Afschaffing der kleinere patentenwas weder de wenscli van anderen en verbetering in de heffing op het regt van successie en wel door het belasten van erfenissenverworven in de regte opgaande lijn. Eindelijk deed men nog eenige vragen over de inziglen der Regering om trent de herziening van den aanslag der verponding op de gebouwde eigen dommen. Of de suiker in 1853 het geraamde bedrag niet heeft opgeleverd? Of de lage aangifte van den accijns op het geslagt aan de verwachting voldoet? Hoe de tegenwoordige Minister van Financien over de Staatsloterij denkt, enz. 's GRAVENIIAGE28 October. Z. M. heeft tot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd den Heer J. K. Hasskar!voormalig botanicus hij 's lands plantentuin te Buitenzorg op Java. Bij besluit van den 21sten dezer heeft Z. M. zoo bij de zee- als landmagt, ter zake van de plaats gehad hebbende krijgsverrigtingen op den 5dcrl en 6(le" Julij 1853, op de rivier Slakkouw, in de AVester-afdeeling van Borneo, ver scheidene benoemingen gedaan tot Ridders der 4de klasse van de Mil. Willems orde, alsmede bevorderingen van Ridders der 4de tot Ridders der 3(,e klasse van de Mil. AVillems-orde, en ook heeft Z. M. bepaald, dat de namen van verscheidene krijgslieden bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land eervol znllen worden vermeld. Z. M. heeft eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan de Hecren N. W. Baron Mollerus, laatst buitengewoon Gezant en Gevolmagtigd Minister des Konings bij de Verhevene Portc, en C. C. Travers, l3ten tolk en kanselier bij dat Gezantschap. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der directe belastingen en accijusen te Bodegraven en Zwammerdarn den Heer D. J. E. Cremer, thans te Sloten. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Beek (Arrond. Maastricht), A. P. A. II. de Lom de Berg, thans Notaris te Horst (Arrond. Roermond). Z. M. vertrekt heden van het Loo en wordt des namiddags alhier terug verwacht. Eergisteren avond is Z. D. II. de Hertog Bernard van Saksen-Weimar- Eisenach alhier aangekomen. Hij heeft zijn intrek genomen in zijn hotel in het Korte Voorhout. Men verneemt, dat de Minister van Oorlog nog tot het begin der vol gende maand te Aken zal verblijven. De Heer de Belinont, Minister-Resident van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij het Nederl. Ilof, is van hier naar Frankfort vertrokken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen omtrent de kosten der huizen van bewaringmet memorie van toelichting. De beroepen Predikant bij de Ilerv. gemeente alhier, de Wel-Eerw. Heer Zaalberg, zal morgen avond door Ds. Benninck Janssonius, in zijn Leeraarsambt plegtig worden bevestigd. D3. Zaalberg zal Woensdag avond aanstaande zijne intree-predicatie houden. SCHOONHOVEN, 25 October. Heden morgen ten half twee ure brak alhier een brand in de stadsleen- bank uit. De vijf brandspuiten, die Schoonhoven bezit, waren spoedig in werking, terwijl die van het naburig Bergambacht en van Nieuwpoort ter adsistentie werden gehaald. Aan de onvermoeide hulp en het goede gedrag der spuitgasten, heeft men het dan ook te danken, dat de brand zich alleen tot de leeningbank bepaalde, welke echter geheel is vernield geworden. Of schoon de bank van administrateurs zoude veranderenen daardoor een 000 panden reeds van daar waren gehaald, is echter al het beleende goud en zilver, bedden enz., ten bedrage van 2000 panden eene prooi der vlammen geworden. Het gebouw was voor 10,000 tegen brandschade verzekerd. In den namiddag ten 3 ure kwamen alhier aan de HH. Regter-Commissaris, Substituut-Officier van Justitie en Griffier der Arr.-Regtbank van Rotterdam om, zoo als verondersteld wordt, onderzoek te doen naar den brand. AMSTERDAM, 27 October. Door den gemeenteraad is eergisteren toestemming verleendom op den Dam het gedenkteeken van het Metalen Kruis op te rigten. Tot derden Praeceptor bij het gymnasiumwerd uit het aangeboden drietal gekozen de Heer A. W. de ClercqLitt. Hum. Cand. te Utrecht. Ook heeft de gemeenteraad besloten de jaarwedde van den Burgemeester te verhoogen van ƒ5,000 op ƒ8,000. In den laten avond van den 23sten brak over het dorp Callanlsoog een geweldig onweder los, waarbij de bliksem een boerenwoning trof die in wei nige oogenblikken geheel in den asch werd gelegd. Het huisgezinbestaande uit man, vrouw en 5 kinderen, is er behouden, doch met gevaar afgekomen, terwijl van het huisraad, het hooi en de granen niets heeft kunnen worden gered. UTRECHT, 27 October. Eene ontzettende gebeurtenis had dezen morgen ten 5 ure aan de Jeremie brug, buiten de Tolsteeg barrière, plaats. Even voor 5 ure kwamen aldaar aan twee wagens van het honden en apenspel van den Heer Ouvrier, komende van Amersfoort, en op reis naar Gorinchem. Aan het veerhuis aldaar, bij den kastelein Maarschalkerwaard, opgehouden, wekte men dezen, om eenige ververschingen te bekomen. Door het open doen der deur schrikt het paard en gaat met het rijtuig, waarin de leden van het orchest zijn gezeten, achter uit in het water. Het vroege morgenuur en- de duisternis waren oorzaak, dat, hoewel er terstond hulp aan alle kanten kwam opdagen, men niet spoe- dig genoeg allen konde redden. Van de 7 in het rijtuig zich bevindende per sonen werden er 4 gered, terwijl 3, zijnde de orchest-directeur Pieker met diens vrouw en zuster, de eerste 30, de tweede 25 en de laatste 14 jaren oud, hun jeugdig leven aldaar moesten verliezen. (U. C.) liLITEXLAXOSCflE iSEiUGTEX. E E Ïj A N LONDEN, 25 October. Voor de voorjaars-expedilie in de Oostzee, worden thans 35 schepen ge bouwd daarvan zijn 5 drijvende bomvrije batterijen waarvan elk met G van de nieuw uitgevondene ver dragende kanonnen zal gewapend worden; 10 bombardeerschepen, elk met 2 of 3 van de grootste mortieren gewapend, en 20 sloomkanonneerbootendie niet meer dan 4 voet diepgang hebben en voor de dienst op de Newa bestemd zijn. Men verneemt dat een makreelboot van 20 ton thans te Newlynin Cornwallis, de noodige veranderingen ondergaat, om bemand met 5 koppen, den togt naar Australië te doen. Ten einde de boot in staat te stellen aan stormen wederstand te bieden, heeft men haar gekoperd, en is zij bovendien van een dek voorzien, terwijl er voor het gemak der zeelieden ook hutten in aangebragt zijn. De boot zal met versch water geb'allast worden. Uit Canton wordt van 10' Sept. jl. gemeld, dat de handel zeer traag was. De Keizerlijke Chinesche troepen hadden eene overwinning op de op standelingen behaald en hen tot den terugtogt genoodzaakt. FRANKRIJK. PARIJS 24 October. Bij Keizerlijk dekreet wordt verboden om granen en meel-zelfstandighedcn tot het stoken van sterken drank of likeuren te gebruiken. Er wordt uit eene vrij goede bron verzekerd, dat tnon zich welligt met een half succes in de Krim zal moeien vergenoegen. De Generaals moeten inslruclien ontvangen hebben, om, is de slad eenmaal vernield, dan op de veiligheid der vloot bedacht te zijn en liever de belegering der bemantelde forlen op te geven, dan den terugtogt te bemoeijel ijken of in gevaar te brengen. Tc Thann (Haul Rliin) heeft een brand in de katoendrukkerij van den lieer Scheurcr-Rotho. a. 20,000 stukken katoen tot asch verteerd. Eene andere brand, te Delme (Meurthe) heeft aan 13 menschen het leven gekost, terwijl 7 andere gekwetst werden. Uil Perpignan wordt van den 21stcn geschrevendat de bergen reeds met sneeuw bedekt zijn, en dat de koude luchtgesteldheid een vroegen winter doet verwachten. De regten van in- en uitvoer hebben gedurende de 9 eerste maanden van 1854, 107,177,000 francs, 4 inillioen meer dan in hetzelfde tijdperk der 2 vorige jaren opgeleverdwaarvan alleen September 1 millioen. ZWITSERLAND. BERN, 24 October. Gisteren is een afgevaardigde der radicale partij in Tessino, de Heer Polari, alhier aangekomen, die namens G125 onderteekenaren van eene petitie, de hulp van den Bondsraad tegen de Regering van het canton Tessino inroept. Ten gevolge eener mededeeling, door de Fransche legatie alhier aan den Bondsraad gedaan, houdende dat de Fransche Regering zich voorstelt al de brieven en andere geschriften van Napoleon I bijeen te brengen, om ze als eene volledige verzameling uit te gevenheeft het uitvoerend bewind alhier de cantonnale regeringen uitgenoodigd daartoe mede te werken. Te Lugano heerscht eene groote gisting, waarvan men zeer ernstige ge volgen te geinoet ziet. SPANJE. MADRID, 23 October. De Koningin haar gemaal en de Prinses der Asturien zijn heden alhier aangekomen, te midden van eene buitengewoon talrijke schare volks, en van de troepen en de nationale militiedie ter ontvangst van II. M. op den heen waren gekomen. Salvo's uit het geschut hebben zich bij die gelegen heid doen hooren. De maatregeldie onlangs door de Spaansche Regering tegen de uit hun land geweken buitenlanders genomen werd, is in de toepassing zooveel verzacht, dat zij in Spanje, en zelfs in Madrid zullen kunnen verblijf hou den, ten ware zij openlijk aan woelingen mogten deelnemen. De Minister van Finantien is steeds werkzaam om de inning der belas tingen te verzekeren, maar zal, naar gemeld wordt, niet dan na overleg met de Cortes veranderingen in 's lands geldwezen ondernemen. Te Saragossa weigert men nog steeds, de tol- en havenregten aan de schatkist te betalen. Het dagblad Las ISovedadas meldtdat de Regering de quaestie van liet openbaar onderwijs bij eene wet, door de Cortes goedgekeurd, wenscht geregeld te zien. De Carlistische partij woelt meer dan ooit. De aanzienlijkste leden houden buitenslands bijeenkomsten en trachten plannen te ontwerpen tot omkeering van zaken in Spanje. Men gelooft echter nietdat deze partij eenigen bijval zou vinden, maar wel, dat zij spoedig zou worden verslagen. De Gaceta de Madrid van den 19del> dezer behelst eene voordragt des Ministers van Justitie en Eeredicnst, overeenkomstig welke de zoogenaamde Kerkelijke Kamer opgeheven en door een ander vervangen is. Uit die voor dragt blijkt, dat deze maatregel vooral ten doel heeft, aan de Kroon het regt te behouden om kerkelijke benoemingen te doen; een regt dat, gelijk de voordragt zegt, op onbetwistbare en door het kanonieke regt erkende gron den berust, maar evenwel eeuwen lang aan de Kroon hardnekkig betwist is." Het ligchaaui, dat in de plaats van de opgehevene geestelijke kamer is gekomen, zal zamengestcld zijn uit een Deken, uit G leden, een Magistraat- persoon en een Secretaris. Alleen de laatste zal eene bezoldiging genieten en wel van 20,000 realen jaarlijks. De betrekking van Deken zal verleend

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2