millioen realen op de bcgrooling van oorlog, 24 millioen realen op de kosten van eeredienst en geestelijkheid. Den 22stcn werd in de kerk van San Isidore eene lijkdienst gehouden voor de slagtollers der Julij-omwenleling. Alle autoriteiten, zelfs de Minis ters, waren daarbij tegenwoordig. Na die lijkdienst hielden Espartcro en O'Donnell eene groole wapenschouw en werden ondersteuningen uitgereikt aan de nagelaten gezinnen van de gesneuvelden. Bij die lijkdienst is doar eenen Priester, daarmede door den Minister van Eeredienst belast, eene lijk rede gehoudenvooral merkwaardig door hare uiterst liberale en zelfs derno- kratische kleur. ITALIË, PvOME, 23 October. De builenlandsche Praelalenwelke de vergadering alhier zullen bijwonen beginnen aan te komen. De stad zelve tooit zich voor de ontvangst barer gasten; al de paleizen worden verfraaid; in het Vatikaan wordt gasverlichting aangebragt; de Sixtijnsche kapel, het Museum, bet Belvedère worden her steld. De afkondiging van het kerkelijk leerstuk zal in de St. Pieterskerk plaats hebbendoch de vergadering w ordt in St. Jan van Lateranen gehou den. Het geheele Kardinaals-collegiede Bisschoppen in partibus, omstreeks 500 Praelaten, Kamerheeren, lijftrawanten, paleiswachters, fakkeldragers, enz., benevens de Bidders van de Gouden Spoor, van St. Sylvester, van St. Gregorius, van St. Pius, verder de adelijke lijfwacht, en de Zwitsersche garde, zullen den stoet uitmaken, welke aan die plegtigheid nog te meer luister zal bijzetten. De Paus heeft den Franschcn Gezant en twee Generaals van het Fran- sclie bezettingsleger aan zijne tafel genoodigd en onder den maaltijd met veel belangstelling het nieuws uit de Krim vernomenzijne ingenomenheid met de zaak, die door de vereenigde Mogendheden verdedigd wordt, onbe wimpeld aan den dag leggende. Het blijkt, dat de Franschc troepen, die uit Italië naar bet Oosten zijn gezonden, alhier vervangen worden door andere Fransche regementen, die reeds te Toulon ingescheept zijn. PRfJISSEN. BERLIJN, 27 October. De Nord Deutsche Zeitg. zegt, dat een in Engeland verspreid gerucht, dat de Pruissische havens in de aanstaande lente door de Westcrsche Mogend- beden waarschijnlijk zullen worden geblokkeerd, ingeval Pruissen zijne neu traliteit niet mogt opgeven, natuurlijk, boewei er weinig grond voor de waarheid bestaat, reeds veel nadeel op den handel en scheepvaart uitoefent. Vele Kapiteins van Pruissische koopvaarders willen dan ook geene vrachten naar Engeland of Frankrijk aannemen. HAMBURG. 28 October. Men schrijft van daar, dat een naar Dantzig bestemd handelsvaartuig, geladen met cement, door de Engelschen is aangehouden, onder voorgeven, dat dit artikel, gebezigd wordende tot den huizenbouw, zou kunnen dienen voor de Russische vestingwerken in Polen, en derhalve als oorlogs-contrabande moet worden beschouwd. Volgens een alhier ontvangen berigt zijn de golven van Finland en Bothnie vrijal de Engelscbe schepen zijn van daar vertrokkenvoor Reval of Riga ziet men geen enkele vijandige oorlogsbodem meer. Admiraal Napier bevindt zich te Kiel. Het vlaggeschip de Hertog van AVellington benevens verscheidene an dere vaartuigen der Engelscbe vloot, zijn te Kiel ter reede aangekomen. FRANKFORT. 27 October. Er wordt hier thans eene maatschappij gevormd voor het in stand bren gen eener doorloopende tentoonstelling van schilderijen, gravures en beeldhouw werken. Het daartoe benoodigde kapitaal zal door middel van actiën bij- eengebragt, en de intressen door een entreegeld, enz. gedekt worden. Te Munchcn is de tentoonstelling van schilderijen gesloten. De Koning van Bcijercn heeft aan Dr. Oettinger, te Munchen, wegens zijne diensten tijdens het heerschen der cholera, den rang en titel van Koninklijken Raad verleend. Hij is de eerste Israëliet, wien in Beijeren eene zoo aanzienlijke onderscheiding te beurt is gevallen. Op de markten te Mainz en in de Welterau zijn de prijzen der granen weder gestegen. Het meest is gekocht voor rekening van verbruikers. ©OST K A 56 5.9 WEENEN, 28 October. Van eene geloofwaardige zijde verzekert men, dat de Keizer de reis, welke bij in de aanstaande maand voornemens was met zijne Gemalin naar Hongarye te ondernemen, ter zake van de ernstige staatkundige omstandigheden van het ©ogenblik, onbepaald uitgesteld heeft. Men verzekert, dat Vorst Danielo van Montenegro zich eerstdaags weder naar Weenen zal begevenom de onderhandelingen voort te zettenwelke ten doel hebbendat de Keizer het protectoraat over Montenegro op zich neme. Men houdt het voor waarschijnlijk, dat het Oostenrijksche kabinet hieraan gehoor zal geven. RU LAN In het officiële Journal de St. Petershourg van den 19llcn October is een besluit van Keizer Nikolaas openbaargemaakt, waarin hij, zijn vertrouwen op den Vorst Menzikoff betuigende, diens werkkring uitbreidt en de geheele Krim onder zijn opperbevel plaatst. Er zijn te Petersburg berigten ontvangen uit Sehastopol tot den 23sten. Het beschieten der vesting werd onafgebroken voortgezet, doch hel vuur van den vijand had weinig schade aangerigt. Bij een uitval der belegerden zijn 11 mortieren en 8 kanonnen der Franschen vernageld. Van de zeezijde was de aanval niet hernieuwd. Er is veel gesproken van het rijtuig van Prins Menzikoff, dat na den slag aan de Alma door de bondgenootcn zoude vermeesterd zijn en van allerlei merkwaardighedenwelke met dal rijtuig in handen der bondgenooten zouden gevallen zijn. De N. Preus Z. (wel is waar een bekend Russisch orgaan) zegt, dat sedert geruimen tijd eene diligencedienst tusschen Sebastopol en Odessa georganiseerd was, en dat op den dag van den slag aan de Alma, eene diligence van dienst op haren gewonen weg genomen is. Daarin bevon den zich een schrijver (niet Secretaris) en een bediende van Prins Menzikoff, die met inkoopen naar Sebastopol wilde terugkeeren. Dit is de met kostbare voorwerpen en gewiglige papieren bcladene reiswagen van Prins Menzikoff, waarvan zoo veel verteld is. De Admiraal Korniloff, die den 17<len te Sebastopol is gesneuveld, was Chef van den staf aan boord der Russische vloot, die het Turksche eskader te Sinope heeft vernield. Later voerde hij het bevel over het fort Konstantijn. TURKTE. De Sultan heeft een raad zamengesteld tot aanwending van de gelden der Turksche leening, onlangs gesloten. Hij is zamengesteld uit Rachid-Bey, Directeur van de afdeeling uitgaven bij het departement van finantien, Presi dent; Cabouli-EffendiMehemed-Bey, David Glavany, een Franschman, en Revelaky, een Engelschman, leden. De Raad, die reeds eene zitting heeft gehouden, zal toezien, dat de gelden tot een behoorlijk einde worden aange wend. Men wil welen, dat de Minister van Finantien tegen het instellen van dien Raad gestemd was, doch dat hij voor de meerderheid der leden van het Turksche Kabinet heeft moeten zwichten. Ten gevolge der gezamenlijke bemoeijingen van bet Fransche en bet Engelscbe Gezantschap te Konstantinopel zijn door de Porte maatregelen ge nomenom een eind aan den slavenhandel in de Zwarte zee te maken. Er zijn twee grootheerlijke besluiten uitgevaardigd, houdende bevel om niets te verzuimen hetgeen tot dal doel zou kunnen leiden. Tevens is de Opperbevel hebber der omstreeks Batun gelegerde Turksche troepen aangeschreven om strenge maatregelen te nemen tegen elk, die in Georgie of op de Aziatische kust zijn werk mogt maken van het verkoopen van slaven. De betrekking der Porte met Perzie, die meermalen door Ruslands invloed scheen te zullen worden afgebroken, is thans gevestigd op grondslagen, die waarborgen van opregtheid en duurzaamheid geven. Den 17Jen October, was volgens den Moniteurzoowel van de land- als van de zeezijde, bet vuur der batterijen tegen Sebastopol geopend. De Engelschen hadden eenige fortificatiën in de lucht doen springen en de Franscheu het vuur van het quarantaine-fort tot zwijgen gebragt. Den 20sten was de beschieting met kracht hervat. Van den 21slf" wordt van Varna gemeld, dat de vloot der Bondge nooten, die, terwijl de landbatlerijen op den 17deB Sebastopol begonnen te bestokenvan de zeezijde op de vesting vuurdendaarbij zware verliezen beeft geleden. De Agamemnon vooral moet het ergst geteisterd zijn. De Heer Metaxa is van zijnen post als Grieksch Gezant bij de Porte ontzet, waardoor aan het verlangen van Frankrijk en Engeland is voldaan. Eene karavaan, die van Damascus naar Aleppo op weg was, is geheel uit geplunderd. In de provincie Aleppo plegen talrijke benden zwaar gewapende Arabieren groote vijandelijkheden. Onder de 1400 dooden, welke de bondgenooten op bet slagveld aan de Alma lieten, waren niet minder dan 750 Ieren. Uit Balaklava wordt van den 21s,en gemelddat de twee fortenaan de opening der haven van Sebastopol gelegenverwoest zijn en de bres aan de zijde der Engelschen is geopend. Men wacht naar de opening van die aan de zijde der Franschen, om storm te loopen. Een berigt uit Odessa van 23 dezer behelstdat het bombardemen t van Sebastopol nog voortduurde, en de bondgenooten alle hoop hadden op een heslissenden uilslag. ©OST-l\»IE. BATAVIA, 12 Augustus. Door den Gouverneur-Generaal zijn benoemd tot Predikant bij de Protest gem. te Soerabaija, A. van Davelaar, te Soerakarta; lot Predikant bij de Protest, gem. te Soerakarta, J. K. Kam, thans te Amboina; voorts erkend bij de R. K. gem. te Batavia als Onder-Pastoorde Eerw. Heer II. van der Grintente Sainarang als Pastoorde Eerw. Heer J. P. N. Sanders. Alhier is in het pakhuis, waarin het kopergeld van den lande is opge slagen, eene zonderlinge ontvreemding ontdekt. 44 kisten, ieder inhoudende ƒ500 koper, zijn geheel ledig bevonden, hoezeer uiterlijk niets te bespeuren was en zij zelfs behoorlijk verzegeld en de zegels niet geschonden waren. Die kisten stonden daar reeds sedert vele jaren onaangeroerd en de beide gecom- mitleerden, die met hare inpakking belast zijn geweest, zijn reeds overleden, zoodat het wel groote moeijelijkheid in zich zal bevatten, om den dader of de daders van dit feit op het spoor te komen. Naar men meent heeft de Heer J. des Amorie van der Hoevendie reeds vroeger eene voetreis van Batavia naar Samarang heeft gemaakt, weder een dergelijken voeltogt ondernomen en wel van laatstgenoemde plaats naar den ouden Ilindoeschen tempel van Boro Boedoer in de residentie Kadoe, van daar naar Soerakarta en terug naar Samarang. Zijn broeder, de Heer Mr. II. A. des Amorie van der Ilceven, Advocaat en Procureur te Samarang, heeft hem op dien togt te paard vergezeld.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3