nootschap onlangs eenen hrief ontvangen, waarin te kennen gegeven werd, dat hij, een openlijk voorstander zijnde van de volksscholen der Anglicaansche Kerk in Engeland, de achterstelling van het godsdienstonderrigt op de gemengde volksscholen in Ierland niet mogt goedkeuren. Hij heeft daarop in een schrijven van 2G September jl.hetwelk thans door Dublinsche dag bladen wordt medegedeeld, het volgende geantwoord: »Ik heh mij openlijk onder de voorstanders der beide in uw schrijven bedoelde stelsels van volksop voeding geschaard, omdat ik niet vraag, welke middelen tot bevordering der volksopvoeding de beste zijn, maar welke bij ons in de bestaande omstan digheden kunnen te werk gesteld worden. De groote meerderheid van het Engelsche volk leest den Bijbel in de door de Anglicaansche kerk goedge keurde vertaling, en neemt haar als de getrouwe uitdrukking van Gods woord aan. Dit is helaas in Ierland het geval nieten hieruit ontstaat het stelsel der gemengde Icrsche volksscholen, hetwelk een hoogst nuttig, hoewel zeer onvolmaakt onderrigt geeft, en, naar ik vertrouw, in steeds wijderen kring zal blijven geven." Verscheidene schepen van het eskader in de Witte Zee en van de vloot in de Oostzee, zijn gisteren bij Spilhead teruggekomen. Te Dublin is eenc in granen handelende firma met 30,000 gefailleerd; men spreekt nog van andere huizen. De Morning-Post berigt uit Plymouth, dat in de oude gevangenissen van Milbay thans 746 Russische krijgsgevangenen zijn, daaronder begrepen de vrouwen en kinderen. De meesten hunner belijden het Gricksche geloof, en aanstaanden Zaturdag wordt uit Londen een Grieksch Priester verwacht, om hun den troost der godsdienst te brengen. Er bevinden zich 51 Poolsche Joden onder, benevens 4 vrouwen en een kind, tot deze behoorende. Het zijn liedendie gaarne werkzaam schijnen te zijnwant reeds ziet men ze als kleermakers, schoenmakers enz. ijverig arbeiden. De Rabbijn van Plymouth heeft hen reeds eenige malen bezocht, en eene inschrijving onder hunne in die stad wonende geloofsgenooten heeft genoegzaam gelden opgeleverd, om hun vleesch en andere noodwendigheden te verschaiFen. Het aantal Polen is 200, bijna allen II. K. Orkney (aan het uiterste noorderpunt van Schotland gelegen) zal in staat van verdediging gesteld wordendoor het opriglen van een voldoend fort in de nabijheid van Kirkwall. FRAlVIiaiJK. PARIJS 16 October. De ter aarde bestelling van het lijk van wijlen Maarschalk de Sb Arnaud heeft heden met den grootsten luister plaats gehad. De zaamgevloeide volks massa was talloos. Onder de hooge personaadjen, die zich onder den lijkstoet bevonden, merkte men Vely-Pacha, den Turkschen Gezant, op. Lord Cowley, de Engelsche Gezant, was een der slippendragers in de kerk der Invaliden. Er is onlangs eene ernstige oneenigheid tusschen de Fransche regering en die der vrije stad Hamburg opgerezen. De eerstgemelde verlangde, dat op de koerslijsten der Hamburgsche beurs de nieuwe Russische geldleening niet zou worden vermeld. De Hamburgsche regering, grondwettig buiten magte zijnde, om aan dat verlangen te voldoen, bragt dit bezwaar onder de aandacht van den Franschen zaakgelastigde, maar heeft eindelijk aan diens onophoudelijken aandrang moeten toegeven, en de wet ter zijde stellen. Het is natuurlijk, dat de aandacht tegenwoordig in het bijzonder op Pruissen gevestigd is, daar deze Mogendheid hier als de voornaamste hinder paal voor het herstel des vredes beschouwd wordt; men hoort zelfs weer spreken van de mogelijkheid van een veldtogt aan den Rijn en velen willen het bijeenhouden van het kamp van Boulogne daarmede in verband brengen. Verscheidene schouwburgen vertoonden, met goedkeuring van hooger handstukkenwelke op de verovering van Sebastopol betrekking hadden. Zij hebben thans bevel ontvangen, die stukken niet meer te geven. Zaturdag jl. werden alhier vele personen in hechtenis genomen; ver scheidene hunner behooren tot den militairen en den arbeidenden stand. Naar het schijnt, zijn pogingen op eene breede schaal aangewend, orn de werklie den tot eene beweging aan te hitsen. Er is sprake van een republikeinse!) manifest, dat eerlang hij duizcride exemplaren zal worden verspreid. Het Hoofdbestuur van de wereldtentoonstelling heeft als beginsel aan genomen, dat alleen de fabrikant, de eigenlijke producent mag mededingen in den voor nijverheid en kunsten uitgeschreven wedstrijd, en niet hij, die zich met den afzet der producten in het klein bezig houdtniet de koopman welke niet tevens in ernst en werkelijk fabriceert. Dezen regel gesteld heb bende, moet het Hoofdbestuur de toepassing daarvan overlaten aan de Plaat selijke Commissien, die met volle magt bekleed zijn om de ter tentoonstel ling aangeboden producten aan te riemen of af te wijzen volgens de door het algemeen reglement der tentoonstelling vastgestelde bepalingenzij moeten oordeelen over de bevoegdheid en de hoedanigheid dergenen die verlof vragen om voorwerpen naar de tentoonstelling te zenden. De 11 groote spoorwegen in Frankrijk hebben in de vorige maand op- gebragt 17,199,833 fr.zijnde bijna twee millioen meer dan in 1853. Te Bourges moeten 100,000 soldalen-hemden worden vervaardigd. Het Journal des Débats behelst een uitvoerig artikel van F. Camus, ten betooge van de noodzakelijkheid van het behoud der stedelijke accijnsen te Parijs, wier opbrengst in 1853 de aanzienlijke som van 40,830,890 fr. 11 c. beliep. De schrijver noemt de plannen dwaas en onbekookt van lien, die in den jongsten tijd hunne stem verheven tegen de accijnsen en verlangd hebben ze te vervangen door eene belasting op de weelde, of eene grondbelasting. De Pope (Priester) der Russische kapel te Parijs heeft op het eiland Aix, amens den Czaar, aan de aldaar aanwezige Russische krijgsgevangenen den troost der godsdienst gebragt. Hij is teruggekeerd, doordrongen van erkente lijkheid over de wijze, waarop hij door de overheden der plaats is ontvangen geworden. De gevangenen worden zeer goed behandeld, en zouden in alle opzigten tevreden zijnindien zij wat meer brood en daarentegen wat minder vleesch kregen. Aan eenige vrouwen die naar Rusland verlangden terug te keeren omdat zij het klimaat van Frankrijk niet kunnen verdragen, is dit toegestaan op koslen der Russische schatkist. De Thabor en de Elbe, zijn den 16Jen naar de Krim vertrokken. S 8» A X J E. MADRID, 14 October. Den dezer is alhier de verjaring der Koningin gevierd, doch er was weinig opgewektheid der gemoederen zigtbaar, en II. M. zelve was buiten de hoofdstad op een nabijgelegen lustslot. Het Ministerie had II. M. drin gend uitgerioodigd alhier te komenom zich op haren feestdag naar gewoonte aan hare onderdanen te vertooncn en de troepen in oogenschouw te nemen; maar zij was daartoe niet te bewegen. Bij die gelegenheid zijn 50 gevan genen, die in de gebeurtenissen van 28 Aug. begrepen waren, op vrije voeten gesteld. De Regering heeft cene aanschrijving uitgevaardigd, krachtens welke alle uitgeweken buitenlanders binnen 8 dagen Madrid moesten verlaten, met uitzondering alleen dergenen, die aannemelijke redenen voor hun verblijf al daar opgaven eri voor wier rustig gedrag de diplomatieke vertegenwoordiger van hun land wilde instaan. Men merkt op, dat al de oude vrienden en lotgenooten van den Maar schalk Espartero door den Minister van Oorlog, den Generaal O'Donnell, tot hooge militaire posten benoemd zijn, en ziet hierin een blijk van goede ver standhouding tusschen die beide Staatsmannen. liet Diario Espannol verzekertdatten gevolge van den gunstigen uitslag der verkiezingen, vele kapitalisten, die zich tot nu toe ter zijde hadden gehouden, aan de regering hunne krachtdadige hulp in geld hebben aangeboden. De Heer Olozaga, onze Gezant te Parijs, heeft 25,495 realen overge maakt, als opbrengst van eene inteekening door Spanjaarden, die zich in Frankrijk bevinden, ten behoeve van de gewonden, weezen en weduwen van de Julij-dagen. De Heer Oliver is benoemd tot bestuurder van de in beslag genomen goederen van Maria Christina. De inkomsten daarvan zullen zoolang in de bank van San Fernando nedergelegd wordentot dat de Cortes hierover uit spraak zal hebben gedaan. In het beheer der overzeesche bezittingen zullen belangrijke veranderin gen gebragt worden. Porto llico zou eene vrijhaven worden. PRITISSEIV. BERLIJN, 16 October. He Staatsblad bevat de verordening van den 12den dezer, houdende bepa lingen omtrent de zamenstelling der Eerste Kamer. De Prinsen van het Koninklijk huis kunnen, zoodra zij meerderjarig zijn, door den Koning lot leden dier Kamer worden benoemd. De leden der Kamer worden voor hun geheel leven benoemd, of hun lidmaatschap is erfelijk. In het eerste geval geschiedt de benoeming of alleen door den Koning, of volgens cene nominatie op te maken door andere ligchamen. De Regering heeft alle jongeliedendie zich aan theologische studiën wijden, van de krijgsdienst vrijgesteld, en hoopt daardoor aan het aantal stu denten in de Godgeleerdheid cene noodige vermeerdering te verschaffen. De Minister van Koophandel heeft dezer dagen eene beschikking geno men houdende verbod om op Zondag steenkolen te vervoeren langs de staats spoorwegen. Daartegen zijn verscheidene adressen ingediend, die echter den Minister van zijn besluit niet hebben doen terugkomen. De stedelijke uitgaven van deze stad worden door de inkomsten niet gedekt; uit dien hoofde beraadslaagt het Gemeentebestuur thans over de in voering ecner gemeente-belasting, die, naar men verneemt, in cene heffing op de brandstoffen zal beslaan. In de provincie Pommeren bestaat uitzigt op het aanleggen eens spoor- wegs van de oostelijke lijn bij Stargard lot Coblenz en waarschijnlijk in la tere verbinding met Dantzig. De aanleg zal aan bijzondere onderneming worden overgelaten. HAMBURG. Eenige dagen na het vertrek van het Engelsche oorlogsschip Ajax, het welk te Bomarsund gebleven was, om er proeven met geschut van verre dragt te nemen, en thans weder in Engeland is, kwam, volgens de Moniteur de la Flotteeen door Keizer Nikolaas gezonden Kolonel der Russische gen darmerie op de Alands-eilanden vergezeld van 50 militairen; zijn doel was den staat der zaken op te nemen en verslag daarvan te Petersburg te doen. Hij landde aan den uithoek van het groot eilanden zette zijnen togt voort tot Finbyhet punt, alwaar de Fransche troepen waren gelegerd geweest. Daar wilde bij twee inlandsche kooplieden in hechtenis nemen die verdacht werden van verstandhouding met de verbonden troepen voor het leveren van levensmiddelen. Doch de doorgaans zoo zachtzinnige en vreedzame ingeze tenen liepen gewapend te hoop, ten getale van 4- of 500, vielen de Russi sche soldaten aan en bevrijdden de gevangenen. Toen deze gebeurtenis in de omstreek bekend werd, grepen de bewoners de wapenen, om de Russen weg te jagen, aan wie zij alle hun laatstelijk wedervaren rampen weten. Maar de Kolonel verliet den volgenden nacht het dorp, bereikte met zijne soldalen de woudslreek, en het is hun gelukt zich weder in te schepen op de vaartuigen, waarin zij gekomen waren.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2