brengen nieuwe kosten mede, die, ofschoon gedeeltelijk door de manschappen gedragenten slotte voor rekening van de schatkist komen en zwaar op de Officieren drukken, wier bezoldiging daarnaar niet berekend is. Ten gevolge daarvan en van afwisselende proefnemingenhoopen zich in de magazijnen voortdurend afgekeurde en onbruikbare stukken op, die bovendien nieuwe kos ten voor onderhoud veroorzaken. Evenzoo staat het met de kosten voor de geneeskundige dienst, waarvoor weder het hooge cijfer van ongeveer een half miilioen gulden wordt aangevraagd. Ook de garnizoensverplaatsingen, die het cijfer der begrooting verhoogen en voor de Officieren drukkend zijn, zijn vaak tot bezwaar voor de gemeentebesturen. Omtrent de vraag, in hoeverre deze begrooting als normaal (blijvend) of tijdelijk moet worden aangemerkt, was de slotsom, dat de meerderheid het uilgetrokkene cijfer niet als blijvend wilde beschouwd hebben. Nog is gevraagd waarom toch eindelijk de wetten op de nationale militie en op de schutterijen niet worden herzien. Bij het onderzoek van het 1 ldc hoofdstuk der Slaatsbegrooling Kolonie voor 1855 is onder anderen gevraagd: Hoever is de Commissie voor de eman cipatie der slaven gevorderd? Welke ambtenaren uit de overzeesche koloniën en bezittingen zijn hier te lande met verlof, en hoe veel verlof, tractement of wachtgeld heeft ieder hunner? Wie van hen zijn hier in dienst gesteld? Hoe worden de W.-I. gouvernements producten vervoerd, te gelde gemaakt en verantwoord? Men zegt, dat een aantal personen in betrekking zijn ge steld, waarvoor het radikaal van ambtenaren lstc kl. verpligtend is gemaakt, zonder dit radikaal te bezitten. Op welke gronden is dit geschied? Hoe gaat het met de Duitsche vrijwillige kolonisatie, die zich bezig houdt met houtvei lingen aan de rivier Marowyne in Suriname? Welk resultaat heeft dal bedrijf? 's GRAVENHAGE24 October. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Norg (Drenthe), den Heer Jhr. C. W. von Wei Ier tot Poelwijk, thans surnumerair, te Nijmegen; en lot Ontvangers der registratie en domeinen, te Heusden, den Ileer J. AV. G. H. R. van Nouhuys, thans te Grave; te Grave, den Heer J. M. Smits, thans te Oss; te Oss, den Heer K. Dittlinger, thans te Horst. Z. M. heeft benoemd bij het regement grenadiers en jagers, tot lstcn Luitenant den 2den Luitenant J. F. M. de Meer, van het corps; bij het 8ste regement infanterie, tot Kapitein van de 3de klasse den lslcn Luitenant W. F. A. Beeckman, van het 5dc regement infanterie. Naar men verneemt, wordt Z. D. II. de Hertog Bernard van Saksen- Weimar-Eisenachin de eerste dagen der volgende maand in de residentie verwacht. Immers zijne hofhouding zal legen dien tijd in dienst treden. Bij den Minister van Finantien is ontvangen eene som van 40 door een R. K. Pastoor, onder het postmerk Zevenaar van den 21stcn dezer, als teruggave aan 's R.ijks schatkist ingezonden. De Minister van Marine is uit de residentie naar Vlissingen vertrokken, om eene inspectie te houden over het fregat de Admiraal de Ruyter. Ingevolge, de veelvuldige brieven en mondelinge aanzoeken ontvangen, door Predikanten van de Nederl. Herv. gemeente alhier, inzonderheid door de Heeren D. Molenaar en F. de Willigen, over het fonds van wijlen Mevrouw de weduwe Jnynboll, voor eenige studerende jongelingen, die tot de Heilige Dienst worden opgeleidbestemdzijn zij genoodzaakt langs dezen weg bekend te maken, dat de testatrice zich in dezen meer bijzonder bepaald heeft lot deze stadzoodat door de reeds alhier gedane aanvragen alle verdere aanzoeken van buiten overtollig geworden zijn. APELDOORN, 23 October. Prins de Croy, Baron Lannty en de Heeren Jagermeesters uit de provin ciën, welke door Z. M. waren uitgenoodigd tot bijwoning der jagtpartijen zijn allen van het Loo vertrokken. Ook vertrok heden morgen een gedeelte van het regement jagers te paard met den staf, onder bevel van den Luit.- Kolonel Fundter, hetwelk Zatnrdag daar was aangekomen en gisteren rustdag hield, ten einde den verderen marsch naar Tilburg, hunne aanstaande garni zoensplaats, over Arnhem te vervolgen. Naar men verneemt, vertrekt Z. M. de Koning met zijn gevolg in het laatst dezer weck van het Loo naar de residentie. Z. M. de Koning heeft aan de beide veldwachters, welke zich bijzonder van hunnen pligt kweten bij den brand te Vaassen in de afgeloopene weck, ieder eene gratificatie doen uitreiken. IllïTENLANDSCIIE IIERIGTÊN" In eene meetingte Bedford heeft Sir Hamilton Seymour, vroeger Gezant bij den Czaar, o. a. gezegd, dal Engeland thans in eene belangrijker oorlog gewikkeld is, dan die ten tijde van Napoleon waren. De kaart van Europa kan door de tegenwoordige gebeurtenissen eene geheelc verande ring ondergaan. Men heeft gevraagd, of de uitkomsten van den oorlog in overeenstemming zullen zijn met de opofferingen en pogingen, die het land zich laat welgevallen, en hierop antwoord ik: ja. Wat reeds gedaan is, is van het uiterste hclang. De slag aan Engclands handel toegebragt, heeft niets noodlottigs; doch de slag, die aan Ruslands zucht tot vergrooting en aan zijn zcdelijken invloed is toegebragt, is thans reeds van het hoogste gewigt. De Czaar is gewogen en te ligt en te onwaardig bevonden, om die trot- sclie meerderheid aan den dag te leggen, die hij eenmaal in den raad van Europa bezeten heeft. De Duitsche Staten zijn thans bevrijd Van eene ver drukkende magt en zij zullen nu deel nemen aan de algemecne voordeelen die Europa genieten zal. Ik moet hier ook spreken van de vcrceniging tusschen Engeland en Frank rijkik hoop dat die van langen duur zal zijn. De oorlog is regtvaardig van den kant der bondgenooten. De godsdienst is er vreemd aanen er heerscht een eenstemmige wensch in het land, dat aan de verdrukten regt zal wedervaren. En op welke wijze kon dit ooit beter geschieden dan door de 2 natiëndie aan het hoofd staan der Europesche beschaving Zaturdag jl. is Miss Nightingale, eene Protcstantsche Dame, die reeds eenigen lijd eene liefdadige inrigting alhier bestuurd heeft, aan het hoofd van 34 andere ziekenverpleeg?ters naar Scutari vertrokken; zullende zij door nog meerdere gevolgd worden, indien zij daaraan behoefte rnogt bevinden. De Times heeft berigten van de Britsche Oostzeevloot van den 17dcn dezer ontvangen, meldende, dat zij in de laatste helft van November de Oost zee verlaten en tegen den 15den December in Engeland terugkomen zal. Uit de laatstelijk van regeringswege openbaar gemaakte opgaven is thans gebleken, dat het verlies der Engelschen in den slag aan de Alma in het geheel heeft bedragen 2100 aan doodengekwetsten en vermisten; te Scutari liggen nog 1114 gekwetsten en 914 zieken in de hospitalen. De Britsche Admiraliteit heeft thans uit de Noordpoolstreken een aan tal voorwerpen ontvangen, die blijkbaar van Kapitein Franklin en zijne togt- noolen afkomstig zijn. Eenige Eskimo's hadden die voorwerpen aan een Engelsch reiziger verkocht, en daarbij verhaald, dat zij behoord hadden aan eene schare blanke menschendie van honger en koude waren omgekomen. Men acht het nu schier zeker, dat Franklin en zijne medgezellen, of althans een gedeelte van hen, in het voorjaar van 1850 van honger gestorven zijn op de kust van Amerika, niet verre ten westen van eene groote rivier, die bezwaarlijk eene andere kan zijn dan Backsvishrivier. Een New-Yorksch dagblad wil weten, dat de Keizer van Ilayti, die tij dens zijne troonsbestijging een der armsten van het eiland wastot op dit oogenblik eene fortuin van over de 2 miilioen dollars heeft zamengegaard hij bezit verscheiden groote suiker- en koffijplantaadjes en vele andere, juist niet alle vereerende, bronnen van inkomst; in de kelders van zijn paleis heeft hij p. m. 1,250,000 doll, in goud liggen. FRANKRIJK. PARIJS 24 October. Frankrijk versterkte in den laatsten tijd al zijne scheepsposten het bragt 3 groote eskaders in zee, nadat het langen tijd niets dan één zwak evolutie-eskader, dat van de Middeli. Zee, gehad had; het vercenigde in zijne havens een vierde of reserve-eskader. Hiermede schenen de hulpbronnen der zeeniagt uitgeput; en met verbazing gelijk met blijdschap zag men te Calais linieschepen verschijnen, toen de Keizer eene Fransche leger-afdeeling naar de Oostzee wilde zenden. De Heer Ducos staat nog pas sedert 3 jaren aan het hoofd van het depart, van Marineen in dien lijd zijn GO oorlogsschepen op stapel gezet of te water gelaten; daaronder zijn 21 linieschepen (waarvan 15 met stoomschroeven voor zien), 33 fregatten, korvetten en jagten met zeil- of stoomtuig. Ook het personeel der zeedienst is vermeerderd. De zeevarende bevolkingdie op 1 Januarij 1852 uit 14G,171 personen bestond, telde op 1 Januarij jl. 157,393 man dat is 11,200 man meer in 2 jaar tijds. Ook in Frankrijk zijn in de afgeloopen week de graanprijzen hoog ge bleven. Deze duurte wordt er echter door velen aan spoedig voorbijgaande omstandigheden toegeschreven, daar het dadelijk leverbare graan vrij wat duur der is dan het op tijd gekochte; het verschil bedraagt te Parijs thans niet minder dan 12 tot 15 fr. op eiken zak meel. Uit Toulon wordt van den 24sten dezer gemeld De stoomschepen Ti tan en Brandon vertrekken met troepenwelke zij regtstreeks naar Sebastopol overbrengen. De Berthollet is naar Algiers gezeild oin de troepen in te ne men nog andere schepen zijn gereed of worden verwacht tot het vervoeren van versterking naar het Oosten. Een rijksschip zal de Fransche Kerkvoogden naar Rome overbrengen. SPANJTE. MADRID, 21 October. Het gezag der Koningin is verdwenen; zij bestuurt niet en regeert evenmin. Zij is verstoken van haar voornaamste regt, van het legt om hare Ministers te kiezen en te vervangen. Toen zij vernam, dat haar Ministerie, in weerwil zijner beloften, ook het ontwerpen der nieuwe constitutie aan de Cortes wilde overlaten, en het leger in een ontredderden staat laten zou, heeft zij er eene korte wijle aan gedacht, zich door eenen vrijwilligen afstand van den last der kroon te ontheffen. Doch voorgelicht door wijzen raad, heeft zij het denkbeeld van eenen afstand ter zijde gesteldzij is overtuigddat zij in de RE EG IE. BRUSSEL, 25 October. De Koning is gisteren namiddag met den spoortrein uit Keulen alhier teruggekeerd en heeft zich onmiddelijk daarop naar Laeken begeven. De Kamers zullen nu weldra tegen den 7den November worden zamengeroepen. ENGELAND. LONDEN, 23 October. Volgens de jongste dagbladen zou de Britsche Regering het plan hebben om den indireclen aanvoer van Russische producten over de Pruissiscbe Oost- zee-havens door een of anderen maatregelwelligt zelfs door eene blokkade dier havens, te stuiten. De Pr. Correen half-officieel orgaan van het Pruissische Kabinet verklaart dat eene blokkade der Pruissische Oostzee-havens niet alleen eene ongehoorde schending van het volkenregt, maar ook geen afdoende maatregel zou zijn, daar zij den doorvoer over de Pruissische spoor wegen en de Noordzee-havens niet zou beletten; dat eindelijk Engeland, zoo lang het Ruslands voortbrengselen niet ontberen kan, zich zelf alzoo veel grooter schade doet dan aan Rusland.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2