LEYDSCHE COURANT. Do Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag kamt uit Zaturdag Avond WOENSDAG, 1 NOVEMBER. N-.1SI/#,.. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINJVENLANDSCÏIE BEIIIGTEX. LEYDEN, 31 October. De Heer Hoffmeister, Steendrukker alhier, een oud schilderijtje van een I mansportret, dat geen 't minste aanzien meer bad, onlangs door iemand op I een boedel gekocht, schoonmakende, meende echter dat het wel iets bijzon- I ders kon zijn. Al schoonmakende ontdekte hij in het portret, zijnde een oud man met grijzen haard, zwart lluweelen harret en keten om den hals, de I meesterhand en weldra de handteekening van Rembrandt, met het jaar 1642. 'l Is een klein stukje niet hijzonder doorwerkt, maar geheel in den kraehtigen I breeden stijl van dien beroemden meester. Gisteren avond is in de Nieuwsteeg van een bakkerswagenwaarvan I zich de knecht voor ernige oogenhlikken verwijderd hadhet slot afgebroken en zijn er eenige hrooden uit ontvreemd. Op de algemeene vergadering der Maatschappij voor Toonkunst, Zatur- j dag 11. gehouden, zijn aan de volgende Teerlingen der Muziekschool bevorde- I ringen, eervolle melding en prijzen toegekend en uitgereikt. Na het halfjaarlijkse): examen, afgenomen in April, waren bevorderd van de I 4de tot de 3de zangklasse: S. van Kaathoven, H. M. W. Kooreman, D. F. I ReimeringcrTh. Vos, L. II. A. C. van Bree, J. C. A. de Slur'er en .J. II. F. Hazenberg. Van de 4de tot de 3depianoklasseD. F. Reimeringer en R. A. A. E. von Pestel. Van de 4de tot de 3de vioolklasseL. Schlegel. In Junij zijn lot de 2dc of solozangklas bevorderd: M. .1. van Oosterzee cn II. Vos. Van de 4de tot de 3de pianoklasseII. M. Hensierman. Na gehouden examen in October zijn bevorderd, in zangvan de 4de tot de 3de klasse, A. C. Ie Poole. Van de 3de tot de 2dc klasse, II. M. Hop man. Op pianovan de 4dc tot de 3do kl. L. 11. van Doorn, H. M. W. Kooreman, II. M. Ilcnsterinan, M. J. II. A. de Graaf, M. C. Hooiberg, M. P. Meerburg, A. J. Juynboll, A. C. Ie Poole. Van de 3de tot de 2de kl. H. M. Hopman en A. 11. Fischer. Terwijl Cornin. de Leerlinge P. II. J. J. Ie Lièvre, die hare opleiding aan de school zoo lollelijk voltooid heeft, de bijzondere onderscheiding hebben waardig gerekend tot de lste kl. voor piano bevorderd te worden. Eervolle vermelding hebben als blijk hunner tevredenheid over gemaakte vorderingen, Comm. toegekendIn zangin de 4de kl. aan M. A. v. Doorn. In de 3de kl. aan S. v. Kaathoven en M. v. Kaathoven. In de 2de kl.aan P. H. J. J. I le Lièvre, M. J. v. Oosterzee, P. A. Verdam en H. Vos. Op pianofn de 4de kl. aan A. M. Lulirmann S. A. P. Krantz, A. v. Bree en A. C. Parmcn- tior. In de 3de kl. aan M. F. A. Merz, S. v. Kaathoven, M. v. Kaathoven, E. M Th. Junius, E. J. Piouwenhorst Mulder, D. F. P»eimeringer, J. C. A. de Slurler, J. 11. F. Hazenberg, F. Vos, H. C. S. Tuyll van Scrooskerkcn IV. J. F. Tuyll van Scrooskerkcn en J. A. Th. Sperna Weiland. In de 2dc kl. aan M. J. v. Oosterzee, S. M. Springer, P. A. Verdam, J. M. Perrin, E. Kist, J. A. B. Kellenhag en B. van Dantzig. Op vioolin de 3de kl. aan W. Dozy en L. Schlegel. Op violoncelin de 3de kl. aan W. F. Leemans. Prijzen zijn toegekend aan de Leerlingen der 4de kl. voor zang, aan L. J. van Doorn. Voor pianoaan G. W. v. Witseriburg, C. S. C. Eichman, J. D. A. M. LuhrmannF. A. II. van Marie, M. A. van Doorn, M. C. J. Scheurleer, II. J.Fischer en H. F. D. Q. van Gelder. Voor vioolaan F. A. Q. van Gelder. Voor violoncel aan J. C. Dozy. Muziekstukken werden uitgevoerd voor zangdoor P. H. J. J. le Lièvre, door de 2de en 3de zangkl. Op piano, door M. J. v. Oosterzee, S. M. Springer, J. II. J. J. le Lièvre, P. A. Verdam. J. M. Perrin, E. Kist, J. J. C. Franken B. van Dantzig en J. A. B. Kellenhag. Op violonceldoor W. C. Leemans. Op viooldoor L. Schlegel. Uit het verslag door den Secretaris gedaanbleek de gunstige toestand der Maatschappij en harer verschillende inrigtingen. D1'. C. Leemans, die uit de Commissie was uitgetreden, was tot buitengewoon Commissaris benoemd, en zijne plaats vervuld door Dr. W. G. Pluygers. Er is door de llooge Regering bepaald, dat de miliciens der ligting van 1853, ingedeeld hij het wapen der infanterie, de drie regementen ves ting-artillerie, het korps pontonniers en het bataillon mineurs en sappeurs, tegen den 15dcn November aanst. in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld, in plaats van, zoo als aanvankelijk bepaald was, gedurende den tijd van een jaar, onder de wapenen le worden gehouden. Wij vernemen, dat de Algen». Synode der Nederl. Herv. kerk dezer da gen ecne aanschrijving heeft gerigt aan de Kerkeraden en collegiën van Dia kenen, waarhij, met huldiging dor hoofdbeginselen in de nieuwe wel tot regeling van het armwezen weggelegd, de kerkelijke armbesturen, en met name de collegiën van Diakenen worden opgewekt, om alle middelen, die onder hun hereik vallen, met hezadigdenernst, maar ook met kracht aan le wenden, ten einde het daarheen te rigtcndat de verzorging der armen ge heel en met uitsluiting van elke hemocijing of ondersteuning van staats wege tot de kerk worde teruggcbragl. De Rolt. Cour. meldtdat ook de Predikanten der Nederd. Ilerv. ge meente te Rotterdam besloten hebben tot hel aannemen en dragen der toga hij de openbare godsdienstoefeningen, aan te vangen in het begin des volgen den jaars. Naar men verneemt, is, op hevel van den Officier van Justitie le Rotter dam, de pachter der bank van leening te Schoonhovente Utrecht gearresteerd. Te Schagen hebben onderscheidene ingezetenen zich verecnigd om ecne afdeeling op le rigten der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Daar in die gemeente met slechts eene bevolking van 2200 zielen, tusschen 30 cn 40 koffijhuizen, kroegen en winkels zijn, waar men sterke dranken verkoopt, is liet niet te verwonderen, dal hij zoo ruime gelegenheid ook veel gebruik daarvan wordt gemaakt. Wcnschelijk is hetdat deze pogingen, om het gebruik van sterken drank daar le keer te gaan, wel zullen mogen slaan. Wij vernemen, dat de Gemeenteraad te Utrecht, in zijne zitting van den 2Gstcn dezer het beginsel vastgesteld, dat in die stad eene gezondheids commissie zal worden ingesteld. De Raad heeft bereids eene commissie be noemd beiast met het ontwerpen van reglementaire bepalingen te dezen aanzien. Een brief met een muntbiljet van ƒ10, te Elkcrzee op de post gedaan cn bestemd naar Biervliet, is niet teregt gekomen. Een andere brief van Haarlem naar Zutphen, is wel aan het adres bezorgd, maar de waarde die er in geweest was, 4 muntbiljetten van ƒ10, was verdwenen. Te Rouvcen, in Overijssel, is in eene eendenkooi een gans arend, die op eenden jagl maakte, gevangen. Het dier heeft eene vlugt van 7 voelen of omstreeks 2 Ned. ellen. In de Kolonie Vcenhuizen blijft de cholera nog aanhouden. Sedert den 20sletl zijn er wederom 43 lijders bijgekomen en 22 overleden. Over het geheel zijn tol heden van de 211 aangetasten 118 bezweken en 30 her steld, dus nog 63 onder behandeling. De Staats-Cour. deelt een beknopt overzigt mede van den handel op Java en Madura over 1853, in vergelijk tot dien van het jaar 1852, waar uit blijkt, dat de gelreele invoer aarr goederen en geld heeft bedragen: in 1853, ƒ44,280,603; in 1852, ƒ40,292,694, meerder in 1853, ƒ3,987,909. De uitvoer heeft in 1853 bedragen 71,692,956; in 1852, ƒ58,846,897, meerder in 1853, ƒ12,846,059. 's GRAVENHAGE, 31 October. Z, M. heeft benoemd tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw, Jhr. Mr. D. R.. Gevers Dcynoot, Secretaris van de Holl. Maatschappij van Landb. te Rotterdam, en J!rp. Mr. F. de Koek, Directeur van het Kabinet des Konings. Z. M. heeft C. C. A. Ridder van Rappard, lstc Luit. van het reg. Veld-Artillerie, een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Z. M. is Zaturdag 11. ten 6j alhier van het Loo aangekomen. De Min. van Fin. in ervaring gekomen zijnde, dat op nieuw pogingen worden aangewend tot het bevorderen van deelneming hier te lande in eene Builenlandsclie Loterij, onder den vorm van Aandeel in eene Badensche Staals-Spoorwcgleening, waarschuwt de ingezetenen, om zich te onthouden van alle Agentschappen voor Buitenlandsohe Loterijen, van welken aard ook, aangezien het collecteren of doen collecteren, direclelijk of indircctelijkonder welke benaming ook, voor loterijen, huiten 'slands aangelegd, zelfs het doen uitgeven of verspreiden van eenige berigtcn, plans of adverlentiën van zoo danige vreemde loterijen, bij de wet van den 22stcn Jnlij 1814 StsklN'0. 1), op de daarbij bedreigde geldboete of gevangenisstraf, is verboden; wordende voorts, ten bewijze dat de oprigters of bevorderaars van dergelijke onder nemingen voor de bedriegelijksle kunstgrepen niet terugdeinzen, verwezen naar de mededeeling, voorkomende in de St.-Cour. van 14 Junij 1851N°. 139. Aangaande het legaat van wijlen Mw. Juynboll, vernemen wij nog de volgende bijzonderhedenDc overledene heeft het reeds vermelde fonds doen

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1