LEYDSCHE COURANTE N°.im. i 81)4. Bïi\i\EXLAXDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag Die van Maandag komt MAANDAG, 30 OCTOBER. «3 -V i i A1 Z>e Prijs der Courant is ƒ13 het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 28 October. Eergisteren avond hield liet Depart, tot Nut van 't Algemeen alliicr hare eerste Vergadering met Dames. Nadat de Secretaris Mr. P. H. Berkhout een in vele opziglen gunstig Verslag had gpgeven van den staat en de verrig- tingen van het Depart., werden de eereblijken voor edele daden met toepas selijke aanspraken door den Voorzitter H. P. C. Stoffels aan de 8 navolgende personen uitgereikt. Een zilveren medaille aan J. Rietbergeneen bronzen medaille aan J. van Egmondeen dito en 5 aan A. van der Linden en aan P. van HaarlemJ. en Jac. SingerlingW. F. Arnoldus en J. H. Schols ieder ƒ5. Na afloop hiervan hield Prof. M. des Amorie van der Hoeven van Amsterdam eene redevoering, over de plaatsdie de stad Rome in de wereldgeschiedenis innéemt. Dr. J. E. Kiehl, Docent aan het Gymnasium alhier, is eergisteren door den Gemeenteraad te Deventer benoemd tot Hoogleeraar in de Oude Letteren aan het Athenaeum, inet 9 van de 16 stemmen. Dr. IV. II. Hirschig verkreeg 6 en Dr. E. Mehler 1 stem. De Officier van Justitie alhier acht zich verpligt hekend te maken, dat hem den 24sten jl.door eigen ervaring en verschillende aangiften gebleken is van eene tamelijk uitgebreide verzending van een aantal couvertenin houdende aanzoeken tot deelneming in de Badensche spoorwegloterij, onder directie van de bankiers Stern en Greim te Frankfort a/M., postmerk Leyden. Alle de hem vertoonde adressen zijn van dezelfde hand. Voor alsnog mogt het niet gelukken den afzender te ontdekken. Iedere mededeeling van bijzonderheden, welke daartoe kon leiden, zal gaarne worden aangenomen. [Pol. BI.) Op de Alg. Vergadering van Vennooten der Vennootschap de Leydsche Stoombootdienstalhier, dato 4 Oct. II. is met algemeene stemmen beslo- 1en, eene tweede stoombootdienst aan te leggen, van Amsterdam naar deze stad, langs denzelfden weg, welken door den stoomboot de Volharding, wordt gevolgdbenevens eene stoombootdienst van Gouda naar deze staden zulks in verband met de twee bovengenoemde stoombootdienstenen eenige der treinen van de spoorvveglinie van Rotterdam over Gouda naar Utredht. In de circulaire, die deswegens is verspreid, wordt de gunstige uitslag medege deeld der onderneming over het eerste nu verloopen jaar, zijnde, behalve eene reserve-kas, eene som van ƒ30 per aandeel van ƒ500 uitbetaald geworden. Daar des Zondags, Maandags en Dingsdags geene gelegendheid op Gouda be staat, zou deze onderneming in eene kennelijke behoefte voorzien. Op den 21sten dezer bleven alhier in behandeling 23 Choleralijders, bijgeko men tol op heden 4 personen, totaal 27, daarvan overleden 8, hersteld 13, in behandeling gebleven 6 personen. liet getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 22 October 99 volwassenen, 26 kinderen, te zamen 125. 23 116 36 152. 24 123 40 163. 25 128 37 165. 26 124 30 154. 27 127 37 164. 28 123 38 161. Ten gevolge van veelvuldigen regen is een gedeelte van den Haarlem- incrmeer-polder onder water en de machine de Lynden onklaar geraakt. Den 19<!en dezer hebben voor de Correct. Kamer van de Arrond.-Regtb. te Rotterdam te regt gestaan, 18 broodbakkers van Vlaardingen, beschuldigd van zich onderling vereenigd te hebben om het brood op een bepaalden ge lijken, door hen geregclden prijs te houden, in strijd met de strafwet. Als hun verdediger is opgetreden de Advocaat Mr. II. J. van Buren. De Regtbank heeft hen eergisteren vrijgesproken. Ie Mastenbroek iu Overijssel, is door het polderbestuur bij de firma van Nes en C®. te Zwolle een negotiatie gedaan van ƒ100,000 legen 4j pCt. voor het stoomgemaal. Te Groningen heeft het onweder, dat Maandag en Dingsdag over die stad heeft gewoed, een vrij aanmerkelijken invloed op den rijkstelegraaf uit geoefend. De lucht-elcctriciteit veroorzaakte nu en dan zulke hevige slroo- men op de lijn, dal de galvanometer-naald van het Groningsch toestel tot driemaal toe hare magneetkracht verloor. Een der ambtenaren kreeg zelfs itij een zwaren donderslag een gcvoeligen schok. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschede-, heeft de aandacht van de Tweede Kamer gevestigd op de afschaffing van de belasting op den turf. Bij het Kon. Allien, te Maastricht, is benoemd tot Lecraar in de lloog- duitsche Taal- en Handelswetenschappen de Heer Schaefer. AVij vernemen, dat eenige onderwijzers-gezelschappen in de provincie Noord-Brabant, zich bezig honden met adressen aan de Tweede Kamer te zenden, inhoudende bezwaren tegen het wetsontwerp op het lager en mid delbaar onderwijs, en voornamelijk tegen de art. 6 en 9. Na de mededeelingen uil de verslagen der Commissien van de Tweede Kamer, over de verschillende Hoofdstukken van de begrooting der uitga ven voor 1855, in onze vorige nommers van den 23sten, 255ten en 27stcl> dezer, laten wij hier volgen een uittreksel uit het verslag omtrent de midde len tot dekking dier uitgaven aangewezen. Is de tijd daéir, om de lasten der Natie te verminderen? Een niet onaan zienlijk getal leden antwoordde hierop ontkennend, cn meende, dat dit onge raden of voorbarig was. Die leden wilden het tegenwoordig belastingstelsel behouden, de overschot ten, zoo die er steeds rnogten zijn, uitsluitend besleden tot delging der staatsschuld en eerst dan, als bet verlaagde bedrag der renten van die schuld toeliet, eene wezenlijk afdoende vermindering in de belasting te brengen, daartoe overgaan. In zoo verre waren het die leden dus meer eens met den Minister, die de Slaalsbegrooting voor 1854 hielp verdedigen; was de volksmeening niet voor zulk een maatregel, dan voegt het den Staatsman, daaraan het hoofd te bicden, zoodra hij overtuigd is, dat gchecle of halve toegevendheid tot maat regelen zoude leiden, ten nadeele des lands, en althans geen band te slaan, aan hel belastingstelsel, allen om in vertoonen van ijver voor de belangen der bevolking, niet door anderen te worden overtroffen. Een grooler aantal leden meende echter, dat het oogenblik gekomen was tot vermindering van lasten. De schatkist beeft geld en bij een zuinig be heer over een volgend jaar een overschot van verscheidene millioenen. Alzoo verlangde inen eene radicale hervorming van het belastingstelsel en dadelijke afschaffing van een der meest drukkende accijnsen. Die denkbeelden vonden echter, vooral in céne der afdcelingen, ernstige tegenspraak, wijl ze leiden moesten tot aanmerkelijke verhooging der directe belastingen of wel bepaald loi eene income-tax of tot eene belasting op de bezittingen, met hunne hatelijke inquisitoriale maatregelen. De radicale hervormers ontkenden echter, dat zij een income-tax op 'toog hadden. Som mige leden wilden liever eene amortisatie van schuld gestaakt of op kleiner schaal voortgezet hebben, dan de tegenwoordige belastingen onveranderd in wezen te laten blijven. De meerderheid scheen geneigd, om de afschaffing der tonnegeldcn goed te keuren, maar de nog al talrijke minderheid vond daarin zeel veel bezwaar. A'erder was de meerderheid gestemd legen de weglating der 23 opcenten op het gemaal. Dat haatte niet genoeg. Geheele afschaffing zou merkbaar verligten, maar een deel dier meerderheid was daar tegen. Andere leden keurden die maatregel af, omdat daarin eene stilzwijgende toezegging lag op gesloten, dat de accijns op 't gemaal langzamerhand geheel zou worden vernietigd. De verhooging van opcenten op bel binnen- en buitenlandsch gedistilleerd, werd door sommigen bestreden, op grond, dat zulks sluikcrij zou uitlokken en dus geen hooger bedrag van belasting geven. Anderen wilden gelijkertijd afgeschaft hebben, den accijns op bier en azijn. Dit zou het verbruik van sterken drank krachtig tegen gaan. Er werd behalve van het gemaalook gewezen op de afschaffing van de belasting op de brandstoffen. Die laatste zou de nijverheid begunstigen. Anderen wilden afschaffing van de belasting op de rogge, maar niet op de tarwe, en de laatste bij adinodiatie. Vrij van die belasting zoude zijn, die beneden een bepaald cijfer in het personeel was aangeslagen en dus alle we zenlijke behoefligen. Maar, voerde men hier legen aan, dan schept gij eene nieuwe directe belasting, cn hoe, als te gelijker tijd, de broodprijzen rezen? De kleine burger zou dan in tienden gedeelten moeten opbrengen, wat bij thans in gedeelten van centen ongemerkt iederen dag betaalt. Ook het personeel kwam ter sprake. Dat drukt vooral op den midden stand in de steden; wenschelijk is het, dat een grooler deel van dien last op de rijken en aanzienlijken werd gebragt. De hoer draagt mede niet ge noeg in de directe belastingen. Eeuc herziening van de wet op het personeel zou daarin kunnen voorzien.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1