BUITENLA1VDSCHE BERIGTEN. palingen als kunnen strekken om bereids de kosten der burgerlijke rcglsple- ging té verminderen. Z. M. heeft benoemd tot Regter in de Arrond.-Regtbank te Maastricht, Mr. M. V. Nijst; en lot Kantonregter te Nijkerk, Mr. T. Modderman Hz. Tot Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hasselt, den Heer F. V. C. Engelbert van Bevervoorde, gepensioneerd Kapitein-Luit.-ter-Zeete Rijswijk; en te Öud-Beijerlandden Heer J. L. Becking, thans te Heerlen (Limburg). Naar men verneemtwordt Z. M. tegen den 27sten of 28stcn dezer van het Loo in deze residentie terug verwacht. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden en Prinses Marie, zullen waarschijnlijk den 28sten alhier terug keeren. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Koloniën cene commissie be noemd, om, ter voldoening van art. 62 van het reglement op het beleid van Nederl. lndie, op te stellen eene algemeene verordening tot regeling van de verhuring en afstand van woeste gronden. Tot leden der commissie zijn benoemd de Heeren: Buyskes, gewezen Resi dent van Samarang, (uit die betrekking ontslagen ten gevolge der gebeurte nissen in Dcmak), Smissaert, mede gewezen Resident en Gallois gewezen Re sident van Palembangthans met verlof hier te lande. Opmerkelijk is het, dat deze drie Heeren bekend zijn als tegenstanders van het verhuren en afstaan van woeste gronden. Grw In de fabriek der Heeren L. J. Enthoven en Comp. alhier, is eene ko lossale ijzeren dubbele draaibrug vervaardigdvoor den spoorweg tusscben Rotterdam en Antwerpen, welke een der belangrijkste voorwerpen is, welke immer door de Nederl. nijverheid zijn voortgebrrgt. Er behooren o. a. bij j 4 zware leggers van ongeveer 30 ellen leugte en wegende elk bijna 25000 ffi. Men staat verbaasd over de uitvoering van zoodanig reusachtig gevaarte, hetwelk, ondanks zijne grootsche proportien, tot in de kleinste gedeelten overal even zuiver, glad en scherp is bewerkt. De brug is in haar geheel op het erf der fabriek opgerigt. Gisteren middag heeft te Loosduinen een vrecselijke misdaadeen vadermoord, plaats gehad. Vader en zoon, te Scheveningen woonachtig, werkten met anderen aan de zeeweringen. Om den feilen regen schuilde men in een keet, en ging daar toen aan het jenever drinken. Vader en zoon beide beschonken, zijn twistende naar buiten gegaan om te vechten. De vader dreigde met zijn spade zoon nam zijn mes en stak bet zijn vader tot tweemalen in de buik, zoodat hij dood nederzeeg. Zijn naam is Arie Koning. Hij verteerde alles aan den drank, was meest altijd beschonken en dan zeer I twistziek, zoodat hij eene menigte vonnissen ten zijnen lasten had. Sedert 10 jaren leefde hij afgezonderd van zijn gezin, om hetwelk hij zich nooit bekommerd had. De zoon26 jaren oudmede nu en dan beschonken was dan als een razende. Hij is reeds alhier gevankelijk binnengebragt. AMSTERDAM, 23 October. Den 19ae'1 dezer heeft de afdeeling alhier van het Nederl. Bijbelgenootschap, door haren medebestuurder, den Wei-Eerw. Heer H. II. Sluiter, het jaarlijksch verslag uitgebragt van den staat en de werkzaamheid dezer afdeeling en van het Bijbelgenootschap in het algemeen. Daaruit bleek, dat in het 39ste boekjaar van het genootschap zijn uitgereikt 33,730 Bijbels en Nieuwe Testamentendat de Bijbel in de Javaansche taal nu bijna geheel is afgedrukt, ook dat eene uitgave van het N. T. in kleiner letter en formaat wordt gereed gemaakt, om tegen geringen prijs, in grooten getale, te verspreiden onder de Javaansche Christenen, en zoovelen verlangen het Woord des Levens te bezitten. Ook aan vertalingen voor de andere eilan den is men werkzaam. Omtrent den staat der kas werd medegedeelddat de gezamenlijke ontvangsten bedroegen de som van 88,159, waaronder aan legaten ƒ9,800, aan giften 1,782. De uitgaven waren ƒ55,710, zoodat j een saldo in kas bleef van ƒ32,449, waarvan deze afdeeling 9,872 stortte. Wij vernemen, dat Z. M. de Koning niet tegen het denkbeeld is, om eene hoogspringende fontein te doen vereenigen aan het monument, alhier in 1856, zoo mogelijk op den Dam te onthullen, mits zoodanig werk dan ook, in verband met het aanbod der Duinwater-maatschappijals eene combinatie I van nationaliteit en eventueel practisch nut tevens, overeenkomstig meten dit terrein waardig zou wezen. AmstCour.) In der tijd is door een onbekende eene som van ƒ1000 ter beschikking van de stedelijken Piaad gesteld, om te worden toegekend als prijs aan den- geen, die het beste antwoord zoude inzenden op eene prijsvraag, betreffende de doorgraving van Holland op zijn smalst. De Raad had daar nog ƒ1000 bijgevoegd, en de Academie van Ingenieurs belast met de beoordeeling der 10 daarop ingekomen antwoorden. Wij vernemen thans, dat de Academie geen der antwoorden voldoende heeft verklaard, en dat alzoo de prijs niet is toegewezen. Hbl ENGELAND, LONDEN, 21 October. De Commissie van hel Genootschap tot verspreiding van het Christendom heeft gisteren eene bijeenkomst gehoudenwaarin besloten is om aanstaanden Dingsdag eene meeting te houden, ten einde over de doelmatigheid leberaad slagen van het zenden van een aantal geestelijken naar het tooneel des oor- logs, om de zieken en gewonden bij te staan. Deze maatregel is genomen met de volle goedkeuring der Regering. Reeds is in de voorloopige bijeen komst tot dat einde voor 100 ingeteekend. Men verneemt uit Birmingham, dat het huis Porter and Stewartt al daar zijne betalingen gestaakt beeft. Het passief wordt op 25,000 geschat. Er worden bij voortduring en met den meesten spoed nog meer troepen uit onderscheiden deelen des rijks tot. vertrek naar het tooneel des oorlogs aangewezenzoo zijn uit Ierland verscheiden detachementen te Cork aange komen, om naar de Zwarte zee te worden ingescheept; ook uit den Tower zijn detachementen naar Winchester gemarcheerdom naar de Krim te worden ingescheept; uit meer verwijderde plaatsen des lands zijn mede ver schillende detachementen naar de zeehavens op weg. Uit Engeland en Ierland zijn 36 Heel meesters naar het oorlogstooneel vertrokken. Hel nieuwe yacht van H. M., Windsor Castle, zal reeds in de aanstaande maand Januarij voltooid zijn. Het is van mahonyhout gebouwd en met eikenhout verdubbeld. Alhoewel alhier gedurig aanmerkelijke hoeveelheden goud uit Australië worden ingevoerd, is de voorraad specie der Bank, blijkens haren jongsten weekstaat, weder iets verminderd; hij bedraagt thans slechts 12,904,605 terwijl de Bank voor 20,577,695 banknoten in omloop heeft. Hieruit blijkt ontegensprekelijk, zegt de Globedat er specie uit ons land wegvloeit langs wegen, die bezwaarlijk na te gaan zijn, en dat de wegvloeijing den aanzienlijken aanvoer nog overtreft. F RANS !i ES.!JH. PARIJS, 22 October. De Keizer zal heden naar Compiègne vertrekken. Hel corps diplomatiek is er op morgen genoodigd. Men verzekert, dat de Keizer en dn Keizerin geene voorstellingen in den schouwburg zullen bijwonen en niet in het openbaar zullen verschijnenvoordat iets meer nopens den uitslag van de expeditie in de Krim bekend zal zijn. De R.egering zendt een geschiedschrijver naar Sebastopolen heeft bare keus gevestigd op den Heer Launay redacteur van la Pa triedie met een gelijk doel naar de Oostzee was gezonden. De Heer Verny, Leeraar der Hervormden alhier, is plotseling overle den terwijl hij in de kerk van St. Thomas te Straatsburg predikte. In de afgeloopen week zijn 10 jongelieden van zeer goeden huize van hier naar Algerie vertrokken, om aldaar het S'. Hubertsfeest met het houden van eene leeuwen-, tijger- en panterjagt te vieren, tot welk einde zij met 25 zeer fraaije karabijnen, in vorm en inrigting aan die der jagers van Vin- cennes gelijk, gewapend zijn. Het Journal des Débats berekentdat bet vereenigde leger in de Krim weldra 120,000 man sterk zou zijn, en voegt daarbij de opmerking, dat te Austerlilz, te Friedland en aan de Moskowa en zege door een niet grooter leger behaald is. Men schrijft uit Cherbourgdat een zeker aantal matrozen van de Oostzee-vloot gedurende den winter een verlof van 4 maanden zullen beko men, met vergunning om alsdan op de kleine vischvangst of de kustvaart uit te gaan. In de eerste plaats zouden de zeelieden, die eene familie heb ben deze vergunning bekomen. In bet leger heerscht nog veel bedrijvigheid, ten gevolge der troepen verzendingen naar bet tooneel des oorlogs in het Oosten. Bij alle wapens heerscht de meeste symphatie voor den oorlog. Zoo hebben onder anderen 10 man van het 8slc regement huzaren de gunst verzocht en verkregen om naar de Krim te worden gezonden. Dit is mede het geval bij de andere ruiterij corpsen. Te Rouen is door de groote meerderheid der nationale garde een ver zoek om hare ontbinding ingediend. Deze stap mishaagt aan de Overheid. Ook te Parijs moet, naar men verzekert, eene verzoekschrift van dezelfde strekking in omloop zijn, waarin aangevoerd wordt, dat de nationale garde hare beduidenis als staatkundige instelling verloren heeft, en dat zij de zorg voor de veiligheid der straten gerust aan de thans op nieuw geregelde en versterkte politie der hoofdstad kan overlaten. De nu afgeloopen wijnoogst in de zuidwestelijke departementen heeft maar al te zeer aan de treurige verwachting beantwoord. Over het alge meen is niet meer dan de helft van den reeds schralen oogst des vorigen jaars ingezamelden in sommige streken van Neder-Medoc zelfs nagenoeg niets. In het zoogenaamd Entredeux Mers is men daarentegen tamelijk te vreden, inzonderheid wat de witte wijnsoorten betreft. SPANJE. MADRID, 20 October. Den 14den dezer zijn de Koningin en de Koning alhier gekomen, om de Zaturdag-godsdiensloefening in de kerk van O. L. V. te Atocha bij te wonen. De Engelsche Gezant gaf dien dag een groote maaltijd; onder de aanwe zige Staatsmannen bevond zich ook de Nederlandsche Gezant. De Koningin zal tegen het einde dezer maandof in de eerste dagen van November in de hoofdstad terugkeeren. Zij heeft besloten om zelf tegen woordig te zijn bij de opening van de constituerende vergadering en bij het overhandigen van de vaandels aan de nationale militie van Madrid, welke beide plegtigheden op een en denzelfden dag zullen plaats hebben. De Regering heeft bepaald, dat de som van 375,000 realen, die in deze maand tot het inkoopen van Spaansche staatsschuld moest worden besteed, tot het dubbele zal worden vermeerderd, omdat de inkoop van schuld, die in de maand Julij jl. had moeten plaats hebben, destijds wegens de politieke tijdsomstandigheden nagelaten is.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2