacht was, en dat de lange duur der belegering eene teleurstelling is. De Moniteur bevestigt dit door de volgende ophelderingDe woorden in des Keizers brief aan de weduwe van den Maarschalk deSL Arnaud «in weer wil van bloode raadgevingen" hebben stof tot misduidingen gegeven. Zij strekten eeniglijk om inzonderheid de koenheid van den Maarschalk te doen uitkomen door haar te plaatsen tegenover het zeer natuurlijke verschil van gevoelenhetwelk zich in de raadsvergaderingen van het Fransche leger en van de Fransche vloot voorgedragen heeft, toen men op het punt was van een zoo gewigtig besluit te nemen. Men begint hier den staatkundigen stand van zaken uit een eenigzins gunstiger oogpunt te beschouwen. Dc Generaal Létang, die, zoo als men weet, met eene militaire zending naar AVeenen belast is, schrijft heden, dat hij tot de vaste overtuiging gekomen is, dat de Oostenrijkers slechts op eene gunstige gelegenheid wachtenom tegen de Russen te veld te trekken. Tc gelijk verneemt men uit Berlijn, dat de Pruissische Regering, in weerwil van hare genegenheid voor Rusland, ten slotte toch van staatkunde zal moeten veranderen. Dc Baron v. Budberg schrijft ten minste aan den Heer von Kis- seleff, dat het Pruissische hof zich wel is waar tot nu toe zoo goed mogelijk gehouden heeft, doch dat het ten slotte waarschijnlijk den aandrang van ge heel Duitsland zal moeten volgen. Men berigt dat Lord Palmerston alhier wordt verwacht. De Prinsen van de familie Orleans geven in brieven aan hunne vrienden alhier hun leedwezen te kennendat zij niet mogen strijden in de gelederen van het Fransche leger. Te Boulogne zijn dezer dagen ijzeren veldhutten voor de 4 legerkampen aangekomen. Iedere veldhut zal 35 el en 11 breed zijn, en bestaan uit 5 a 600 gego ten stukken, ijzeren bladen en hout. De wanden zijn van ijzer; het dak van gegroefde ijzeren bladendie genommerd zijn en met schroeven aan elkander worden verbonden. De kozijnen zijn van hout. Verder zijn ze voorzien van warmte-buizen. De dakbladen zijn gegalvaniseerd en kunnen dns niet roesten. Men zegt, dat die gebouwen 200 jaren kannen duren, zij zijn vervaardigd te Londen, in de uitgebreide werkplaatsen van den Heer J. Walter. Iedere veldhut zal zoo ongeveer 3,600 kosten. Z W IT§ERLAND. De Regering van van Bern heeft het gewigtige besluit genomenaf te zien van de reorganisatie der hoogeschool op de grondslagen eener nieuwe wet, en zich alleen te bepalen bij de opheffing der hoogeschool volgens de bestaande wet. In de bisschoppelijk archiven te Solothurn moeten twee Pauselijke ban- bullen legen twee kantons (een daarvan moet Freiburg zijn) voorhanden we zen. Men is zeer nieuwsgierig of de onlangs benoemde nieuwe Bisschop het zal wagendie af te kondigen. Zij warennaar men verzekertkort voor den dood van den vorigen Bisschop, den algemeen geachten Prelaat Salzmann, aangekomen en deze heeft verklaard, dat hij zijn bisschoppelijken zetel liever zoude verlaten, dan deze bullen afkondigen en uitvoeren. §PANJE. MADRID, 29 October. Volgens een berigt van hier hebben de Officieren der nationale militie op het paleis aan de Koningin de betuiging van hun eerbied en verknochtheid aangeboden. Zij hebben de woorden der Koningindat zij op hen rekende om de orde te handhavenzeer koel opgenomen. Bij Espartero, werwaarts zij zich daarna begavenlegden zij veel geestdrift aan den dag. Bij Generaal O'Donnel zijn zij niet ontvangen. De Amerikaansche Gezant Soulé zou volgens de Brusselsche Indép. hier terugkomen met vernieuwde voorstellen omtrent Cuba. Er zijn zelfs ge ruchten in omloop, dat bij afwijzing dier voorstellen bij aan het Kabinet een breede lijst van grieven zou overleggen en gemagtigd zou zijn om daar voor voldoening te vragen, om zoodoende Spanje in de noodzakelijkheid te brengen, om Cuba te verkoopen of het te verliezen. ITALIË. ROME, 26 October. Eergisteren is de plegtige indictie van het groote jubileum verschenen. De Paus zegt daarindat hij dit buitengewone verzocningsfeest tot genezing van

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2