verknochtheid van haar volk steeds steun zal vinden, wat ook door partij hoofden legen haar mogt worden ondernomen. Er zijn reeds 250 leden der Cortes verkozen; daaronder zijn 214 pro gressisten, 25 gematigden, 2 Carlislen en 9 republikeinen. Aan de grondwetgevende Cortes zal het ontwerpen der nieuwe constitutie overgelaten worden. Twee andere punten zijn in geschil een of de zitting der Cortes met eene troonrede zal worden geopend of alzoo de Koningin ter stond zal optreden als eene boven, of althans nevens de grondwetgevende volks afgevaardigden slaande staatsmagl; het tweede is de aanvulling der verzwakte landmaat. De Minister van oorlog, de Maarschalk O'Donnell, acht eene on verwijlde ligling noodig. Hij en de Minister van Binnenl. Zaken beweren, dat het leger te zeer verzwakt is om het land te kunnen beveiligen tegen gevaren van binnen of van buiten, en dat hierin onverwijld moet worden voor zien zoo men de revolutie niet in regeringloosheid wil zien uitloopen. De andere Ministers achtten de versterking des legers minder noodig. lntusschen is het zeker, dat Spanje in de aanslaande maand December slechts 21,000 man infanterie zal hebben. Aan den slechten staat van het leger in 1834 was de lange duur van den burgeroorlog grootendcels te wijten; en toen had de Regering nog tweemaal zooveel troepen beschikbaar als thans. In eene van de eerste zittingen der Cortes zal eene wet voorgedragen wor den, waarbij het noodige aantal manschappen voor liet dienstdoende leger en voor de reserve onder de wapenen wordt geroepen. De winter begint zich hier te openbaren onder de ongunstigste ver- schijnselen. De ellende onder de arbeidende klasse is groot, want een groot gedeelte is zonder werk. Verscheidene dagbladen dringen er op aan, dal er met de hulp der Regering een algemeen beroep gedaan worde op de mildda digheid der natie, ten einde aan die ellende te gemoet te komen. ITALIË. ROME, 20 October. Men wil, dat Paus Pius IX ook van de vereeniging der Bisschoppen, alhier bijeengeroepen, gebruik zal maken om ecnige hervormingen met betrekking tot de monniken-orden voor te stellen. Te Sb Juan de Latran zijn meer dan 80 kleine vertrekken in gereedheid gebragt, om de Bisschoppen te huisvesten, die van alle deelen der wereld naar Rome zullen komen. Msr. Amici van Rome is tot Secretaris bij die vereeniging benoemd. Uit Belgie zullen de Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en de Bisschoppen van Doornik en Namen uit Spanje de Kardinaal-Aartsbisschop van Toledo en de Bisschop van Sala manca, uit Ierland Msr. Dixon Aartsbisschop van Armagh en Msr. Cullen Aartsbisschop uit Dublin tegenwoordig zijn. Het clericale blad Armonia te Turyn, beweert, dat het Hof van Rome hij het Sardinische Kabinet een krachtig en plegtig protest heeft ingediend tegen hetgeen dat blad de vervolgingen noemt, welke de kerk in Piemont had te ondergaanen meer bepaald tegen den maatregel van de Sardinische Regering, om zekere kloosters tot hospitalen te gebruiken gedurende het heerschen der cholera te Turijn. Hierin ziet men weder een nieuw bewijs, dat de tusschen Rome en Sardinië bestaande moeijelijkheden nog lang niet uit den weg geruimd zullen worden. Men wil echter, dat het Kabinet der Tuileriën aan het Ministerie Cavour-Ratazzi den raad heeft doen toekomen die moeijelijkheden in de tegenwoordige omstandigheden niet te vermeerderen en de quacstie der kloosters voorloopig aan te houden. PRUISSEIV. BERLIJN, 23 October. Bij Kon. besluit is de Heer von Westpbalen, Minister van Binnenl. Zaken, eervol ontheven van de waarneming der betiekking van Minister voor den Landbouw, en in zijne plaats benoemd de Heer von Manteuffelvroeger Onder- Secretaris van Staat bij het Departement van Binnenl. Zaken. De uit Engeland ontvangen tijding, dat maatregelen moeten genomen worden om den onzijdigen handel met Rusland die door tusschenkomst van Pruissen te Memel wordt gedreven, te beletten, heeft alhier een zeer pijnlij- j ken indruk gemaakt, omdat men, en misschien niet ten onregte, daarin het begin eener vijandige gezindheid tegen Pruissen zelf ziet. De Russische Gezant alhier, Baron Budberg, vertrekt eerstdaags naar Warschau, om den Czaar, die aldaar verwacht wordt, te verwelkomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 October. In het ofliciele dagblad van de Regering is den 21sten dezer medegedeeld dat H. M. de Keizerin zich in gezegende omstandigheden bevindt. De krooning van den Keizer, welke dit jaar had moeten plaats hebben, is lot het voorjaar uitgesteld. De Keizer zal slechts eenmaal gekroond wor den als Keizer van Oostenrijk, in de hoofdstad, en niet, gelijk dit vroeger pleeg te geschieden, te Ofen, te Praag en te Milaan, in hoedanigheid van Koning van Hongarye, Boheme en Lombardye. Ten einde evenwel, zoo veel mogelijkhet tegenwoordige aan het verleaene te hechtenzullen de kroonen van den II. Stephanus, van Boherne en de ijzeren kroon van Lombardye, naar Weenen gebragt en achtervolgens op het hoofd des Keizers geplaatst worden. Zaturdag jl. is door den Keizer alhier het contract onderteekend waarbij de spoorwegendie in de Oostenrijksche provinciënin Boheme en in Hon garije door den Staat aangelegd en tot nog toe geëxploiteerd zijn afgestaan worden aan eene vereeniging van kapitalisten, vertegenwoordigd door de Heeren Péreire en Ernest André te Parijs, en door de Heeren Sina en Eskeles, alhier. De kapitalisten, welke alzoo eene moeijelijke onderhandeling tot een goed einde gebragt hebbenzijn daarin eerst getreden toen zij op degelijke gron den het vertrouwen hadden, dat Oostenrijk zich niet tegen de staatkunde der Westersche Mogendheden zou aankanten. Zoo is het gelukt eene schikking te sluiten, die aan de schatkist aanzienlijke hulpbronnen zal verschaffen, bui ten de sommen, welke haar reeds door de vrijwillige leening toevloeijen. De schatkist ontvangt van die maatschappij voor de spoorwegen in den loop der drie eerstvolgende jaren eene som van 200 millioen francs; daarvoor bekomt de maatschappij voor 90 jaren het gebruik van 1176 kilometers spoor weglinie en den vollen eigendom van eenige steenkolenmijnen en andere do meinen, vrijdom van belasting, gedurende 30 jaren en borgzegging van de Regering voor eene zuivere opbrengst van minstens 5 pCt. Gisteren is een groote Krijgsraad gehouden, onder het Voorzitterschap van den Keizer en in tegenwoordigheid van den Baron v. Hess, die eergisteren uit de Vorstendommen aangekomen is. Men zegt, dat de meerderheid van den raad voorgesteld heeft eene nieuwe ligting van troepen te doen plaats hebben en de ohservaliekorpsen te versterken. Men voegt er bij, dat de Russen gesommeerd zullen worden, om zich van de Gallicische grenzen te verwijderen. De Fransch-Engelsche nota die, naar men uit goede bron verneemt, den 12(le" dezer maand alhier ontvangen is, heeft ten doel de goede verstand houding tusschen Oostenrijk en de Westersche Mogendheden nog hechter te maken en zoo mogelijk te bestendigen. Engeland en Frankrijk betuigen in dat stuk hunne erkentelijkheid aan de Oosten rijksche Regering, voor de goede diensten door haar reeds aan hunne gemeenschappelijke zaak bewezen, en verklaren, althans naar rnen zegt, dat het hun aangenaam zou zijn, van die Regering nadere mededeelingen te ontvangenniet alleen ten aanzien van hare zedelijke medewerking, maar tevens met betrekking tot den werkdadi- gen bijstanddien Oostenrijk geneigd zou zijn binnen kort aan de Westersche Mogendheden tegen Rusland te verlcencn. RUSLAND. Te Petersburg zijn van Overheidswege weder 2 beriglcn uit de Krim be kend gemaakt. Het eerste gaat tot 16 October, en zegt dat het garnizoen van Sebastopol 's nachts uitvallen deed en de werken der belegeraars ver nielde. Het tweede verzekert, dat Sebastopol den 17deD dezer van 'sochtends tot laat in den nacht van de land- en zeezijde beschoten isdat de fortifi catiën daardoor weinig geleden hebben en het garnizoen aan gesneuvelden waaronder de Admiraal Korniloff, en aan gewonden 500 man verloren heeft; en dat het vuur den 18den van de zeezijde niet, en van de landzijde slechts flaauw hervat is. TURKTE. Uit Konstantinopel is, onder dagtcekening van 12 Oct., geschreven, dat de Porte meer en meer misnoegd werd over het gedrag van Oostenrijk en van de Oostenrijksche Bevelhebbers in de Vorstendommen, maar op hare klag- ten geen ander antwoord van den Oostenrijkschen Gezant bekwamdan dat bij bij gemis van bevelen niet terstond antwoorden kon. De te Konstantinopel verpleegde Engelsche, Franschc en Russische ge wonden ontvangen elke week van den Franschen Zaakgelastigde aldaar, den Heer Benedetli, 150 ffi tabak, benevens spellen kaarten, schaak- en dam borden. Van de Turksche zijde hebben zij nog niet anders dan 150 ci troenen gekregengezonden door den zoon van Reschid-Pacha. De vermaarde Fatma-Qara-IIanum, die voor ongeveer 10 maanden aan het hoofd van 500 bachi bozuks (ongeregelde troepen) door Konstantinopel trok, is in die stad weder aangekomen om naar Kurdistan terug te keeren. Deze heldin is verlaten geworden door de meesten der verschrikkelijke solda ten, welke zij had uitgerust en uit het binnenste van Klein-Azië had met zich gevoerd. Thans keert zij naar haar land terug, alleen vergezeld van 12 bachi-bozuksdie haar getrouw zijn gebleven. Zij heeft een bezoek af gelegd bij Riza-Pacha, Turkschen Minister van Oorlog, die haar met mili taire eerbewijzing ontving. Zij droeg een blaauwen wijden chaloar (ruime broek) en kachemieren tulband, roode laarzen van lange sporen voorzien, een met goud geborduurd vest en een gordel, die een geheel arsenaal bevatte. Een wijde roodlakenscbe mantel, even als der Spahis, was in breede plooijen om haar ligchaam geslagen. Haar gerimpeld koperkleurig gelaat, haar levendig en doordringend oog verdwenen bijna geheel onder haar buitenge meen groot hoofdbekleedsel. Met bijzondere juistheid en veel waardigheid beantwoordde Fatina den militairen groetdien de Staf van den Minister van Oorlog haar bragt. Berigten uit Bucharest van Zondag 22 Oct., melden uit de Krim van den 13den, dat in den nacht van den 8s:en op den 9den de loopgraven zijn geopend, en dat de bondgenoolen zich op 700 ellen van Sebastopol bevinden. De aarden werken zijn reeds opgeworpen. Den 15dcn zou het eerste vuur tegen de stad worden losgebrand. Tot dusverre waren de kanonnen der Rus sen zonder eenige uitwerking gebleven. De belegerden hebben verscheidene uitvallen beproefd, die echter allen vruchteloos voor hen afliepen. Uit Eupatoria wordt gemeld, dat een convooi van 40 wagens en karren, beladen met mondbehoeften, op den weg van Perecop naar Sebastopol door de Egyptische troepen is genomen. De Turksche Regering heeft besloten haar contingent bij het leger in de Krim tot 25,000 man te brengen. STAP» BERIGTEN. burgerlijke &tanb. Van den 19 tot en inet den 25 October 1854. BEVALLENA. M. van der Keur, geb. Kleynenbergh D. G.H. Brizee, geb. MolZ. G. Verwer, geb. BuitendijkD. E. Mulder, Z. A. J. M. Jonkgeb. Rebbes, D. C. Broekveld, geb. Klools,D. A. Nagtegaalgeb. Vermeulen, Z. C. Aalberse, Z. J. A. E. Lamferkamp, geb. BorrebachZ. C. Hevmans, geb. van HeusdenZ. S. Privégeb. van der SteenD. G. Overduyngeb. LamanD. J. den Hoedgeb. RoucelZ. J. DeeD. A. M. A. Sanders geb. Soeters, Z. GEHUWD: Mr. J. F. Pringle, Jm. en A. C. Baronnesse van Reede van Oudts- hoorn, Jd. J. J. Ilannaart, 4Vedr. en T. J. Wijsman, Wedc. P. van Berge Henegouwen, Jm. en E. van Soest, Jd. J. II. Oldenburg, Jm. en J. T. Frennd

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3