Dit is een gewiglig voorval, want liet bewijst, dat de Alanders zich niet zonder verzet weder onderwerpen willen aan bet drukkende juk der Russen, die thans buiten staat zijn, om eene genoegzame magt tot militaire bezet ting dier eilanden te zenden. - De Schout-bij-Nacht Plutnridge, die zich nog steeds aan boord van de Neptune te Kiel bevindt, heeft in den morgen van den 14dcn dezer berigt ontvangen van de ophanden aankomst van Sir Charles Napier in die haven met het grootste gedeelte van de vloot, die nog in de Oostzee was gebleven. Er zouden alleen eenige ligle Fransche en Engelsche fregatten op de reede van Farosund blijven, lot aan de geheele stremming van de scheepvaart. Men dacht te Kiel, dat een eskader in die haven overwinteren zou, ten einde voor alle mogelijke gevallen gereed te zijn. F ii A N SA F R T. 16 October. In den Rheingau neemt de landverhuizing, voornamelijk ten gevolge van den herhaalden slechten wijnoogst, buitengemeen toe. Vele honderde wijn bouwers, onder welke de minst verarmde beliooren, staan op hel punt zich naar Australië te begeven, waar zij bet zeker vooruitzigt hebben door den wijnhouw fortuin te maken. Uit Saksen hebben zicli 400 personen, meestal handwerkslieden, met bun Predikant aan het hoofd, te Hamburg naar Texas ingescheept. Naar men reeds berekenen kan, zal het getal der landverhui zers uit Duitschland dit jaar niet minder dan 400,000 zielen bedragen. Ten behoeve van de leening voor den Zwitscrschen cenlralen spoorweg is reeds voor 3 millioenen fl. ingeschreven. Er komen hier dagelijks vele remontpaarden door, welke voor rekening der Fransche Regering in Noord-Duitschland worden opgekocht. Reeds sedert eenigen lijd heeft men in Beijercn proeven genomen om wegens de schaarschheid en den hoogen prijs der steenkolen, op de spoorwe gen gebruik te maken van de daar ruim voorhanden zijnde turf, welke, na tot dat einde behoorlijk bereid te zijn, volkomen aan het doel beantwoordt. Dit goede gevolg heeft de Ooslenrijksche regering bewogen, de zaak door eenen deskundige te doen onderzoeken en van deze ontdekking op de Ooslenrijksche spoorwegen gebruik te maken. OOSTENRIJK. AVEENEN, 16 October. De Wiener Zeitung berigt, dat de dagbladen dezer stad zijn vermaand geworden, in hunne artikelen de welvoegelijkheid en den aan vreemde Souve- reinen en Staatsmannen verschuldigden eerbied niet uit het oog te verliezen, en meer bepaaldelijk een gematigden toon aan te slaan, wanneer de artikelen Duitsche Stalen betreffen. Het Pruissische antwoord op de Ooslenrijksche nota van 30 Sept. is den 16dcn alhier aangekomen. Naar betgeen daaromtrent uitgelekt is, is het, wel is waar in verzoenenden toon gesteld, maar geenszins voldoende aan de wen- schen van hendie gaarne zouden ziendat Pruissen zich aan Oostenrijk op eene minder voorwaardelijke wijze aansloot, dan het tot hiertoe verklaard heeft te kunnen doen, en dat het eene bepaalde weigering zal behelzen om tegen Rusland de wapenen op te vatten, behalve alleen in dat geval, het welk Pruissen sedert April jl. herhaaldelijk heeft aangewezen, als in zijne schatting eene bedreiging der Duitsche belangen medebrengend. Men schrijft uit Praag, dat dezer dagen van hoogerhand de aandacht gevestigd is op verscheidene personendie als Russische spionnen in Bohemen rondtrokken, om zich bekend te maken met sommige militaire positien. Een van deze personen (men noemt een Russisch Kolonel), is dezer dagen te Praag in hechtenis genomen, terwijl hij aldaar de artillerie- en amunitie-dcpöts in oogenschouw nam, en dadelijk naar AVcenen vervoerd. EUgLAH 1». Keizer Nikolaas heeft den 8sten dezer te Gatschina het materieel en de veldhospitalen der naar Polen rukkende Keizerlijke garde in oogenschouw ge nomen. De Russische troepen, die eene maand geleden bij Rachow aan de AVeichsel gelegerd werden, worden thans nader bij de Oostenrijksche gren zen gelegd. Generaal A'orst Gortschakoff, Bevelhebber van het 3de, 4dc en 5de leger corps is tot Opperbevelhebber van een afzonderlijk corps benoemd. Het huis C....ff te Moskou beeft zijne betalingen gestaakt, met een pas sief van 7 a 800,000 roebels zilver (ongeveer IJ millioen Hol].). Alhier is een bende ontdekt, die valsche papieren roebels vervaardigde en in omloop bragt. TURK YE. De Minister van Oorlog en verscheiden Pacha's hebben het hospitaal te Konstantinopel bezocht en konden niet begrijpen, hoe men in zoo korten tijd alles zoo goed had kunnen uitvoeren, terwijl zij hulde bragten aan de Fran sche edelmoedigheid, welke noopt om de vijandelijke krijgsgevangenen als eigene soldaten te behandelen. Dit voorbeeld van menschelijkheid zal goede vruchten dragen. De Russische krijgsgevangenen vreesden zeer in handen der Franschen te vallen, maar nu zij zoo goed behandeld worden, zijn zij met bewondering en dankbaarheid vervuld. Toen men hen in goede slaapplaatsen legde en hunne vuile kleedingstukken voor schoon linnen verwisselde, ston den zij verbaasd. De hospitaaldienst te Konstantinopel is thans voor onge veer 4000 man irigerigt, maar door verschillende toezendingen zal zij het weldra voor 10,000 man zijn. De vervaardiging van ijzeren kribben wordt met ijver voortgezet. De Porte heeft den Gouverneur van Damaskus, den Seraskier van het leger in Syrië, en den algemeenen Betaalmeester aldaar, van hunnen post ontzet, en naar Konstantinopel ontboden, omdat zij elkander onderling hebben beschuldigd. Volgens een berigt te AVeenen den IS*10" dezer ontvangen, hadden de bondgeuooten de eerste paralel (loopgraaf, voorzien van een borstwering en van een banket of opgehoogden weg, paralel met den kant der belegerde vesting) aan de zuidzijde van Sebastopol geopend. Te Bucharest is op hoog bevel een streng onderzoek ingesteld, naar den oorsprong der valsche tijding van de bemagtiging van Sebastopol. Er zijn uit Konstantinopel tijdingen, Ioopende tot den «J"11"1 dezer, te Triest ontvangen, bevattende, dat er 15000 Russen te Perekop waren aange komen en dat zij na gehouden krijgsraad er van hadden afgezienvan naar Sebastopol op te rukken. Een aantal van 254 stukken belegeringsgeschut vormen de batterijen. Ook wordt berigt uit Trebizonde, dat de Russen den Isten Baijazik bezet hebben. Als een blijk van de verandering, die de tegenwoordige tijdsomstandig heden in de denkwijze, of althans in de handelwijze der Turken brengen, wordt door de Parijsche bladen medegedeelddat den 3dcn dezer op de Fransche begraafplaats te Konstantinopel openlijk een kruis geplant is, zonder dat zich eene enkele stem of hand daartegen verhief. In 4 eeuwen was zulks niet geschied, zeggen die bladen. De tijdingen van Balaklava worden ihans in 5 dagen alhier ontvangen. A'olgens het Journal de Constantinoplekan Sebastopol niet langer dan 10 of 12 dagen weerstand bieden. Tiflis was door Scbamyl nog niet aangetast. A'olgens de Lloyd van den 12dcD, had Vorst Menzikoff zich met zijne troepen in de buitenwerken van Sebastopol verschanst en wachtte daar nog op versterking. De vloot lag onbewegelijk in de haven en had zich zelve den uitgang afgesloten men zegt dat men bezig is de vloot te ontwapenen en dat de stukken geschut zullen dienen ter versterking der landbatterijen. De Bondgenooten hadden eindelijk 10,000 rnan ruiterij ter hunner be schikking. Het Engelsch-Fransch leger verkeerde in vol vertrouwen op Lord Raglan en droeg dien Veldoverste veel achting toe. Het stormachtige weder bad de gemeenschap met de vloten niet belemmerd en men heeft van geen ongeval vernomen. Ontvangt Vorst Menzikoff in tijds zijne versterking, dan kan daardoor de strijd worden verlengd, doch die krijgsmagt zal de vesting niet knnnen ontzetten. Te Konstantinopel was den 5dcn Oct. berigt ontvangen, dat een Russisch legercorps van 20,000 man aangevoerd door A'orst Menzikoff, nabij Sebastopol door de bondgenooten zou geslagen zijn. Dagelijks komen in de Krim versterkingen voor de Bondgenooten aan; onder meer anderen ontvingen zij kanonnen, die zeer ver dragen (stelsel Lan- castre). Men verneemt bovendien, dat de Bondgenooten door nieuwe Turksche troepen en de Egyptische divisie versterkt zullen worden. De belegeraars van Sebastopol waren volgens de laatste berigten in het bezit van 120 stukken belegeringsgeschut. De Bondgenooten hebben zich van al de equipagiën van Prins Menzi koff meester gemaakt. Het aantal rijtuigen van alle soort bedroeg niet min der dan 20. Men vond in het rijtuig van Prins Menzikoff, na den veldslag aan de rivier de Alma, diens briefwisseling; daaruit is gebleken, dat Men zikoff zelf Sebastopol te zwak acht, om het hoofd aan de Bondgenooten te kunnen bieden. De Russen hebben de engte van Ienikalé versperd, door er een 30-tal vaartuigen te doen zinken. Te Jassy is eene proclamatie van Derwisch Pacha afgekondigd, ter ken nisgeving van het bezetten van Moldavië door de Oostenrijkers. A'orst Ghika wordt tegen het laatst dezer maand in zijne hoofdstad verwacht, om weder als Hospodar de teugels van het bewind op te nemen. Tot Kommandant der vestingen Galalz en lbraila is benoemd de Ooslenrijksche Generaal von Augus- tin. De Oostenrijksche troepen die tot dus verre bij de burgers zijn gehuis vest zullen spoedig de kazernen betrekkendie voor hen worden in gereed heid gebragt. Het leger van Kars wacht, lot het hervatten zijner operation, dat Is- mael-Pachazijn nieuwe Opperbevelhebberzal zijn aangekomen. In Anatolië bedrijven de Kurden voortdurend vele wanordelijkheden. De Fiussische kozakkendie de karavanen plunderenverklaren die goederen te willen teruggeven, welke aan de orthodoxe Grieken beliooren. Bij dien stand,, van zaken is de handel in die streken ten cenenmale onmogelijk geworden. Men verneemt uit Alexaudrië, dat de Onderkoning vergunning beeft verleend aan eene maatschappij, die voornamelijk uit Franschen bestaat, lot het in werking brengen van eene stoomboot-sleepdienst op de Nijlom de Egyptische producten de rivier af te voeren. BRAZILIË. De Regering heeft verklaard, dat bet zich met alle in hare magt staande middelen verzetten wilde tegen het plaatsen van aandeclen der nieuwe Rus sische geldleening aldaar. De Regering der Argentijnschc republiek beeft, blijkens een schrijven uit Buenos Ayres van 17 Augustus jl., aan de ingezetenen van den Bondstaat zeer uitdrukkelijk verboden, vaartuigen ter kaapvaart uit te rusten of iets anders te doen in strijd met de onzijdigheid in den oorlog tusschen Rusland en de AA'estersche mogendhedenen zelfs om Russische kapers met prijzen in 's lands havens te laten binnenkomen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3