Te Toulon is berigt ontvangen, dat de Euphraat, met berigten van de Krim tot 17 dezer, schade beeft gekregen en te Messina is binnengeloo- pen. Sedert den ll'len waren G stoomschepen en 20 brikken met troepen aldaar voorbijgevaren. SPANJE. MADRID28 October. De Regering houdt zich ijverig bezig met de regeling van de militaire krachten des lands. Het Ministerie zal ten dien einde een ontwerp bij de Cortes indienen, waarbij een staand en een reserve leger zullen voorgesteld ■worden. De gemeenteraad alhier heeft aan 6 meisjes, hehoorende lot de betrek- kingen van gesneuvelden in de Julij-dagen, een huwelijksgift geschonken. Bij de werken van het kanaal van Isabella IIheeft cene doorbraak van den dijk, op 12 mijlen van deze stad, onnoemelijke schade aangerigt. De galeiboeven, die hij dat werk worden gebezigd, maakten van bet oogen- blik van verwarring gebruik om te ontvlugten, betgeen aan zeer velen ge lukte, niettegenstaande de gewapende magtdie hen bewaakte, zich moedig daartegen verzette. Ten gevolge van de veelvuldige diefstallen en moorden, om en bij deze stad sedert eenigen tijd gepleegd, is de Gouverneur Sagasti zelf, aan bet hoofd van ecnige honderden miliciens, de stad uitgetrokken om die roover- bende op te sporen, en het gelukte hem 200 schuldigen, allen met ponjaards, j pistolen of geweren gewapend, in verzekering te nemen. De Heer Madoz houdt zich tegenwoordig onledig met te Barcelona cene leening van 18 a 20 inillioen realen te negociëren, ten voordeele der Rege ring, die van haren kant de gronden, die open zijn gekomen door de slech- ting der vestingwerken dier stad, als waarborg daarvoor aanbiedt. 8 T A L E E, ROME, 24 October. De Eerw. fleer Peronne, van de Orde der Jesuitcn, zal waarschijnlijk tot de waardigheid van Kardinaal worden verbevenalthans werd daarvan als van eene bijkans zekere zaak gesproken. Pater Peronne gaat door voor den eersten Godgeleerde van Rome; en sedert vele jaren heeft hij zijnen naam algemeen bekend gemaakt door zijne voorlezingen aan het Collegium Roma- numen door zijne talrijke in druk uitgegeven geschriften. PRUIS SEN. BERLIJN, 30 October. De Keizer van Rusland heeft wederom aan een Pruissisch ambtenaar een zijner Ridderorders toegezondennamelijk den hoofdbeambte der Kon. posterijen in Pruissen, von Friedrich, die de decoratie der Orde van Sl. A Vla dimir 3de kl. bekomen heeft. Van Petersburg en Riga naar Memel heeft zich een karavaanstelsel gevormd dat geregeld doorgevoerd wordt. Goederen voor Rusland zoo als katoen, suiker, wijn, specerijen en andere koloniale voortbrengselen, worden in de Pruissische havens aangebragt en met wagens naar hunne bestemming vervoerd; dezelfde wagens lceeren terug met Russische producten, zoo als hennep, vlas, talk, borstels, lijnzaad en granen otn naar Groot-Brittannië|, I Frankrijk, Nederland of België uitgevoerd te worden. Een der tolhuizen op de grenzen heeft op éénen dag 1000 thalers voor invoerregten ontvangen, en j niet minder dan 500 karrevrachten hennep en vlas zijn meermalen op éénen dag te Memel aangekomen. Gedurende den verloopen zomer heeft die stad een buitengewoon schouwspel opgeleverd. Elk pakhuis, koetshuis, stal en winkel was letterlijk opgepropt met koopwaren; op straten en pleinen wa ren ze opgestapeld, terwijl meer dan 100 schepen in de haven lagen buiten slaat om hunne ladingen af te leverendaar al de losplaatsen bezet waren. HAMBURG. De Koning van Denemarken en zijne gemalin hebben den 29stcn October hunnen plegtigen intogt binnen Altona gehoudenen werden er door eene juichende bevolking ontvangen. Den volgenden dag beeft de Hertog van Oldenburg den Koning begroet, j en de Generaal von Gerlach hem een eigenhandigen brief overgegeven van den Koning van Pruissen. Ook is een schrijven van den Hertog van Mecklenburg ontvangen. De Senaat van Hamburg en het Corps Diplomatiek aldaar hebben hunne opwachting bij den Vorst gemaakt. Uit Polen ontvangt men thans dagelijks alhier beriglen van de opeen- hooping van Russische troepen 'daar te landealgemeen houdt men het er voor, dat er thans in Polen reeds omstreeks tweemaal 100,000 man R.us- sische troepen vereenigd zijn, ongerekend de Keizerlijke garde, die van Petersburg opgebroken is en op zich zelve reeds een geheel leger uitmaakt. Dien ten gevolge is de prijs der granen en levensmiddelen in Polen nu reeds veel geklommen. Sir Charles Napier isvolgens berigt te Kiel ontvangenongesteld en kan om deze reden zijn schip niet verlaten. FRANKFORT. 30 October. In de tolconferentie te Darmstadt werd beslotende opheffing der inko mende regten op granen, peulvruchten en meel tot den lslen Oct. 1855 te doen voortduren. In AVurtemberg regelt zich eene eigenaardige landverhuizing, en wel naar Palestina. De leiders hebben besloten, de Bondsvergaring te verzoeken, bij de Porie pogingen aan te wendenom van haar den afstand te verkrijgen van eene uitgestrektheid gronds in het Heilige Land. De keuze van het Heilige Land tot woonplaats steunt op godsdienstige grondenruim 300 huisvaders hebben bet adres aan de Bondsvergadering onderteekend. OOSTENRIJK. AVEENEN, 30 October. De Weeiier Presse bevat bet volgende van eene goed onderrigte zijde ontvangen berigt uit Berlijn: »Eene toenadering van Pruissen tot Oostenrijk is op handen. De Heer von der Pfordtcn heeft de juist niet ongemakkelijke laak op zich genomen, het verschil van meening tusschen de beide Kabinet ten uit den weg te ruimen. Pruissen eischt voor de offers, die het in geval van een oorlog met R.usland zou moeten brengenzekere schadeloosstelling. Het verlangt, dat in dit geval zijne magt aan de Oostzee uitgebreid worde, en stelt als conditio sine qua nondat Polen blijve in den toestand, waarin dat land zich tegenwoordig bevindt. Dat deze voorwaarden door Oostenrijk allen niet kunnen worden behandeldspreekt van zelf, en derhalve is het meer dan waarschijnlijkdat Pruissen ook met de AVestersche Mogendheden over deze punten onderhandelingen heeft aangeknoopt. Hierdoor kan ook worden opgehelderd het in de jongste dagen dikwijls herhaald berigt, dat Pruissen met Frankrijk en Engeland onderhandelt." Gisteren heeft de overgave door Oostenrijk aan Pruissen van de Regering der Bonds-vesting Mainz, voor den tijd van 5 jaren, met de gebruikelijke plegligheden plaats gehad. De Brest. Zeit. zegtdat in den laatst gehouden krijgsraad zon be sloten zijntot het stellen op den voet van oorlog van het lste legerkorps onder Generaal AA'impffen en van bet Kroatiesch leger onder Generaal Jella- chich. Het gchcele Oostenrijksche leger zou dan op den voet van oorlog zijn. Sedert eenige dagen worden alhier voor rekening van Fransche kapita listen, zeer aanzienlijke partijen 5 pCts. metall. aangekocht. ZWEREN. STOKIIOLM, 21 October. Heden is alhier op een der openbare pleinen het standbeeld onthuld van Birger Jarls, een der groote mannen uit den ouden lijd in Zweden geboren, en die in 12G6 de hoofdstad des rijks stichtte. Birger Jarls was hetdie door de verspreiding van het licht des Christendoms onder de op dat tijdstip nog half barbaarsche bevolking van Finland deze groote landstreek aan zijn vaderland wist te hechten. Aanstaanden Zaturdag 4 Nov. zalmede te Slokholm met grooten luister bet standbeeld voor Koning Karei Jan (Ber- nadotte) onthuld worden. RUSL AN R. Uit. het hoofdkwartier Kischeneff, in Bessarabiemeldt de Generaal, Prins Gorlschakoff, onder dagteckcning van den 29sten Oct., dat de Generaal Liprandi den 25stcn bet gedetacheerde kamp der Engelschen heeft aangetast en 4 redoutendie bet dekten, heeft genomen; 11 stukken geschut zijn in handen der Russen gevallen. Tegelijk had een hevige aanval der ruiterij plaats. De Engelschen hebben de helft hunner ligte ruiterij verloren. De Bevelhebber Lord Cardigan heeft zich met moeite kunnen redden. Het door Liprandi ge nomen kamp, was te Balaklava gevestigd. Ook is den 25slcn eene Fransche batterij voor Sebaslopol vernield. Uit Petersburg wordt van den 30stcn October gemeld, dat bij den uit val der bezetting van Sebaslopolonder andere krijgsgevangenende zoon van Lord Clanricarde in handen der Russen is gevallen. Een brief uit Odessa meldt, dat aldaar de Aartsbisschop Innocentius teruggekeerd is uit Sebastopol, werwaarts hij zich bad begeven, om den moed der Russen aan te vuren. De industriëlen te Moskou hebbenom hunne genegenheid voor de kustbewoners in Finland te betuigen, aan den militairen Gouverneur van Moskon eene som van 1200 zilveren roebels doen toekomenten einde ze onder die Finlanders, die het meest door den vijandelijken inval geleden heb ben te doen uitbetalen. In onderscheiden provinciën van Rusland worden thans op last der Ilooge R.egering nasporingen gedaan met bet doel om in den bodem lood zwavel en steenkolen te vinden, of om die stoffen uit vroeger geopende, maar verlaten mijnen, te verkrijgen. Voorheen leverde Finland veel lood op; maar de loodmijnen zijn er verlaten, sedert deze stof van buiten 's lands overvloedig en goedkoop aangevoerd kon wordenthans zal er voor rekening der Rege ring weder looderts worden gedolven. Sedert den aanvang des oorlogs is de prijs van het lood van anderhalf zilverroebel per pud gestegen tot 6 zilver roebel. Ook de zwavel, een der eerste artikelen van oorlogscontrabande, is zeer duur geworden. TURKYE. Op aandrang van Frankrijk heeft de Porte afgezien van baren eisch, om van Griekenland cene geldelijke schadeloosstelling te ontvangen, voor het nadeel dat haar was berokkend door de deelneming der Ilelleenschc benden aan den jongsten opstand in Epirus en Thessalië. Dit besluit der Porte is eene inderdaad belangrijke opoffering aan de AA'estersche Mogendheden. Thans is het zeer waarschijnlijk, dat de Turksch-Grieksche diplomatieke betrekkingen spoedig zullen worden herstelddaar de quacstie der schadeloostelling een der hoofdbezwaren daartegen was. A'olgens een brief uit Bucharestzou in een krijgsraad der bondgenooten voor Sebastopol door den Generaal Canrobert het voorstel gedaan zijn, om de vesting door stormloop te bemagligenmaar zou Lord Raglan hiertegen ge stemd hebben, op grond, dat zijne troepen reeds 3000 man hadden verloren en dal een storm ten minste 10,000 man zoude kosten; dien ten gevolge was besloten om de belegeringswerken voort te zetten. Te Bucharest is berigt ontvangen uit de Zwarte zee, dat op het Fran sche Admiraalschip la Ville de Paris cene bom is gesprongen, waardoor een Adjudant gedood, en een ander gekwetst werd.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3